toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Küçük Baş Yemlik - Oluk - Kafes Sistemleri  (Okunma sayısı 8843 defa)

Çevrimdışı sebazios

Küçük Baş Yemlik - Oluk - Kafes Sistemleri
« : Kasım 28, 2018, 19:32:37 »
Dünya genelinde standarda sahip olmayan hayvancılık ekipmanlarından biri de, tahmin edeceğiniz üzere yemlikler.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Yemlik konusu ile ilgili her bölge, kendi yem türlerini daha iyi muhafaza eden, kendi hayvan ırklarının davranış ve fiziki özelliklerine uygun özgün ihtiyaçlar için özgün sistemler geliştirmiş durumda.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu nedenle yemlik konusu “şu doğrudur” demenin pek mümkün olmadığı bir konu haline gelmiş durumda.

Ancak iyi bir yemlikte olması gereken tasarım detaylarını, maddeler halinde ele alarak kendi işletmemiz için nasıl bir tasarıma ihtiyacımız olduğuna karar verebiliriz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Peki iyi bir yemlik nasıl olmalı?

1-) Kafes - oluk birleşik mi, ayrı mı?

Ot kafesi ve oluk için ayrı modeller olduğu gibi ikisinin bir arada olduğu modeller de mevcut.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Kişisel görüşüm, ot için oluklu kafesler kullanılsa dahi, kesif yemin verildiği olukların kafessiz, ayrı bir oluk olması yönünde. 

Neden?

Kesif yem günde 2 kez veriliyor verilmeden önce olukların temizlenmesi gerekiyor.

- Üzerinde ot kafesi bulunan modellerde de hali ile kafeste kalan ya da altındaki oluğa dökülen otu da temizlemeniz gerekiyor. Temizlemeseniz binseler de bu otlar dökülüp kesif yemi kirletiyor. Özetle kafes durum, ekonomi getirmesi yerine daha çok ot israfına neden oluyor.

- kafesli yemliklerin olukları genellikle sığ. Oysa özellikle silaj ile yapılan karma yemlerin hacimleri büyük olduğundan daha derin oluklara ihtiyaç var ve kafesliler yetersiz kalıyor.

- kafesli yemliklerin hem temizliği, hem de yem koyması zor. Kafes her daim engel.

- kafesli yemliklerin her iki tarafına da yem koymadan iki taraflı kullanamıyorsunuz.

Özetle kafessiz oluk candır.

2-) Ahşap mı, metal mi?


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Genel olarak bakıldığında, küçükbaş yemliklerinin yapımı sırasında, konstrüksiyonda kullanılacak malzemenin ne olacağı en çok sorulan sorulardan biri.

Metal sağlam ama sağlıksız. Yemi soğutuyor. Zamanla kaplaması ya da boyası kalkınca kötü paslanıyor.  Paslanma ve oksitlenme ile çok kötü hale geliyor.

Ahşap sağlıklı ancak sağlam değil. Ayrıca kapasiteleri düşük. Hafif olduklarından kolay devriliyorlar. Hacimleri metallere oranla daha düşük. En kötü yanları ise kırılmaları. Sürekli hayvanların yüklenmelerine maruz kalan ahşap kafesler, kullanım yoğunluğuna göre 2 yıl zor dayanıyorlar.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu konuda da en uygun çözüm karma sistemler.

Yemliğin oluk kısmı ahşap, ayak aksamı metal olduğunda ortaya hem sağlam, hem de sağlıklı bir yemliğe sahip olunuyor.

Bu konu ile ilgili çizimler en altta verilecektir.

3-) Ergonomi.

Küçükbaş yemlikleri için en önemli konulardan biri de ergonomi. Tabi bu ergonomi derken yetiştirici, yani insan için değil, hayvan için geçerli olan ergonomi.

Peki koyun için ergonomik olan bir kafes nasıl olmak?

- Yemlik, hayvanın kafasının sıkışabileceği küçük delik ya da boşluklara sahip olmamalı.

Çevremde gördüğüm kadarı ile, en çok hayvan ölümüne neden olan kazalardan ilki üzerine kafes düşmesi ise ikincisi oluğa - kafese kafasını sıkıştırmasıdır.

Örneğin şu kafes çok riskli ve tehlikeli bir yemlik:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Yukarıdaki kafes bir çok hayvanın ölümüne sahip olabilecek bir yapıya sahip.

- oluk içerisinde keskin kenar, ya da çivi/vida ucu olmamalı. Hayvanlar yem için bir taraftan diğerleri ile boğuşurken bir taraftan da olabildiğince hızlı bir şekilde yem yemeye çalışıyor.

İşte bu durumda oluk içerisinde olacak bir çivi ucu, bir çok hayvanın dişini kurabilir. Ya da dudağını yırtabilir. İmalat sırasında bu çivi ve vidaların olmamasına azami özen gösterilmelidir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

- Devrilmemelidir. Çünkü bir oluğun açtığı en büyük zarar devrilme ile ortaya çıkıyor. Daha oluklar çok kolay devrilir. Çünkü bir taraftan 9 tane koyun aynı anda yüklenince başka seçenek kalmıyor.

Bu arada zarar derken oluğun içindeki yemlerden bahsetmiyorum. Kafesler


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

- Üzerine hayvan çıkamamalı. Ki bilindiği üzere özellikle genç hayvanlar hoplamayı - zıplamayı çok sefer. Yani sadece yem yemek için değil, sırf zevk için dahi olukların üzerine çıkarlar.

Bu durum, yemliklerin kirlenmesinden gübre ile temas eden yemin ziyan olmasına kadar bir çok problemi beraberinde getirir. Bunun engellemesi için oluğun üzerine hayvan çıkmasını engelleyecek bir önlem olmalı.

- Son olarak, bir yemlik kesinlikle ucuz olmalı. Nihayetinde 1 tane değil çok sayıda üretileceğimden en küçük tasarruf bile toplam maliyeti kayda değer seviyede etkide bulunuyor.

Çevrimdışı sebazios

Küçük Baş Yemlik Sistemleri
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2018, 19:43:45 »
Bu arada teknolojinin gelişmesi ile yemlik sistemleri de gelişmeye başladı.

Bunlardan biri de otomatik yemlikler:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Otomatik yemlikler, diğer metal yemliklerin tüm artı ve eksilerini taşımakla birlikte yüksekliğinin ayarlanabilir olması, oluk adamının kapatılabilmesi ve dahili depo gibi 3 özelliğe daha sahip.

Bu yemlikler mantık olarak kuş ve kanatlı yemlikleri ile aynı mantık ile çalışıyor. Bittikçe depodan yeni gübre dökülüyor.

Boya göre değişmekle birlikte 100-300 kg arası kapasiteye sahipler. Alçak olmalarına rağmen deponun yukarıda olması, üstüne ayakaların dar olması kolay devrilmelerine neden olur.

Peki bu otomatik yemlikler nerede kullanılır?

Özellikle serbest kesif kuzu besisi yapan işletmeler için işçiliği azaltması ile kullanışlı bir ürün. Kapaklarının olması ve kullanılmadığı zamanlarda bu kapaklarının kapatılabilmesi önemli bir avantajdır. Ancak metal olmasından ve hayvanların nefesleri ile beklenmesinden kaynaklı olarak içindeki yemin rutubetlendiği görülmüştür.

Ek olarak normal beslemede kullanımı da çok makbul ve pratik değil.

***

Yine aşağıdaki sistem, el değmeden tam otomatik yemleme yapan, son derece gelişmiş bir sistem.Tabi ülke gerçeklerini düşündüğümüzde, dışarıdan yemlik almak bile lükse girebiliyorken bu sistemlerin genele yatılması şu anlık biraz uzak manzaralar.

Çevrimdışı sebazios

Küçük Baş Yemlik Sistemleri
« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2018, 20:28:31 »
O kadar anlattın. Peki sen ne yaptın serseniz açıklayım.

Otomatikleri saymazsak tüm oluklarımı kendim tasarladım ve yaptım.

Doğduğumdan beri hayvan içerisinde olmanın verdiği tecrübe ile tasarladığım oluklarında senelerce kullandım. Gübre sıyırırken traktör ile ezdiğim 1 tanesini de saymazsak hala hepsi sapasağlam duruyor.

Başka arkadaşların da faydalanabilmesi adına teknik resimleri paylaşalım:

Genel görünüm:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Oluk kısım genel görünüm:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Oluk tahtaları 22 derecelik açı ile iki taraftan aşağıya iniyor.

Bu açı,
I. oluğu derinleştiriyor.
II. konstrüksiyonun sağlamlığını artırıyor.
III. Oluğun yamulmasını engelliyor.
IV. Konik yapı sayesinde hayvanlar yedikçe yem merkezde dar tabanda toplanıyor. Bu sayede yem yerken hem hayvan daha az efor harcıyor. Hem de yem sarfiyatı azalıyor.
V. Son olarak oluğun içerisine destek atılmaması temizlemeyi önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Boyu 3.5 metre ve koyunun cinsine / yaşına bağlı olarak tek taraflı olarak ortalama 8 çift taraflı 16 koyunu tek seferde besleyebiliyor.

Otomatik olarak en hacimli yemler dahi olsa 16 koyunun ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte  250 litre hacme sahip. Koyun başına 15.5 litre ile saman bile verseniz yeterli gelir.

Son olarak tahtaları tercihen çam tahtası kullanmanızı öneririm.


Yan tahtalar:

Malzeme alırken aslında her oluk için aşağıdaki tahtadan 3 adet alıyoruz. 2 tahtayı yanlarda, sonuncuyu ufak bir işlemden geçirerek tabanda kullanıyoruz.

Yine yan ve taban tahtaları birleştirmek için vida atılacak konumları bu noktada kalemle (verilen ölçüle uygun) işaretlersek montaj sırasında rahat ederiz.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Baş kapak:

Ekonomik olması için, baş kapaklar da yine aynı et ve kalınlığa sahip tahtadan. Sadece kısa kesip başlara kapatıyoruz.

Bu noktada 2 uyarıda bulunmak gerekiyor. İlki, baş kapağı konik şekilde kesmeyerek aynı teknik resimde olan şekilde monte etmenizi öneriyorum. Baş kapağın çok daraltılması mukavemetini belirgin şekilde düşürüyor. O nedenle bu noktada sağlamlık için estetikten feragat ediyoruz.

Ek olarak teknik resimde belirtilen noktalardan vida atılacağı için montaj öncesi kalem ile işaretleme yapılırsa çok rahat edersiniz.Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Taban tahtası.

Oluğun içe eğimli konik yapısını taban tahtasına borçluyuz. Tabi bunu elde edebilmek için taban tahtasını her iki kıyısını bir işlemden geçirmemiz gerekiyor: “açılı kesim”

Açılı kesimi 2 şekilde yapabiliriz.

I. En yakın marangoz / mobilyacıya götürür, ne kadar taban tahtası lazımsa o kadar tahtanın iki ucunu 22 derece açı ile kesmelerini isteriz.

II. En ucuzundan bir tane açılı daire testere alırız.

Daire testere ileride de çok işinize yarayacağından elinizin altında bulundurmanızı tavsiye ederim. 170-200 lira aralığında ucuz modelleri piyasada mevcut:

 https://www.ereyon.com.tr/urun/bavaria-bcs-641-daire-testere?gclid=CjwKCAiAlvnfBRA1EiwAVOEgfD6gkHQZvvKjSvHF44RqumGQ4A25Pf5ak4xvui0U8ZxAEnVsbn4crhoCV1gQAvD_BwE

Daha iyi bir şey olsun derseniz black&dacker kullanıyorum ve öneririm.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu aleti 0 cm uzaklığa ve 22 derece açıya ayarlayıp kenardan girdiğimiz anda, taban tahtası resimdeki şekle dönüşüyor.Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Notlar:
- ahşap aksamın birleştirilmesi sırasında mevcut ise ahşap vidası kullanılması doğru olur. Yoksa çivi.

- herhangi bir çivi oluğun içerisinde uç çıkartırsa, asla ihmal etmeyin, söküp tekrar çakın.

- montaj sırasında ek yerlerine silikon sıkarsanız oluk içerisinde su tutuyor. Yani acil durumda su oluğu olarak da kullanılabiliyor.

Çevrimdışı sebazios

Küçük Baş Yemlik Sistemleri
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2018, 20:49:22 »
Metal aksam.

Ayak ve destek aksamları baştan da belirtildiği gibi metal. 


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Ayak ile ilgili olarak değinilecek bazı detaylar:

I. Bu ayak yapısı ile oluğun üst kenarının yerden yüksekliği 60 cm. Bu yetişkin hayvanlar için uygun bir rakam. Oluğun çok alçak olması, toz toprağın oluğun içine girmesini kolaylaştırırken çok yüksek olması devrilmeyi kolaylaştırıyor.

2. Ayak aksamının tabanı 800 mm gibi büyük bir genişlik yapılması, tamamı ile devrilmeyi engellemeye yönelik bir tedbir ve oldukça başarılı diyebilirim.

3. Kuzular için oluk yaparken yüksekliği değiştirmek isterseniz 40 x 60 profilin yerden yüksekliğini (350 mm olan ölçüyü) azaltmanız gerekiyor. Örneğin 200 mm gibi.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Destek borusu:

Destek için yarım parmak boru kullanıldı. Ancak bu zorunlu değil. Bunun yerine aynı boyda elinizde bulunan, 20x20x2 mm kutu profil, 30’luk köşebent, hatta lama ya da inşaat demiri gibi uygun fiyatlı başka metal destekler de kullanılabilir. Bu desteklerin sadece çekme fonksiyonları olacağından kalınlık ve biçiminin önemi yok.

ölçüleri en altta verilen konuma kaynatılacak. Ancak olukları ve ayakları demonte yapmak isteyenler bu destekleri, cıvata ile birleştirme de yapabilir.

Her olukta 2 adet kullanılılan bu desteklerin destek dışında da fonksiyonları bulunmaktadır. Örneğin üstteki destek, oluğun üzerine hayvan çıkmasını engellerken alttaki destek oluğun altından hayvan geçmesini engelliyor. (Oluğun altına girip sıkışan hayvanlar, oluk devrilmesinde önemli etkenlerden.

Son olarak üstteki ara destek zorunlu. Ama alttaki destek (üstte boru kullanılması durumunda) hayatiliğini yitiriyor. Yani her iki desteğin de atılması önerilir ancak maddi olarak bütçe sıkıntısı varsa alttaki destek atılmayabilir.

Ayrıca 950 mm boyundaki 40 x 40 dikme profilin içine kazık sokarak, ya da en başta boyunu (1300 mm’ye) yaparak (üste 2 adet destek kullanarak) bu oluğu bir çite dönüştürebilirsiniz. Avluyu bölme konusunda iş görüyor. (Üstteki resim)
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı sebazios

Küçük Baş Yemlik Sistemleri
« Yanıtla #4 : Kasım 28, 2018, 21:20:34 »
Birleştirme

Ayakları oluğa monte ederken 3 detay önemli.

1-) Oluk her iki taraftan ayaktaki 40 x 60 profile oturtuluyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


2-) Oturtma sonrası baş kapak, 950 mm boyundaki dikme profile 50’lik sac vidası ile aşapıda belirtilen konumlardan vidalanır.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


3-) Son aşamada taban tahtasını, oturtmuş olduğumuz 40 x 60 profile yine yukarıdan aşağıya doğru atılan sac vidası ile sabitliyoruz ve işimiz bitiyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı ORION

Ynt: Küçük Baş Yemlik Sistemleri
« Yanıtla #5 : Kasım 28, 2018, 21:25:31 »
hayatının bir döneminde koyun beslemiş adamda biraz bağımlılık yapıyor heralde aklının bir köşesinde hep var koyun :) mesela ben :)

Şu alttaki bantlı otomatik yemliğe inceden kesiğim ;) sürüyü ikiye bölüp birazı sağa birazı sola yem karma mak. ile ahırın içine bile girmeden dışardan yemliğe döküp çekilcen :)