toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık  (Okunma sayısı 970 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık
« : Mart 12, 2018, 22:56:12 »
Arkadaşlar bugün 2 adet ekipman aldım bundan öncekilerde de olduğu gibi bugünde aynı sorunla karşılaştım
Daha önce aldığımız römork ve goble de de aynı sorun vardı.
Aslında sorun da değil ama dikkat etmesek sorun olabilecek bir durum
Her neyse girişi fazla uzatmadan bu gün aldıklarımla ilgili olan kısıma başlayalım
Yüksel tarım makinalarının ürettiği 3lü çizel ayaklı toprak altı gübre makinasında bariz bir uyarı işareti vardı
Makinayı kullanmadan önce yağlamayı unutmayınız şeklinde bir etiket yapıştırmışlar.
Normalde bu etiketi okuduğumda bende uyanması gereken düşünce bu makina yeni makina kullanmadan önce en fazla dişli zincir aksama yağdanlıkla makina yağı sıkarım ve ilk kullanıma başlarım ama daha önceden aldığım ekipmanlardan da adım gibi biliyorum ki makinanın rulmanlarında gramla gres yok
Ve beni hiç yanıltmadılar.
Her neyse ikinci makina ise toscano marka dündarlar makinanın dal parçalama makinası idi
Şimdi dündarlar makinanın hakkını yemek doğru olmaz çünkü açıkta olan her gresörlüğe eser miktarda gres basmışlar . öyle tam bir gresleme de olmamış ama 4 5 pompa yapmışlar 4 5 pompa da ben yapınca açıkta olan yerlerden beyaz gres geldi benim kullandığım gres siyah kauçuklu yüksek basınç gresi olduğu için çıkan gresin renginden anladım bunu ama basar basmaz da diğer taraftan gres gelmedi yani
Her neyse gres yetersiz olduğu için makinanın sol tarafında kayış aktarma sisteminin kapağını ve şaft koruma kapağını kaldırıp oradaki yetersiz greslemeyi de tamamlamak istedik. Makina kapaklarını açtık ve hiç greslenmemiş olduğunu farkettik
Yani en önemli yerler gressiz bir şekilde bayilere gönderilmiş
Şimdi ben anlıyorum ki bu gresleme işlemi makina boya toplama hattından çıktıktan sonra en son aşamada yapılıyor ve bu aşamadaki fabrika çalışanı arkadaşlar bu makina kapaklarını tekrar açıp gresleyip takmak yerine görünen yerlere basıp gönderiyorlar makinayı.
Yani benim 12 bin lira verip aldığım makina üreticinin yarım kilo gresden ve bir çalışandan kar etmesinden çok daha değerli.
Daha önce römork aldık gres yoktu goble aldık gres yoktu.
Varmı bu durumla yada aksi ile karşılaşan ve en önemlisi greslenmiştir daha sıfır makina deyip sorun yaşayan

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Ekipmanlarda karşılaştığım sorun yağsızlık
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2018, 23:18:23 »
Arkadaşlar bugün 2 adet ekipman aldım bundan öncekilerde de olduğu gibi bugünde aynı sorunla karşılaştım
Daha önce aldığımız römork ve goble de de aynı sorun vardı.
Aslında sorun da değil ama dikkat etmesek sorun olabilecek bir durum
Her neyse girişi fazla uzatmadan bu gün aldıklarımla ilgili olan kısıma başlayalım
Yüksel tarım makinalarının ürettiği 3lü çizel ayaklı toprak altı gübre makinasında bariz bir uyarı işareti vardı
Makinayı kullanmadan önce yağlamayı unutmayınız şeklinde bir etiket yapıştırmışlar.
Normalde bu etiketi okuduğumda bende uyanması gereken düşünce bu makina yeni makina kullanmadan önce en fazla dişli zincir aksama yağdanlıkla makina yağı sıkarım ve ilk kullanıma başlarım ama daha önceden aldığım ekipmanlardan da adım gibi biliyorum ki makinanın rulmanlarında gramla gres yok
Ve beni hiç yanıltmadılar.
Her neyse ikinci makina ise toscano marka dündarlar makinanın dal parçalama makinası idi
Şimdi dündarlar makinanın hakkını yemek doğru olmaz çünkü açıkta olan her gresörlüğe eser miktarda gres basmışlar . öyle tam bir gresleme de olmamış ama 4 5 pompa yapmışlar 4 5 pompa da ben yapınca açıkta olan yerlerden beyaz gres geldi benim kullandığım gres siyah kauçuklu yüksek basınç gresi olduğu için çıkan gresin renginden anladım bunu ama basar basmaz da diğer taraftan gres gelmedi yani
Her neyse gres yetersiz olduğu için makinanın sol tarafında kayış aktarma sisteminin kapağını ve şaft koruma kapağını kaldırıp oradaki yetersiz greslemeyi de tamamlamak istedik. Makina kapaklarını açtık ve hiç greslenmemiş olduğunu farkettik
Yani en önemli yerler gressiz bir şekilde bayilere gönderilmiş
Şimdi ben anlıyorum ki bu gresleme işlemi makina boya toplama hattından çıktıktan sonra en son aşamada yapılıyor ve bu aşamadaki fabrika çalışanı arkadaşlar bu makina kapaklarını tekrar açıp gresleyip takmak yerine görünen yerlere basıp gönderiyorlar makinayı.
Yani benim 12 bin lira verip aldığım makina üreticinin yarım kilo gresden ve bir çalışandan kar etmesinden çok daha değerli.
Daha önce römork aldık gres yoktu goble aldık gres yoktu.
Varmı bu durumla yada aksi ile karşılaşan ve en önemlisi greslenmiştir daha sıfır makina deyip sorun yaşayan
Bu kapak takıldıktan sonra greslemeye gittiği için en önemli yer greslenmeden müşteriye gitmiş
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #2 : Mart 12, 2018, 23:41:37 »
Son aldığım mısır gübreleme makinasının rulmanlarında ölmeyecek kadar gres vardı.Tamamladım.
İlginçtir üreticiler 50 mL gresin hesabını yapıyorlar.
Yeni makinalarınız hayırlı olsun.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #3 : Mart 12, 2018, 23:49:07 »
Son aldığım mısır gübreleme makinasının rulmanlarında ölmeyecek kadar gres vardı.Tamamladım.
Sağ olasın abi
Ölmeyecek kadar basan 50ml hiç basmayan 100ml nin derdinde
Aslında ilk yağlama ve greslemelerin onlara ait olması lazım
Şimdi bir traktör yada araba aldığınızda gidip yağcı ya yağ mı bastırıyoruz ?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Mart 13, 2018, 00:25:32 »
Sanırım bütün firmalar aynı. Çelmak ot biçmenin gres basılması gereken yerlerde gres yoktu.

Newholland balya makinası gressiz geldi.

Amman diskaro gressiz geldi.

Palazoğlu römork gressiz geldi.

Deutz'u bu konuda tebrik etmek lazım. Gres basılması zorunlu olan yerlerin tamamı vıcık vıcık gresliydi. :)

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #5 : Mart 13, 2018, 01:01:53 »
Sanırım bütün firmalar aynı. Çelmak ot biçmenin gres basılması gereken yerlerde gres yoktu.

Deutz'u bu konuda tebrik etmek lazım. Gres basılması zorunlu olan yerlerin tamamı vıcık vıcık gresliydi. :)
Traktörler basılıyor da sıkıntı ekipman üreticilerinde

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #6 : Mart 13, 2018, 01:44:47 »
2 ekipman birden demek. Bu gömüler de hep zeytinliklerden çıkıyor be kardeşim.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #7 : Mart 13, 2018, 02:01:51 »

Cemal Hoca’m o sizin gördüğünüz gres, rulmanları oturtmak için sürülen gres. Montaj hatlarında iş hızlansın diye kullanılır genelde. Yağlama ile ilgisi yok maalesef.

Ali, gresin kilosu kaç para biliyor musun sen?

1500 makine üreten bir işletme, makine başına 1.5 kg gres harcasa, litresi 20 liradan 45 bin lira para yapar.

İşin şakası bir yana diyeceğim de anlattığım olay şaka değil. Kaliteli mal üreten bir kaç firma hariç yerli üreticilerin neredeyse tamamı aynı bu hesabı yapıyor ve makineyi “ilk çalıştırma sırasında rulmanlar kilitlenmeyecek kadar gres değdirip (hatta kimisi hiç değdirmeyip) öyle yolluyor. Müşteri, yeni mal almanın da hevesi ile ilk yağmayı seve seve yağlayıp geçiyor. Durum göze batmıyor.

Bu durum şu an için maalesef böyle.

Not: yanlış anlaşılmasın. irtem azınlığın içinde. Üretilen makinelerin tüm akşamları gerçek anlamda yağlanıyor, üstüne her bir makine kalite kontrol birimlerince test aparatına bağlanarak (biz alıştırma işlemi diyoruz) deneniyor. Hatta sanıyorum ki, ürettiği her makineyi test etmeden fabrikadan çıkartmayan tek firma. Üretim hızını düşürüyor, Çok zaman kaybettiriyor ama kaybettirdiğinden fazlasını kazandığına inanıyorum.

Çevrimdışı omeryucel

« Yanıtla #8 : Mart 13, 2018, 07:25:26 »
Geçen yıl Konya Ereğli de satılan rotatiller tarlada deneme aşamasında ( 2 3 saatlik çalışma) rulman dağıtıp rulman yatağına zarar verdi. Makinada zerre kadar gres yokmuş.
Sanayide üretim yapan üretici bu arızanın garanti kapsamı dışında olduğunu iddia ederek zararı karsilamayacagini söyledi. İş uzayıp konu tüketici hakem heyetine gitti.

Heyet tüm üreticiler için örnek olması gereken emsal niteliğinde karara vardı.
" Üreticinin belirlediği yağlama periyoduna göre ilk yağlamayi, periyodik yağlama saatine kadar yetecek şekilde üretici yapmalıdır. " şeklinde çok güzel açıklayıcı ve bu gibi durumlarda bizi koruyan kararı aldı.
Arızalı makina üreticiye iade edildi ve ücret tamı tamına geri alındı.
( ilgili karar halen arızayı yaşayan abimizin elinde ise bugün konuya ekleme yapacağım.)

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #9 : Mart 13, 2018, 08:11:55 »
Cemal Hoca’m o sizin gördüğünüz gres, rulmanları oturtmak için sürülen gres. Montaj hatlarında iş hızlansın diye kullanılır genelde. Yapmama ile ilgisi yok maalesef.

1500 makine üreten bir işletme, makine başına 1.5 kg gres harcasa, litresi 20 liradan 45 bin lira para yapar.

İşin şakası bir yana diyeceğim de anlattığım olay şaka değil. Kaliteli mal üreten bir kaç firma hariç yerli üreticilerin neredeyse tamamı aynı bu hesabı yapıyor ve makineyi “ilk çalıştırma sırasında rulmanlar kilitlenmeyecek kadar gres değdirip (hatta kimisi hiç değdirmeyip) öyle yolluyor. Müşteri, yeni mal almanın da hevesi ile ilk yağmayı seve seve yağlayıp geçiyor. Durum göze batmıyor.

Not: yanlış anlaşılmasın. irtem azınlığın içinde. Üretilen makinelerin tüm akşamları gerçek anlamda yağlanıyor, üstüne her bir makine kalite kontrol birimlerince test aparatına bağlanarak (biz alıştırma işlemi diyoruz) deneniyor. Hatta sanıyorum ki, ürettiği her makineyi test etmeden fabrikadan çıkartmayan tek firma. Üretim hızını düşürüyor, Çok zaman kaybettiriyor ama kaybettirdiğinden fazlasını kazandığına inanıyorum.
Oooooo her makinaya gres bas, makinaları test et, Yılmaz Abi İrtem yakında iflas eder demedi deme.

Hele o gres masrafı sizi bitirir. :)

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #10 : Mart 13, 2018, 13:11:28 »
2 ekipman birden demek. Bu gömüler de hep zeytinliklerden çıkıyor be kardeşim.
keşke çıksa yarısını ödedik yarısını vade yaptık malesef.
Cemal Hoca’m o sizin gördüğünüz gres, rulmanları oturtmak için sürülen gres. Montaj hatlarında iş hızlansın diye kullanılır genelde. Yapmama ile ilgisi yok maalesef.

Demek benim gördüğüm eser miktarda gres de bu şekilde sürülmüş.
Peki şimdi bu toscano üretiminin yüzde 80nini avrupa ülkelerine gönderdiğini iddia ediyor. O zaman toscanoya şu soruyu soralım
Avrupaya da mı gres basmadan gönderdiniz. Avrupa makinalardan haberdar olana da şunu soralım
O makinalarda gressiz mi geldi .

Geçen yıl Konya Ereğli de satılan rotatiller tarlada deneme aşamasında ( 2 3 saatlik çalışma) rulman dağıtıp rulman yatağına zarar verdi. Makinada zerre kadar gres yokmuş.
Sanayide üretim yapan üretici bu arızanın garanti kapsamı dışında olduğunu iddia ederek zararı karsilamayacagini söyledi. İş uzayıp konu tüketici hakem heyetine gitti.

Heyet tüm üreticiler için örnek olması gereken emsal niteliğinde karara vardı.
" Üreticinin belirlediği yağlama periyoduna göre ilk yağlamayi, periyodik yağlama saatine kadar yetecek şekilde üretici yapmalıdır. " şeklinde çok güzel açıklayıcı ve bu gibi durumlarda bizi koruyan kararı aldı.
Arızalı makina üreticiye iade edildi ve ücret tamı tamına geri alındı.
( ilgili karar halen arızayı yaşayan abimizin elinde ise bugün konuya ekleme yapacağım.)

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen bende öyle düşünüyorum. İlk yağlama firmanın sorumluluğu biz periyodik bakımlardan mesülüz

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #11 : Mart 13, 2018, 22:16:28 »
Fatih kardeşim makinaları güle güle kullanın.Toprak altı gübreleme için çok araştırdım.Yüksel'e niyetlenmiştim ama gübreleme için Pehlivan omca pulluğu (karık açma ucu ile açıp - ters açı verilmiş düz uçla kapama ) şeklindeki programımı devam ettirmeye karar verdim.Bu hafta 13-24-12 so3-zn-fe ile aç kapa yapacam,paylaşırım.
Yılmaz hocam zaten şaka olduğunu belirtmişsin ama gerçekten bunlar küçük hesap.En iyi gresin kilosu 15 tl ama 200 L varille alınca 5 tl ye gelir.Yarım kilo bassan bir aletine ne tutar?
Makina üreticilerinin böyle ufak işlerle uğraşmaması lazım.
Rotatillerin rulmanlarına gres basmıyorlar biz neyi konuşuyoruz, ört ki ölem.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #12 : Mart 13, 2018, 22:44:49 »
Sinekten yag cikaran firmalardan ekipman alirsan bu olir iste yilmaz abi var diye soylemiyorum 2011 de irtemin fabrikasini gezdik kalite kendini gosterdi orada ;)
Irtemden once de x firmaya gittik siz ne ararsiniz burda diye bakan bile olmadi ...

Irtem toprak isleme grubuma da el atsada  alsak pulluk kultivator discharrow toprak mikseri ...

Pulluk kverneland azcik benzese kimse sikayetci olmaz :D

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #13 : Mart 14, 2018, 23:20:03 »
Fatih kardeşim makinaları güle güle kullanın.Toprak altı gübreleme için çok araştırdım.Yüksel'e niyetlenmiştim ama gübreleme için Pehlivan omca pulluğu (karık açma ucu ile açıp - ters açı verilmiş düz uçla kapama ) şeklindeki programımı devam ettirmeye karar verdim.Bu hafta 13-24-12 so3-zn-fe ile aç kapa yapacam,paylaşırım.
Yılmaz hocam zaten şaka olduğunu belirtmişsin ama gerçekten bunlar küçük hesap.En iyi gresin kilosu 15 tl ama 200 L varille alınca 5 tl ye gelir.Yarım kilo bassan bir aletine ne tutar?
Makina üreticilerinin böyle ufak işlerle uğraşmaması lazım.
Rotatillerin rulmanlarına gres basmıyorlar biz neyi konuşuyoruz, ört ki ölem.
Sağol abi
Sinekten yag cikaran firmalardan ekipman alirsan bu olir iste yilmaz abi var diye soylemiyorum 2011 de irtemin fabrikasini gezdik kalite kendini gosterdi orada ;)
Irtemden once de x firmaya gittik siz ne ararsiniz burda diye bakan bile olmadi ...

Irtem toprak isleme grubuma da el atsada  alsak pulluk kultivator discharrow toprak mikseri ...

Valla burada arkadaşların bahsettiği firmaların çoğu ne idüğü belirsiz değil köklü firmalar aslında

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #14 : Mart 18, 2018, 12:40:01 »

Son cümle güldürdü  ;D

Sağol abi 
Valla burada arkadaşların bahsettiği firmaların çoğu ne idüğü belirsiz değil köklü firmalar aslında

Fatih bu konuda haklısın. Yağlamamyağmayan firmalar maalesef sadece küçük firmalar değil. Daha çok yüksek adetli üretim yapan, adı-sahı bilinen firmalar.

Bu, bazı firmaları konu hakkında haberdar etmek için faydalı oldu. Ama daha önemlisi, çiftçilerin durumu bilmesi ve bilinçlenmesi için uyarı niteliği ile öne çıktı.

Demek ki aldığımız tarım makinelerinin ilk bakım süresinde yetecek kadar firma tarafından yağlanması gerekiyormuş. Ama bu böyle olmalı diye de kontrol asla ihmal edilmemeli, gerekli hallerde yaplama yapılmalı.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #15 : Mart 20, 2018, 22:39:20 »
Nasilsa satiliyor zihniyeti devam ettikce ve bunu denetleyen bir birim olmadikca boyle devam ederler. Firmalara kocaman uzerinde OK yazan stickerlari zorunlu hale getireceksin ve bu yazi garanti belgesi anlamina gelecek sekilde duzenleme bu sorunlari cozebilir.