toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yerli irklarin melezlemeleri  (Okunma sayısı 2088 defa)

Çevrimdışı Ali Rıza ÇİÇEK

Yerli irklarin melezlemeleri
« : Kasım 17, 2017, 23:07:49 »
Selamin aleykum abilerim kardeslerim. Bu konu hakkinda gerek forumda gerekse internette baya arastirma yaptim ama elle tutulur biseyler bulamadim. Bilgisi olan herkesin biseyler katacagindan eminim benzer konu daha evvel acilmissa affola. Besicilik problemlerinin en basinda besi meteryalini bulmak geliyo malum buzagi fiyatlari aldi basini gitti. Hastaliklara karsi dayanikli ve ufak bedenleriyle bakimi kolay ancak verimleri cok dusuk kalan yerli kara yerli boz gibi irklarimizdan bi anac kadro olusturarak bu anac kadroya sunni tohumlama yada kadroya boga katarak melezleme yapmak suretiyle kendi besi meteryalimizi yetistirmek nasil olur. Zaten sutu az olan yerli irklarin sutu buzagiya anca yeter sutun hepsini emen buzagi direncli ve saglam olacaktir. Anac kadronun saglam yapisi sayesinde veteriner masraflari minimuma dusurulebilir. Anac kadronun ufak yapisi ve zayif bakim sartlarina elverisli olmasi sayesinde dusuk bakim maliyetleriyle bakilip beslenebilir. Suru icine kolay dogum ozelligi olan bi angus veya red angus katilip alinacak melez buzagilarin et tutma verimi hangi duzeyde olur. Yeterli verim alinabilirmi konu hakkinda bilgisi olan veya deneyen arkadaslar varmidir. Vereceginiz cevaplar icin herkese tesekkur ederim...

Çevrimdışı Demir

Ynt: Yerli irklarin melezlemeleri
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2017, 23:22:37 »
   Mera imkanı varsa, merada yerli ırk bakmak diğer ırkların besisinden daha karlı bir iş. Neden derseniz hayvancılar olarak belimizi büken en büyük etmenler aşırı yüksek maliyetler ve gün gün değişen piyasa koşulları. Bizim en büyük sorunumuz bunlar. Bu sorunları çözmek girdileri azaltmaktan geçiyor. Yerli ırkların iklim şartlarına ve yetersiz gıdaya dayanımı çok yüksek. Mera koşullarında yılın 8 ayı (kendi bölgem için) ek yemleme yapmaksızın çok iyi beslenebiliyorlar. Geriye kalan 4 ayda ise diğer ırkların yediği yemin 3 te 1 ini ancak tüketiyorlar. Ayrıca bu ahırda geçecek 4 ay için çok yüksek inşaat işlerine de girmeye gerek kalmıyor.

Besleme maliyeti bu kadar düşük olan bir hayvanın besi performansının çok yüksek olması beklenemez ancak. Maliyet olarak baktığımızda diğer ırk hayvanlardan daha fazla kar bırakıyor.

Piyasada sözümüz geçmiyor ancak besleme konusunda elimizden geleni yapmalıyız.

Şimdi sizin sorunuza gelirsek, yerli ırkları holstein ırkıyla melezleyenler var. Ancak holstein ırkınının bes performansı düşük olduğu için sizin amacınıza hizmet etmez. Simental gibi hayvanlarla melezlemek ise zor doğumlara neden olacaktır. Bu da hayvan kaybı demek. Melezleme için benim gördüğüm en uygun ırk angustur. Anguslar diğer ırklara göre kolay doğum özelliğiyle bilinir. Angusla melezlemek size besi performansı yüksek buzağılar elde etmenizi sağlar.

« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2017, 23:49:16 »
   Mera imkanı varsa, merada yerli ırk bakmak diğer ırkların besisinden daha karlı bir iş. Neden derseniz hayvancılar olarak belimizi büken en büyük etmenler aşırı yüksek maliyetler ve gün gün değişen piyasa koşulları. Bizim en büyük sorunumuz bunlar. Bu sorunları çözmek girdileri azaltmaktan geçiyor. Yerli ırkların iklim şartlarına ve yetersiz gıdaya dayanımı çok yüksek. Mera koşullarında yılın 8 ayı (kendi bölgem için) ek yemleme yapmaksızın çok iyi beslenebiliyorlar. Geriye kalan 4 ayda ise diğer ırkların yediği yemin 3 te 1 ini ancak tüketiyorlar. Ayrıca bu ahırda geçecek 4 ay için çok yüksek inşaat işlerine de girmeye gerek kalmıyor.

Besleme maliyeti bu kadar düşük olan bir hayvanın besi performansının çok yüksek olması beklenemez ancak. Maliyet olarak baktığımızda diğer ırk hayvanlardan daha fazla kar bırakıyor.

Piyasada sözümüz geçmiyor ancak besleme konusunda elimizden geleni yapmalıyız.

Şimdi sizin sorunuza gelirsek, yerli ırkları holstein ırkıyla melezleyenler var. Ancak holstein ırkınının bes performansı düşük olduğu için sizin amacınıza hizmet etmez. Simental gibi hayvanlarla melezlemek ise zor doğumlara neden olacaktır. Bu da hayvan kaybı demek. Melezleme için benim gördüğüm en uygun ırk angustur. Anguslar diğer ırklara göre kolay doğum özelliğiyle bilinir. Angusla melezlemek size besi performansı yüksek buzağılar elde etmenizi sağlar.

oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim. Aslinda mera imkani yok ama hayvanin onune getirebilecegim ot imkanlarim fazla. Ayrica isin icine coban girince isler iyice cikmaza giriyo coban bulmak cok zor. Cobana verilecek parayla 5 6 donumluk bi alanda yerli hayvanlar cok guzel beslenebilir. Zaten bende en mantikli olanin angusla melezleme oldugunu dusunuyorum. Ama asil soru dogan buzagilardan verim alinirmi. Analari gibi ufak tefek ciliz kalmalma ihtimalleri nedir

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2017, 23:55:34 »
oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim. Aslinda mera imkani yok ama hayvanin onune getirebilecegim ot imkanlarim fazla. Ayrica isin icine coban girince isler iyice cikmaza giriyo coban bulmak cok zor. Cobana verilecek parayla 5 6 donumluk bi alanda yerli hayvanlar cok guzel beslenebilir. Zaten bende en mantikli olanin angusla melezleme oldugunu dusunuyorum. Ama asil soru dogan buzagilardan verim alinirmi. Analari gibi ufak tefek ciliz kalmalma ihtimalleri nedir
   İlk önce mera imkanı olmaması melezleme yapmanızı zorunlu kılıyor desem yanlış olmaz. Ne kadar kaba yem temin etme şansınız yüksek de olsa  artan en ufak girdi bile sizin kazancınızı düşürecektir. Bu yüzden melezleme yapmanız şart.
   Melezleme tohumlama yoluyla yapılacağı için seçeneklerin içinde en iyi angus boğasını seçeceksiniz. Bu boğanın buzağıda özellikleri gösterme oranı, doğacak olan buzağının boğanın özelliklerini kazanma oranını doğrudan etkileyecek. En fazla 2 ya da 3 melezleme sonunda büyük çoğunlukta angus özelliği taşıyan, dayanıklılık konusunda yerli ırklar kadar dayanıklı bir ırk elde edeceğinizi düşünüyorum. Ayrıca tohumlama yoluyla bir sürü elde edeceğiniz için damızlık angus düve bile satabilirsiniz.

« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2017, 00:07:44 »
   İlk önce mera imkanı olmaması melezleme yapmanızı zorunlu kılıyor desem yanlış olmaz. Ne kadar kaba yem temin etme şansınız yüksek de olsa  artan en ufak girdi bile sizin kazancınızı düşürecektir. Bu yüzden melezleme yapmanız şart.
   Melezleme tohumlama yoluyla yapılacağı için seçeneklerin içinde en iyi angus boğasını seçeceksiniz. Bu boğanın buzağıda özellikleri gösterme oranı, doğacak olan buzağının boğanın özelliklerini kazanma oranını doğrudan etkileyecek. En fazla 2 ya da 3 melezleme sonunda büyük çoğunlukta angus özelliği taşıyan, dayanıklılık konusunda yerli ırklar kadar dayanıklı bir ırk elde edeceğinizi düşünüyorum. Ayrıca tohumlama yoluyla bir sürü elde edeceğiniz için damızlık angus düve bile satabilirsiniz.
tabiki iki uc melezleme sonunda saf irka yaklasilabilir ancak disiler saflastikca tukettigi yem miktari artacaktir. Benim aklimdan gecen asil amac anac kadronun ufak ineklerden olusmasi. Kaba yeme gelince arazinin cogu yeri bos. Kabe yem uretimi icin ekipmanlarim var mazot ve balya ipi disinda ekstra maliyetim olmaz. Dusunceler guzel insallah uygulamaya gecilebilir

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2017, 00:10:03 »
tabiki iki uc melezleme sonunda saf irka yaklasilabilir ancak disiler saflastikca tukettigi yem miktari artacaktir. Benim aklimdan gecen asil amac anac kadronun ufak ineklerden olusmasi. Kaba yeme gelince arazinin cogu yeri bos. Kabe yem uretimi icin ekipmanlarim var mazot ve balya ipi disinda ekstra maliyetim olmaz. Dusunceler guzel insallah uygulamaya gecilebilir

İnşallah düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aralar hayvan piyasası biraz düştü.İmkanınız varsa Yerli ırk damızlıkları toplamak şu sıralar mantıklı olabilir.

« Yanıtla #6 : Kasım 18, 2017, 00:19:27 »
İnşallah düşüncelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aralar hayvan piyasası biraz düştü.İmkanınız varsa Yerli ırk damızlıkları toplamak şu sıralar mantıklı olabilir.
malesef hocam bu aralar sartlar musait degil. Bu projeyi hayata gecirebilmem icin 18 20 ay kadar zamana ihtiyacim var

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #7 : Kasım 18, 2017, 00:22:02 »
malesef hocam bu aralar sartlar musait degil. Bu projeyi hayata gecirebilmem icin 18 20 ay kadar zamana ihtiyacim var

Tabi şartlar çoğu zaman elimizi kolumuzu bağlıyor. Fırsatları değerlendirmemizi engelliyor. Bu ithalat furyası bittiğinde fiyatlar öncekinden daha yüksek olacak diye düşünüyorum ben.

« Yanıtla #8 : Kasım 18, 2017, 00:24:15 »
Tabi şartlar çoğu zaman elimizi kolumuzu bağlıyor. Fırsatları değerlendirmemizi engelliyor. Bu ithalat furyası bittiğinde fiyatlar öncekinden daha yüksek olacak diye düşünüyorum ben.
piyasada illaki bibyukselis olacaktir ama tahminimce kultur irki etciler yukselir. Yerli disi mallar her zaman ucuz

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Kasım 18, 2017, 00:26:13 »
piyasada illaki bibyukselis olacaktir ama tahminimce kultur irki etciler yukselir. Yerli disi mallar her zaman ucuz

Yerli ırklar kültür ırklarının genelde yarı fiyatı civarında oluyor. İmkanım olsa yani şartlar uysa ben merada yerli ırk hayvan bakmayı istiyorum. Çevremde örnekleri olduğu için biraz daha rahatım.

Çevrimiçi DeHLiZ

Yerli İnekleri Etçi Irkla Melezleme
« Yanıtla #10 : Mayıs 10, 2018, 10:04:12 »
Arkadaşlar selamlar,

Malum ülkemizde kaliteli besilik materyal bulmak zor, yurtdışındaki inek-buzağı sistemini mera olmadan, sadece kaba yem ile yapmak istiyoruz.

Okuduğum bazı kaynaklar merasız bunun imkansız olduğunu, bazıları yapılabilir olduğunu söylüyor, bunu merasız yapanlar da bunun yapılabilir olduğunu söylüyor.

Şöyle bir hesaplama yaptığımda, ülkemizde meranın kaliteli bir şekilde olduğu belli başlı bölgeler var, onlarda dahi sığırlar için en fazla 5 ay kaliteli kaba yemi karşılıyor meralar. 7 ay yine içeride bakılıyor.

Gelelim diğer bir faktöre, maalesef ülkemizde brucelle, şap gibi hastalıklar kontrol altında değil, merada aşı yapılsa dahi bu hastalıklara maruz kalınacak, bu riski almak da olacak.

İşte bu yüzden inek-buzağı sistemi yerli ırklara etçi sperma ile 10 dekar bir alanda içeride yapmaya karar verdim. Ancak hiçbir şekilde ineklere dışarıdan kesif yem vermek istemiyorum. Acaba kuru ot, mısır silajı, yonca, arpa-fiğ karışımı, buğday ezmesi, arpa posası vs. vererek hatta sadece kaba yemle inekleri besleme nasıl olur? Amaç sütü buzağıya bırakmak, süt sağmayı düşünmüyoruz.

Bu arada tabi ucuza sütü az holstein vs. bulursam da olabilir. O zaman belki ama belki az bir şey süt sağılabilir. Belki de altına buzağı alıp onlara da içirebilirim.

Size sorum, özellikle @sadesoda aramızda inekçilik yapan sen olduğun için sana soru, kaba yemle anaçlara bakabilir miyiz? Süt yemi vermek istemiyorum. Bu konuda her türlü yardıma açığım :D Rasyon programları yerli ırklar için bir durum içermiyor :D Yapamadık iyi mi :D Yerli ırk tıkadı bizi :D

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Yerli İnekleri Etçi Irkla Melezleme
« Yanıtla #11 : Mayıs 10, 2018, 14:30:55 »
Abi olur da nasıl olur acaba ?  Kaliteli bir kuru ot slaj birlikteliği çok iş görür.  Doğumdan sonra nasıl olur onu hiç denemedim bak .  Fenniyi çıkarıp  bir kalite premiks girsek herhalde işin gücün rast gider

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimiçi DeHLiZ

« Yanıtla #12 : Mayıs 10, 2018, 15:35:51 »
Abi olur da nasıl olur acaba ?  Kaliteli bir kuru ot slaj birlikteliği çok iş görür.  Doğumdan sonra nasıl olur onu hiç denemedim bak .  Fenniyi çıkarıp  bir kalite premiks girsek herhalde işin gücün rast gider

Beni de en çok düşündüren o, doğumdan sonra ne olacak? Kalsiyum dengesi doğumdan sonra önemli sanırım.

Çevrimiçi DeHLiZ

« Yanıtla #13 : Mayıs 10, 2018, 15:44:36 »
Bir de şu geliyor aklıma, sadece merada beslenen bu ineklerde kuru dönem uygulanıyor mu acaba? Yani meradaki ota ilaveten kuru dönem yemi vs.  Sonuçta yüksek süt verimi yok, böyle bir uygulamaya gerek var mı? Mera otu yedirsem başka bir şey yedirmesem nasıl olacak? Kafamda deli sorular :D

Çevrimiçi olcaydeger

« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2018, 07:41:26 »
Bir de şu geliyor aklıma, sadece merada beslenen bu ineklerde kuru dönem uygulanıyor mu acaba? Yani meradaki ota ilaveten kuru dönem yemi vs.  Sonuçta yüksek süt verimi yok, böyle bir uygulamaya gerek var mı? Mera otu yedirsem başka bir şey yedirmesem nasıl olacak? Kafamda deli sorular :D
Kaliteli yonca ile kalsiyumu karşılarsın

Çevrimdışı Gürgen Tarım

« Yanıtla #15 : Mayıs 12, 2018, 11:19:50 »
2010 da inek alıp büyükbaş hayvancılığa tekrar başladık. ozamanlar süt 1 lira civarındaydı aradan 8 yıl geçmesine rağmen süt  0.90 kuruşlara kadar düşünce sistemi yavaş yavaş inek buzağı sistemine çevirmeyi düşündüm.geçen yıl ek olarak simental düve aldım flekvi boğa aldım meraya buzağılarla birlikte yolladım. eğer buzağı annesiyle birlikte meraya giderse buzağı yemi vermenize gerek kalmıyo gelişimide çok iyi oluyo. bu sistemde tek sorun ineğin buzağının tüketiminden fazla süt vermesi. bu sistemde en değerli inekler etçi karakteri iyi süt verimi az inekler. sizi hiç uğraştırmıyo.

bu yıl aldığım düvelerin süt verimi yüksek olanları sağım yapıyoruz. onun yavrusunuda yine sütü iyi olan başka bi düveye emziriyoruz. bu fena değil ama bu yıl buzağıları meraya salamıyorum önüne geleni emiyolar :D

kendi kaba yemimi üretiyorum. silaj,arpa,saman,yulaf, fiğ balyası,yonca kendi üretimim. çok az miktarda süt yemi ve buzağı yemi satın alıyorum. 7 ay gibi meradan yararlanıyorum fakat kendi yemini üreten ve arazisi olan işletmeler için merayı  sadece bahar aylarında ot iyiyken tavsiye ediyorum sonrası gereksiz.

bu sistemde 1 tane buzağı kaybım oldu oda geçen yıl kardeşimin düğünü nedeniyle hayvan doğum yaparken görmemişiz.

size tavsiyem bu sistemi uyguluycaksanız hayvanlara boğa salıp aşı masrafı yapmamanız ve hayvanların ilacı iğnesiyle büyük oranda kendiniz ilgilenmeniz. bu şekilde para kazanabilirsiniz. inek alırkende sarole limuzin tercih ederseniz uğraşmazsınız aksi taktirde süt sağmakla uğraşabilirsiniz ve meme hastalıklarıda başınıza gelebilir.

Çevrimiçi DeHLiZ

« Yanıtla #16 : Mayıs 12, 2018, 13:32:20 »
Kaliteli yonca ile kalsiyumu karşılarsın

Kuru dönemde yonca tamamdır ;)

2010 da inek alıp büyükbaş hayvancılığa tekrar başladık. ozamanlar süt 1 lira civarındaydı aradan 8 yıl geçmesine rağmen süt  0.90 kuruşlara kadar düşünce sistemi yavaş yavaş inek buzağı sistemine çevirmeyi düşündüm.geçen yıl ek olarak simental düve aldım flekvi boğa aldım meraya buzağılarla birlikte yolladım. eğer buzağı annesiyle birlikte meraya giderse buzağı yemi vermenize gerek kalmıyo gelişimide çok iyi oluyo. bu sistemde tek sorun ineğin buzağının tüketiminden fazla süt vermesi. bu sistemde en değerli inekler etçi karakteri iyi süt verimi az inekler. sizi hiç uğraştırmıyo.

bu yıl aldığım düvelerin süt verimi yüksek olanları sağım yapıyoruz. onun yavrusunuda yine sütü iyi olan başka bi düveye emziriyoruz. bu fena değil ama bu yıl buzağıları meraya salamıyorum önüne geleni emiyolar :D

kendi kaba yemimi üretiyorum. silaj,arpa,saman,yulaf, fiğ balyası,yonca kendi üretimim. çok az miktarda süt yemi ve buzağı yemi satın alıyorum. 7 ay gibi meradan yararlanıyorum fakat kendi yemini üreten ve arazisi olan işletmeler için merayı  sadece bahar aylarında ot iyiyken tavsiye ediyorum sonrası gereksiz.

bu sistemde 1 tane buzağı kaybım oldu oda geçen yıl kardeşimin düğünü nedeniyle hayvan doğum yaparken görmemişiz.

size tavsiyem bu sistemi uyguluycaksanız hayvanlara boğa salıp aşı masrafı yapmamanız ve hayvanların ilacı iğnesiyle büyük oranda kendiniz ilgilenmeniz. bu şekilde para kazanabilirsiniz. inek alırkende sarole limuzin tercih ederseniz uğraşmazsınız aksi taktirde süt sağmakla uğraşabilirsiniz ve meme hastalıklarıda başınıza gelebilir.

İşte aradığım cevaplar :) Biz zaten yerli ırk almayı düşünüyoruz çoğunlukla, sütleri az oluyor. İneklere çok masraf yapmak istemiyorum çünkü ilk yatırım maliyeti için yeterince nakit yok elimizde, bir de etçi ırkların hem erkek hem de dişi damızlıkları çok pahalı. Angus gebe düve sorayım dedim pişman oldum, 15000 TL dediler :D Damızlık boğa da aynı fiyattaydı. Bu yüzden sanırım ilk başta 20-30 adet olacağı için inek sayısı sperma kullanacağım :(

Okuduğum birçok yayında yerli ırklardan doğan melez etçi ırklarda da iyi bir verim alındığı söyleniyordu. Aklımdaki düzen şu şekilde olacak:

Y: Yerli Irk
A: Angus
H: Hereford
C: Şarole
L: Limuzin

1. Yerli ırk-Angus melezlemesi - Erkek olursa besi, eğer dişi olursa 2. basamağa geçiş

2. A+Y dişi- Hereford sperma- yine erkek olursa besi dişi olursa 3. basamak

3: A+Y+H

4. A+Y+H+C

5. A+Y+H+C+L

6. Tekrar Angus'a dönüş

Tabi duruma göre araya başka ırklar da girebilir, okuduğum ticari melezleme şemaları buna benzer şekilde oluşturuluyordu. Tabi boğa kullanmak yerine sperma kullanmak istememin bir nedeni de bu şekilde melezlemeler, bu melezlemeden doğan melezlere Hibrit Vigor, yani "MELEZ AZMANLIĞI" deniliyor. İki farklı etçi ırktan doğan melez yavru iki ırkın iyi özelliklerini genellikle alır, bu yavru eğer ki dişi olursa anne ve babadan farklı bir ırk ile melezlenir, bu yavru da F1 melezi olur ve bu yavruda da melez azmanlığı görülür.

Eğer anne veya babadan aynı ırkla melezlenirse buna F2 melezi denir, F2 melezlerinde kötü bir özelliğin çıkma olasılığı da vardır. Ancak saflaştırmak isteniyorsa bu yöntem kullanılabilir.

Benim amacım saflaştırma değil, eğer iş tutar da biraz para kazanabilirsek, aklımda saf Angus almak var. Bölge Sakarya, iklim olarak Britanya iklimine yakın olduğu için Angus'un bu iklime yabancılık çekeceğini sanmam :)

Bu arada aklınızda varsa Angus almak fiyatı Erginler Angus Çiftliği'nden aldım ;)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2018, 14:13:43 »
Kuru dönemde yonca  ve onun gibi yüksek kalsiyumlu malzemeler  doğum felcine yol açıyor.

Çevrimiçi DeHLiZ

« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2018, 21:30:52 »
Düve Yemi Değerleri

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kuru dönem yemi değerleri

21 Protein Süt yemi Değerleri

Bu değerler Ödemiş Yem'in yemlerinin değerleri, sitesine koyduğu için de bu değerleri teşekkür ederiz :) Gerçekten bulmak zor değerlerini veren bir yem firması.

Bu değerlere bakıldığı zaman kuru dönem yeminde kalsiyum %30 oranında azaltılmış, bu da kalsiyumu kısmamız gerektiğini gösteriyor. Kuru dönem beslenmesi ile ilgili araştırmalar yapıyorum ama değerler konusunda bir şey yazan yok. Değerler verilse rasyon programında buna göre yapardık rasyonu, bakalım kuru dönem ile ilgili başka şeyler de araştıracağım, ama sanırım bunlardan süt sağılmayacağı için kuru dönem sürekli olacak gibi :)

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #19 : Mayıs 12, 2018, 22:08:35 »
Abi geçen yıl hipokalsemi ile çok uğraştım. Oradan ugrasmistim çok.  Bizim veterinerimizin önerdiği doğumdan sonra 50 ml sabah akşam 2 gün ver dedi. Beslememiz değişti diye görmüyoruz galiba şuan .

Çevrimiçi DeHLiZ

« Yanıtla #20 : Mayıs 14, 2018, 13:26:11 »

Bu arada hocam hayvanlar merada değilken ne veriyorsunuz hayvanlara? Belli bir rasyon var mı yoksa önlerine serbest kaba yem beslemesi mi yapıyorsunuz? Süt yemi veriyor musunuz?

Çevrimdışı Gürgen Tarım

« Yanıtla #21 : Mayıs 27, 2018, 22:17:28 »
kendi ürettiğimiz ne varsa onu veriyorum. mısır silajı fiğ balyası yonca balyası saman. yulaf ve arpa ezmesi. bu yıl tane mısırda bırakıcam.

süt yemini sadece sütü fazla olan sağdığım hayvanlara veriyorum.

inek sütlüyse  onun buzağısını başka bi ineğe emziriyorum. sütlü olan ineği direk sağıyorum.bu sistemde boğa kullanmanı tavsiye ederim. aldığın düvelerin hepsi 1 er 2 şer gün arayla boğaya gelir buzağılamasıda birbirine yakın olur.