toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Nitrat mı Üre mi? (Acil Yardım)  (Okunma sayısı 1738 defa)

Çevrimdışı Cenap

Nitrat mı Üre mi? (Acil Yardım)
« : Ocak 20, 2019, 23:08:27 »
Değerli çiftçi arkadaşlar önemli bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. (Daha doğrusu babamın ihtiyacı var)

Bölgemizde arpalar: Şubat'ın son haftasında sapa kalkmaya başlar, Mart'ın son haftasında başaklanmaya başlar, Nisan'ın son haftasında sararmaya başlar ve Mayısın son haftasında hasat edilir. 5-10 gün aşağı-yukarı olma ihtimaliyle tablo böyledir.

Normalde Ocak başında tek seferde dekara 23 kg üre atarak, dekara 10.5 kg saf azot vermeyi düşünüyorduk. Yağmurdan dolayı şimdiye kadar tarlalara giremedik. Hava tahminlerine bakıldığında, Şubat ayına kadar yağış gözükmüyor. Üre gübresinin dönüşümü geç olduğu için ve arpalar acil bir azota ihtiyaç duyduğu için "Şubat başında dekara 20 kg nitrat(26) ve Mart başında dekara ikinci 20 kg nitrat(26) gübresini uygulayarak" programı değiştirmeyi düşünüyorum. Böylece dekara aynı oranda saf azot verilmiş olacak ve gübrenin etkinliği daha iyi olacak.

Fakat babamla bir kuşak çatışması içerisindeyiz. Bu yüzden konuyu açtım. Fikirleriniz benim için önemli! ..?

Çevrimdışı Cenap

Ynt: Nitrat mı Üre mi? (Acil Yardım)
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2019, 00:20:45 »
Gübreyi yarın alacam, tecrübeli arkadaşların fikri yok mu?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2019, 06:29:00 »
Üre bu şartlarda doğru tercih olmayacaktır.
İnşallah CAN'ı eritecek ama yıkayıp götürmeyecek kadar yağış öncesi kullanmak nasip olur.

Programı 20+20 değilde 25+15 şeklinde yapmayıda düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2019, 08:49:38 »
Üre yerine CAN güzel tercih olacaktır. Keşke CAN atacak kadar hava bana da müsade etse.

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2019, 10:41:20 »
Yerin taban ph ortalama 7 nin altında ise 25+15 CAN
Yerin kır ph 7 nin üzerinde ise 25+15 amonyum sülfat A.S süper olur kolay gelsin bereketli olsun

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2019, 13:39:40 »
Yorumlar için herkese teşekkür ederim. 20 kg + 20 kg CAN uygulamaya karar verdik.

Çevrimdışı TheMan

« Yanıtla #6 : Ocak 29, 2019, 07:36:57 »
12 kg ÜRE yada 20 kg Granul Amonyum Sülfat + 25 kg CAN %26  yapmanız da fayda var...
Dediğiniz şekilde olursa kökler zayıf kalır ve verdiğiniz azotun çoğu boşa gider..
Bereketli olmasını dilerim..

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #7 : Ocak 29, 2019, 16:37:57 »
12 kg ÜRE yada 20 kg Granul Amonyum Sülfat + 25 kg CAN %26  yapmanız da fayda var...
Dediğiniz şekilde olursa kökler zayıf kalır ve verdiğiniz azotun çoğu boşa gider..
Bereketli olmasını dilerim..
Üre gübresinin özelliği nedir? Nitrifikasyon bakterileri yoksa üre zaten amonyak kaybına uğrayıp atmosfere karışır. Üre, amonyum ve nitrat formuna gelmeyene kadar bitki almaz. Benim verdiğim gübrede hem amonyum var hem de nitrat var. Üstelik ekinler 2-3 hafta sonra sapa kalkacak. Bu dönemde acil azot isteyecektir. Ürenin uzun bir dönüşüm süreci var.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #8 : Ocak 29, 2019, 16:39:16 »
@sebazios Yılmaz bey, bir açıklama yapar mısınız?

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #9 : Şubat 03, 2019, 01:22:34 »
Geç kalmış olabilirim. Konuyu yeni gördüm.

Ekstrem bir durum olmadığı sürece, bitkiye azot vermenin en iyi yolu amonyum nitrat gübresi kullanmaktır.

Not: CAN da amonyum nitrat gübresidir. Sadece fazladan %25 kadar kalsiyuma sahip.

Bunun iki nedeni var:

1-) Amonyum nitrat bitkinin hem kısa (hemen alınabilir), hem de uzun vadeli (kabaca 1,5 aylık) azot ihtiyacını karşılar. Kardeşlenme döneminde olmanız ve hasat tarihi dikkate alındığında size hemen çalışmaya başlayacak bir gübre lazım. Yani CAN.

2-) Amonyum nitrat içerisinde %50 amonyum, %50 nitrat bulunur. Bu azot türlerinden, çok yağışlı durumlarda nitrat (yıkanarak), çok kurak durumlarda amonyum (buharlaşma ile) kaybedilebilir.

Ancak her halükarda, “en kötü ihtimal ile” verilen azotun %50 bitkiye kazandırılır.

Üre ve Amonyum sülfatta bu durum daha vahimdir. Üre ve AS atımı sonrası sert bir kuraklık ve şiddetli rüzgar ile kayıp oranı %90’lara kolayca çıkabilir.

(“Aslında gübresini de attık ama bizim buğdaylar hiç olmadı bu sene” diyen abiler oluyor ya hani. İşte onların başına bir üst paragrafta anlatılan bu olay geliyor.)

Orta vadeli meteoroloji tahminleri de bu sıralar her bölge için tutarsız olduğundan, risk azaltma amacı ile yine CAN öne çıkmaktadır.

Bunlara ek olarak son faktör de genel risk dağılımı.

Tek gübreleme yaparak büyük kumar oynamak yerine, uygulamayı bölerek genel riski dağıtmak çok daha mantıklı.

Özetle 3 durum için de CAN’ın önce çıktığı görülüyor.

Eğer hasat tarihiniz Trakya gibi 1 ay daha geç olsa idi,
Ek olarak 1-1,5 ay kadar önce bir AS uygulamanız olsa idi. Yani tam kardeşlenme ortasındaki bitkinin azot stresine girme riski olmasa idi, o zaman en azından ilk uygulama için üre, yani ÜRE (20) + CAN (15) önerilebilirdi ancak şu an içim CAN + CAN en iyi seçeneğindeki oluşturmakta.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2019, 15:04:41 »
Geç kalmış olabilirim. Konuyu yeni gördüm.

Ekstrem bir durum olmadığı sürece, bitkiye azot vermenin en iyi yolu amonyum nitrat gübresi kullanmaktır.

Not: CAN da amonyum nitrat gübresidir. Sadece fazladan %25 kadar kalsiyuma sahip.

Bunun iki nedeni var:

1-) Amonyum nitrat bitkinin hem kısa (hemen alınabilir), hem de uzun vadeli (kabaca 1,5 aylık) azot ihtiyacını karşılar. Kardeşlenme döneminde olmanız ve hasat tarihi dikkate alındığında size hemen çalışmaya başlayacak bir gübre lazım. Yani CAN.

2-) Amonyum nitrat içerisinde %50 amonyum, %50 nitrat bulunur. Bu azot türlerinden, çok yağışlı durumlarda nitrat (yıkanarak), çok kurak durumlarda amonyum (buharlaşma ile) kaybedilebilir.

Ancak her halükarda, “en kötü ihtimal ile” verilen azotun %50 bitkiye kazandırılır.

Üre ve Amonyum sülfatta bu durum daha vahimdir. Üre ve AS atımı sonrası sert bir kuraklık ve şiddetli rüzgar ile kayıp oranı %90’lara kolayca çıkabilir.

(“Aslında gübresini de attık ama bizim buğdaylar hiç olmadı bu sene” diyen abiler oluyor ya hani. İşte onların başına bir üst paragrafta anlatılan bu olay geliyor.)

Orta vadeli meteoroloji tahminleri de bu sıralar her bölge için tutarsız olduğundan, risk azaltma amacı ile yine CAN öne çıkmaktadır.

Bunlara ek olarak son faktör de genel risk dağılımı.

Tek gübreleme yaparak büyük kumar oynamak yerine, uygulamayı bölerek genel riski dağıtmak çok daha mantıklı.

Özetle 3 durum için de CAN’ın önce çıktığı görülüyor.

Eğer hasat tarihiniz Trakya gibi 1 ay daha geç olsa idi,
Ek olarak 1-1,5 ay kadar önce bir AS uygulamanız olsa idi. Yani tam kardeşlenme ortasındaki bitkinin azot stresine girme riski olmasa idi, o zaman en azından ilk uygulama için üre, yani ÜRE (20) + CAN (15) önerilebilirdi ancak şu an içim CAN + CAN en iyi seçeneğindeki oluşturmakta.
Bizim bölgede en az 50 tane çiftçi, 5 tane gübre bayisi ve birkaç ziraat mühendisi ile tartışmamızda "nitrat gübresini şimdi kullanman yanlıştır" dediler. Ben 3-4 yıllık iklim parametrelerini göz önünde bulundurarak iki uygulama CAN gübresine karar verdim. Ama hiç kimseye söz anlatamıyorum.

Mevcut hükümetin tarım politikaları yanlıştır, tarım belki iyiye gitmiyor. Yalnız yıllardır bu işle uğraşan insanların bu konuda kendilerini geliştirmemeleri de onları bu kötü gidişata ortak ediyor.

Çevrimdışı TheMan

« Yanıtla #11 : Şubat 03, 2019, 15:38:19 »
Cenap bey Ekim tarihinizi tarih olarak söyler misiniz rica etsem.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #12 : Şubat 03, 2019, 17:36:50 »
Cenap bey Ekim tarihinizi tarih olarak söyler misiniz rica etsem.
Kasım başında ekildi. Tahminen 2-3 hafta sonra sapa kalkmaya başlar.

Çevrimdışı Gny

« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2019, 12:47:25 »
Foruma yeni uye oldum yilmaz beye verdigi bilgiler icin cok tesekkur ederim benim sorum 8.9 ocakta ilk ureyi donda attik ancak tam da urenin azot formuna dönüştüğü gunlerde 24 ocakta siddetli yagmur yagdi bu yagmur tarladan bugdayin ihtiyaci olan azotu yikamismidir yilmaz bey cevaplarsaniz cok sevinirim ikinci gubrelemeyide cuma gunu yani 15 i gibi yapmayi planliyorum arazilerim babaeskide be

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2019, 15:47:39 »
Foruma yeni uye oldum yilmaz beye verdigi bilgiler icin cok tesekkur ederim benim sorum 8.9 ocakta ilk ureyi donda attik ancak tam da urenin azot formuna dönüştüğü gunlerde 24 ocakta siddetli yagmur yagdi bu yagmur tarladan bugdayin ihtiyaci olan azotu yikamismidir yilmaz bey cevaplarsaniz cok sevinirim ikinci gubrelemeyide cuma gunu yani 15 i gibi yapmayi planliyorum arazilerim babaeskide be
Foruma hoşgeldiniz.

- Üre de zaten bir azot formudur, emilimi yüksek olmasına karşılık dönüşümü uzun süreli bir gübredir.

- Üre (NH2) , toprak yüzeyinde kaldığı yağışsız süreçte ve bakterilerce dönüşüm sürecinde amonyak gazına dönüşüp atmosfere karışır. Ne kadar erken yağış düşerse, kayıp o kadar azalır.

- Üre gübresi iklim şartlarına bağlı olarak, yağıştan sonra 15-20 gün içerisinde üre bakterileri tarafından Amonyum (NH4+) formuna dönüştürülür.

- Amonyum azotu artı (+) yüklü elektrik iyonlarına sahip olduğu için, toprağın eksi (-) yüklü kil parçacıklarına tutanabilir.

- Bitkiler, çimlenme döneminden kardeşlenmenin başlangıcına, kadar amonyum azotunu tercih eder.

- Amonyum azotu, toprak ve iklim şartlarına bağlı olarak, 10-15 gün içerisinde Nitrat (NO3-) formuna dönüşür.

- Nitrat, suda eridiği zaman eksi (-) yüklü bir elektrik iyonu oluşturduğu için toprağın eksi (-) yüklü kil parçacıklarına tutunamaz ve günaşırı bir yağışla bitkinin kök bölgesinden uzaklaşabilir.

- Kardeşlenme döneminde, toprağın yapısına ve iklim şartlarına göre bitkiler, Amonyum ve Nitrat azot formundan her hangi birini tercih eder.

- Gübre uygulamasından hemen sonra düşen yağış, çok şiddetli ve su taşkınları etkisi yapmışsa; hangi gübre olursa olsun, bir miktarı yüzey akışıyla bitkinin kök bölgesinden uzaklaşabilir.

Endişeniz yersiz, gübrenizde azot kaybı bu şekilde olmamıştır! Takıldığınız başka konular varsa, yeni konu açarak daha faydalı bilgi alabilirsiniz.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #15 : Şubat 17, 2019, 11:41:51 »

Amonyum azotu yıkanma kaybına uğramaz. (Çeltikçilerin tek kullandığı azotlu gübrenin amonyum sülfat olması bundandır. Direkt göl gibi suyun içerisine arsanız dahi yıkanmıyor)

Üre ise ilk önce amonyuma, daha sonra nitrata dönüştüğü için yıkanma kaybına uğraması çok ama çok düşük bir ihtimal.

Siz, o uygulamanın asıl farkını, bu önümüzdeki 15 gün içerisinde göreceksiniz. Buğdaylarınızın, uygulama yapmayanlara göre çok daha iyi kardeşlendiğini ve köklendiğini yakın zamanda fark edeceksiniz.

Çevrimdışı Gny

« Yanıtla #16 : Şubat 19, 2019, 21:56:08 »
Verdiginiz bilgi icin tesekkurler ocakta attigimiz gubre goruntu olarak bi degisiklik yapmadı tarlada umarim dediginiz gibi 10.15 gun icinde kendini gosterir hafta sonu kar gosteriyor kismetse kardan once ikinciyide atmak istiyoruz gecen hafta atamadik