toprakbilgi.com

Gönderen Konu: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***  (Okunma sayısı 3564 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

https://www.tarimdanhaber.com/haber/ekonomi/zaytung-ziraat-bankasini-fena-tiye-aldi/haber_id=11451

Ziraat Bankası'ndan Çiftçiye Müjde: ''Bir araya gelip bir futbol kulübü kurun, sizin borçları da halledelim...''

Futbol kulüplerinin borçlarını kapatarak yeniden yapılandırmaya hazırlanan Ziraat Bankası'ndan bir müjde de borçlu durumdaki çiftçilere geldi. Banka'dan yapılan açıklamada çiftçilerin 31 Ocak'a kadar bir araya gelerek bir futbol kulübü kurup batırmaları halinde mevcut borçlarıyla ilgili yapılandırma sürecinin başlatılabileceği bildirildi.

"Ziraat'le direkt bir ilgimiz yok"

Ziraat Bankası'nın futbol kulüplerinin borçlarını kapatma hamlesiyle ilgili olarak kamuoyunda yaşanan tartışmaların ardından bir basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür Yardımcısı Zafer Yürgünler, esas işlerinin çiftçiyi desteklemek olduğu yönündeki iddiaları reddederek konuşmasına başladı:

"Bankamızın isminden ve ambleminden dolayı öyle bir algı var evet ancak bizim çiftçilikle tek ilgimiz bir devlet bankası olarak bizatihi bir çiftlik statüsünde olmamızdan ibaret. Bize yukarıdan emir gelir, şuna şu faizle kredi vereceksin derler, veririz. Şunun borcunu sil derler, sileriz. Ha çiftçiye ver derlerse ona da veririz o ayrı. Buradan çiftçiye özel bir garezimiz olduğu sonucuna da varılmasın..."

Buna rağmen kamuoyundan yükselen tepkilere de kayıtsız kalmayarak borçlu durumdaki çiftçiler için de bir formül geliştirdiklerini belirten Yürgünler, "Bu arkadaşlarımızın yapması gereken şey basit. 31 Ocak'a kadar kendi aralarında birleşerek bir futbol kulübü kuruyorlar. Yine o tarihe kadar 3-5 tane de saçma sapan transfer yapıp kulübü güzelce bir borca soktuktan sonra bize geliyorlar. Gerisini biz hallediyoruz." sözleriyle tarım sektörüne nefes aldıracak kurtarma planını açıkladı.

"Geç bile kaldılar"

Çiftçilerin ellerinde çok miktarda futbola uygun arazi bulunduğuna, ayrıca sektörün kondüsyonu yüksek, genç ve dinamik bir işçi kadrosuna sahip olduğuna dikkat çeken Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı, "Bu imkanlar varken yıllardır amele gibi toprağı ekip biçmekle uğraşmaları zaten bir hata bizce. Ondan sonra vay şöyle battık, vay mazot şu kadar oldu da mahsül tarlada kaldı diye ağlayıp duruyorlar. E bitersin tabii. Sene 2019 yani, ne tarımı artık. O tarlalara 2'şer tane kale direği dikip ellerindeki iş gücünü futbola yönlendirseler en az 10 tane sağlam takım çıkarıp ligin tozunu attırırlardı şimdiye. Neyse bu vesileyle geç de olsa bu yanlıştan dönülür artık inşallah" ifadelerine yer verdi.

Futbol kulübü kurmaya sıcak bakmayan çiftçilerin alternatif olarak muhalif bir medya kuruluşu da kurabileceklerini belirten Yürgünler "Doğan Holding örneğinde olduğu gibi onun satın alınması için de güzel tiko para veriyoruz. Devletimiz o iş için de kesenin ağzını açtırıyor bize ama açıkcası biraz riskli bir yöntem. Borcu kapatıcaz derken Allah muhafaza kendinizi içeride de bulabilirsiniz. Siz bilirsiniz gene de ben bi hatırlatmış olayım" sözleriyle basın toplantısına son verdi.
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=352790

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2019, 11:13:10 »
Sarıbal: Önce tarım sonra futbol!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bankalar Birliği, Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hazırladığı plana göre kulüp borçlarını Ziraat Bankası üzerinden yapılandırmasına sert tepki gösterdi.


Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
06 Ocak 2019 18:04 A-A+
Kulüplerin 31 Ocak 2019'a kadar mali tablolarını sunarak borçlarının Ziraat Bankası üzerinden yapılmasına çiftçi örneği vererek eleştiren Sarıbal, "Futbolcu vergi vermez, kulüp vergi vermez ancak bu ülkenin üreticisinin borcuna gelince aslan kesilen Ziraat Bankası çiftçi borçlarını yapılandırma yapmaz” diye konuştu.

Sarıbal, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2,1 milyon çiftçinin borçlarının bugün itibariyle, 100 milyar lirayı geçtiğini hatırlatarak, ürettikleri para etmediği için kamu ve özel sektöre olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilere her gün haciz gittiğini belirtti. Üretim yapamaz duruma gelen çiftçiler borcundan dolayı tarlasını, traktörünü, evini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Sarıbal, çiftçiye destek olması gereken adı üstünde Ziraat Bankası ise üreticiye destek olmak yerine futbol kulüplerinin borçlandırmak için kolları sıvadığını aktardı.

Çiftçilerin bankalara olan borcunu yapılandırılması gerektiğini ifade eden Sarıbal, "Madem bu ülkede para var. Önce kuruluş amacın olan ülke çiftçisini koruyacaksın. Vergi vermeyeni değil, üretenin yanında olacaksın. Çiftçi borçlarının acilen 2 yıl ödemesiz 10 yıl vade de yapılandırılması gerekir" dedi.
https://www.tarimdanhaber.com/haber/guncel/saribal-once-tarim-sonra-futbol/haber_id=11449

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2019, 11:14:38 »
Ziraat Bankası batık spor kulüplerinin borçlarını ödeyecek!
06 Ocak 2019 14:04
BORÇ YAPILANDIRMASINDA FAİZ ORANI MERAK EDİLİYOR
BORÇ YAPILANDIRMASINDA FAİZ ORANI MERAK EDİLİYOR
Bir milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerini çiftçi kuruluşu olarak görmediği için piyasa faizi ile kaynak kullandıran Ziraat Bankası, spor kulüplerinin batık borçlarını ödeyecek. Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borçlarını hangi faiz oranıyla yapılandıracağı merak ediliyor.
1 / 7
ÇİFTÇİ DE YAPILANDIRMA BEKLİYOR
ÇİFTÇİ DE YAPILANDIRMA BEKLİYOR
Yaşanan ekonomik kriz ve girdi maliyetlerinin aşırı derecede yükselmesinden dolayı tarım sektöründe zor günler geçiren çiftçi, Ziraat Bankası’na olan borçlarının yapılandırılmasını beklerken, Ziraat Bankası spor kulüplerinin borçlarını yapılandıracak. Ziraat Bankası’nın yapacağı yapılandırma ile ekonomik krize giren futbol kulüplerinin borçları devlet güvencesine alınmış olacak.
2 / 7
HÜSEYİN AYDIN VE YILDIRIM DEMİRÖREN YARIN AÇIKLAYACAK
HÜSEYİN AYDIN VE YILDIRIM DEMİRÖREN YARIN AÇIKLAYACAK
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 7 Ocak Pazartesi günü tüm kulüplerin borçlarının Ziraat Bankası tarafından ödenerek yapılandırılacağını açıklayacak. Kulüpler 31 Ocak tarihine kadar borçlarını bankaya bildirecek ve ardından bu borçlar Ziraat Bankası tarafından ödenecek.
3 / 7
BORÇLARINI TAKSİTLER HALİNDE ÖDEYECEKLER
BORÇLARINI TAKSİTLER HALİNDE ÖDEYECEKLER
Kulüpler ise Zirat Bankası'nın yapılandırmasıyla borçlarını taksitler halinde ödeyecek. Bu sistem alt lig kulüpleri için de geçerli olacak.
4 / 7
TARIM KREDİ'YE PİYASA FAİZİNDEN KAYNAK KULLANDIRIYOR
TARIM KREDİ'YE PİYASA FAİZİNDEN KAYNAK KULLANDIRIYOR
Spor kulüplerinin borçlarının hangi faiz oranıyla yapılandırılacağı büyük önem taşıyor. Bu konuyla ilgili henüz bir bilgi verilmezken, bilindiği üzere Ziraat Bankası bir milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerini çiftçi kuruluşu olarak görmediği için piyasa faizi üzerinden kaynak kullandırıyor.
5 / 7
ÇİFTÇİ DURUMA İSYAN EDİYOR
ÇİFTÇİ DURUMA İSYAN EDİYOR
Tarım sektöründe çiftçi zor günler geçirirken, spor kulüplerinin borçlarının yapılandırılacak olması büyük tepki çekti. Çiftçi kesimi bu duruma isyan ederken, vergi uzmanı Ozan Bingöl, Ziraat Bankası'nın batık kulüplerin borçlarını ödemesi kararına tepki gösterdi.
6 / 7
VERGİ ÖDEMİYORLAR AMA KAMU KAYNAĞINA GÖZ DİKİYORLAR
VERGİ ÖDEMİYORLAR AMA KAMU KAYNAĞINA GÖZ DİKİYORLAR
Vergi uzmanı Ozon Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Futbolcusu vergi ödemez, kulübü vergi ödemez ama vergi ödeyenlerin oluşturduğu kamu kaynağına göz dikerler. Yeter artık yettiniz! Çekin elinizi milletin cebinden!" tepkisinde bulundu.

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2019, 13:08:33 »
Memleketin akli basinda bir tarim politikasi olmadigi gibi elinden gelen kostegide vuruyor ciftciye. Ziraat bankasinin tarim icin kurulmus olmasini bir yana birakin, zaten gelirinin buyuk cogunlugunu ciftci kesiminden sagliyor. Ciftciden al futbolcuya ver.
Iyi dalga gecmisler ama anlamaz ki okuzler.

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2019, 18:03:56 »
Ziraat bankasi bugunde kredi karti borclularina kredi verecegini acikladi. Bunlar mi uyanik biz mi aptaliz bilemiyorum artik?
2.5 milyon aileye 80 tl elektrik desteginden bahsediyor. Ciftcinin tarimsal sulamasi icin yaptiginiz zamlar neyin nesi oyleyse. Ciftci cok zengin mi ya da cok mu kazaniyor?
Ayrica verilen para kimin parasi acaba??

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2019, 20:19:39 »
yahu sizde hiç bir şey bilmiyorsunuz dün akşam tv de denk geldi kulüplerin borçlarını yapılandırıyorlarmııııış. yemedik ama bizde gözlerimizin içine baka baka ...... söylüyorlar. :-[ :-[ :-[ :-[

Çevrimdışı DeHLiZ

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2019, 23:17:15 »
Köylü milletin enayisidir! :) Ne diyelim sonunda böyle derler herhalde :(

Çevrimdışı omeryucel

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2019, 09:47:13 »
Ülkeyi spor kurtaracak, topçu ihraç edecez. Bir zamanlar ithal topçu alırken şimdi hamdolsun dünyaya topçu ihraç eden ülke olduk diyecez.
Ben gece gündüz demeden üretmek için ayakta kalmak için çabalarken, dm den yürüyen maymunların ve kulüplerinin borcunu benim destekleme paramdan kesik atan banka ödüyorsa, zerre hakkım varsa helal etmiyorum.

Çevrimdışı ParaMiliter

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2019, 16:01:19 »
Akşam CNNTürk'te spor programı izliyordum.
Mehmet Ali Çelikler, ziraat bankasının yapılandırmasında yıllık faiz oranının %8 olduğunu söyledi.
sol tarafındaki yandaş gazeteci "faiz oranı belli değil, açıklanmadı" diyerek konuyu kapatmaya çalıştı.
fakat Mehmet Ali Çelikler "yapılandırmada faiz oranının yıllık %8 olduğunu iki defa yazdım, yalanlanmadı." diyerek son noktayı koydu.

batık spor kulüplerine %8 faiz, çiftçiye %20-25 faiz... yazık.

Çevrimdışı gurkanpolat

Ynt: ***Ziraat Bankası, Futbol Kulüplerinin Borçlarını ödedi***
« Yanıtla #9 : Mart 27, 2019, 18:04:20 »
https://www.tarimdanhaber.com/haber/ekonomi/zaytung-ziraat-bankasini-fena-tiye-aldi/haber_id=11451

Ziraat Bankası'ndan Çiftçiye Müjde: ''Bir araya gelip bir futbol kulübü kurun, sizin borçları da halledelim...''

Futbol kulüplerinin borçlarını kapatarak yeniden yapılandırmaya hazırlanan Ziraat Bankası'ndan bir müjde de borçlu durumdaki çiftçilere geldi. Banka'dan yapılan açıklamada çiftçilerin 31 Ocak'a kadar bir araya gelerek bir futbol kulübü kurup batırmaları halinde mevcut borçlarıyla ilgili yapılandırma sürecinin başlatılabileceği bildirildi.
"Ziraat'le direkt bir ilgimiz yok"

Ziraat Bankası'nın futbol kulüplerinin borçlarını kapatma hamlesiyle ilgili olarak kamuoyunda yaşanan tartışmaların ardından bir basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür Yardımcısı Zafer Yürgünler, esas işlerinin çiftçiyi desteklemek olduğu yönündeki iddiaları reddederek konuşmasına başladı:

"Bankamızın isminden ve ambleminden dolayı öyle bir algı var evet ancak bizim çiftçilikle tek ilgimiz bir devlet bankası olarak bizatihi bir çiftlik statüsünde olmamızdan ibaret. Bize yukarıdan emir gelir, şuna şu faizle kredi vereceksin derler, veririz. Şunun borcunu sil derler, sileriz. Ha çiftçiye ver derlerse ona da veririz o ayrı. Buradan çiftçiye özel bir garezimiz olduğu sonucuna da varılmasın..."

Buna rağmen kamuoyundan yükselen tepkilere de kayıtsız kalmayarak borçlu durumdaki çiftçiler için de bir formül geliştirdiklerini belirten Yürgünler, "Bu arkadaşlarımızın yapması gereken şey basit. 31 Ocak'a kadar kendi aralarında birleşerek bir futbol kulübü kuruyorlar. Yine o tarihe kadar 3-5 tane de saçma sapan transfer yapıp kulübü güzelce bir borca soktuktan sonra bize geliyorlar. Gerisini biz hallediyoruz." sözleriyle tarım sektörüne nefes aldıracak kurtarma planını açıkladı.

"Geç bile kaldılar"

Çiftçilerin ellerinde çok miktarda futbola uygun arazi bulunduğuna, ayrıca sektörün kondüsyonu yüksek, genç ve dinamik bir işçi kadrosuna sahip olduğuna dikkat çeken Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı, "Bu imkanlar varken yıllardır amele gibi toprağı ekip biçmekle uğraşmaları zaten bir hata bizce. Ondan sonra vay şöyle battık, vay mazot şu kadar oldu da mahsül tarlada kaldı diye ağlayıp duruyorlar. E bitersin tabii. Sene 2019 yani, ne tarımı artık. O tarlalara 2'şer tane kale direği dikip ellerindeki iş gücünü futbola yönlendirseler en az 10 tane sağlam takım çıkarıp ligin tozunu attırırlardı şimdiye. Neyse bu vesileyle geç de olsa bu yanlıştan dönülür artık inşallah" ifadelerine yer verdi.

Futbol kulübü kurmaya sıcak bakmayan çiftçilerin alternatif olarak muhalif bir medya kuruluşu da kurabileceklerini belirten Yürgünler "Doğan Holding örneğinde olduğu gibi onun satın alınması için de güzel tiko para veriyoruz. Devletimiz o iş için de kesenin ağzını açtırıyor bize ama açıkcası biraz riskli bir yöntem. Borcu kapatıcaz derken Allah muhafaza kendinizi içeride de bulabilirsiniz. Siz bilirsiniz gene de ben bi hatırlatmış olayım" sözleriyle basın toplantısına son verdi.
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=352790

Çiftçiye destek yok, demirören medyaya 700 milyon dolar kredi veriyor. Çiftçilik yapacak heralde. Yazıktır günahtır..
https://www.kredihibedestek.com/ziraat-bankasi-ciftci-kredisi/
https://www.kredihibedestek.com/devlet-destekli-sera/
hep üfürük.