toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Badem Tarımı  (Okunma sayısı 301 defa)

Çevrimdışı Cenap

Badem Tarımı
« : Nisan 13, 2019, 20:36:16 »
Badem bahçemizde kış ve ilkbahar dönemlerinde yaptığımız bazı uygulamalar ve kısaca "Badem Tarımı" ile ilgili bilgileri burdan aktaracağım...

Aşağıdaki uygulamalar ve bilgiler, sulamanın yapılmadığı şartlara göre hazırlanmıştır. Ayrıca bölgesel farklılıklar ve yükselti durumuna göre meyvenin mevsimsel gidişatı değişebilir.

1. Eylül ayında yapraktan çinko ve bor uygulanır. Bu sayede meyve gözleri sağlıklı ve dayanıklı olur. Ayrıca bu ayda sulama bitirilir.

2. Kasım ayında ağaç taç iz düşümüne bir miktar DAP gübresi serpilip toprak işlemesi yapılır. Ek olarak 2-3 yılda bir hayvan gübresi uygulanır.

3. Ocak ayında %2'lik bordo bulamacı ya da gülleci bulamacı uygulanır. Yalnız bakır içerikli preparatlar her yıl düzenli kullanılmamalıdır!

4. Şubat ayında %1.5 civarı bakırlı preparatlar ya da gülleci bulamacı uygulanır. Ayrıca bu ayın sonunda budama işlemleri yapılır.

5. Mart ayının ilk haftasında 5 besin katkılı taban gübresi taç iz düşümüne verilir. Baklı zını için mavi leğenler bahçeye yerleştirilir.

6. Mart ayında çiçek monilyası için çiçekler %20 açınca birinci, %80 açınca da ikinci mantar uygulama yapılır. Son uygulamada çinko ve fosfor karıştırılır.

7. Nisan ayında çağlalar nohut büyüklüğüne yakın 15 gün ara ile 3 farklı insektisit uygulaması yapılır ve ikinci toprak işlemesi yapılır. Mayıs ayındaki son uygulamada magnezyumsülfat ve azot yapraktan uygulanabilir.

8. Mayıs ayında ağaç kökleri ve gövdesi iyice kontrol edilir. Mantari hastalıklar varsa uygulama yapılır. Ayrıca yaprak tırtılı varsa ilaçlama yapılır.

9. Haziran ayında kırmızı örümcek ve yaprak biti için çeşitli ilaçlamalar yapılır ve üçüncü toprak işlemesi "bu toprak işlemeside dahil, her toprak işlemede tapan kullanılırak" yapılır. Yapraktan sıvı gübreler verilir. Mantari hastalıklar için gözlem yapılır. Bu aydan itibaren düzenli potasyumlu gübreler yapraktan verilir.

10. Temmuz ayında mantari hastalıklar ve çeşitli zararlılar için yoğun gözlemleme yapılır. Dördüncü toprak işlemesi yapılır. Özellikle kök hastalıkları iyice kontrol edilmelidir. Ayrıca bu ayda potasyumlu gübreler yapraktan verilebilir.

11. Ağustos ayında çeşitli haşereler için ayın ilk haftasında son ilaçlamalar ve beşinci ve son toprak işlemesi yapılır. Bundan sonra kesinlikle hiçbir ilaçlama yapılmamalıdır. Bu ayın 20'sinden sonra hasada başlanır.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Badem Tarımı
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2019, 20:43:12 »
Bilgiler için tesekkurler. Hangi badem çeşidini kullanıyorsunuz ? Agaç ekim mesafeleri nedir? Benim de badem ekme planım vardı ( loruel cinsi) ama ceylanpınar tigeme bilgi almak için uğradıgımda siirt fıstıgını tavsiye ettiler. Bakımı daha kolay daha az hastalık probblemi ve daha iyi getirisi oldugu için
Sizin yorumlarınız nedir bu konuda?

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2019, 22:52:18 »
Bilgiler için tesekkurler. Hangi badem çeşidini kullanıyorsunuz ? Agaç ekim mesafeleri nedir? Benim de badem ekme planım vardı ( loruel cinsi) ama ceylanpınar tigeme bilgi almak için uğradıgımda siirt fıstıgını tavsiye ettiler. Bakımı daha kolay daha az hastalık probblemi ve daha iyi getirisi oldugu için
Sizin yorumlarınız nedir bu konuda?
Ben teşekkür ederim abi, elimden geldikçe ve bilgim dahilinde bademi paylaşmaya çalışacağım.

Bölgemiz Adıyaman, son yıllardaki yatırımlarla adeta badem diyarı olmuş durumda. Bu yatırımların en büyük sebepleri: hububat tarımındaki yoğun girdi artışı ve dünya piyasasında bademe olan taleptir. Bu yüzden bedem tarımının geleceği parlak görünüyor. Kireçli ve taşlık arazilere güzel uyum sağlayan bir meyve. Ayrıca kuraklığa dayanıklı olduğu için güneydoğu'da alternatif tarım ürünleri arasında yer alıyor.

Bendeki çeşitler: ferragnes+ferradual. 6×4 dikim aralığı ile bahçeyi kurdum.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2019, 23:03:54 »
Ünsal abi, bu arada önümüzdeki yıl kısmet olursa 50 dekarlık bir badem bahçesi kuracağım. Sulama sistemli profesyonel bir bahçe olacak.

Abi niyetiniz varsa, burdan bilgileri birbirimizle paylaşırız. Ayrıca bana sorarsanız ısrarla tavsiye ederim.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2019, 12:40:46 »
Ünsal abi, bu arada önümüzdeki yıl kısmet olursa 50 dekarlık bir badem bahçesi kuracağım. Sulama sistemli profesyonel bir bahçe olacak.

Abi niyetiniz varsa, burdan bilgileri birbirimizle paylaşırız. Ayrıca bana sorarsanız ısrarla tavsiye ederim.
Cok tesekkur ederm Cenap bey
95 da bir parcam var yavas yavas bahce işini duşunuyorumda benim amacım piyasa olmadıgında toplayıp saklama potansiyeli olmalı en azından seftalimkayısı elma giib hemen satma zorunlulugu olmamalı
Bizim buralada bahse işi cok yaygın degil budama hastalık işçilik toplama hepsi soru işareti benim için
Rakımınız kac bu arada ? Siirt / Antep fistik ekimimdurumu nasıl cevrenizde

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2019, 22:08:20 »
Cok tesekkur ederm Cenap bey
95 da bir parcam var yavas yavas bahce işini duşunuyorumda benim amacım piyasa olmadıgında toplayıp saklama potansiyeli olmalı en azından seftalimkayısı elma giib hemen satma zorunlulugu olmamalı
Bizim buralada bahse işi cok yaygın degil budama hastalık işçilik toplama hepsi soru işareti benim için
Rakımınız kac bu arada ? Siirt / Antep fistik ekimimdurumu nasıl cevrenizde
G.Antep'e yakın ilçemiz olan Besni'de fıstık tarımı yoğunlukla yapılır. Bizim burda hiç yok. Daha çok son yıllarda bademe yönelik çalışmalar var. Rakım: 700 civarı.

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #6 : Nisan 14, 2019, 22:24:37 »

Nasil bir arazi sececeksiniz.?
Verimli taban arazi dışındakiler,uygun olur.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2019, 22:53:23 »
Verimli taban arazi ama kar marjını incelemek lazım
Bugday ikinci ürün mısır rotasyonunda yıllık kar dekara gelir 800-900 tl civarı

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 298
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2019, 23:13:55 »
domates ve patlıcan ekenleri bölgenize çekmek daha dogru bi strateji .. 1000-1200 tl ye dekarını kiraya tutuyorlar ve bakir toprak arıyorlar ..uğraşma bence bademle bıyıkla falan ..

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #9 : Nisan 15, 2019, 02:33:08 »
Geçen yıl 100 dekarlık 6 yaşındaki badem bahçesini hasat eden arkadaşım, 280.000 liraya mahsülü sattı. Ve bu bahçeye çağla zamanı dolu hasar vermişti.

Birkaç gün önce bahçenin durumunu sordum, "bu yıl 400 bin liraya yakın bir beklentim var." dedi.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #10 : Nisan 15, 2019, 02:37:28 »
Nasil bir arazi sececeksiniz.?
Verimli taban arazi dışındakiler,uygun olur.
Başkanım, tercih edeceğim yer: kıraç arazi, kırmızımsı ve çakıllı toprak yapısı ile tam bir badem tarlası.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #11 : Nisan 15, 2019, 02:43:13 »
Yani benim için badem iyi bir alternatif. Bahçem verim çağına girerse kuru tarımı belki bırakırım.

Tabi her bölgenin iklim koşulları ve pazar potansiyeli bir olmuyor.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2019, 16:58:14 »
Yani benim için badem iyi bir alternatif. Bahçem verim çağına girerse kuru tarımı belki bırakırım.

Tabi her bölgenin iklim koşulları ve pazar potansiyeli bir olmuyor.

Cenap çok güzel bir hareket yapıyorsun tebrikler.

Badem ceviz ve fıstığa göre daha erken olduğu için bahçecilikte fıstığa göre daha avantajlı, Siirt veya Antep fıstığı da Adıyaman'da olabiliyor sanırım. Ama fıstığın 10 ya da 15 yıl kadar sürüyor düzgün bir şekilde ürüne yatması. Benim de isteklerim arasında badem ya da ceviz bahçesi kurmak vardı kısmet olmadı :)

6 yaşındaki bahçeye sahip arkadaşın 400 bin lira gelir beklemesi gerçekten iyi. 10 yaşında çok daha iyi bir gelir elde edecektir. En üst verim çağına bu dönemde erişiyor çünkü. 10 yaşındaki ağaçlarda bu gelir 600-700 bin lirayı bulacaktır. 6x4 ise onun da herhalde 40 ağaç falan vardır diye tahmin ediyorum dekara. Doğru mu hesapladım bilmiyorum ama, sanırım bu şekilde olacak.

Başarılarının devamını dilerim. Umarım arazi miktarını arttırır daha da güzel işler yaparsın :)

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2019, 20:12:13 »
Cenap çok güzel bir hareket yapıyorsun tebrikler.

Badem ceviz ve fıstığa göre daha erken olduğu için bahçecilikte fıstığa göre daha avantajlı, Siirt veya Antep fıstığı da Adıyaman'da olabiliyor sanırım. Ama fıstığın 10 ya da 15 yıl kadar sürüyor düzgün bir şekilde ürüne yatması. Benim de isteklerim arasında badem ya da ceviz bahçesi kurmak vardı kısmet olmadı :)

6 yaşındaki bahçeye sahip arkadaşın 400 bin lira gelir beklemesi gerçekten iyi. 10 yaşında çok daha iyi bir gelir elde edecektir. En üst verim çağına bu dönemde erişiyor çünkü. 10 yaşındaki ağaçlarda bu gelir 600-700 bin lirayı bulacaktır. 6x4 ise onun da herhalde 40 ağaç falan vardır diye tahmin ediyorum dekara. Doğru mu hesapladım bilmiyorum ama, sanırım bu şekilde olacak.

Başarılarının devamını dilerim. Umarım arazi miktarını arttırır daha da güzel işler yaparsın :)
Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Malumunuz kuru hububat tarımının yapılır bir tarafı pek kalmadı.

- Mazot 7 liraya dayanmış.
- Kompoze taban gübrelerinin çuvalı 100 lirayı geçmiş.
- Üre gübresi aynı şekilde 100 lirayı geçmiş.
- Tohum fiyatları 2 liraya dayanmış.
- Ekipman fiyatları 2 kat artmış.
- Avrupa ayarı iyi bir traktör desen yanına yaklaşmak imkansız.
- Zirai ilaçların fiyatı yine öyle
- Bunların hepsine karşılık arpa ve buğdayı 80-90 kuruşa hasat zamanı satıyoruz.

Bu iş artık bitmek üzere. Son çırpınışları, adeta can çekişiyor diyebiliriz. Hal böyle olunca farklı ürünlere yönelmek zorunda kalıyoruz.

Bu arada ceviz ya da badem bahçesi kuracaktım dedin. Neden yapmadın, engel neydi ki?

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #14 : Nisan 18, 2019, 22:48:25 »
Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Malumunuz kuru hububat tarımının yapılır bir tarafı pek kalmadı.

- Mazot 7 liraya dayanmış.
- Kompoze taban gübrelerinin çuvalı 100 lirayı geçmiş.
- Üre gübresi aynı şekilde 100 lirayı geçmiş.
- Tohum fiyatları 2 liraya dayanmış.
- Ekipman fiyatları 2 kat artmış.
- Avrupa ayarı iyi bir traktör desen yanına yaklaşmak imkansız.
- Zirai ilaçların fiyatı yine öyle
- Bunların hepsine karşılık arpa ve buğdayı 80-90 kuruşa hasat zamanı satıyoruz.

Bu iş artık bitmek üzere. Son çırpınışları, adeta can çekişiyor diyebiliriz. Hal böyle olunca farklı ürünlere yönelmek zorunda kalıyoruz.

Bu arada ceviz ya da badem bahçesi kuracaktım dedin. Neden yapmadın, engel neydi ki?

Para :D Arazi bakıyordum en son, almak istediğim yerlerde bir anda arazi fiyatları 4 liradan önce 8 sonra 12 liraya fırlayınca vazgeçtim. Şu anda yine 4 lira olsa çok rahat araziyi alıyorum ama 12 lira imkansıza yakın :) Bakalım artık kısmet.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2019, 01:28:41 »
Para :D Arazi bakıyordum en son, almak istediğim yerlerde bir anda arazi fiyatları 4 liradan önce 8 sonra 12 liraya fırlayınca vazgeçtim. Şu anda yine 4 lira olsa çok rahat araziyi alıyorum ama 12 lira imkansıza yakın :) Bakalım artık kısmet.
Dolardan hızlı yükseliyor mübarek

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2019, 13:22:58 »
Dilerim kısa zamanda istediğiniz büyüklükteki bir araziyi alırsınız ve bahçenizi kurarsınız.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #17 : Nisan 19, 2019, 13:37:35 »
Dilerim kısa zamanda istediğiniz büyüklükteki bir araziyi alırsınız ve bahçenizi kurarsınız.

Teşekkürler :)