toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bantlı ot biçme makineleri  (Okunma sayısı 6072 defa)

Çevrimdışı YılmazÖzşirvan

Bantlı ot biçme makineleri
« : Ocak 31, 2019, 17:51:26 »
Avrupa makinelerde,opsiyonel olarak satılan bant sistemi sayesinde biçerken aynı anda namlu yapılıyor.
https://i.hizliresim.com/bV6lYY.jpg
1-) Yerli bir sıkmalı makineye bu sistemi entegre edebilir miyiz ?
2-)Bu makinelerde evlek nasıl kesiliyor ? 3 namluyu birleştirmek imkansız olur,büyük makine tercih edip 2 namlu birleştirmek lazım.*Keşke böyle namlu denk gelsede balya yapsak :D

Bu da çalışma videosu ;
Namlu yapma olayını kaldırdığı için bence piyasada çok iş bulur (özellikle ot slajı işlerinde).Şahsen pahalı avrupa makinelere yatırım yapacağıma böyle kaliteli makineden hizmet almayı tercih ederim.

Çevrimdışı Sedat59

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2019, 21:55:24 »
Selamlar ot işi yapmaktayım bu makine iki namluyu bir yaptığı için normal balya yapmak imkansız gibi birşey çünkü yeşil otun o kadar büyük ve kalın namluda kuruması çok zor bu tür makinalar slaj ve rulo yapmak için uygun

Çevrimdışı Demir

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2019, 11:46:44 »
Arkadaşın dediği gibi bu şekilde otlar kurumaz. Silaj yapmak için daha uygun. Bant yerli makinelere de entegre edilebilir bence.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı sebazios

Ynt: Bantlı ot biçme makineleri
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2019, 08:32:05 »
Bu bandların üretilme nedeni arkadaşların da ifade ettiği şekilde silaj paketlemelerinde kullanmak.

Özellikle Claas Jaguar gibi büyük kapasiteli makineler silaj yaparken hızı düşük tutmak isterler. Bu hem makinenin kontrolünü, hem de silajın yüklendiğini araç ile koordinasyonu kolaylaştırıyor.

Ancak bu kalınlıkta namluyu tek seferde çıkartmak çok mümkün olmuyor. Doğal olarak namlu birleştirme şart. Fakat otu yaş otu namlu yapmak da çok zor bir iş. Toplama sırasında yerde sürüklenen ot hem çamur oluyor, hem de ağır olduğu için ot toplama makinesinin şanzımanına ciddi yük bindiriyor.

Bu sistemin kazandırdığı son fayda da kuruma süresini uzatarak işi almış müteahhite zaman kazandırması. Nitekim kaliteli bir silaj işin paketlenmeli sırasında otun %65-67 nem aralığında olması istenir. Bunun aşağısındaki nem silaj kalitesini riske sokar.

İnce namlu yapılmış otlar hızlı kuruduğu için bir risk yaratıyor. Örneklersek ince namlu yapılmış bir ot %65 nem oranında 1 gün durup ardından nem kaybına uğruyor ise videodaki kalınlıktaki bamluda bu süre 3 gün oluyor.