toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Hububat Hasadı Tabla Çeşitleri  (Okunma sayısı 3958 defa)

Çevrimdışı DuSTeRo

Hububat Hasadı Tabla Çeşitleri
« : Ağustos 13, 2016, 21:59:48 »
Merhaba arkadaşlar,

Hepimiz videolarda birçok hasat tablası çeşidi görüp neden bazılarını çıplak gözle göremediğimizi merak ederiz. Öncelikle hasat tablalarının işlevlerinden bahsedelim..

Hasat tablaları hasat edilecek olan ürünü makinenin mahsülü işleme bölümüne kusursuz olarak iletilmesini sağlayan ataşmandır.

İlk olarak buğday hasat tablaları ile başlayalım

Buğday hasat tablaları standart olarak bildiğimiz helezonlu yapı ile üretilip genelde biçerdöverlerin üzerinde standart olarak bulunmaktadır. Standart ataşman olduğu için buğday haricinde birçok hububat bitkisininde hasadını gerçekleştirebilmektedir.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Resimde görüldüğü gibi epeyce uzun olabildiği gibi bazı coğrafik koşulların ulaşım konusunda bu uzunluğu kaldıramadığı noktadada işin içine katlanır tablalar girer. Katlanır tablalar sök tak ile uğraşmanın yerine operatöre pratiklik sağlar hem zamandan kazanır hemde operatör biçerdöverin arkasında römork taşımak zorunda kalmaz. Katlanır tablaların kendi içindede çeşitleri vardır.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bunun haricinde helezonsuz yapıya sahip FlexDraper tablalarda mevcut. Bu tablaların genel özelliği mahsulü yerden en eksiksiz bir şekilde toplamak , daha sessiz çalışmak ve hassas ürünlerde en az zararla boğaza ulaştırmak. Bunu yapabilmesinin sebebi taşıyıcı banta sahip olmasından ve toprakla temasının oldukça esnek yapıda olmasından kaynaklanıyor.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Mısır hasat tablalarına geldiğimizde ise diğer hubuatları biçtiğimiz tabla çeşidinden biraz farklılık görüyoruz. Mısır sıra üstü bitkisi olduğu için belirbi bir aralıkla ekilir ve bunu hasat etmek için sıra aralıklı tabla gerektiriyor. Alttan sap parçalamalı ve parçalamasız modelleri mevcut ve katlanır tipleri mevcut.


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz