toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çok İşlevli Alet Tasarımlarım-1  (Okunma sayısı 1366 defa)

Çevrimdışı Göktürk

Çok İşlevli Alet Tasarımlarım-1
« : Nisan 10, 2018, 23:23:09 »
Bu aleti budama sonrası artıklarını bahçeden uzaklaştırmak için tasarladım.Tesfiye küreğinin altındaki bıçağı civatalarından söküp yerine aynı yere uyacak şekilde tasarlayıp yaptırdığım bu aparatı taktım.Çok işe yaradı.Fikir orjinaldir ve bana aittir.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı of@s

Ynt: Çok İşlevli Alet Tasarımlarım-1
« Yanıtla #1 : Nisan 10, 2018, 23:35:46 »
Yanlardan dal parçalarının kaçmasını engellemek için   uç kısımları hilal şeklinde hafif uzatsaydınız nasıl olurdu?

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2018, 23:39:44 »
Düşündüm ama o zaman fidanlara çok yaklaşıyordum.Aralar 3 metre,alet 2.2 metre.Fidanların 40 cm yanından geçiyorum.Daha fazla yaklaşmak istemedim, bu haliyle gayet iyi temizledi.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2018, 23:43:13 »
Düşündüm ama o zaman fidanlara çok yaklaşıyordum.Aralar 3 metre,alet 2.2 metre.Fidanların 40 cm yanından geçiyorum.Daha fazla yaklaşmak istemedim, bu haliyle gayet iyi temizledi.
Uzatmadan da ( hala ) hilal şekli verile bilir. Ama işinizi görüyorsa sorun yok.

Sanırım serinin devamı gelecek.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2018, 10:50:12 »
Güzel fikir abi güle güle kullan.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2018, 19:35:30 »
Cemal abi masallahin var. Guzel olmus.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2018, 22:54:52 »
Cemal abi masallahin var. Guzel olmus.

Eyvallah tşk.ihtiyaçlar insanı arayışa itiyor.

Uzatmadan da ( hala ) hilal şekli verile bilir. Ama işinizi görüyorsa sorun yok.

Modifikasyonlar yapılabilir.Ana fikir ; bir aleti küçük bir değişiklikle başka bir işte kullanabilmek.Serinin devamı var evet.

Güzel fikir abi güle güle kullan.

tşk.ler

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #7 : Nisan 15, 2018, 15:53:11 »
Cemal Abi öncelikle tebrik ederim.

İhtiyacını karşılayan bir makine yoksa, en iyi yol o makineyi kendin tasarlamak.

Bıçak değişimi ne kadar sürüyor?

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #8 : Nisan 15, 2018, 16:27:58 »

İhtiyacını karşılayan bir makine yoksa, en iyi yol o makineyi kendin tasarlamak.

Yılmaz abi özelden ileti gönderdim de gelmedimi acaba ?

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #9 : Nisan 15, 2018, 19:13:24 »

Teşekkürler Yılmaz Hocam. Civataları sökmem; ana aletin boyalarının somunun önündeki diş kanallarını doldurması ve bu yüzden gevşemeyip ön taraftaki konik başı kaydırması nedeniyle 3 tanesini spiralle katlettiğim için 20-25 dk sürdü .Ama hepsini iki tarafı da aletle tutulacak civatalarla değiştirdiğim için artık sökme-takma ve iş bitiminde orjinal bıçağı takma 15+15 dk yı geçmez.Asıl zaman tasarrufu, sıra aralarını süpürgeyle süpürür gibi temizlerken belli oluyor.

Çevrimdışı sebazios

Çok İşlevli Alet Tasarımlarım-1
« Yanıtla #10 : Nisan 15, 2018, 21:32:59 »
Trakya’da sap parçalama çıkmadan önce uzun yıllar boyunca sap toplama tarağı denilen Aletleri kullanıldı. Hem de binlerce dekar arazide. Hala da kullanılan bölgeler vardır. Mantık olarak sizin dal toplama aparatı ile aynı mantıkla çalışırlar. Fotoğrafını bulamadım.

Oradan edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki alet işinizi rahatlıkla görür. Yalnız bir iki detaylı iyileştirme yapılarak daha  verimli hale getirilebilir.

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #11 : Nisan 16, 2018, 00:38:12 »
Trakya’da sap parçalama çıkmadan önce uzun yıllar boyunca sap toplama tarağı denilen Aletleri kullanıldı. Hem de binlerce dekar arazide. Hala da kullanılan bölgeler vardır. Mantık olarak sizin dal toplama aparatı ile aynı mantıkla çalışırlar. Fotoğrafını bulamadım.

Oradan edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki alet işinizi rahatlıkla görür. Yalnız bir iki detaylı iyileştirme yapılarak daha  verimli hale getirilebilir.

Buğday ektiğimiz zamanlardan kalan sap toplama aleti bende hala duruyor.
Sap parçalama aletlerini fuarlarda inceledim.Kuyruk milinden hareket alan bir dişli kutusunun çevirdiği  eksen üzerinde; sarmal şekilde dizilmiş çekiç şeklinde hareketli demir parçaların dal (veya anız) parçalarına vurması prensibine dayanıyor.
Bu tip aletler pahalı (7-8 binden başlıyor).Ayrıca parçaladığı dal parçaları toprakta kalarak güya toprağın organik maddesini artırıyor.Hastalıklı dallar da toprakta kaldığı için yaptığı hayır boşa gidiyor.Ben sıra başlarına çıkardığım budama artıklarını, tek tük fidan dibinde kalmışları da toplayarak tamamen yakıp yokediyorum.
Benimkinin benzerleri yeni-ayrı bir alet olarak üretilip özellikle Ege'de yaygın olarak kullanılıyor.