toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Ekim makineleri üzerine (genel)  (Okunma sayısı 2536 defa)

Çevrimdışı Cenap

Ekim makineleri üzerine (genel)
« : Şubat 18, 2018, 22:14:43 »
Değerli üyeler
Bilindiği gibi ekim makinelerinde kullanıcıların bir çok isteyipte bulamadığı ve bir gün ekim yaparken içinden çıkamadığı türlü türlü karmaşalarla karşılaşması olağandır.

Aşağıdaki konu başlıkları altında ilkel yöntemlerden mevcut yöntemlere,profesyonel ya da gelecekteki ekim makineleri için kapsamlı bir değerlendirme olacağına inanıyorum.

1- Sıra arası ve üzeri mesafe
2- Mibzer teker konumu
3- Banda ekim
4- Tohum kapatıcıları
5- Kalibrasyon
6- Ekim üzeri toprak işleme
7- İzli ekim
8- Pinömatik makineler
9- Kombinasyon
10- Baskı teker ve merdane
11- Mikrogranül tertibat
12-  İnsektisit püskürtücüleri
13- Balta ve diskler(tek-çift)
14- Ekici sıra sayısı (1,2,3)
15- Dekar ölçer
16- Üniversal ve mekanik
17- Sağlamlık
18- Çekilir ve asılır tip
19- Kademesiz şanzıman
20- Taşıma pizisyonu (trafik)
21- Araziye göre seçim
22- Elektronik kontrol
23- Hassas ekim (gps)
24- Depo doldurma sistemi
25- Depo içi karıştırıcılar
26- Güvenlik
27- Hortumların uzunluğu
28- Anıza ekim
29- Tasarım
30- Markörlerin önemi
31- Tohum akış sensörleri
32- Arz ve üretim

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Ekim makineleri üzerine (genel)
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2018, 22:49:05 »
Tohumu sikistirma ve uzerini kapatma yani ortme mekanizmasi bence en onemlisi.
Tohum akis kontrolude cok iyi bir cozum.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2018, 23:33:18 »
Bende 22 li, tek diskli "tarım-iş" marka mibzer var. Şasi aksamı,deposu ve ekici ayakları çok sağlam. Fakat ayarlaması biraz sorunlu ve bazı zamanlar ayar tutmuyor.

Kafamda 2 soru işareti var.

1. Şanzımanlı hassas makineler, taşlı ve engebeli arazilerde kullandığım mekanik mibzer gibi dayanıklı olur mu?
2. Sıra arası mesafisi 14,13 ve 12.5 olan makineler arasında ne gibi farklar var? Sıra arası mesafesinin verimle ya da bitki sağlığı ile ilgili kayda değer bir farkı var mı?

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #3 : Mart 03, 2018, 19:39:00 »
En sol haşhaş tohumu
Ust sarı renk yonca tohumu
alt siyah renkli çörek otu

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
 macro yakın çekim ;) @ofas abi ilgini çekebilir :)

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #4 : Mart 03, 2018, 20:12:32 »
Abi sorularını yeni gördüm dayanıklı olması açısından bakalım önce taşlı arazi ekimlerinde 3 sıra üzerine konumlandırıldığı için taşlı ekim makine önünde yığılma yapmıyor ortalama portakal büyüklüğündeki taşlar sorun olmuyor. Ortalam bir krpuz büyüklüğündeki bir taşı bile kenara itip arasından geçirip ekim yapmaya devam ediyor ama tabi yavaş olmak lazım daha büyük taşlar soklarda bükülme kırılma yapabilir.. Ancak ortalama karpuzdan büyük taş yoktur diye tahmin ediyorum.

Komple çok yoğun taşlı arazide kullanımı daha çekili disklilere göre 3 sıra üstüne konumlandığı için daha kolay olur diye düşünüyorum. Tırmığın tıkandığı bir tarlada tıkanmadan çalışabiliyor. Bu kadar yoğun taşlı tarlada yavaş kullanmak lazım malzeme ömrü açısından ...

Sıra arası mesafe daraldıkça homojenlik artacağı için daralmanın avantaj olduğunu düşünmekteyim... askılı mibzer kullanımı çok rahat gübre makinesi yanaştırır gibi geri geri hemen yanaşıp çuvalları atıp kaldığın yere mibzeri koyup ekime devam edebiliyorsun hassaslık ayarı için askılı şart (türkiye şartların)

ek olarak ben sana yarın dönüme 260 gr/da tohum atılan tarladan bir fotograf atayım kararını verirsin zaten :)

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #5 : Mart 05, 2018, 12:52:11 »
2 yıl önce balta ayaklı 16'lı Güngör aldım. Bizde de taş olan yerler var hiç tıkanma yapmadı, disklilerle bunlar oluyordu. Tabi yavaş ve dikkatli geçmen lazım. Beni en çok düşündüren makina dolu ağırlığıydı, bu tip makinalarda opsiyon özelliği çok. Güngör en hafif ve klasik olanı benim için uygun oldu. TD 65 tek çekerin önünde fazladan 80kg var öyleyken şahlanıyor.
Yılmaz beyin bu konu da yorumu var. Gelecek çiftçilik için şart!!

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #6 : Mart 05, 2018, 14:43:10 »
Bende mibzer yok ama terslik olmazsa bu yıl alacağım. Tek diskli 21 sıra askılı tip mibzer almayı düşünüyorum.

Diskli tercih etmemin sebebi, 2 ürün ektiğimiz için tarlada mısır sapı, çer çöp çok oluyor. Yığılmaların önüne geçmek için diskli mibzer tercih edeceğim.

Ayrıca bu yıl baltalı mibzerle ekildi, kimi yerlerde mibzer tohum atmamış tarlalarda boş yer var. Diskli mibzerle bunu da engelleyeceğimi sanıyorum.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #7 : Mart 09, 2018, 00:16:04 »
Bende mibzer yok ama terslik olmazsa bu yıl alacağım. Tek diskli 21 sıra askılı tip mibzer almayı düşünüyorum.

Diskli tercih etmemin sebebi, 2 ürün ektiğimiz için tarlada mısır sapı, çer çöp çok oluyor. Yığılmaların önüne geçmek için diskli mibzer tercih edeceğim.

Ayrıca bu yıl baltalı mibzerle ekildi, kimi yerlerde mibzer tohum atmamış tarlalarda boş yer var. Diskli mibzerle bunu da engelleyeceğimi sanıyorum.
Tarlalarınız düzse, traktörünüz hakından gelebilir. Değilse o büyüklükte başka mibzerle deneyin öyle karar verin.

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #8 : Mart 09, 2018, 09:18:56 »
Tarlalarınız düzse, traktörünüz hakından gelebilir. Değilse o büyüklükte başka mibzerle deneyin öyle karar verin.

Ekilecek yerler düz sayılır :) Köyde 70 hp erkuntla 23 ya da 24 sıralı mibzerle ekim yapanlar var. Çekmekte problem yaşamıyor.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #9 : Mart 09, 2018, 10:33:12 »
Çekme işinde sıkıntı olmuyor daha çok şahlanma. Yerimiz düz sayılır demişsiniz o zaman geriye sizin tercihiniz kalıyor

Çevrimiçi Demir

« Yanıtla #10 : Mart 09, 2018, 11:20:51 »
Çekme işinde sıkıntı olmuyor daha çok şahlanma. Yerimiz düz sayılır demişsiniz o zaman geriye sizin tercihiniz kalıyor

Şakalak baltalı 20 ya da 22 sıralı mibzer aklıma yatmaya başladı. Fiyat olarak da uygun.

Baltalıya dönmemin sebebi aradaki fiyat farkı ve diskli mibzerlere çiftçilerin ön yargılı yaklaşması. Bunlar benim gözümü korkuttu. O yüzden baltalı almaya karar verdik.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #11 : Mart 09, 2018, 12:00:15 »
Konu çok ama çok geniş kapsamlı olmuş Bu maddelerin her biri dahi kendi içerisinde bir kaç konu çıkartabilir. Örneklemek gerekirse:

1- Sıra arası ve üzeri mesafe (bu konu başlığından)

- Hububat mibzerinde ideal sıra arası mesafeler (buğday, kanola, arpa, haşhaş, soğan, yulaf, nohut, fiğ, bezelye ...... her tohum için ayrı)

- Havalı makinede ideal sıra arası mesafeler (pancar, mısır, ayçiçeği, fasulye, fıstık, soğan, pamuk..... her ürün için ayrı)

- Hububat mibzerinde ideal sıra üzeri mesafeler (buğday, kanola, arpa, haşhaş, soğan, yulaf, nohut, fiğ, bezelye ...... her tohum için ayrı)

- Havalı makinede ideal sıra üzeri mesafeler (pancar, mısır, ayçiçeği, fasulye, fıstık, soğan, pamuk..... her ürün için ayrı)

- Sıra arası mesafe / hastalık ilişkisi

- Sıra arası mesafe değişebilen makineler (mekanik kayarlı, hidrolik kayarlı, teleskobik şasi, cıvatalı bağlantılı şasi modellerinin her biri için)

- Traktöre uyun iş genişliği / ayak sayıları,

- Hububatta sıra üzeri mesafe tayini gerekli mi?

Sadece ilk madde kapsamında, ilk anda aklıma gelen konu başlıkları bunlar.

Normalde genel konular iyidir. Bir okur konuya daldığında konu ile ilgili tüm bilgilere erişebilir konu üzeirnden. Ancak yukarıdaki şu anki kapsam gerçekten biraz geniş olmuş. Az daha özele inmek, ihtisas alanını daraltmak lazım.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #12 : Mart 10, 2018, 00:09:25 »
Konu çok ama çok geniş kapsamlı olmuş Bu maddelerin her biri dahi kendi içerisinde bir kaç konu çıkartabilir. Örneklemek gerekirse:

1- Sıra arası ve üzeri mesafe (bu konu başlığından)

- Hububat mibzerinde ideal sıra arası mesafeler (buğday, kanola, arpa, haşhaş, soğan, yulaf, nohut, fiğ, bezelye ...... her tohum için ayrı)

- Havalı makinede ideal sıra arası mesafeler (pancar, mısır, ayçiçeği, fasulye, fıstık, soğan, pamuk..... her ürün için ayrı)

- Hububat mibzerinde ideal sıra üzeri mesafeler (buğday, kanola, arpa, haşhaş, soğan, yulaf, nohut, fiğ, bezelye ...... her tohum için ayrı)

- Havalı makinede ideal sıra üzeri mesafeler (pancar, mısır, ayçiçeği, fasulye, fıstık, soğan, pamuk..... her ürün için ayrı)

- Sıra arası mesafe / hastalık ilişkisi

- Sıra arası mesafe değişebilen makineler (mekanik kayarlı, hidrolik kayarlı, teleskobik şasi, cıvatalı bağlantılı şasi modellerinin her biri için)

- Traktöre uyun iş genişliği / ayak sayıları,

- Hububatta sıra üzeri mesafe tayini gerekli mi?

Sadece ilk madde kapsamında, ilk anda aklıma gelen konu başlıkları bunlar.

Normalde genel konular iyidir. Bir okur konuya daldığında konu ile ilgili tüm bilgilere erişebilir konu üzeirnden. Ancak yukarıdaki şu anki kapsam gerçekten biraz geniş olmuş. Az daha özele inmek, ihtisas alanını daraltmak lazım.
Aslında konu içerisinde öncelikle sıra arası mesafenin bitki gelişimi ve bitki sağlığı üzerindeki etkisini tartışmak olacaktı. Yalnız hayal sınırlarını biraz zorladım ve belkide hayatta hiç karşılaşmayacağım konularada değindim ama faydalı bir konu olacağına inanıyorum.

Sitemizde birde irtem markasının arge uzmanı var daha ne olsun. Fırsat buldukça değerli  bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #13 : Mart 10, 2018, 02:48:25 »
Aslında konu içerisinde öncelikle sıra arası mesafenin bitki gelişimi ve bitki sağlığı üzerindeki etkisini tartışmak olacaktı. Yalnız hayal sınırlarını biraz zorladım ve belkide hayatta hiç karşılaşmayacağım konularada değindim ama faydalı bir konu olacağına inanıyorum.

Sitemizde birde irtem markasının arge uzmanı var daha ne olsun. Fırsat buldukça değerli  bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Konun güzel olacağından şüphem yok. Dilim döndüğünce konulara dahil olmaya çalılıyorum. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

Öyle ise konu konu ele alalım. Akla gelen soru okursa takipteyim.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #14 : Mart 10, 2018, 12:15:46 »
Konun güzel olacağından şüphem yok. Dilim döndüğünce konulara dahil olmaya çalılıyorum. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

Öyle ise konu konu ele alalım. Akla gelen soru okursa takipteyim.
Ben 2016 yılında mibzer almak için araştırma yaparken netten "irtem" markasına gördüm ve beğendim.
İrtem sitesi içerisinde bayi numaralarından bizim ilçesinin satıcısıyla görüştüm,irtem'i sordum oda gel dükkana konuşalım dedi.

Diğer gün kendisiyle
görüştüm ve bana irtem'in yerine Konya üretimi olan 22 li çekilir tip mibzerin daha uygun ve sağlam olacağını söyledi.
 Şanzımanlı irtem mibzerde ısrar etmeme rağmen benim babamı yola getirerek bize çekilir tip mibzer verdi.

Sonuç:
Dediği gibi mibzer çok sağlam,tohum ekişi ve sonrası çıkışıda çok iyi fakat ayarı tutturamıyorum.
Mesela; ekim esnasında ayarı 22 yaptım, 20 dönümü bu ayarda ektim ve hesabıma göre dekara 21 kiloya yakın tohum düşürdük. Tamam böyle iyidir diyerek  35 dönümlük yan tarlama geçtim,aynı ayarda ekim yaptım ve tarla bitiminde dekara 18 kilo tohum düşürdük. Yukarıda bahsi geçen araziler üçgen yada tipsiz değildi,ikiside kare şekline yakındı.
250 dekar arpayı ekene kadar 20 defa ayar yaptım ve artık bu beni bıktırıyor,benim günahım neydi anlamadım.

Tek hedefim 3-4 yıl sonra irtem 23 lü,tek diskli ve üniversal tip mibzer almak.

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #15 : Mart 11, 2018, 08:29:09 »
Ben 2016 yılında mibzer almak için araştırma yaparken netten "irtem" markasına gördüm ve beğendim.
İrtem sitesi içerisinde bayi numaralarından bizim ilçesinin satıcısıyla görüştüm,irtem'i sordum oda gel dükkana konuşalım dedi.

Diğer gün kendisiyle
görüştüm ve bana irtem'in yerine Konya üretimi olan 22 li çekilir tip mibzerin daha uygun ve sağlam olacağını söyledi.
 Şanzımanlı irtem mibzerde ısrar etmeme rağmen benim babamı yola getirerek bize çekilir tip mibzer verdi.

Sonuç:
Dediği gibi mibzer çok sağlam,tohum ekişi ve sonrası çıkışıda çok iyi fakat ayarı tutturamıyorum.
Mesela; ekim esnasında ayarı 22 yaptım, 20 dönümü bu ayarda ektim ve hesabıma göre dekara 21 kiloya yakın tohum düşürdük. Tamam böyle iyidir diyerek  35 dönümlük yan tarlama geçtim,aynı ayarda ekim yaptım ve tarla bitiminde dekara 18 kilo tohum düşürdük. Yukarıda bahsi geçen araziler üçgen yada tipsiz değildi,ikiside kare şekline yakındı.
250 dekar arpayı ekene kadar 20 defa ayar yaptım ve artık bu beni bıktırıyor,benim günahım neydi anlamadım.

Tek hedefim 3-4 yıl sonra irtem 23 lü,tek diskli ve üniversal tip mibzer almak.

Abi Allah kolaylik versin bir an once pederin haberi olmadan degistir gitsin (bir gece ansizin) ;) Hangi  bayi ise Yilmaz abiye kesin bildir ;)

bir ust mesajda bayi sormus benim ileti yuzunden kaynamasin ;)

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #16 : Mart 11, 2018, 10:50:20 »
Abi Allah kolaylik versin bir an once pederin haberi olmadan degistir gitsin (bir gece ansizin) ;) Hangi  bayi ise Yilmaz abiye kesin bildir ;)

bir ust mesajda bayi sormus benim ileti yuzunden kaynamasin ;)
Yılmaz beye bildirdim zaten.
Yalnız ben yine tek diskli tercih edeceğim çünkü bizde toprak işlemesi az olduğu için baltalı sıkıntılı.
Bizim ekinler genellikle samana biçilir,geriye kalan anız kökleri içerisinde keçiler falan dolaşıyor ve ekim ayında ağır kültivatörün ardından hafif bir işleme ile üzerine ekim yaparız.

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #17 : Mart 11, 2018, 11:22:39 »
Yılmaz beye bildirdim zaten.
Yalnız ben yine tek diskli tercih edeceğim çünkü bizde toprak işlemesi az olduğu için baltalı sıkıntılı.
Bizim ekinler genellikle samana biçilir,geriye kalan anız kökleri içerisinde keçiler falan dolaşıyor ve ekim ayında ağır kültivatörün ardından hafif bir işleme ile üzerine ekim yaparız.

Diskli cift diskli baltali onlar topraga gore farklilik gosterir tabi ;)

Askili diskli ile baltali aasinda tikama farki ne kadar o konu hakkinda bisey diyemem malesef askili diskli hic kullanamdim :( tahmin ustunede konusmak dogru olmaz simdi

Ama balta ayaklinin daha kotu hazirlanmis tarlalarda daha stabil ekim yaptigini heryerde savunurum  ;)

Çevrimdışı Abdullah ERGÜL

« Yanıtla #18 : Mart 11, 2018, 23:15:29 »
  Benim de irtem tek diskli üniversal 23 sıralı mibzer almaya niyetim var.İki çekincem var:1-Gübre ve tohum depolarının ayrı ayrı kapakları yok.Bu da gübre ve tohumun depoya boşaltımı sırasında karışabilme durumuna sebep olur.2-Mibzerin arkasındaki tohum örtücü çubuklar ile mibzerin eninin genişlemesi.Bu durumda mibzer dolum için römorka arkadan yanaşırken sıkıntı çıkarabilir.
  Tecrübesi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa daha iyi fikir sahibi oluruz.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #19 : Mart 12, 2018, 00:20:49 »
  Benim de irtem tek diskli üniversal 23 sıralı mibzer almaya niyetim var.İki çekincem var:1-Gübre ve tohum depolarının ayrı ayrı kapakları yok.Bu da gübre ve tohumun depoya boşaltımı sırasında karışabilme durumuna sebep olur.2-Mibzerin arkasındaki tohum örtücü çubuklar ile mibzerin eninin genişlemesi.Bu durumda mibzer dolum için römorka arkadan yanaşırken sıkıntı çıkarabilir.
  Tecrübesi olan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa daha iyi fikir sahibi oluruz.
İrtem yetkilisini çağıralım.
@sebazios !!

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #20 : Mart 12, 2018, 00:56:16 »

Tohum ile gübrenin aynı kanaldan gitmesi ile farklı kanallardan gitmesi, çıkış performansı üzerine çok etkili olan bir durum değil. Baltalı modellerde ayrı gidiyor ancak aynı ayak üzerinden boşaltıldığı için değişen bir şey olmuyor. Tohum yatağında yine aynı konuma geliyorlar ve azot toksisitesi oluşuyor.

Özetle tohum ile gübre aynı ayaktan boşaldığı sürece, aşağı farklı ya da aynı kanaldan inmelerinin esprisi yok. Deneme ile sabit.

Bu konuda, yani azot toksisitesi konusunda gerçekten başaralı bir sonuç almak için yapmanız gasarım üzerinde yapmanız gereken 2 temel şey var.

1-) Aynı pnömatik (havalı) ekim makinelerinde olduğu gibi gübre ayakları tohum ayaklarını birbirinden ayırmak.

2-) Birinci maddeden yararlanarak, tohum ile gübreyi farklı derinlik ve doğrultuda bırakmak. (Gübre için tavsiye edilince bırakma konumu ise genel olarak tohumun 5 cm altına ve iki cm yanına)

Bu iki özelliği de, ağırlık ve boyut gibi faktörler nedeni ile orta ve düşük güç sınıfı traktörler için uyarlamak efektif fayda sağlamıyor.

Tırmıklar ve tırmıkların bağlantı şasisi alçak bir konumda olduğu için yükleme açısından önemli bir engel değil. Tırmık şasisine kadar yanaştığınızda, romork yükleme platformuna ulaşmış oluyor. Romork ile depo arasında düşük bir mesafe kalıyor. Fırsat bulursam yükleme fotoğrafı eklerim.

Not: Baltalı ve diskli modellerde aynı tırmık sistemi kullanılıyor.

Ürünü kullanan bir kardeşime ait çalışma görüntüleri:

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #21 : Mart 12, 2018, 19:48:51 »
Tohum ile gübrenin aynı kanaldan gitmesi ile farklı kanallardan gitmesi, çıkış performansı üzerine çok etkili olan bir durum değil. Baltalı modellerde ayrı gidiyor ancak aynı ayak üzerinden boşaltıldığı için değişen bir şey olmuyor. Tohum yatağında yine aynı konuma geliyorlar ve azot toksisitesi oluşuyor.

Özetle tohum ile gübre aynı ayaktan boşaldığı sürece, aşağı farklı ya da aynı kanaldan inmelerinin esprisi yok. Deneme ile sabit.

Bu konuda, yani azot toksisitesi konusunda gerçekten başaralı bir sonuç almak için yapmanız gasarım üzerinde yapmanız gereken 2 temel şey var.

1-) Aynı pnömatik (havalı) ekim makinelerinde olduğu gibi gübre ayakları tohum ayaklarını birbirinden ayırmak.

2-) Birinci maddeden yararlanarak, tohum ile gübreyi farklı derinlik ve doğrultuda bırakmak. (Gübre için tavsiye edilince bırakma konumu ise genel olarak tohumun 5 cm altına ve iki cm yanına)

Bu iki özelliği de, ağırlık ve boyut gibi faktörler nedeni ile orta ve düşük güç sınıfı traktörler için uyarlamak efektif fayda sağlamıyor.

Tırmıklar ve tırmıkların bağlantı şasisi alçak bir konumda olduğu için yükleme açısından önemli bir engel değil. Tırmık şasisine kadar yanaştığınızda, romork yükleme platformuna ulaşmış oluyor. Romork ile depo arasında düşük bir mesafe kalıyor. Fırsat bulursam yükleme fotoğrafı eklerim.

Not: Baltalı ve diskli modellerde aynı tırmık sistemi kullanılıyor.

Ürünü kullanan bir kardeşime ait çalışma görüntüleri:

Mibzer dolumunu gösteren görüntüleri bende merakla bekliyorum.
Dolum esnasında ayrıca römorkun kapağını (seyyar satıcıların yaptığı gibi) yarım açıp zincir bağlarsak,mibzerin deposuna biraz daha yakınlaşma şansımız olur.

Çevrimdışı sebazios

Ekim makineleri üzerine (genel)
« Yanıtla #22 : Mart 13, 2018, 02:13:57 »
Mibzer dolumunu gösteren görüntüleri bende merakla bekliyorum.
Dolum esnasında ayrıca römorkun kapağını (seyyar satıcıların yaptığı gibi) yarım açıp zincir bağlarsak,mibzerin deposuna biraz daha yakınlaşma şansımız olur.

Öyle yaptığınızda, çuvalı römorkun üzerinden direkt olarak depoya dökmeniz mümkün. Kapak ile depo arasında 10 cm ya kalıyor, ya kalmıyor. Bende de 23-24 yaşında aynı markanın malını kullanıyorum. Deneme ile sabit.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #23 : Eylül 22, 2018, 03:51:05 »
Şanzumanlı hububat mibzeriyle soğan tohumu(Karatohum) ekilebilir mi? Tarlayı keseksiz hazırlayıp önden merdane ile sıkıştırıp balta ayakları kısalarıyla değiştirip ekebilir miyim acaba? Kısalarıyla değiştirmedeki amaç 1-2 cm derinliğe ekebilmeyi sağlamak. Sıra arası 25 cm (1 göz açık-1 göz kapalı ya da yaylarından kurtararak 1'er ayağı yukarı kaldırıp) sıra üzeri 7-8 cm olacak.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #24 : Eylül 23, 2018, 22:59:35 »
Şanzumanlı hububat mibzeriyle soğan tohumu(Karatohum) ekilebilir mi? Tarlayı keseksiz hazırlayıp önden merdane ile sıkıştırıp balta ayakları kısalarıyla değiştirip ekebilir miyim acaba? Kısalarıyla değiştirmedeki amaç 1-2 cm derinliğe ekebilmeyi sağlamak. Sıra arası 25 cm (1 göz açık-1 göz kapalı ya da yaylarından kurtararak 1'er ayağı yukarı kaldırıp) sıra üzeri 7-8 cm olacak.

Ekilebilir, yıllardan beri arpacık üretmek için makinayla ekiyoruz. Makinayı kanola eker gibi ayarlamanız yeterli. Mantık aynı.