toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Streçli (Kombi) Rulo Balya Makineleri ve Paketleme Maliyetleri?  (Okunma sayısı 5135 defa)

Çevrimdışı 516

Arkadaşlar artık yonca,reygrass,yemlik bezelye gibi yem bitkileri silajı mobil balya paketleme makinaları ile yapılıyor.Özellikle geçiş iklimlerinde yonca ve diğer yem bitkilerinin ıslanıp çürümemesi ve yüksek kalitede silaj elde etmek için tasarlanmış makinalar gerçekten yağmur riskini ortadan kaldırıyor.Bulunduğum bölgede bu makinadan  yok.Çiftçimiz ve hayvancımızda daha yeni yeni yonca silajı, reygrass silajını duymaya başladı.Ot silajı yapmak istiyor ama makina yok!!!!
Ben de makinadan bir tane alıp piyasaya çalışmayı düşünüyorum. Ama aklımda birkaç soru var.

Sizce bu makinanın sarf malzeme maliyetleri nelerdir?(Streç,File,Yakıt,İnokulant,yükleme indirme)
Piyasada balya başı kaç lira'dan yapıyorsunuz?
Müşteri sıkıntısı yaşanıyor mu?
Amortisman süresi ne kadar olur?(Yılda kaç balya yaparsam amorti edebilirim)
Tarlada  çalışırken ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Yani uzun lafın kısası bu işler nasıl dönüyor?
Forumda bu işlerle uğraşan arkadaşların fikirlerini ve görüşlerini bekliyorum...

Çevrimdışı FENOMEN

Ynt: Streçli (Kombi) Rulo Balya Makineleri ve Paketleme Maliyetleri?
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2017, 22:03:30 »
takip...Yalnız yanlış hatırlamıyorsam 1 tanesinin paketleme maliyeti 20 liraydı

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2017, 23:21:47 »
3 yıl önce büyük ölçekli ot işi yaptığımız sıralarda biz de niyetlendik bu makinalara. Keza hem kuru, hem yaş paketleyebilen bir makine alma niyetimiz vardı.

Bu konuda özel olarak getirme şansınız yok ise, alabileceğiniz en iyi makine Krone. Türkiye distribitörü İzmir'de. Oldukça da ilgili insanlar. Aradığınızda merak ettiğiniz her bilgiyi alabilirsiniz.

Rulo balya, yem bitkisini paketlemenin en ekonomik ve hızlı yolu. Ota karşı bir direnç ugulamadığınız için çok yüksek bir güç ihtiyacına ereksinim yok. Ancak özellikle streç sarmalı olanlar ağır makinalar. Bu nedenle her halükarda 110 HP ve üstü güçte traktörünüzün olması menfaatinize.

Makinaların parçaları ithal olarak geldiği için pahalı ancak klasik balya makineleri gibi kolay arızalanmıyorlar. Çok uzun süre sorunsuz çalışan aletler.

Ancak fiyatları dövize endeksi olduğu için pahalılar. Bu gün minimum özelliklere sahip streç sarmalı bir krone CombiPact 1250'nin fiyatı 54.000 €'yu aşıyor. Bunun yanında biraz daha ucuz olan New holland'ın Br 6090 combi modeli var. Yanlış hatırlamıyorsam o da 44 bin euro fiyatı vardı.

Bunların dışında kayhan ertuğrul da rulo balya üretiyor ama bildiğim kadarı ile onların ürettikleri kombi değil. Yani makine streç sarmalı değil. Sadece rulo yapıyor. Ruloyu başka bir traktör ile ve harici bir ekipmanla yapıyorsunuz. Kayhan Ertuğrulun balya makinası fiyatı da tahminim 100 bin liranın altında, streç sarma aparatı da 25 bin liranın altında değildir.

Şahsen temiz kullanılmış ikinci ellere de bakmanızı öneririmç 60-70 bin lira gibi fiyatlara düştükleri oluyor.

Bu makinaları alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara gelirsek, öncelikle değişken odalı olması mühim. Eğer bu özellik yoksa, balyanın çapını ayarlayamıyorsunuz. Çıkarttığını tüm balyalar aynıstandart ölçüde olmak zoruda ki özellikle iş bitimlerinde biçimsiz balya çıkartılmasın neden olabiliyor.

Ayrıca değişken odalı makineler, otu en küçük olduğu andan itibaren sıkıştırmaya başladıkları için hem daha ağır balyalar yapabiliyorlar, hem de özellikle silaj yapımlarında bozulma olmuyor. Sabit odalı makineler ne yaparsanız yapın rulonun merkezini yeterince iyi sıkıştıramıyorlar.

Bunun bıçak sayısı ayarlanabilir haşbay da önemli bir detay. Bu özellik varsa, otu istediğiniz boyutta parçalayarak paketleme yapabiliyorsunuz.

Maliyetler konusuna gelirsek, sadece fileye sarım yapılan kuru ot ya da saman paketmelerinde maliyetler çok düşük. Rulonun boyutuna göre değişmekle birlikte file maliyeti 1-2 lira civarında seyreder. Ancak streçte iş değişiyor. çünkü hem kullanılan miktar fazla, hem de kaç kat sarım yapacağınıza göre fiyat değişiyor.

Paket kolay bozulmasın, delinmesin, gün ışığı almasın dediğinizde, kullandığınız streç miktarı normal bir sarıma göre 2 kata çıkabiliyor.

Fiyat konusu bu nedenle kesin bir şey söylemek zor. Çünkü streçi kg ile alıyorsunuz ve bu fiyat diğer tüm petrol mamüllerinde olduğu gibi dolara endeksli. Ancak 400 kg'lık paketlerin ortalam bi sarım maliyeti için 15-25 lira aralığında tahminde bulunmak yanlış olmaz.

Son olarak rulo balyalar insan gücü ile taşınacak ürünler olmadığından, bu işe başladığınız an "rulo balya ataçmanlı" ön yükleyicili bir traktör de alınması şart. Aksi halde paketlediğiniz ürünü çiftçinin tarladan kaldırabilme şanşı yok.

Bunun güzel yanı ise, yaptığnız her işten paketlemeye ek olarak yükleme ücreti de almanız. Ancak bu maliyetler her durumda diğer yöntemlerden ekonomik olduğu için çok tercih ediliyor.

Özetle tarımda istihdam her geçen gün azalıyor. Hali ile mekanizasyonlar hem artıyor, hem de büyüyor. Bu bakımdan hammala olan ihtiyacı ortadan kaldıran, hızlı ve ekonomik iş gören bu makinaların, çiftçiler istese de istemese de her geçen gün yaygınlaşmaya devam edecek. Özetle gelecek bu yönde diyebiliriz.

Çevrimdışı 516

« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2017, 16:28:41 »
Bilgileriniz için teşekkürler.
Şahsen yerli makinalarla bu işler biraz zor. Çünkü bir tane paketleme makinası ve traktör, bir tane streç sarma makinası ve traktör,yapılan balyayı yüklemeye traktör tarlaya tek seferde en az üç kere girmek demek.Ve bu arada birde zamanla yarış var.Malum hava şartları...

Söylediğiniz gibi bu makinaların kralı Krone. Benim niyetimde olan makina ise Krone Comprima  cf 155 xc .Ülkemizde ise yaygın olarak  Comprima   yaygın olarak kullanılmaya başlandı.Silaj yapılacak otu haşbaylı sistem doğrayıp, içine inokulant sıkıp,  yaklaşık 170 bar gücünde sıkıştırıyor. Arkasından ise streçleyip tarlaya bırakıyor.Onun için ne kadar hızlı iş yaparsa makina o kadar çok balya yapılır.

İlk olarak 2.el comprima almayı düşünüyorum.Yaklaşık 40.000-45.000€ arasında değişiyor.

Bakımını zamanında yaptıktan sonra çok fazla arıza vereceğini de sanmıyorum.

Peki bu makinanın amortisman süresi ne kadar olur?Yılda kaç balya yaparsak kendini amorti eder?

Bu makinaların müşteri potansiyeli  nasıldır?Çiftçimizin paket silajı hakkında yaklaşımı nasıl olur?

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2017, 18:27:19 »
Bilgileriniz için teşekkürler.

İlk olarak 2.el comprima almayı düşünüyorum.Yaklaşık 40.000-45.000€ arasında değişiyor.

Bakımını zamanında yaptıktan sonra çok fazla arıza vereceğini de sanmıyorum.

Peki bu makinanın amortisman süresi ne kadar olur?Yılda kaç balya yaparsak kendini amorti eder?

Bu makinaların müşteri potansiyeli  nasıldır?Çiftçimizin paket silajı hakkında yaklaşımı nasıl olur?
İkinci el makine, adı üstünde. Bu yüzden aldığınız makinenin kaç saat çalıştığı, hangi parçanın ne kadar aşındığı değişkendir. Amortisman da değişken olacaktır. Kimse size bunu net söyleyemez. Dışarıya iş yapacağınız için, bölgenizde yeterli miktarda silajlık ekim var mı? Varsa çiftçileriniz bu silajı, endisi mi yapmak ister yoksa, ot kurusa da çürüse de silaj yaptırmaya yanaşmaz mı? siz ona bakın ve ona göre karar verin. Her şeyden önce sizin iş yapacağınız miktarda yeteli yem bitkisi ekimi var mı?
Çiftçi için silaj, silajdır. Paket olmuş, silaj çukurunda silajlanmış pek fark etmez. Hatta silaj kalitesine bile çoğunlukla dikkat etmez. Maliyeti hangisi daha çok işine gelirse ona bakar. Kendi silaj yapma yolu yoksa, mecburen, paket silaj işine gelir.
Diğer yönü ise sizin ikna, ve pazarlama beceriniz ile ilgilidir. Birkaç ton deneyip, memnun kalırsa pazarınız devam eder.

Çevrimdışı 516

« Yanıtla #5 : Nisan 08, 2017, 20:14:45 »
İkinci el makine, adı üstünde. Bu yüzden aldığınız makinenin kaç saat çalıştığı, hangi parçanın ne kadar aşındığı değişkendir. Amortisman da değişken olacaktır. Kimse size bunu net söyleyemez. Dışarıya iş yapacağınız için, bölgenizde yeterli miktarda silajlık ekim var mı? Varsa çiftçileriniz bu silajı, endisi mi yapmak ister yoksa, ot kurusa da çürüse de silaj yaptırmaya yanaşmaz mı? siz ona bakın ve ona göre karar verin. Her şeyden önce sizin iş yapacağınız miktarda yeteli yem bitkisi ekimi var mı?
Çiftçi için silaj, silajdır. Paket olmuş, silaj çukurunda silajlanmış pek fark etmez. Hatta silaj kalitesine bile çoğunlukla dikkat etmez. Maliyeti hangisi daha çok işine gelirse ona bakar. Kendi silaj yapma yolu yoksa, mecburen, paket silaj işine gelir.
Diğer yönü ise sizin ikna, ve pazarlama beceriniz ile ilgilidir. Birkaç ton deneyip, memnun kalırsa pazarınız devam eder.
Bölge olarak artık her önüne gelen adam yonca ekmeye başladı.Hatta bazıları sigortalı bir işte çalışıp ek gelir olarak yonca üretip satarak ek gelir sağlıyor.Ekilen yoncadan 7-8 biçim alınabiliyor.Bunun yanında Eşref şekerli sayesinde birçok kişi reygrass ekmeye başladı.Ben kendi yoncamı reygrasımı bile silaj yapacak bir makina bulamıyorum.Sadece bazı yerlerde çelikelin ot silajı makinaları var.Onlarda bitikiyi ayakta silaj yaptıklarından dolayı bütün yonca silajlarını  bozuluyorlar.Dere yatakları hep çürük yonca silajı dolu. :-[ :-[

Örneğin şu an yoncalar büyüdü ama hava olaylarından dolayı biçilemiyor.Meteoroloji 17 nisana kadar yağışlı gösteriyor. Sadece ben değil hiç kimse biçemiyor.Hadi  yoncayı biçtik diyelim kuruması için en az 8-9 gün lazım.
Ama reygrası biçtiğimizde bu mevsimde kuruması imkansız.Mecburen yeşil yeşil biçip yediriyoruz.
Ama paketleme makinası olanlar bir kere biçti kaldırdı bile.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 220
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2018, 01:55:00 »
yeni konu açmaktansa bu konu üstünden bi kaç sorum var .. bu yıl bende yem bezelyesi var bildiğiniz gibi .. bundan 3 yıl önce yaptırdığımızda ton başına 50 tl gibi bir fiyat ödemiştik .. yaklaşık 350 ton silajımız çıkmıştı 70 dekardan .. o yıl 17500 tl para ödedik ( ki arkadaş işi olmuştu) . bu yıl tahmini 700-800 ton silaj bekliyorum .. bu yılki ton fiyatıda 70 tl .. 40-50 bin  para çıkacak yine cebimden .. türkiye genelinde tanesini 60-70 e yapıyorlar arkadaş uygun olsun diye ton fiyatını böyle verdi .. bir rulo maliyeti 8 kat sarmada traktör amortismanı hariç 30 tl civarında .. yani makinayı alırsam yarısına mal edicem .. kendi samanlarımıda rulo ile yapmayı düşünüyorum .. ikinci el 3 tane makina buldum .. bunlardan 2 tanesi Lely welger rpc 445 tornado .. 1 tanesi krone comprima cf 255 xc . lelyler agcoya satıldığından şuan yedek parça ve servis sıkıntısı çekiyor .. o yüzden fiyatları uygun .. krone ise 50.000 euro civarında ..
-böyle bi makina ne kadar iş yapar .. gereklimidir .. yakınınızda çevrenizde olsa iş yaptırırmısınız .. bildiğiniz yada aklınıza gelen artıları eksileri nelerdir ..

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #7 : Mart 26, 2018, 02:16:54 »
Bolgemizde bir umutla bu makinalari alanlar, disardan is icin getirenler oldu gecen sezon. Yonca icin soyle bir sikayet duydum, makinanin kendisi agir, onundeki traktor agir, yukleyen indiren bindiren traktor agir, yuklenecegi kasa kamyon vs agir, bunca sey yoncanin ustunde tepinip durunca bu yoncanin hali ne olur dendi cokca, yonca paketleyen veya paketleten oldu mu bilmiyorum.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Mart 26, 2018, 02:25:24 »
Bolgemizde bir umutla bu makinalari alanlar, disardan is icin getirenler oldu gecen sezon. Yonca icin soyle bir sikayet duydum, makinanin kendisi agir, onundeki traktor agir, yukleyen indiren bindiren traktor agir, yuklenecegi kasa kamyon vs agir, bunca sey yoncanin ustunde tepinip durunca bu yoncanin hali ne olur dendi cokca, yonca paketleyen veya paketleten oldu mu bilmiyorum.
rulo girmese büyük kare balya giriyor , tır giriyor , tıra yüklemek için telehander giriyor velhasıl yoncaya öylede böylede hep ağır makina giriyor .. yoncanın kaçınılmaz sonu .. zararı olur mu elbet olur .. konyada şunuda duydum .. aksaraydan daha ucuz maliyetli yonca silajı geliyor diyorlar .. 21 kuruşa streçli halde yonca silajı geliyormuş aksaraydan ..

Çevrimdışı ömer murat

« Yanıtla #9 : Mart 26, 2018, 10:32:28 »
Ali bey yem bezelyesini streçleme yaptığınızda bozuk çıkan oldu mu? ben reygras da bozuk çıkan çok slaj duydum

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #10 : Mart 26, 2018, 11:11:13 »
Ben yaptırdım. Kesme toplama balya ve indi bindi içinde  (sadece tarladan inecek yere götürecek traktör ve soforleri bize ait)  80 tl

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Mart 26, 2018, 15:24:36 »
Ali bey yem bezelyesini streçleme yaptığınızda bozuk çıkan oldu mu? ben reygras da bozuk çıkan çok slaj duydum
İnokulant kullandıktan sonra sıkıntı olmuyor , yoksa bozuluyor ..

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #12 : Mart 27, 2018, 02:54:23 »
Ağır makina girmesin diyen elle biçsin o zaman
Artık işçi bulunmuyor her işi makina ile yapıyoruz ve üretilen makinaların da hafif olanı pek kalmadı
Eğer bir defada birden fazla işi yapan kombine bir makina ise ağır olması kaçınılmaz.
Bunun tek çaresi geniş taban alanı veya lastik paletli makinaları tercih etmek

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #13 : Mart 27, 2018, 16:05:27 »
İleride nasipse yapmak istediğim işlerden biridir balya streçleme, ot silajı işi. Maliyetler yüksek olduğu için yapmak kolay değil.

Tarla sıkışmasın diyenler Fatih Abi'nin de dediği gibi elle biçsin o zaman. Yonca tarlasında traktör gezmeden yapabilen varsa yapsın.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Mart 27, 2018, 20:18:16 »
Bgün makina için hayırlaştık .. önüne biçilcek mal arıyorlar .. iyi kötü 10-20 dönüm yonca silajı yapıcaz .. çalışmasında sıkıntı olmazsa aldım makinayı .. allah utandırmasın ..

Çevrimiçi of@s

« Yanıtla #15 : Mart 27, 2018, 20:27:59 »
Bgün makina için hayırlaştık .. önüne biçilcek mal arıyorlar .. iyi kötü 10-20 dönüm yonca silajı yapıcaz .. çalışmasında sıkıntı olmazsa aldım makinayı .. allah utandırmasın ..
Hayırlı olsun Ali. Güle güle kullan. T6 kalacak anlaşılan.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #16 : Mart 27, 2018, 20:31:24 »
Hayırlı olsun abi. Hangi makinayı aldın? T6 nın dişine göre bir iş buldun :)

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Mart 27, 2018, 20:38:10 »
Hayırlı olsun Ali. Güle güle kullan. T6 kalacak anlaşılan.
Sağolun .. bi makina t6nın geleceğini etkilemez .. işimi görürse kalır görmezse hem makina hem t6 gider ..
Hayırlı olsun abi. Hangi makinayı aldın? T6 nın dişine göre bir iş buldun :)
Eywallah kardeşim .. tam sınırda 140 hp minimum:)

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #18 : Mart 27, 2018, 21:20:50 »

Hayırlı olsun Ali. Hangi makine?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Mart 27, 2018, 23:28:11 »
Hayırlı olsun Ali. Hangi makine?
Lely rpc 445 tornado

Çevrimdışı DeHLiZ

« Yanıtla #20 : Mart 28, 2018, 13:31:49 »
Hayırlı olsun Ali, deneme yapacaksınız, Ton maliyeti 70 tl dedin. Amortismanı 2 yıl olursa çok iyi olacak sana. Bir de şunu sormak istiyorum, Ton fiyatı ne kadar bezelye silajının? Streç plastik bir madde olduğundan petrol ve dolardan oldukça fazla etkileniyor, yemin maliyetini %10'dan fazla şekilde yukarı çekiyorsa sıkıntı olur fiyatlandırmada diye tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : Mart 28, 2018, 17:56:03 »
Hayırlı olsun Ali, deneme yapacaksınız, Ton maliyeti 70 tl dedin. Amortismanı 2 yıl olursa çok iyi olacak sana. Bir de şunu sormak istiyorum, Ton fiyatı ne kadar bezelye silajının? Streç plastik bir madde olduğundan petrol ve dolardan oldukça fazla etkileniyor, yemin maliyetini %10'dan fazla şekilde yukarı çekiyorsa sıkıntı olur fiyatlandırmada diye tahmin ediyorum.
ton maliyeti dışarı yaptırırsam 70 tl oda arkadaş işi , normalde tanesini 80 e yapıyorlar oda ton maliyetini 100 tl ye çekiyor , euro olduğundan streçler %30 zamlanmış , makşna yolda bende streç ve file tedarik etmeye çalışıyorum bugün , kendi işimi görecek kadar streç aldım bugun 17 bin tl tuttu sadece streç . makşnayı almak kadar çalıştırmakta çok maliyetliymiş.yani bi mibzeer gibi arkana tak devam et yok .. makina çakıştıkça çok para kazandırıyor .. ama yatırım maliyeti hiç bitmiyor. kendimde 50 bin tllik iş yapacak gerisinşde düşünmüyorm ama daha lafı bile 200-300 dekar iş buldu . bu şekilde streçleme ton maliyetini çok yukarı çeksede hiç yoktan bi ürünü yapmanın tek yolu bu oda yonca silajı .. ya bunla yapılacak yada öyle bi materyal yok

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #22 : Mart 29, 2018, 15:35:16 »
Makine hayirli olsun hayirli musteriler bulsun birader.