toprakbilgi.com

Gönderen Konu: 40 Adet Büyükbaş Hayvanlı Biyogaz Tesisi Kurmak  (Okunma sayısı 608 defa)

Çevrimdışı necatiisil

40 Adet Büyükbaş Hayvanlı Biyogaz Tesisi Kurmak
« : Mart 20, 2018, 22:18:50 »
Herkese merhaba, üniversite son sınıf öğrencisiyim. Makine mühendisliği okuyorum. Bitirme ödevim için yardımınıza ihtiyacım var.
40 Büyükbaş hayvanlı bir biyogaz tesisinin hesaplamasını ve tasarımını yapmam gerekiyor. Nereden başlamalıyım?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 149
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: 40 Adet Büyükbaş Hayvanlı Biyogaz Tesisi Kurmak
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2018, 22:21:04 »
40 baş hayvanı olup biogaz tesisi kurmuş birini bulmaktan başlayabilirsin ..

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2018, 22:24:48 »
@Hermiyas bu arkadaşa özel mesaj at yada sabırla msjını görmesini bekle ..

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #3 : Mart 21, 2018, 10:19:36 »
Vereceğim cevap sizin işinize yaramaz ama 40 hayvanla biyogaz tesisi kurmak ekonomik değil. :)

Ödev için Hermiyas bu işlerin üstadı olarak yardım edebilir.

Çevrimdışı necatiisil

« Yanıtla #4 : Mart 26, 2018, 19:25:07 »
Vereceğim cevap sizin işinize yaramaz ama 40 hayvanla biyogaz tesisi kurmak ekonomik değil. :)

Ödev için Hermiyas bu işlerin üstadı olarak yardım edebilir.

Mantıklı olmayabilir ben sadece kağıt üzerinde hesabını yapmam gerek o kadar :)

Çevrimdışı necatiisil

« Yanıtla #5 : Mart 26, 2018, 19:30:04 »
40 baş hayvanı olup biogaz tesisi kurmuş birini bulmaktan başlayabilirsin ..

Sizin bu konuda bilginiz var mı? En azından nereden başlamam gerekli? Ben şöyle düşünüyorum 40 büyükbaş hayvanın günlük, aylık ya da yıllık ne kadar gübre vereceğini hesaplayıp. Bu değere göre ne kadar büyüklükte bir tesis kurmalıyım onu öğrenip hesabı yapabilirim diye düşünüyorum. Hesaptan kastımda elde edilen gübre miktarından ne kadar enerji açığa çıkıyor onu hesaplamak. Daha sonra tasarımını yapmam gerekıyor ama tasarımdan kasıt nedir onu tam anlamış değilim. Yanlış mı düşünüyorum sizce :)

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #6 : Mart 26, 2018, 20:39:58 »
Sitede bu konuda ihtisas sahibi olan arkadaş Hermiyas. Özelden ulaşıp iletişim sağlayabilirsiniz.

Özellikle whatsapp’ı çok etkili kullanan bir arkadaştır kendisi. İletişime geçersen, elinde bol miktarda eğitim videosu vardı diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mart 26, 2018, 20:48:55 »
Sitede bu konuda ihtisas sahibi olan arkadaş Hermiyas. Özelden ulaşıp iletişim sağlayabilirsiniz.

Özellikle whatsapp’ı çok etkili kullanan bir arkadaştır kendisi. İletişime geçersen, elinde bol miktarda eğitim videosu vardı diye hatırlıyorum.
1 baştan  200 başa kadar kombinasyonları oluyormuş..

Çevrimdışı necatiisil

« Yanıtla #8 : Mart 26, 2018, 22:56:05 »

Kendisine özel mesaj attım cevap bekliyorum, teşekkürler cevabınız için.

Çevrimdışı necatiisil

« Yanıtla #9 : Mart 26, 2018, 23:00:32 »
1 baştan  200 başa kadar kombinasyonları oluyormuş..

Biraz araştırdım da,  okuduğum  makaleye göre 630 kg'lık bir inek günde 62 litre civarında gübre veriyor. 40 inek 62 kilogramdan günde 2480 litre günlük gübre verir. İneklerin  idrarlarıda gübreye karıştırılıyor ayrıca inek başı 11.5 kilogramda su ilave edilmesi gerekiyormuş. 40*11.5=460 litrede su ekleniyor. Toplamda  2940 litre günlük reaktöre verilen bir gübre var diyebiliriz. Bu hesaba göre reaktör seçimini nasıl yapmam gerek ve ne kadar enerji elde ederim bunu araştırıyorum. Sanırım okuduğum makalede ayrıntıya girilmemiş basit işlemler var, yani ben öyle düşünüyorum. Sizce bu kadar basit mi yoksa atladığım yerler var mı?

Çevrimdışı Hermiyas

« Yanıtla #10 : Mart 29, 2018, 16:01:01 »
Süt mü? Besi mi?

Konwansiyonel çiftlik mi modern gübre çukurlu sistem mi?

40 başlık bi sistem ne olursa olsun çok da fizibl değildir. Çıkacak enerji ile sadece ewin sıcak suyunu yaz kış sağlarsın bi de mutfak gazını hepsi o kadar...

Bu iki soruya bi cewap alalım ona göre buradan da yardımcı olmaya çalışayım.

Çevrimdışı necatiisil

« Yanıtla #11 : Mart 30, 2018, 02:01:03 »
Süt mü? Besi mi?

Konwansiyonel çiftlik mi modern gübre çukurlu sistem mi?

40 başlık bi sistem ne olursa olsun çok da fizibl değildir. Çıkacak enerji ile sadece ewin sıcak suyunu yaz kış sağlarsın bi de mutfak gazını hepsi o kadar...

Bu iki soruya bi cewap alalım ona göre buradan da yardımcı olmaya çalışayım.

Tam olarak dediklerinizi anlayamadım kusura bakmayın. Bu çiftlik ve hayvancılık sektörüne pek hakim değilim. 40 adet sığır düşünün ve bunların günlük dışkılarından biyogaz üretmek istiyorum. En uygun reaktör seçimi ya da gübre çukur seçimi nasıl yapılır bunu bulmaya çalışıyorum. 40 adet sığırın kaç eve yetip yetmeyeceği pek te önemli değil. Sizden tam olarak istediğim; Reaktör seçimi nasıl yapılır? , Hangi boyutlardaki reaktörü kullanmam gerekir?, Ne kadar enerji elde ederim? bu gibi konularda yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler yorumunuz için.