toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Meyve bahcesi onerilerinizi alabilir miyim  (Okunma sayısı 280 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Meyve bahcesi onerilerinizi alabilir miyim
« : Ağustos 11, 2019, 00:40:42 »
25 donum misir tarlami meyve bahcesi yapmayi dusunuyorum.
1. Secenek 10 metre aralik ile klasik papaz ekip 7 ila 8 yil hic bir gelir elde etmemek. Arasina sebze ekmek. Sorun gec yetismesi.
2. Secenek 5 metre aralik ile bodur papaz ekip 4 yilda urun almak. Sorun bu yil icin fidan yok
3. Secenek 5 metre aralikla erkenci bodur kayasi ekmek (cinsi perfect) sorun yetistirmedigim bir urun.
4. Secenek 10 metre aralikla klasik papaz ekip bosluklari 5 metre aralikla kayasi doldurmak. Sorun bakimi ilaci hastaliklari benzer mi?
Sadece kayisi bahceside kurulabilir secenekler arasinda seftali de var ancak 2 yildir seftali sikintili.

Çevrimdışı mehmetcagdas

Ynt: Meyve bahcesi onerilerinizi alabilir miyim
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2019, 14:26:18 »
25 donum misir tarlami meyve bahcesi yapmayi dusunuyorum.
1. Secenek 10 metre aralik ile klasik papaz ekip 7 ila 8 yil hic bir gelir elde etmemek. Arasina sebze ekmek. Sorun gec yetismesi.
2. Secenek 5 metre aralik ile bodur papaz ekip 4 yilda urun almak. Sorun bu yil icin fidan yok
3. Secenek 5 metre aralikla erkenci bodur kayasi ekmek (cinsi perfect) sorun yetistirmedigim bir urun.
4. Secenek 10 metre aralikla klasik papaz ekip bosluklari 5 metre aralikla kayasi doldurmak. Sorun bakimi ilaci hastaliklari benzer mi?
Sadece kayisi bahceside kurulabilir secenekler arasinda seftali de var ancak 2 yildir seftali sikintili.
bölge neresi ben izmir kemalpaşalıyım bizim burada yoğun şekilde kiraz ve şeftali yetiştiriliyor kirazda peşin para dönüyor ama şeftalide 6 aylık çekle işler yürüyor erik biraz sıkıntılı soğuk vurma olayı yüzünden bizim burda yoğun miktarda kayısıya dönen şeftaliciler var sonu belli değil pazarına bakmak lazım peşin para ihracatı dönen ürünler olabilir
son 3 sene akdeniz sineği ve d suzuki den kurtaramadığımız çok bahçe oldu özellikle şeftalide
bence geleneksellikten çıkıp başka ürünleride araştırmalısın
kivi
böğürtlen vs

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2019, 15:07:05 »
bölge neresi ben izmir kemalpaşalıyım bizim burada yoğun şekilde kiraz ve şeftali yetiştiriliyor kirazda peşin para dönüyor ama şeftalide 6 aylık çekle işler yürüyor erik biraz sıkıntılı soğuk vurma olayı yüzünden bizim burda yoğun miktarda kayısıya dönen şeftaliciler var sonu belli değil pazarına bakmak lazım peşin para ihracatı dönen ürünler olabilir
son 3 sene akdeniz sineği ve d suzuki den kurtaramadığımız çok bahçe oldu özellikle şeftalide
bence geleneksellikten çıkıp başka ürünleride araştırmalısın
kivi
böğürtlen vs

Bolgemiz Turgutlu. Erik bahcesinden memnunum fakat erikler yetisene kadar ara urun olarak kayisiyi dusunuyorum. Kayisilari erikler yetisince kaldiracagim sanirim.

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2019, 22:14:41 »
Bolgemiz Turgutlu. Erik bahcesinden memnunum fakat erikler yetisene kadar ara urun olarak kayisiyi dusunuyorum. Kayisilari erikler yetisince kaldiracagim sanirim.
sizde papaza sürekli soğuk riski var bence yükte az pahada çok ürünleri tercih edebilirsin dediğim gibi kiviye akdeniz sineği etkilemiyor direkli bağ sistemine uygun sizin topraklarda daha iyi olur buzhanede saklamaya uygun değerlendirebilirsin
geçende bursalı biriyle tanıştım adam 77 yılında diktiği deveci armutlarını hala kullanıyor şeftali olsa kaçkere sökülecekti
kiraz olsa kururdu dayanmazdı armutları buzhaneye atıp nisan akadar satıyoruz diyor ve memnun şekilde anlatıyor
kiloyla yetiştir taneyle sat

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Ağustos 13, 2019, 23:28:06 »
sizde papaza sürekli soğuk riski var bence yükte az pahada çok ürünleri tercih edebilirsin dediğim gibi kiviye akdeniz sineği etkilemiyor direkli bağ sistemine uygun sizin topraklarda daha iyi olur buzhanede saklamaya uygun değerlendirebilirsin
geçende bursalı biriyle tanıştım adam 77 yılında diktiği deveci armutlarını hala kullanıyor şeftali olsa kaçkere sökülecekti
kiraz olsa kururdu dayanmazdı armutları buzhaneye atıp nisan akadar satıyoruz diyor ve memnun şekilde anlatıyor
kiloyla yetiştir taneyle sat

Armut olabilir. Secenekler arasina alalim. Papazda soguk riskinden bir nebze ari bir bolgedeyiz o yuzden papaz agir basiyor gibi simdilik.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #5 : Ağustos 16, 2019, 09:57:28 »
Abi ben bademciyim :) Badem dik bence :) :) Ha sende erik olduğu için tarımına da alışkınsın o yüzden en mantıklısı erik :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2019, 11:47:42 »
Bu şartlarda kimse şeftali dikimine sıcak bakmayacaktır. Hatta şeftali bahçesi olanlar sökmeyi düşünüyordur. Geçenlerde şeftali bahçeleri bozuluyor diye konuştuk diye hatırlıyorum.

Peki bu durumda 3-5 yıl sonra şeftalinin durumu ne olur?...

Bu sorunun cevabı önemli sanırım.

Şeftali diktik umduğumuz olmadı diyelim. Erik aşılamak mümkün diye biliyorum. Şeftalide yabancı olduğun meyve değil sonuçta.

Vehbi Koç "Ya kimsenin yapmadığı işi yapın yada herkesin yaptığı işin en iyisini yapın" demiş. Bu tavsiye senin içinde anlam ifade ediyorsa ona göre hareket edebilirsin.

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2019, 12:07:19 »
Bu şartlarda kimse şeftali dikimine sıcak bakmayacaktır. Hatta şeftali bahçesi olanlar sökmeyi düşünüyordur. Geçenlerde şeftali bahçeleri bozuluyor diye konuştuk diye hatırlıyorum.

Peki bu durumda 3-5 yıl sonra şeftalinin durumu ne olur?...

Bu sorunun cevabı önemli sanırım.

Şeftali diktik umduğumuz olmadı diyelim. Erik aşılamak mümkün diye biliyorum. Şeftalide yabancı olduğun meyve değil sonuçta.

Vehbi Koç "Ya kimsenin yapmadığı işi yapın yada herkesin yaptığı işin en iyisini yapın" demiş. Bu tavsiye senin içinde anlam ifade ediyorsa ona göre hareket edebilirsin.

Oğuzhan abi Mersin'de hanımın dayısının şeftalileri vardı yaylada, sökecekmiş, 25 kuruşa alım olmuş :( işçiliği de sıkıntı, bir de erkenci değil Mersin'de yaylada, erkenci ürün önemli bence.

Çevrimdışı mehmetcagdas

« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2019, 12:17:19 »
Oğuzhan abi Mersin'de hanımın dayısının şeftalileri vardı yaylada, sökecekmiş, 25 kuruşa alım olmuş :( işçiliği de sıkıntı, bir de erkenci değil Mersin'de yaylada, erkenci ürün önemli bence.
bizde de şeftalide erkenciliğe dönüş oldu ağustostan sonra pek çeşit kalmadı eskiden geççi çeşitler tonaj yapıyor diye tercih ediliyordu şimdi ilaç hastalık sulama bakım giderleri daha çok diye terih edilmiyor

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2019, 12:37:55 »
Benim anladığım bir konu değil dogrusu. Ama çok yıllık ve çeşide göre 3-5 yıl sonra verime başlayacak üründe bugün para yapana yönelmek bence büyük hata olabilir. Meyveciler öyle mi bilmiyorum ama patates-soğan üreticisi gibi örümcek ağına takılmayalım. Gerçi Yakup Abi ince eler sık dokur. Oltaya gelmez. :)

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2019, 13:04:38 »
Yari bodur erikte karar kildik. 3 4 yil icerisinde urun alabiliyor olma imkani oldugu icin klasik bahcenin icerisine yari bodur erik dikimi yapacagim. Insallah sonu iyi olur.