toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Pul biber yapımı ve yetiştiriciliği  (Okunma sayısı 876 defa)

Çevrimdışı yenikentli123

Pul biber yapımı ve yetiştiriciliği
« : Eylül 08, 2018, 11:51:06 »
Merhaba her üretici gibi bende alternatif ürün arayışı iicerisindeyim daha önce  sulu  yesillik işini bırakmıştım işçilik maliyetleri nedeni ile ...İşçilik maliyeti düşük olduğunu düşündüğüm  biberi seçtim gibi..  Pul biber üreten varmı aramızda .
Hangi cins biber ekilir .
Biberi Ankara'da çekecek yer varmıdır pazarlama konusunda da bilgi lazım

Çevrimdışı Demir

Ynt: Pul biber yapımı ve yetiştiriciliği
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2018, 13:51:06 »
Ben de alternatif ürün arayışı içindeyim. Salçalık biber, domates gibi ürünler var aklımda.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2018, 15:10:16 »
Ben de alternatif ürün arayışı içindeyim. Salçalık biber, domates gibi ürünler var aklımda.
Salçalık / kapya biberi bende düşündüm. 2.800tl civarında fide masrafı var. 4-5 ton verim alınabiliyor. Bu yıl toptan 1.3tl, pazarda 2.5-3tl arası satıldı. Bu üründe önemli olan sezonda ürünü piyasaya sürmekmiş. Geç kalınlığında alan almış oluyor dediler.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2018, 00:46:25 »
Pul biberi yapan var bizim orada
Amcamda yetiştiriyor hiç göründüğü kadar kolay değil el işçiliği çok fazla
Küçük acı biberler kökü ile birlikte kızarınca hasat edilip biraz daha kurumaya bırakılıyor sonra kırmızı biberler saplarından ayrılıp mutfak robotu yada bu iş için yapılmış robottan hallice kıyma makinalarında öğütülüp istenen partikül büyüklüğüne getirilip ambalajlanıyor
İstenen kuru madde oranını sağlamak için kıymadan önce fırınlamak lazım sanırım .
Bu arada sağlam bir tam yüz maske de bu iş için şart
Fırınlama kıyma işlemlerinde acı ağıza buruna kaçtımı biber gazı yemiş gibi ağlarsın.
Ambalaj işi ise pazarlama ile alakalı bazı aktar ve baharatçılar naylon çuval ile alıp müşteriye kendisi tartarak satarlar amcam pazarda kendisi pazarlıyor küçük ambalaj yapıyor.
Ama bu iş büyük ölçekte yapılınca nasıl olur bilemem
Bizim orada 2 3 dekarlık parsellerde bu işi yan gelir olarak yapıyorlar.

Çevrimdışı yenikentli123

« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2018, 11:45:02 »
Hangi cins biber ekiyorsunuz peki ?

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2018, 14:39:29 »
Hangi cins biber ekiyorsunuz peki ?
Küçük sivri acı biber
Red hot chili papers denilen tür sanırım