toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Tarımsal makinelerde farklı pratik çözümler-makineler  (Okunma sayısı 383 defa)

Çevrimdışı YılmazÖzşirvan

Bu başlıkta youtube de veya yabancı forumlarda karşılaştığım farklı çözümleri paylaşıyorum,sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

1-)ilaçlama makinesi için köpük markörü
  https://i.hizliresim.com/jqrWVG.jpg
İlaç makinesi kanadının en son ucundan belirli aralıklarla köpük bırakıyor,yan sıraya girince o köpükleri takip edebiliyorsunuz.(yerli nh ilaç makinesinde opsiyon)

2-)bağda sürgün bağlamak için bağlama makinesi

3-)metal bağ direği çakmak için karot makinesi

4-)küçük balya yükleme için tartışmasız en iyi yöntem

5-)küçük balya makinesi için sanırım inekulant deposu

6-)mikrodalga fırında kuru madde hesaplama (türkçe bulabileceğiniz formülü vardı forumda)

7-)namlu halindeki basınçsız otun rutubetini ölçmek.

8-) çoğu zaman ızdırap olan üzüm sergisi karıştırma işlemini kolaylaştırmışlar.

9-)budama sonrası bağın sıra üzerinde kalan çalıların ortaya alınması.

10-) Bağ arası tohum ekmek için şanzımanlı mibzer

11-) ucuz çözümle hayvan gübresi dağıtımı

Çevrimdışı yenikentli123

Ynt: Tarımsal makinelerde farklı pratik çözümler-makineler
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2019, 12:48:50 »
Ülkemizde de küçük çiftçi için yapılabilir aslında bu tür makinalar.

« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2019, 14:05:02 »
Ülkemizde de küçük çiftçi için yapılabilir aslında bu tür makinalar.

Hepsi uygulanabilir yöntemler,özellikle yabancı ülkelerdeki işletmeleri kendimize rolmodel almalıyız.Attığı gübreyi farkettiyseniz fermente olmuş bir gübre.Bugün bir köyün içinden geçseniz hertaraf ahırın penceresinden atılmış yaş gübre dolu,fermentasyondan bitki beslemeye komple eğitim almamız şart.

« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2019, 16:49:33 »
12-) Hayvancılıkla uğraşanlar ve eski tip ahırı olanlar bilir, kışın tesviye küreğiyle gübre sıyıyırken illa  arkada sıyrılmayan gübre kalır.

tesviye küreğinin bıçak bölümüne conta niyetine kamyon lastiği takmışlar üstnüede bıçağı montelemişler akıllıca.

13-)klima radyatörünü kimyasal kullanarak temizleme yöntemi.

14-) Ağır tip-bağımsız disk çekilir diskaro

patentlidir yazmışlar ama ben bu tip sistemi 2-3 ay önce yabancı bir makinede gördüm :D tarımın hindistanıyız.

15-) tel gerdirme aparatı -fence fixer adında aratınca binlerce çözüm çıkıyor

16-) standart nakliye romorkünda sıvı gübre nakliyesi

17-) yem yolu dar olan çiftlikler için,mini yem dağıtma vagonu  bu sayede elektirkli yem karmada kullanılabilir

18-) hidromotorun hızını ayarlayabileceğimiz sistem,projeler için lazım olabilir.

Çevrimdışı AkifInanç68x

« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2019, 12:48:16 »
Güzel paylaşım Yılmaz, eline sağlık. Balya makinesindeki inokulant deposu galiba yaş ürün için yapılmış. Ben bizim makinaya %50 nemli ürün bağlattıramıyorum. Galiba onun bağlama grubu yaştada çalışıyor.

Öte yandan gübre dağıtıcısı çok hoşuma gitti. Komşumun 10 tonluktan daha homojen dağıtıyor.