toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Rotatillere Sonradan Ağır Tip Merdane Takılır Mı?  (Okunma sayısı 274 defa)

Çevrimdışı of@s

Hisarlar standart merdanesinin hafif kaldığı yerlerde kullanmak için dişli ağır tip merdane yaptırmayı düşünüyorum. Toprak yapısına göre uygun olanını takıp kullanma şansım olsun istiyorum. Kullanım yeri sonbaharda sürülmüş yeri ilkbaharda tek islem ile ekime hazır hale getirmek

Ağırlık olarak fark ne olur yada olmalı bilmiyorum. Sadece Türkay da 210cm makinede 110 kg kadar bir fark olduğunu gördüm. Diğer markaların ağır tip merdane ağırlık farkı verilerine ulaşamadım.

110kg farkın mevcut kollar ve bu kolların takılı olduğu mile ağır geleceğini sanmıyorum.

Arkaya başka bir mardene alıp takmayı düşünmüyorum. Hem makine uzayacak hem maliyet daha fazla artacak.

-110kg fark yeterli olur mu?

-Düşündüğüm gibi Bu ağırlık farkı kanat, mil yada başka bölgeye zarar verir mi?

-İkinci bir merdane yerine mevcut merdanenin ağırlığını artırmak mıdır mantıklı olan?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.

Çevrimdışı Cenap

Ynt: Rotatillere Sonradan Ağır Tip Merdane Takılır Mı?
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2019, 12:39:40 »
Hisarlar standart merdanesinin hafif kaldığı yerlerde kullanmak için dişli ağır tip merdane yaptırmayı düşünüyorum. Toprak yapısına göre uygun olanını takıp kullanma şansım olsun istiyorum. Kullanım yeri sonbaharda sürülmüş yeri ilkbaharda tek islem ile ekime hazır hale getirmek

Ağırlık olarak fark ne olur yada olmalı bilmiyorum. Sadece Türkay da 210cm makinede 110 kg kadar bir fark olduğunu gördüm. Diğer markaların ağır tip merdane ağırlık farkı verilerine ulaşamadım.

110kg farkın mevcut kollar ve bu kolların takılı olduğu mile ağır geleceğini sanmıyorum.

Arkaya başka bir mardene alıp takmayı düşünmüyorum. Hem makine uzayacak hem maliyet daha fazla artacak.

-110kg fark yeterli olur mu?

-Düşündüğüm gibi Bu ağırlık farkı kanat, mil yada başka bölgeye zarar verir mi?

-İkinci bir merdane yerine mevcut merdanenin ağırlığını artırmak mıdır mantıklı olan?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.
Bilindiği üzere; merdanenin görevini yapabilmesi için ya ağır olması ya da yaylı baskı ile ağırlık uygulaması gerekir.

Türkiye'de üretilen toprak işleme ekipmanlarının çoğusunda hafif tip merdane kullanılıyor. Mevcut merdanenin ağırlığını arttırsanız bile bağlantı noktaları ve kullanılan malzeme yetersiz kalabilir. Bu yüzden ağır tip dişli bir merdaneyi temin etmeniz daha mantıklı. Hafif işlerde hafif olanı, ağır ve tek işlemelik yerlerde ise ağır tip olanı kullanırsınız.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Rotatillere Sonradan Ağır Tip Merdane Takılır Mı?
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2019, 12:52:57 »
Merdanenin takılı olduğu kollar ve bilya aksamı değişmeden sadece merdane kısmını değiştirerek kullanmayı düşünüyorum.