toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?  (Okunma sayısı 7579 defa)

Çevrimdışı Beckham_711

Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« : Mayıs 10, 2017, 04:09:13 »
Havali ekim makinasinda
Örn: ayçiçeği ekiminde
disk mi yoksa balta mi ?

Avantajlari ve dezavantajlari nelerdir ?

Çevrimdışı of@s

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 10, 2017, 08:01:52 »
Vay vay vay vay...
Çok iyi soru teşekkürler.
Takip.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #2 : Mayıs 10, 2017, 08:02:52 »
Çamurda diskli bir adım önde bence.

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2017, 08:32:53 »
tavı derine kaçmışta da, çiğ kalmış yerlerde sabit ayak

Çevrimdışı Beckham_711

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #4 : Mayıs 10, 2017, 22:49:50 »
Çamurda diskli bir adım önde bence.
Neden iyi aciklayalim lütfen.
tavı derine kaçmışta da, çiğ kalmış yerlerde sabit ayak
Disk ayaklarin ekim derinliği max. kac cm acaba

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2017, 06:49:14 »
öndeki sıyıcıyı aşağı indirip, ekicinin sertlik yayları en gergine alırsan . kısaca buraların deyimiyle kör karık yaptırırsan 15,16 cm civarı havalı batıyor. ha birde bıçaklar yeni olmak şartıyla.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2017, 08:17:03 »
Gozlemlerime göre özellikle ağır bünyeli topraklarda çamurda ekim yapılırken balta ayak toprağı yarıp tohumu bırakıyor. Arkadan L şeklindeki kapatıcılar toprak çok tavlı ise yeterince kapatacak toprağı ortemiyor. Arkadan gelen baskı kesekli toprağı sıkıştırsada arada hava kalıyor ve tohumun tamamı toprakla temas edemiyor.

Disklide ise çapraz duran diskler sıkıştırmayı daha iyi yapıyor.

Çevrimdışı Beckham_711

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2017, 20:51:12 »
Ben balta ayak kullaniyorum, memnunum ama disklerin balta dan daha iyi ekim yapacagini düşünüyorum.

Baltali modellerde arkadaki baski tekerleklerini sevmiyorum. Ekim derinliği ayarlamada yeterli olmuyor.
Bütün yük en arkada oldugu icin bi sure sonra ayardan kaçıyor, hele bide kırılıp kaynak yerse tamam.

Disklerde hemen yanında olduğu icin daha bi nizami ekim yapar diye dusundum.
Biraz agir tavda da sarma yaparsa tabi dezavantaj oluyor.

Çevrimdışı Beckham_711

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2017, 03:20:14 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Bu şekilde hazırlanmış bi araziye neden ekim yapamasın diskli mibzer.

Konustugum insanlarin cogu yok çalışmaz, diskin arasini çamur tikar, batmaz v.b sebepleri öne sürüyor.

Havalı mibzeri değiştiricem kendimce diskli olmaması için sebep bulamıyorum.

Diskli neden alınmaz ?

Çevrimdışı FEHİM

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2017, 07:25:36 »
güzel hazırlanmış , tavı yerinde olan araziyi hangisiyle ekersen ek bence güzel bir ekim olur. insanların diskli makinayı çevrelerinde görmeyince tercih yapmadıklarını düşünüyorum. yani kısaca göreceli bir durum.

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2017, 11:16:29 »
Diski ve baltalı makineler arasında karakteristik bazı farklar var. Artı ve eksileri ile kıyaslarsak:

Diskli Pnömatik Makineler:


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Artılar:
- Diskler sayesinde toprağı keserek ilerlediği için arazi yüzeyindeki ot, sap ve bitki artıklarından daha az etkilenir.

- Bu nedenle uygun ağırlık ve ek mekanizasyon ile işlenmemiş yüzeylere doğrudan ekim yapabilir.

- Yanlarda bulunan büyük boy tekerlekler sayesinde  baltalı modellere oranla daha düşük yüzey basıncı ve daha yüksek derinlik hassasiyetine sahiptirler. Bu nedenle özellikle sırta ekim yapanlar tarafından özellikle tercih edilir. Baltalı modeller, yüzey basınçları ve batma kabiliyetlerinin fazla olması, artı tohum örtücüler ve gübre baltaları nedeni ile hazırlanmış sırtların bozulmasına neden olabiliyorlar. (yavaş ve hassas çalışmak gerekiyor)

- Derinlik ayar tekerlekleri tandem yapıya sahiptir. Yani birbirlerine bağlıdırlar ve biri yükseldiğinde diğer alçalabilir. Bu sayede yana eğimli yüzeylerde ya da engebeli arazilerde de, operatör tarafından ayarlanmış olan ekim derinliğinden kolay kolay sapmazlar. Bu tekerlekler aynı zamanda disklerin dış yüzeyine yağışan çamuru sıyırma görevi de görürler.

- Bir noktaya kadar tavda ekim yapabilirler ancak çamur performansları tahmin edilen kadar iyi değildir. Nitekim disk demek, çamurun yapışabileceği bir yüzey demek. Güçlü ve ayarlanabilir bir örtücüye sahip baltalı bir makinenin (örnek Hassia tabanlı trakya yapısı olanların) çamur performansı, disklilerden daha yüksektir.

- Baltalı modellerde bulunan örtücüler, diskli modellerde bulunmaz. Onun yerine, disklerin hemen arkasında, tohumun toprakla daha iyi temas kurmasını sağlayan, küçük bir tohum baskı tekerleği vardır. Bahsettiğim tekerlek linkte görülebilir:
 

- Disklilerde, baltalılardan farklı olarak tohumu  üzeri baskı,  birbirinden bağımsız çalışan 2 tane tekerleğin V şeklinde konumlandırılması ile sağlanır. Bu tekerlek baltalılardaki tohumun çıkış istikametine baskı uygulamazlar. Ayrıca sabit olmadıkları için baskı konusunda çok geniş bir ayar seçeneğine sahiptirler. V tip baskı tekerleği, her biri birbirinden bağımsız olarak ayarlanabilen "baskı, genişlik ve çaprazlık" şeklinde 3 ayara sahiptir. Bu bakımdan ve tohum üzeri baskı konusunda günümüzde daha gelişmiş bir sistem şu an için geliştirilebilmiş değil. Bu V tip baskı tekerlekleri, ufak farklılıkları olsa da, (kalite ve işçilik dışında) en iyi ithal diskli makinede de, en kötü yerli makinede de hemen hemen aynı çalışma mantığına sahiptir.

Not: Bu tekerleklerdeki çaprazlık ayarı ile tohumun çıkış istikametine kuru toprak atılarak kay ya da diğer adı ile kaymak tabaka oluşması belirli oranda engellenir. Ayrıca dar, geniş ve demir gibi farklı tekerlek türleri de tercih edilebilir.

Örnek devasa bir JD pnömatikte V tip baskı tekerlekleri:

- Diskli makinelerde, derinlikten tohum üzeri baskıya kadar tüm ayarlar daha kolay yapılır.

- Daha yakışıklılar.

Kötü Yanları:
- Aynı özelliklere sahip (örneğin 4 üniteli gübreli) baltalı modellere kıyasla en az %30 pahalılar. Şu an baltalı 14.850 diskli 19.600 tl.
- Aynı özelliklere sahip (örneğin 4 üniteli gübreli) baltalı modele kıyasla en az %30 daha ağırlar.

- Diskler nedeni ile tohum hücresi topraktan oldukça yüksektedir. Bu durum, tohumun diskten ayrıldıktan sonraki kontrolsüz düşme mesafesini artırdığı için baltalı modellere göre daha yüksek sıra üzeri sapmalar yaşanır.

Örnek baltalı modelde: 14,5 - 14 - 15 - 14,5 - 14,7 şeklinde seyreden sıra üzeri mesafe,
diskli modellerde: 14,5 + 16 - 15,5 - 13,8 - 16,2 boyutlarına çıkabilir.

Özetle sapma fazladır ve bu durum marka modelden bağımsız olarak fizik kuralları (tohumun daha yüksekten bırakılması) ile ilgili bir durum.

- 10 cm'den (ki aslında bu 8 cm'dir) daha derine ekim yapamazlar. (bu makineler ile zaten 8 cm'den daha derine ekilen de tohum yok ancak bu derinlik tava ulaşma konusunda dezavantaj olabilir)

- Ekim için düz bir satıh isterler. Arazi ister iyi hazırlanmış bir tohum yatağı olsun, isterse de doğrudan anız olsun çok nemli değildir. Önemli olan tek şey, yüzeyin "keseksiz"  olması. Eğer iyi inceltilmemiş , iri kesekler, toprak topaçları olan bir tarlaya ekim yapma niyetiniz varsa, hiç yapmayın. Öndeki çizi açıcılar sıyırma yapsa da, diskler belirli bir derinliğin altına inemedikleri için tohumların açıkta kalma riski ile karşılaşabilirsiniz. Keza ekim derinliği ile toprak partikül büyüklüğü birbirlerine doğrudan bağlı kavramlar.

- Türkiye'de satın alabileceğiniz tüm modeller bir tek ithal üründen kopyalanarak yaygınlaşmış. Bu bakımdan görüntü ve çalışma mantığı olarak aralarında önemli bir fark yok. Ancak üretimi sırasında baltalı modellere göre belirli bir hassasiyet ve teknik yeterlilik istediğinden kendini kanıtlamış, güvenilir markalardan tercih edilmesi önemlidir. Baltalı pnömatik makine de her firmadan alınmaz ama diski bu konuda daha hassas. (tohum borusu tasarımı, sıyırıcı hassasiyeti, derinlik ayar tekerlekleri çaprazlık açısı vs)

En son olarak bir diskli makine nedir, ne değildir genel hatları ile anlatan ve bizzat hazırladığım şu kılavuz bir çok konuda fikir verecektir.*************

Baltalı Pnömatik Makineler


Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

- Ağır tav, iyi hazırlanmamış tarla yüzeyi gibi olumsuz şartlardan etkilenmezler. (Gaspardo ve Gaspardo tabanlı iç anadolu menşeili modellerde örtücüler zayıf olduğu için ağır tav konusunda çok iyi değiller. Bu nedenle Trakya'da satın alınan hemen her Gaspardo'ya yapılan ilk işlem, üstündeki örtücülerin yerli modeller ile değiştirilmesi oluyor)

- Yüksek batma performansına sahiptir. (Bu konuda da dar balta kullanmalarından kaynaklı olarak Trakya üretimi olanlar öndedir) Bu özellik ise özellikle kurak senelerde, ünitelerin toprağın alt kısmında bulunan tavlı kısma ulaşabilmeleri açısından önem kazanır. Yeterli derinliğe batamayan makine tohumu alatava bırakmak zorunda kalır ki çıkış için risklidir.

- Ucuzdurlar.

- Hafiftirler.

- Bakım, onarım, revizyon ve modifiyesi kolaydır.

- Düşme mesafesi azdır. Diskten ayrılan tohum herhangi bir yere çarpmadan doğrudan tohum yatağına düşer. Bu sayede sıra üzeri sapma çok azdır. Tabiri caiz ise tohumları mermi gibi çakar.


Kötü Yönleri:

- Yekpare baskı tekerlekleri tohumun (üst kısmından) çıkış istikametinden baskı uyguladığı için özellikle tavlı şartlarda filizin çıkışını güçleştirebilir.

- Örtücüler nedeni ile, yüzeyde fazlaca ot, bitki artığı, sap bulunan arazilerde diskliler kadar randımanlı çalışmazlar.

- Düz bir toprak yüzeyi oluşturduğu için şiddetli yağış sonrası kaymak tabaka oluşumuna uygun ortam yaratır. (kötüdür). Bilindiği üzere toprakta oluşan kabuğun ilk kırılan kısmı iki düzlemin kesiştiği tepe noktalar, ikinci kırılan kısım ise yine iki düzlemin kesiştiği taban çizgileridir. En yoğun kaymak oluşumu düz yüzeylerde gerçekleşir. Bu bakımdan diskli mekineler, baltalılara göre belirgin biçimde üstündür.

Bunların dışında hem diskli, hem baltalı (amazone ED'ler gibi) modeller mevcut ama o apayrı bir başlık konusu.


Çevrimdışı omeryucel

Ynt: Havali Makinada Disk mi ? Balta mi ?
« Yanıtla #11 : Mayıs 19, 2017, 09:06:08 »
Yılmaz abi gaspardo için yerli örtücü ayakları nerden temin edebiliriz.