toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bağcılıkta kış dönemi toprak işlemesi nasıl olmalıdır ?  (Okunma sayısı 788 defa)

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

Bağlar şuan bu durumda,yakın zamanda budak olucak acaba kışa nasıl hazırlamalıyız ?
hasat sonrası çizel çekip bırakmıştık,boğaz doldurma-kapatma işlemi yapmak gerekir mi ?
Yazın boğazdaki otlanma sorununu gideremedik

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

kullanabilceğimiz ekipmanlar
-bağ pulluğu
-rotovatör
-diskaro (x-v)
-aysan
-çizel

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Bağcılıkta kış dönemi toprak işlemesi nasıl olmalıdır ?
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2018, 19:39:57 »
Yer tavlandiginda buna diskaro cekip otlari yok etmen budama acisindan cok iyi olur. Diskaro cekerken sag kolu iyice asagiya salip ortakolu normal acarsin. Diskaroyu da biraz saga kaydirdin mi ondeki canak sira altlarindaki otlari nispeten gomer ancak hizli gitmek zorundasin.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2018, 20:38:02 »
Bağlar şuan bu durumda,yakın zamanda budak olucak acaba kışa nasıl hazırlamalıyız ?
hasat sonrası çizel çekip bırakmıştık,boğaz doldurma-kapatma işlemi yapmak gerekir mi ?
Yazın boğazdaki otlanma sorununu gideremedik

kullanabilceğimiz ekipmanlar
-bağ pulluğu
-rotovatör
-diskaro (x-v)
-aysan
-çizel

Bağınız niye bu kadar otlu?

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

Bağcılıkta kış dönemi toprak işlemesi nasıl olmalıdır ?
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2018, 21:32:02 »
1-2 kere salma su yaptık,toprak işlemeyi düzgün ayarlayamadık çapa-ızgara hep yanlış oldu.verim da aynı oranda az ve kalitesiz (çürüklü) çıktı :/

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2018, 12:09:16 »
Damlama sulama yapma şansınız yok mu? Salma sulama hem su israfı hem de daha fazla hastalık oluşması için zemin hazırlar. Damlama sulamada nispeten bunların önüne geçebilirsiniz.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #5 : Aralık 23, 2018, 14:30:54 »
Bağda damlama sulama sistemi var,1-2 kez salma sulama yaparsak çubukların büyüyeceği söylendi o yüzden salma sulama yaptık bence pek etkisi olmadı

Bence verim düşüklüğü sebebi Kükürt-Göztaş-sulama işlerine pek özen gösteremedik,öbür sezon ben ilgilenicem yaptığımız işlemleri buraya atarım.

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2018, 18:10:25 »
Merhabalar
Öncelikle bu otları önümüzdeki sezona kadar yok etmelisin yoksa başın çok dertli olarak sezona giriş yaparsın. Ortadaki otlar sana sorun çıkarmaz ama Diplerdekilerle önümüzdeki sezon çok uğraşırsın. Bence diplerini boğaz çapaşıyşa çok derine inmeyecek şekilde kurcala. Otlar parçalansın ortadakiler zaten budamadan sonra çubuk kırmayla ezilir. Bahar ayında çubuklar patlamadan önce diplerini doldurursun ve tekrar açarsın böylelikle otlar ölmüş olarak yeni sezona girersin kolay gelsin

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2018, 19:56:15 »
1-2 kere salma su yaptık,toprak işlemeyi düzgün ayarlayamadık çapa-ızgara hep yanlış oldu.verim da aynı oranda az ve kalitesiz (çürüklü) çıktı :/

Sulama guzel olmus ancak 1 kez salma sulama vermen yeterliydi. Curuklerin sebebi bagdaki kapalilik dolayisiyla ilaci bunyesine alamamak olabilir. Uzumler belli bir seviyeye geldi mi m filiz yaptirman hem cubuklarin gelisimi hem uzumlerin sararmasi hemde ilaclama yonunden cok iyi olur. Ayni bolgedeyiz yardimci oluruz seneyevislerin daha duzenli olur insallah.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2018, 20:13:37 »
Salma sulama değilde gölleme yapmışsınız.
Benim yerim şu anda tertemiz.Hatta  üç sıra  arasına roka ektim,çıktı.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2018, 20:58:10 »
Salma sulama değilde gölleme yapmışsınız.
Benim yerim şu anda tertemiz.Hatta  üç sıra  arasına roka ektim,çıktı.
Cemal abi bagda otu temizlemek icin ot ilaclamasi sart. Erken donemde yapilacak kimyasal mucadele ve sonrasinda gozden kacanlari ilacla oldurmek gerekir. Bu sekilde bir mucadele 2 yilda otu temizler.

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2018, 21:12:30 »
Organik denen olayı bozmadık bu yüzden bazı ilaçları kullanamıyoruz.

Seneye sıra üstüne ot ilacı atsak nasıl olur ?

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #11 : Aralık 24, 2018, 07:28:35 »
Organik denen olayı bozmadık bu yüzden bazı ilaçları kullanamıyoruz.

Seneye sıra üstüne ot ilacı atsak nasıl olur ?
Sira ustune ve altlarina atabilirsin. Baga fazla dokunmayacak ilaclari secmelisin.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #12 : Aralık 25, 2018, 21:18:32 »
Bu otlu bağın işini benim katil (bir kaç fidanımı götürdü diye bu adı koydum,iki taraftan birer bacağını kestirince artık asmalarıma zarar veremeyen, geniş-25 cm- kaz ayak pabuçlu,şu anda bile bağda duran kültüvatörüm) ve omca pulluğum hemen halleder.Bağınızın bereketini otlar sömürüyor.

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #13 : Aralık 25, 2018, 22:07:52 »

Daha önce 240s ye taktığımız çapayı 65 hp motora taktık,4 kere derinlik pistonunu kırdık
Ot mücadelesi büyük kulaklı pullukla daha iyi oluyor.Yoğun ot için en iyisi disk aparatı tıkama-dolama yapmıyor.ama otdan dolayı asmaları göremediğimiz için çapa yapamadık,duyargalı makine olsaydı iyi olacaktı.

Not:Evet,türkçe dersinden geçemedim :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #14 : Aralık 26, 2018, 20:59:48 »
Bağda diskaro tipi duyargalı aletlerin sıra üzerindeki ot için çok başarılı olacağını sanmıyorum.Çünkü asmalarda sıra arası çok yakın ayrıca 3 asmada bir direk var.Alet oraya hiç giremez.Fuarlarda bu aletleri görüyorum.
Omca pulluğu ile dikkatlice ve yavaş olarak sıra üstündeki otları sıyırarak koparmak ve bunu sezonda birkaç kere yapmak gerekir.Asma köküne 5-10 cm yakındaki kalan otları da çapalamak gerekli.Aralarda ise  bahsettiğim geniş ayaklı kültüvatör işi çözer.

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #15 : Aralık 26, 2018, 21:39:01 »
Youtubede çok fazla duyargalı çapa videosu var çoğu düzgün çalışmıyor,kadıoğlu makinenin videolarını başarılı gözüküyor.

-Günde 70-100 dekar iş veriminden bahsediliyor zaman açısından büyük tasarruf ve iş kaçıyor
-bıçak ekipmanı iyi iş  çıkarabilir
-Dediğiniz gibi bazı fiziksel zorluklar çıkıbilir,mesela bizim bağda her sıranın ortasında damlama çıkışı var manuel çapayla bile kestirdiğimiz oluyor.
-Yavaş çalışmak pek cazip durmuyor :D sıra sonunu çıkana kadar sıcak bunaltıyor ve gidilen sıranın tersine tekrar dönülüyor iş kaçırmak şart

Makineyi tanımıyorum genel konuşuyorum;asma tipi yamuk olduğunu kestiremediğimiz için 20. saniyedeki gibi gayri ihtiyari çarpmalar olabiliyor