toprakbilgi.com

Gönderen Konu: BAL ARISININ BESLENMESİ VE BESİN MADDE İHTİYACI  (Okunma sayısı 147 defa)

Çevrimdışı arisatisi

BAL ARISININ BESLENMESİ VE BESİN MADDE İHTİYACI
« : Nisan 12, 2019, 13:04:28 »
Bal arılarının beslenmesi, kuvvetli kolonilere sahip olmak için vazgeçilmez bir gereksinimdir.

Dadd'e göre arıların gelişip yavru sayılarını artırabilmeleri için özel diyetlere (besin maddelerine) ihtiyacı vardır. Bal arısının yediği gıdalar, onun büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besin madde ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmalıdır. Ağız yoluyla vücuda alınan gıdalar sindirim kanalına geçer ve burada parçalanarak vücuddaki hücrelere ulaşır

Ergin bal arılarının temel gıda kaynağı; bal, nektar ve polendir. Bal, kuru maddesinin %95-99'u şekerden oluşan bir karbonhidrattır. Balda proteinli maddeler yok denilecek kadar azdır. Bal, karbonhidrat metobolizmasında büyük öneme sahip maddeler ihtiva eder.

Arılar çiçek tozunu bir enerji kaynağı gibi kullanmazlar. Çiçek tozu arılar için tabiatta bulunan tek protein kaynağıdır.
ARILARIN YARARLANDIĞI ŞEKERLER


- Glukoz
- Fruktoz
- Sakkaroz (Sükroz)
- Maltoz
- Melezitoz
- Arabinoz
- Ksiloz
- Galaktoz
- Sellobioz
- Raffinoz
- Mannitol
- Sorbitol
- Rhamnoz
- Fkoz
- Mannoz
- Sorboz
- Laktoz
- Mellibioz
- Dulsitol
- Eritrol
- İnositol
ARILARIN ŞEKER İHTİYAÇLARI


İşci arılar uçarken saatte ortalama 10mg şeker tüketirler. Bir arının gıda tüketimi, kovan içinde tükettiğinin 40-50 katı kadardır. İşci arı, dolu bir mide ile 15 dakika (6-7km) uçabilir. Arının saatteki hızı ortalama 25km'dir. Her km'de yaklaşık 1/2mg bal enerji tüketimi olur. Kafeslenmiş arıların şeker tüketimi, dışardaki sıcaklığa bağlı olarak değişir. 11C'de bir arı saatte 10mg şekere ihtiyaç duyar. 35C'de saatte 0.7mg şekere ihtiyaç duyar.

Petek gözünden çıktıktan 21 gün sonra, işci arılar kalan ömürlerini yalnız karbonhidratla sürdürebilirler. 12-26 günlük uçan erkek arıların besinleri genellikle peteklerden aldıkları baldan ibarettir.

İzole edilmiş bakire analar kendilerini şeker ve bal karışımı kekle besleyebilirler. Bu anaların büyük bir kısmı, arı sütü almadıkları için 2 haftadan daha fazla yaşamışlardır.


ARI SATIŞININ İNCELİKLERİ


Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri

Ana Arı Yetiştirme Yöntemleri; Genç (1994)’e göre, çok değişik ana arı yetiştirme yöntemi vardır. Bunları doğal ve kontrollü yetiştirme olmak üzere iki ana bölümde toplamak mümkündür.


1-Doğal Olarak Yapılan Yüksüklerden Ana Arı Elde Etmek


a- Oğul yüksüklerinden yararlanma

Oğul mevsiminde oğul vermek üzere, işçi arılar çok sayıda ana memesi (ana arı yüksüğü) yaparlar ve ana arı bu gözlere yumurta bırakır. Böylece kolonide farklı yaşlarda ve çok sayıda ana arı memesi meydana gelir. Kesilen memeler anasız kolonilere verilir.


b-Ana yenilemek için yapılan yüksüklerden yararlanma

Verimsiz anayı değiştirmek için, işçi arıların yaptığı ana memelerinden biri, eski ana öldürüldükten sonra kovana bırakılır, diğer memeler ana arı üretimi için kullanılır.


c- Anasız kolonilerde yapılan yüksüklerden yararlanma

Çeşitli nedenlerle koloni anasız kalmış ise işçi arılar mevcut yumurtalardan ana arı memeleri yaparlar. Ancak bu üretim esnasında bakıcı arıların yaşı ilerler ve bunların yetiştirdiği ana arılar kalitesiz olur.


Doğal olarak hazırlanan yüksüklerden ana arı elde etme yöntemi; genotipin bozulmasını, oğul verme eğiliminin teşvik edilmesine ve üretimin düşmesine sebep olduğundan bu uygulamalar terkedilmelidir.

 

KAYNAK: <a href="http://www.arisatisi.com/" title="Arı Satışı">Arı Satışı</a>