toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Fason olarak üretilen balya makinaları nasıldır?  (Okunma sayısı 423 defa)

Çevrimdışı Mustafa

Fason olarak üretilen balya makinaları nasıldır?
« : Mayıs 01, 2018, 19:21:38 »
Merhabalar, bu sezon balya makinası alma niyetindeyim. Geniş haşpay geniş toplayıcılı mümkün olduğunca sağlam ve sorunsuz bir makina istiyorum. Fason makinalar orjinal markalı ürünlere göre daha fazla fiyat avantajına sahip. Ne önerirsiniz?

Çevrimdışı Demir

Ynt: Fason olarak üretilen balya makinaları nasıldır?
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2018, 17:00:03 »
Fason marka derken hangi markalardan bahsediyorsunuz?

Ben Newholland bc5040hb kullandım ufak tefek sorunlar hariç gayet iyi.

Önerim kesinlikle gallignani olur.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2018, 20:26:10 »
Fason marka derken hangi markalardan bahsediyorsunuz?

Ben Newholland bc5040hb kullandım ufak tefek sorunlar hariç gayet iyi.

Önerim kesinlikle gallignani olur.

Karataş firması bölgemizde Çokçanlara, Paksana ve Agritürk firmalarına üretim yaptırıyor onları kast etmiştim.

Bugün Paksan görmeye gittik. Bağlama grubu zincir ile hareket alıyor ve Paksan imalatı. Şase aksamı çok sağlam geldi bana. Piston tarafındaki yaba 3 parmaklı, sağ tarafataki yaba 2 parmaklı. Haşpay genişliği 150cm. Sağ tekerlek dışta değil arkada. Dijital balya sayacı, döner lamba ve arka çalışma lambası yok sadece arka stop lambaları var. Yardımcı 3. teker var. Fiyat 60.000tl dediler.

Sıfır Gallignaniye 75.000tl civarı fiyat söylüyorlar. Neden Gallignani peki?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2018, 21:44:34 »
Karataş firması bölgemizde Çokçanlara, Paksana ve Agritürk firmalarına üretim yaptırıyor onları kast etmiştim.

Bugün Paksan görmeye gittik. Bağlama grubu zincir ile hareket alıyor ve Paksan imalatı. Şase aksamı çok sağlam geldi bana. Piston tarafındaki yaba 3 parmaklı, sağ tarafataki yaba 2 parmaklı. Haşpay genişliği 150cm. Sağ tekerlek dışta değil arkada. Dijital balya sayacı, döner lamba ve arka çalışma lambası yok sadece arka stop lambaları var. Yardımcı 3. teker var. Fiyat 60.000tl dediler.

Sıfır Gallignaniye 75.000tl civarı fiyat söylüyorlar. Neden Gallignani peki?

Ben Newholland bc5040hb ile balya yaparken yan tarlada gallignani ile balya yapıyorlardı. Ben az hızlandığımda makina tıkanırken, gallignani açıkça benden daha hızlıydı.

Bu arada Karataşın kendi makinası da gayet güzel.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2018, 21:54:28 »
Ben Newholland bc5040hb ile balya yaparken yan tarlada gallignani ile balya yapıyorlardı. Ben az hızlandığımda makina tıkanırken, gallignani açıkça benden daha hızlıydı.

Bu arada Karataşın kendi makinası da gayet güzel.

Makina neresinden tıkanıyordu? Belkide gallignaninin iç çalışma devirleri daha yüksek nh den.

Aldığım en uygun fiyat Karataş markalı makinalarda. Bayisi biraz uzakta daha göremedim onları. Acaba fason ürettirirken ucuza mal etmek için makinanın kalitesi ile oynamışmıdırlar?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2018, 22:00:23 »
Makina neresinden tıkanıyordu? Belkide gallignaninin iç çalışma devirleri daha yüksek nh den.

Aldığım en uygun fiyat Karataş markalı makinalarda. Bayisi biraz uzakta daha göremedim onları. Acaba fason ürettirirken ucuza mal etmek için makinanın kalitesi ile oynamışmıdırlar?

NH'de yabalar otu yetiştiremeyip sigorta kesiyordu. Gallignaninin iç devrini falan bilmiyorum. Köyde 5 yıl önce karataş marka makina alan biri bu yıl eski makinayı sıfır karataşla değiştirdi. Memnun olduğunu biliyorum. Makinanın teknik özellikleri hakkında pek bilgim yok. Zaten çoğu birbiriyle aynı neredeyse. Gallignani için bir de Pancar Kooperatiflerinden fiyat alın. Geçen yıl haşbaysız gallignani 39 bin liraydı. Normal bayide ise 48 bin istiyorlardı.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #6 : Mayıs 06, 2018, 10:30:35 »
NH'de yabalar otu yetiştiremeyip sigorta kesiyordu. Gallignaninin iç devrini falan bilmiyorum. Köyde 5 yıl önce karataş marka makina alan biri bu yıl eski makinayı sıfır karataşla değiştirdi. Memnun olduğunu biliyorum. Makinanın teknik özellikleri hakkında pek bilgim yok. Zaten çoğu birbiriyle aynı neredeyse. Gallignani için bir de Pancar Kooperatiflerinden fiyat alın. Geçen yıl haşbaysız gallignani 39 bin liraydı. Normal bayide ise 48 bin istiyorlardı.

Pancar kooperatifi yakınımda yok eskisi kadar da aktif değiller. 2014 model Elibol ems004 var bu makina nasıl bir makinadır?

Aslında bu tarz makinalar mantık olarak yanlış. MF 1840’taki gibi namlu altına alıp gidilse daha yüksek performans elde edilir. Ama bunu gelde bizim makina üreticilerimize anlat.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Mayıs 06, 2018, 11:12:57 »
Pancar kooperatifi yakınımda yok eskisi kadar da aktif değiller. 2014 model Elibol ems004 var bu makina nasıl bir makinadır?

Aslında bu tarz makinalar mantık olarak yanlış. MF 1840’taki gibi namlu altına alıp gidilse daha yüksek performans elde edilir. Ama bunu gelde bizim makina üreticilerimize anlat.

Elibollar makina görmedim hiç. Komşu köyde çokcanlar var hibe ile almıştı ama aldığına pişmandı.

Massey Ferguson'un bu makinasını yeni görüyorum. Çok iyi çalışıyor. Ancak bizimkilerin neresi yanlış onu anlamadım.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #8 : Mayıs 06, 2018, 17:54:23 »
Elibollar makina görmedim hiç. Komşu köyde çokcanlar var hibe ile almıştı ama aldığına pişmandı.

Massey Ferguson'un bu makinasını yeni görüyorum. Çok iyi çalışıyor. Ancak bizimkilerin neresi yanlış onu anlamadım.

Bizimkilerde aktarma daha fazla var. Birde makinadaki ürün akışı aynı yönde değil. Toplayıcıdan yabalarla pistona aktarılıyor. Bu da ister istemez makinanın hızını düşürüyor. 

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Mayıs 06, 2018, 18:27:37 »
Dediğinizde haklısınız. Peki bu makina hakkında düşünceniz nedir. Tek yapa ve helezon sistemi benim daha çok hoşuma gidiyor. Ayrıca 540 devirde, dakikada 100 strokluk piston devir hızı var. Diğer yerlilerde 80 - 90 oluyor genelde.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #10 : Mayıs 06, 2018, 22:49:56 »
Dediğinizde haklısınız. Peki bu makina hakkında düşünceniz nedir. Tek yapa ve helezon sistemi benim daha çok hoşuma gidiyor. Ayrıca 540 devirde, dakikada 100 strokluk piston devir hızı var. Diğer yerlilerde 80 - 90 oluyor genelde.

Makina iyi gidiyor traktör 540 devir vermiyor üstelik. Helezonun olması makinaya serilik katmış yoksa yaba helezon kadar kapasiteli değil. Pistonu da hızlı. Bundan sonrası makinayı sıra üzeri yapmak kalmış.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2018, 08:46:23 »
Makina iyi gidiyor traktör 540 devir vermiyor üstelik. Helezonun olması makinaya serilik katmış yoksa yaba helezon kadar kapasiteli değil. Pistonu da hızlı. Bundan sonrası makinayı sıra üzeri yapmak kalmış.
Bu makinalar gerçekten daha hızlı. Tıkanma sorunu da yok deniyor.

SM-T280 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #12 : Mayıs 07, 2018, 08:50:37 »
Bu makinalar gerçekten daha hızlı. Tıkanma sorunu da yok deniyor.

Bu tipte makina üreten başka firma var mı? Özellikle haşpaylısını yapan var mı?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #13 : Mayıs 07, 2018, 08:52:02 »
Bu tipte makina üreten başka firma var mı? Özellikle haşpaylısını yapan var mı?
Yerli üreten yok sanırım. Hep nh, claas eski tip makineler bu şekilde. Haşbaylısını hiç görmedim.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #14 : Mayıs 07, 2018, 08:53:21 »
Yerli üreten yok sanırım. Hep nh, claas eski tip makineler bu şekilde. Haşbaylısını hiç görmedim.

Mantık güzel de bana haşpaylısı lazım

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2018, 09:28:27 »
Haşpaylı 5690 nasıldır? İtalyadan kuyruk hariç toplu halde geliyormuş. Fiyatı Paksan süper yunuslara oldukça yakın.