toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yeni dönemde çiftçinin beklentisi ve gerçekleri  (Okunma sayısı 88 defa)

Çevrimdışı Hermiyas

Yeni dönemde çiftçinin beklentisi ve gerçekleri
« : Temmuz 13, 2018, 10:58:17 »
Tarım alanında faaliyet gösteren bilgi şirketi Doktar, Nisan 2018-Mayıs 2018 arasında 81 ilin 665 ilçesinde 3 bin 187 üreticiyle görüşerek “Çiftçinin Nabzı Araştırması”na imza attı.
Doktar’ın anketine göre çiftçilerin yüzde 61’lik bir oranı 5 yıl öncesine göre kazançlarının azaldığını söylerken, sadece yüzde 20’si gelirinin arttığını beyan ediyor. Gelirinde bir değişiklik olmadığını belirten çiftçilerin oranı da yüzde 19.
Çiftçilerin yüzde 84’ü çiftçilik faaliyetlerinden para biriktirecek kadar kazanmadıklarını belirtmiş. Bir diğer deyişle çiftçilik faaliyetinden tasarruf yapabilecek kadar para kazandığını söyleyen üreticilerin oranı sadece yüzde 16.
Çiftçilerin yüzde 46’sı tarım ile para kazanılabileceğini söylüyor. Yüzde 47’lik bir kesim ise tarımsal faaliyetle iyi para kazanılamayacağını savunurken, yüzde 7 ise kararsız.
 
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
YARIDAN FAZLASI MALİYET HESABI YAPMIYOR
Anket sonuçları çiftçinin finansal okuryazarlık konusundaki mevcut durumunu da net bir şekilde ortaya koyuyor. Ankete göre çiftçilerin yarıdan fazlası maliyet hesabı yapmıyor.
Türkiye’de maliyet hesabı yapan çiftçi oranı sadece yüzde 44 seviyesinde, geriye kalan yüzde 56’lık kesim gider/gelir hesabı tutmuyor.
  ÇİFTÇİ ÖDEDİĞİ FAİZDEN Bİ'HABER Ankete göre girdilerini peşin olarak alan çiftçilerin oranı yüzde 29 seviyesinde. Bir başka deyişle çiftçilerin yüzde 71’i girdilerini vadeli şekilde tedarik ediyor ve en erken hasatta ödeyebiliyor.
Kredi kullanan çiftçilerin yüzde 52’si ödediği faizin oranı ya da miktarını yani borçlanma maliyetini bilmiyor.
 ÇİFTÇİLER GELECEKTEN UMUTLU DEĞİL Anketin “Hayata ve Geleceğe Bakış” kısmında ise çiftçinin geleceğe yönelik umut taşıyıp taşımadığına değinilmiş.
Türkiye’deki çiftçilerin yüzde 45’i gelecekten umutlu değil, yüzde 19’u ise bu konuda kararsız.
Üreticilerin yüzde 41’i gelecekten umutlu olduğunu söylüyor.
 TARIMI DEVAM ETTİRECEK NESİL OLMAYABİLİR Bu işte gelecek görmeyen çiftçilerin önemli bir kısmı çocuklarının ileride tarımla uğraşmasını istemiyor.
Ankete göre üreticilerin yüzde 64’ü çocuklarının kendileri gibi çiftçilikle uğraşmasını, tarımsal üretim yapmasını istemiyor.

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: Yeni dönemde çiftçinin beklentisi ve gerçekleri
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2018, 14:35:59 »
araştırman için teşekkürlerimi sunarım. araştırmada çiftçinin eğitim düzeyi nedir ve araştırma yapan var mı diye bölüm konusu açılmayınca bence eksik kalmış.