toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Balya Makinası Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?  (Okunma sayısı 10249 defa)

Çevrimdışı nailyetek

Ynt: Balya Makinası Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?
« Yanıtla #50 : Mayıs 26, 2017, 00:24:00 »
1yılda 30 kilo kaybetmişim, bu gün muayene ve tahlil sonuclarına göre açlık kan şekeri 364 çıktı, son üç aylık ortalama 13.4 ve direk insülin :)  2 sayfa diyet listesi cabası listeye baktım aclıktan ölecek insan :D

Bu Gallignani nin bizim makina parkına katılmasıyla başladı. İyi ki birde biçer almamışım.

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #51 : Mayıs 26, 2017, 00:28:54 »
1yılda 30 kilo kaybetmişim, bu gün muayene ve tahlil sonuclarına göre açlık kan şekeri 364 çıktı, son üç aylık ortalama 13.4 ve direk insülin :)  2 sayfa diyet listesi cabası listeye baktım aclıktan ölecek insan :D

Bu Gallignani nin bizim makina parkına katılmasıyla başladı. İyi ki birde biçer almamışım.
Nail emmi sen balya bağlarken yemek yemeyi unutmuşsun 😊😁 eve de gitmeyip tarlada da yatmissindir kesin

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

Balya Makinası Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?
« Yanıtla #52 : Mayıs 26, 2017, 00:44:10 »

Balyayı sattım, 10 kilo aldım.

Ne stres kaldı, ne sinir. Şifa niyetine.

Çevrimdışı İzzet Toker

« Yanıtla #53 : Mayıs 26, 2017, 00:57:15 »
Yıldız aralığı açılmış duruyor ( yıldız kaymış )
Sonsuz dişlinin 17 lik somununu gevşet yıldızı az kapat, somunu sık

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #54 : Mayıs 26, 2017, 08:05:40 »
Yıldız aralığı açılmış duruyor ( yıldız kaymış )
Sonsuz dişlinin 17 lik somununu gevşet yıldızı az kapat, somunu sık
İzzet abi yıldız dediğinin ne olduğunu bilsem hemen yapacam ama bilmiyorum. :) Yanlış anlama ilk defa balya makinası kullanıyorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #55 : Mayıs 26, 2017, 08:06:18 »

Kilo verdiriyorsa iyi. :) 75 kiloya düşsem yeter bana :)

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #56 : Mayıs 26, 2017, 20:32:21 »
Kilo verdiriyorsa iyi. :) 75 kiloya düşsem yeter bana :)

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Bugün fuarda çektim hortum takili

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #57 : Mayıs 26, 2017, 23:42:19 »

Bugün servis geldi. Olay çok karışık anlatıcam hepsini. :)

Servisin geleceğinden umudumuzu kesince kendimiz el atmaya karar verdik. Köyden balyacı bir abiyle tarlaya gittik. Tarlada makinayı temizledikten sonra çalıştırdık yabalardan pim kesti. Öndeki yaba alttaki saça vurdu. O saç parçasını söktük düzeldi. Tam o ara servis geldi. Makinanın bağlama ayarına bakıyorlar ama gelen elemanlar anlam veremedi. Sürekli bana koca kasnağı elle döndürtüyorlar. Dedikleri "makinanın sentesi kaçmış onu ayarlıcaz işimiz çok." Dişlilerin birini söküp kilidi kurulu vaziyete getirdi. Makinayı çalıştırdım bu sefer kasnaktan pim kesti. Sebebi iğne altta demire sürtmüş.

Balyacı abi olmasa adamlar makinayı bergamaya servise çağıracaktı. Bizim abi gelin yapmayın bu makinanın derdi bu kadar çok değil yaparız deyince sustular. Makinayı ayarlayıp kaçtılar. Nasıl balya bastığına bile bakmadılar kendimiz ayarladık.

Çevrimdışı İzzet Toker

« Yanıtla #58 : Mayıs 26, 2017, 23:47:44 »

1- Daire içindeli çentikli yer fazla açık olursa bağlamaz- sağıdaki kütüge yaklaştırmak gerekir

Diğer açıklıklarla bağlamayan tarafın açıklığını kontrol et.
Eğer açıksa

3 Numaralı somunu gevşet, sonsuz dişli gevşet, gevşedikten sonra 2 numaradaki dişliyi torna vida yardımıyla saat yönü cevirerek yıldızın açıklığını diğerleri gibi yap, sonsuz dişliyi  çevirerek ayar yaptığın dişliye tam oturt, 17 yi sık

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #59 : Mayıs 26, 2017, 23:55:19 »

1- Daire içindeli çentikli yer fazla açık olursa bağlamaz- sağıdaki kütüge yaklaştırmak gerekir

Diğer açıklıklarla bağlamayan tarafın açıklığını kontrol et.
Eğer açıksa

3 Numaralı somunu gevşet, sonsuz dişli gevşet, gevşedikten sonra 2 numaradaki dişliyi torna vida yardımıyla saat yönü cevirerek yıldızın açıklığını diğerleri gibi yap, sonsuz dişliyi  çevirerek ayar yaptığın dişliye tam oturt, 17 yi sık
Teşekkürler İzzet Abi. Şimdilik halloldu ama daha yeni başlıyoruz :)

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #60 : Mayıs 26, 2017, 23:58:55 »
Teşekkürler İzzet Abi. Şimdilik halloldu ama daha yeni başlıyoruz :)
Hortumu taktinmi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #61 : Mayıs 27, 2017, 00:02:38 »
Hortumu taktinmi

Taktım abi. Dediğin gibi tüp hortumu takıverdim.

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #62 : Mayıs 27, 2017, 00:03:16 »
Taktım abi. Dediğin gibi tüp hortumu takıverdim.
Duzeldi mi baglama

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #63 : Mayıs 27, 2017, 00:04:08 »
Duzeldi mi baglama

Düzeldi. Servis o hortum olmadan bağlamaz dedi.

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #64 : Mayıs 27, 2017, 00:05:27 »
Düzeldi. Servis o hortum olmadan bağlamaz dedi.
Aynen bağlamaz. Bu arada servisin ilk defa doğru birşey söylemiş 😊

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #65 : Mayıs 27, 2017, 00:07:30 »
Aynen bağlamaz. Bu arada servisin ilk defa doğru birşey söylemiş 😊

Hiç yıldızlarımız barışmadı. :) Bir de bu sağ taraftaki dişlinin kilitli hale gelmesi gallignaniden farklıymış. Makinası olan abi onu bilmedi onu da servis söyledi. :) 2 doğrusu oldu bugün. :)

Çevrimdışı Emre

« Yanıtla #66 : Mayıs 27, 2017, 00:12:50 »
Hiç yıldızlarımız barışmadı. :) Bir de bu sağ taraftaki dişlinin kilitli hale gelmesi gallignaniden farklıymış. Makinası olan abi onu bilmedi onu da servis söyledi. :) 2 doğrusu oldu bugün. :)
Zamanla barışır yıldızın artık ne diyeyim 😂😁

Çevrimdışı Burhan ÖZTÜRK

« Yanıtla #67 : Mayıs 28, 2017, 22:54:28 »
arkadaşlar benim de bir sorum olcak, benim makina tam bağlamaya geçerken ön volant sigortasını ve arka grup sigortasını kesiyor iğneler tam ortada kalıyor... senteyi yapıp yine devam derken 3-5 balya sonra yine aynı bazende 1-2 bin balya da bir oluyor yani ne zaman olacağı belli olmuyor, bu arıza saman ot yonca bütün hepsinde de oluyor sebebi nedir sizce ?

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #68 : Haziran 02, 2017, 05:34:11 »
arkadaşlar benim de bir sorum olcak, benim makina tam bağlamaya geçerken ön volant sigortasını ve arka grup sigortasını kesiyor iğneler tam ortada kalıyor... senteyi yapıp yine devam derken 3-5 balya sonra yine aynı bazende 1-2 bin balya da bir oluyor yani ne zaman olacağı belli olmuyor, bu arıza saman ot yonca bütün hepsinde de oluyor sebebi nedir sizce ?

Şahsi fikrim 2 seçenek var:

1-) Sente ayarı bir sebepten tutmuyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Yaba krankında eksen kaçıklığı, sente dişlisinde boşluk vs gibi. Makinanın içi boşken grubu bağlamaya verip volanı el İle çevirerek ve bağlamaya İle ilgili tüm parçaları inceleyerek sorunun kaynağını bulmak gerekir.

2-) Bağlama emniyetinde ayarsızlık

2 seçenek, bağlama sırasında olası bir sente bozukluğunda yüzünden pistonun iğenelere vurmasını, hali ile tüm bağlama grubunun dağılmasını engelleyen emniyet sistemi. İğneler bağlamaya kalktığı sırada, iğne sehpasına bağlı bir kol tarafından tahrik edilen dayama kolu pistonun önüne atar kendini. Bu sayede bilmem kaç bin liralık başkanı grubunun daha ilk sente kalınlığında çöpe gitmesi önlenir.

Arkadan baktığınızda balya kanalının sol tarafında, iğne sehpasından hareket alan bu piston emniyet mekanizmasını görebilirsin. Bu emniyetin ne zaman devreye grip çıktığını, 1. Maddedeki el İle kontrol sırasında gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #69 : Haziran 02, 2017, 09:59:49 »
Elibolların veya Paksanın yeni piyasaya sürdüğü haşpayı sökmeden ot bağlayabilen makinalarını test etmiş olan var mı? Otun çok olduğu yerlerde çalışır mı bu sistem özellikle batöre sarma yapar mı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #70 : Haziran 05, 2018, 23:08:54 »
Claas markant 50 balya makinesi yabaların altında bulunan sacı ve ön taraftaki bağlama grubu yönündeki yabayı yamultuyor sebebi nedir ?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 232
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : Haziran 05, 2018, 23:36:55 »
Elibolların veya Paksanın yeni piyasaya sürdüğü haşpayı sökmeden ot bağlayabilen makinalarını test etmiş olan var mı? Otun çok olduğu yerlerde çalışır mı bu sistem özellikle batöre sarma yapar mı. Ne düşünüyorsunuz bu konuda.
otu bilmemde paksan marka yeni tip haşbaylı makinayla saman yaptırdım , o kadar iri yapıyorki haşbay olmasada anca o kadar yapar , ertesi gün klasik sisteme döndük , velhasıl saman yapamıyor haşbaylı şekilde , haşbaysız ota sarar mı bilmpyorum ama biraz nemli olursa sarar, paksan yapamamış benin kanatimce bu yeni sistemi , eski tip haşbaylıları güzel.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #72 : Haziran 06, 2018, 10:28:19 »
otu bilmemde paksan marka yeni tip haşbaylı makinayla saman yaptırdım , o kadar iri yapıyorki haşbay olmasada anca o kadar yapar , ertesi gün klasik sisteme döndük , velhasıl saman yapamıyor haşbaylı şekilde , haşbaysız ota sarar mı bilmpyorum ama biraz nemli olursa sarar, paksan yapamamış benin kanatimce bu yeni sistemi , eski tip haşbaylıları güzel.

Teşekkür ederim. Konuyu uzun süre araştırdım. Bende sizinle benzer sonuçlara vardım. Sonuç olarak klasik haşpaylı makina almaya karar verdim. Şansımada düzgün ikinci el bir makina denk geldi onu aldım. 5000 adete yakın ot balyası bastım şimdilik işler yolunda.

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #73 : Haziran 06, 2018, 15:55:04 »
Makine resimdeki gibi yabaların altında bulunulan yeri yamultuyor,aşırı sigorta kesiyor acaba neden yapıyor ?
Fincanlardan sonra ipi makineye düğüm attığımız yerin yayı çıkmış acaba ondan mı ?

http://i.hizliresim.com/PDp1p9.jpg

Aşırı sigorta kesmesinin çözümünü bulduk,alt düzendeki yay düşmüş ve iğnelerin bağlı olduğu u demirinin kaynağı kırılmış
http://i.hizliresim.com/modv12.jpg
http://i.hizliresim.com/EDbv5D.jpg

http://i.hizliresim.com/9NRaRk.jpg
http://i.hizliresim.com/g6nrn3.jpg