toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Bağ Arasını Sürmek İçin Ekipman Tavsiyesi  (Okunma sayısı 6143 defa)

Çevrimdışı of@s

Bağ Arasını Sürmek İçin Ekipman Tavsiyesi
« : Aralık 30, 2016, 00:14:09 »
Merhaba sevgili forumdaşlar.
Bağ arasındaki otları yoketmek için rotavator kullanıyorum. Arazi kumsal ve yer yer irili ufaklı patates büyüklüğünde taş var. Bu ekipmana zarar veriyor ve bıçakları çabuk aşindiriyor. Bu sebeple ortalama 1,80-2 m iş genişliği olan hidrolik kaydırmalı diskaro almayı düşünüyorum.

Sizce doğru ekipman bumudur?
Değilse doğrusu nedir?
Marka, model tavsiyeleriniz nelerdir?
Birde yaklaşık fiyat alabilirmiyim?
Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı KüreLee

Ynt: Bağ Arasını Sürmek İçin Ekipman Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2016, 00:44:51 »
Bizim köyde kaydırmalı değil ama, Matrise benzeyen yaylı üretim yapan bir yer var. 6500 civarı idi fiyatı.
Bir de bağcılık bölgelerine yakın, Uğurtar firmasının var. Yıldız var. Bunların hidrolik kaydırmalı olanları var. Köyümüzde bunları kullananlar var. Memnun olduklarını söylüyorlar. Matris kullanan biri de vardı. 10 bine aldım dediydi. Egedeki firmalara da bir sor. Çekiçkesen firması benim dikkatimi çekiyor. Bu ürününün nasıl olduğunu bilmiyorum ama o firmanın hem asılır hem çekilir tip bir ürünü var. Tarla tarımı ile de uğraştığınız için bu size uyabilir diye düşünüyorum. Fakat kaydırmalı değil galiba o ürün. İznikte ikinci el yapan bir yer var havalar güzel olunca bakarız isterseniz. Biz 18 li kaydırmasız sorduyduk. Fiyatlar 2 bin civarı idi. Bakım yapıp satıyor. Biz ortak almayı düşünüyoruz biriyle.

Çevrimdışı sebazios

Bağ Arasını Sürmek İçin Ekipman Tavsiyesi
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2016, 01:07:20 »
Arazi kumsalsa ve amaç otla mücadeleyse, fiyat/performans açısından günümüz şartlarında ideal alet diskaro.

Çevrimdışı Kubilay

« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2016, 01:13:12 »
@of@s abi senin ilacın bu gibi?

Üzüm Bağında

Bide bu varmış Bunun bir benzeri @ydincbayram abide de vardı sanırım

Yada Bu

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2016, 01:24:53 »
@of@s beyin bağı gördüm ben Kubilay kardeşim. Çok büyük değil. Bu araçlar da çok pahalı. Değmez o büyüklükteki bağ için. Onda daha çok tarla var, arazilerin çoğu sulanır. O imkanlarla tarla tarımı + yem bitkisi ekerek hayvancılık yaparım ben olsam. Elindeki traktör ve diğer ekipmanlar da tarlaya uygun. Bu potansiyeli değerlendirmeli bence  :)  Ona geniş bir diskaro yakışır hani :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2016, 09:38:23 »
Uğurlar firmasını inceledim. Kastettiğim aletler bunlar. Çeşit çok konuşup değerlendirmek gerekiyor.

Duyargalı aletleri 2 yıl kadar önce Bursa fuarında sorduğumda 10.000₺ demişlerdi. Üstelik sadece sıra üzerini işliyor. Ve yine bahsettiğim türde bir alete ihtiyacımı gidermeyecek. Kaldi ki çok ot olduğunda bile 400-500₺  sıra üzerini süper temiz işçilikle çapalata biliyorum. Makinenin maliyetini kurtarmaya ömrüm yetmeye bilir. :)
Yılmaz ile aynı fikirdeyim diskaro en uygun alet bencede.
Üstelik bu aleti tarla tarımında da kullanma gibi bir avantajımda olacak.
Fakat bu tür aletler hakkında hiç tecrübem yok.
Bağ arasinda menevra için aletin asılır tip olması şart.
İş genişliği 170-210 aralığında olması şart.
Makinenin boyu ( geriye doğru uzunluğu ) önemli. Çünkü bagin etrafı tel örgü çevrili bir yüzden manevra problemi var. Rotavator oluyor ama merdanesi sökülmüş aysan dönüşlerde büyük problem oluyor. Aysan kadar uzun olmamalı.
Son olarak 840 kök bağ var belki ileride meyve bahçesi kurabilirim ama bağ olmaz. Bu yüzden fiyat/performans önemli.
Görüşleriniz için teşekkürler.

Çevrimdışı Kubilay

« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2016, 15:27:33 »
@of@s Abi @FatihEFE  Abi diskaro kullanıyor söylediğine göre diskaroya sıra arasını da sürmesi için extra bir ekleme yapılarak sıra arasını da sürebiliyormuş gelirse açıklar nasıl bişey olduğunu

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2016, 17:00:17 »
@of@s Abi @FatihEFE  Abi diskaro kullanıyor söylediğine göre diskaroya sıra arasını da sürmesi için extra bir ekleme yapılarak sıra arasını da sürebiliyormuş gelirse açıklar nasıl bişey olduğunu

Sıra arasını değilde kök dibini sürmek için arkadaki çanaklara çapı daha küçük bi çanak eklenmiş şekilde bi opsiyonlu alıyoruz zeytinde çift yönlü sürmek imkanı olduğu için dama şeklinde sürüyoruz ama bağda çalışmaz çünkü tel yüzünden tek yönlü sürüm şart. en basit yöntemi omca pulluğu olur oğuzhan abiye

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2016, 17:49:32 »
Diskaro uygundur Oguzhan kardesim. Yer sert ise de aysan ile kabartirsin sorun cozulur. Tarla aysanlarindan farkli biraz kazayagi gibi yani.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2016, 17:56:57 »
Omca pulluguna hiç ısınamadım ve soğuk bakıyorum Fatih.

Yakup abi bunlarda çeşit çeşit. X ve pergel şeklinde olanları var. Tahminimce x şekli daha uygun kaydırmalı çalışacağı için sağa sola çekme olur diye düşünüyorum.
Yanılıyor muyum, hangisi daha uygundur?
Birde marka tavsiyesi alabilirmiyim?

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #10 : Aralık 30, 2016, 18:33:23 »

Yakup abi bunlarda çeşit çeşit. X ve pergel şeklinde olanları var. Tahminimce x şekli daha uygun kaydırmalı çalışacağı için sağa sola çekme olur diye düşünüyorum.
Kardeşim ikinci el düşünür müsün?

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2016, 18:37:57 »

valla kaydırmalı diskharrow ile her bag kökünün dibini kaydıramazsın abi. omca pulluğu bu yönden büyük rahatlık. daha değişik versiyonlarıda var

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2016, 18:49:22 »
Abi nakliye ve istenilen para önemli. Mevcut bütçem kartala endeksli :).

Sıra arasını yapsam yeterli. Sıra üzerine şimdilik ihtiyaç duymuyorum Fatih.

Çevrimdışı KüreLee

« Yanıtla #13 : Aralık 30, 2016, 18:59:59 »
Abi nakliye ve istenilen para önemli. Mevcut bütçem kartala endeksli :).

Sıra arasını yapsam yeterli. Sıra üzerine şimdilik ihtiyaç duymuyorum Fatih.
Ben de onun için dedim. Ben de araştırdım yazın. Nakliye de olsa daha hesaplı bulmamız zor. İznikten  baharda alırsak nakliyeyi ikiye bölebiliriz. Ayrıca bizim köyde üretilen kaydırmalı değil ama öyle pek yabana atılır bir şey de değil. Diskler bağımsız çalışıyor. Her birinde yay var. Matris benzeri bir şey. Fotoğrafını atardım ama hem köyde değilim hem de postimageyi kullanamıyorum :)

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #14 : Aralık 31, 2016, 18:24:15 »
Bir kac gune kadar bu konuya bag islemleri icin kendi kullandigim makineleri ekleyeyim fikrin olsun Oguzhan.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #15 : Ocak 02, 2017, 01:44:01 »
Ben bahçemde sıra aralarını gerçek kaz ayaklı ( 28 cm) kultüvatörle işliyorum,sıra üstlerinin otlarını ise   Pehlivan omca pulluğu ile hallediyorum. Omca pulluğuna karık pulluğu ucu takarak gübre için açma (kapama için düz bıçak), sulama karığı açılması  gibi işlerde de kullanıyorum.Diğer forumdan aleti hatırlarsınız.Kültüvatörü bahçeden hiç getirmem  (şu anda da orda), 2-3 sefer kullanıyorum, otların canına okuyorum. Şu sıralar dar (bahçe) diskarosu da  bakıyorum,bulursam almayı düşünüyorum çünkü ilk iki işlemede  kultüvatör kesek çıkartıyor,onları kıymak için.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #16 : Ocak 03, 2017, 23:28:40 »
1. Seçenek》Bağ-bahçe işleri için döşemenler'in çıkardığı bi alet. Hafif yapısı, merdaneli olması, ön ayakların yılan dilli, arkaların ise kazayağı pabuçlu olması ve tiller titreşimli ayağı olması en farklı yönleri.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #17 : Ocak 04, 2017, 00:25:14 »
2. Seçenek http://www.karastarim.com.tr/index.php?pg=urun_detay&urun_id=4&dil=tr
2008' den 2015'e kadar kullandım. İlk önceleri sadece sürülmüş yerlerde sonra direk anız işlemede kullandım. Oldukça da başarılı oldu.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #18 : Ocak 04, 2017, 01:11:33 »
Birde Matris Armoni tecrübem oldu. Sonuç olarak bende tandem (x tipi) diskaro derim. Karaş disk arası 17cm, 204cm iş genişliği
Alpler disk arası 19cm, 228cm iş genişliği. 24'lük x tipi diskarolar. Orta kalite, uygun fiyatlar.
Sormak İstediğiniz bi soru olursa bildiğim kadarıyla cevap verebilirim :)

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #19 : Ocak 04, 2017, 01:54:28 »
Merhabalar sulama durumu olup olmadığını bilmiyorum ama eğer varsa sıra aralarına kök sistemi sığ olan bir örtü bitkisi ekip bunları biçtikten sonra omcaların iki tarafına malç olarak sermeyi düşündünüz mü? Tabi bunu fare ve kök zararlıları açısından sıkıntınızın olmadığını düşünerek söylüyorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #20 : Ocak 04, 2017, 13:51:52 »
X tip diskaro alacaksan ön diskler tırtıklı olsun. Biz bilmeden bütün diskleri düz olandan aldık, şimdi alacak olsam tırtıklı olanlardan alırım. Tırtıklılar daha iyi parçalıyor. Ayrıca ben de diskaroyu anız bozarken kullanıyorum. Ağır şaseli olursa daha iyi batıyor. Aksinde taş falan koymak gerekiyor. Bizde 24 lü x tip ayarlı amman marka var. Manisa yapımı.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #21 : Ocak 06, 2017, 03:44:54 »
Cevaplar için teşekkür ederim.
Damlama sulama sistemi ile suluyoruz. Komşu olarak 2 kıraç ve 1 ekilmeyen arazi var. Buda fareler için uygun ortam sağlıyor. Şimdilik bir sorun yaşamasakta fareler açısından onları rahatlatıcı hareket sakıncalı olacaktır.
Kazayağı ve benzer tipteki aletler özellikle kurak sezonda daha iyi batacak olmalarına rağmen buradaki genel kanaate de paralel olarak bende diskaro daha sıcak bakıyorum. Tip olarak x seçiminin doğru olacağını düşünüyorum. Üstelik bu seçim yeşil gübreleme işleminde de isabetli olacaktır.
(Evet önü tırtıklı.)

Bu yıl öncelik sırasına göre bir araba, 60da damlama, gübre serpme ve bahsi geçen iş için bir alet alma planım var. Fakat ekonomik belirsizlik beni ürkütüyor. Araba hariç diğerlerini borçlanıp alabilirim ancak. Ama ekonomik birşey denk gelirse değerlendireceğim. Şimdilik muhtemel zamları göze alarak baharı beklemeye karar verdim.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #22 : Ocak 06, 2017, 09:18:02 »
Epeyce de alınacak varmış :)
Zatım yeni şeyler aldığım zaman mutlu oluyor, alışveriş gibisi yok

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #23 : Ocak 06, 2017, 10:14:45 »
Epeyce de alınacak varmış :)
Zatım yeni şeyler aldığım zaman mutlu oluyor, alışveriş gibisi yok
İktisatta insan " İhtiyaçları sınırsız, imkanları sınırlı bir varlıktır." şeklinde tarif ediliyor.
Haklılar. :)

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #24 : Ocak 06, 2017, 10:17:14 »