toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Mikro Granul gübre / toz insektisit aplikatörü  (Okunma sayısı 3310 defa)

Çevrimdışı Gri Makina

Ynt: Mikro Granul gübre / toz insektisit aplikatörü
« Yanıtla #25 : Temmuz 11, 2018, 18:43:14 »
Öncelikle iyi akşamlar ,

Gördüğünüz sistem kırklarelinde 1000 dönüm e mikrogranül gübre atışı sağladı 2 yıl içerisinde ,

DC motorun oraya takılması değil motor süren elektronik ünite önemli olan zaten bizim iddiamız daha öncede yazdığım üzere herhangi bir DC motorla bu işlemin gerçekleşmesi.

Sistemimiz Tekeriniz durduğu anda 30 "milisaniye" içerisinde durmaktadır. Hızlandığınız sürecede hızınıza tepki vermektedir.

Bu ürün tübitak desteğiyle tasarlandı. ve sanayi bakanlığı koruması altında.

Ülkemiz şartlarında herhangi bir makinada herhangi bir motorla çalışabilir bir sistemden bahsediyoruz.

Marka , model yada iş genişliği kısıtımız yok.

Tabi ki piyasada ki kötü denemeler bu işle ilgili sizleri karamsarlığa götürdü. Ancak bu ürün 3 farklı mühendislik dalından destek alınarak tasarlandı. Dilerseniz bizimle iletişime geçerseniz satış ekibimiz sizinle iletişim kurup workshoplarımıza davet edebilir.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #26 : Temmuz 11, 2018, 19:54:21 »
Ben tam olarak anlayamadım neyi sattıgınızı. Yazdıklarınıza göre makina üzerindeki gübre sandıgına ek gubre sandıgı ile ilginiz yok. ( ben mevcut gübre sandığı ile dap atıp mikro granul sistem ile de (mikrogranul gübre, potasyum humat, cinko sülfat ) atmak istiyorum. Sizin acıklamanıza göre bu mümkün degil cunku buna göre bana extra gübre sandıgına entegre kursakları olan hıza baglı birsey gerekiyor. Diger konu “herhangi bir dc motor” demişsiniz. 4 ekici olan pnömatik mibzer ile 23 ekici ünitesi olan bugday mibzerine olayı nasıl tatbik ediyorsunuz? Resimlere göre gübre milinden hızı olcup mikro işlemci ile dc motorun devrini ayarlıyorsunuz. Burada bir sorun yokta bunu makinalara entegrasyon konusunda ben doyurucu bir bilgiye ulasamadım. Ben odaklandıgım konu bugday mibzerine entegrasyon yalnız ben mevcut gubre kutusu ile taban gübresi atacagım. Oraya dokunmadan bana nasıl bir cozum sunacaksınız? Diger husus mikro granul , insektisit, potasyum humat kullanıldıgında dekara min ve maksimum kac gram atılalabiliyor?
Su an ben akuden beslemeli mikro işlemci kontrollu (pnömatik mibzer için tasarlanmıs extra gübre kutulu mevcut makinama entegre bir sistem kullanıyorum hali hazirda. Ben sizin bugday mibzerne uygulanır yorumunuz üzerine buğday mibzer üzeirne uygulanmıs bir resim / video görmek istiyorum.
Not: eger yapmaya calıstıgınız sey mevcut gübre ünitesindeki gübre atma kısmını elektronik olarak yapmak ise farklı seylerden bahsediyoruz.

Çevrimdışı sebazios

Mikro Granul gübre / toz insektisit aplikatörü
« Yanıtla #27 : Temmuz 11, 2018, 20:08:38 »
Siz resmen mevcut gübre şanzumanını söküp kendi dc motorunuzu koymuşsunuz , mikrogranül gübreyi mevcut mibzerimizin gübre dişlisi atabilse ztn herhangi bi ek motora ihtiyac yok ki , çok düşük gramaja kadar gübre atabiliyor . Burdaki sıkıntı şu un formunda gübre atıyoruz microgranül ile onu atabilecek gübre kursağı dişlisi ve bizim hızımıza göre tekerdeki hızı algılayıp yavaşlayıp hızlanacak bi sistem .. resimden anladığım siz bunu sağlamıyorsunuz ..

Ali mikroyu illa atacağım diyorsun

Ben sana, ihtiyacın olan çözümü anlatayım.

Senin mibzerde bulunan mevcut gübre dişlilerini, tohum dişlileri ile değiştiriyorsun. Hepsi bu. Hafta içi bir gün hatırlat yeter.

Levni Bey’in üretmekte ve satmakta olduğu sistem, mevcut kademesiz şanzımanın yapmakta olduğu işi, elektronik komponentlere yaptırmak olarak özetlenebilir. Yani makinenizde bulunan şanzımanı söküp bu sistemi entegre ediyorsunuz. Sistemde bir adet DC motor, bir adet mikro denetleyici ve ilerleme hızını algılamaya yarayan bir adet (yanlış hatırlamıyorsam) manyetik sensörden oluşuyor. Yani mekanik bir sistem değil.

Çevrimdışı Gri Makina

« Yanıtla #28 : Temmuz 11, 2018, 20:11:52 »
İyi akşamlar ; firmaların kademeli gözlü gübre kursları ile mikrogranül gübre atılabilir.

Ayrıca evet herhangi bir DC motoru kullanabilirsiniz. Buradaki etken kurslarımızın ürettiği Tork.
 12 volt ile çalışan bir motor kullanılabilir. Devir ve Watt seçimi ile makinanıza uygun motor rahatlıkla bulunabilir.

Bizim ürünümüz "Elektronik atım ünitesi" .
Siz elektronik şanzıman olarakta adlandırabilrsiniz.

Tekerleklerde de sensör uygulamamız mevcut tabi ki

Bize ulaşırsanız detaylı olarak ürünümüzü tanıtabiliriz.

İstediğiniz gübreyi uygulamanızı sağlayabiliriz ( aynı anda 2 sandıktan 2 farklı gübre atsanız bile )

Ayrıca tohumda içinde uygulamamız mevcuttur.

4 sıralı pnömatik makina ile 23 veya 24 sıralı mibzer arasında kursların yarattığı tork arasında çok büyük güç farkı olmadığını ölçümlerimizde gördük.

Dediğim gibi bize ulaşırsınız detayları paylaşabilir sorunlarınızın tümünü cevaplayabiliriz.

Maksimum minimum değerlerimizi sormuşşunuz. Burada değer vermem çok anlamlı olmaz , zira makinanıza , gübrenize göre değişkenlik gösterebilir.

Moto E (4) Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 245
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Temmuz 11, 2018, 21:37:25 »
ben size yakınım , eylül ayında ciddi bi ekimşm olacak eğer teşrif ederseniz , hem beni hem forumu doyucu bi uygulama yapabiliriz.

Çevrimdışı Gri Makina

« Yanıtla #30 : Temmuz 11, 2018, 21:39:10 »
Tabi ki de iletişim bilgilerinizi ulaştırırsanız keyifle bir uygulama yaparız.
ben size yakınım , eylül ayında ciddi bi ekimşm olacak eğer teşrif ederseniz , hem beni hem forumu doyucu bi uygulama yapabiliriz.

Moto E (4) Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Temmuz 11, 2018, 21:39:49 »
Ali mikroyu illa atacağım diyorsun

Ben sana, ihtiyacın olan çözümü anlatayım.

Senin mibzerde bulunan mevcut gübre dişlilerini, tohum dişlileri ile değiştiriyorsun. Hepsi bu. Hafta içi bir gün hatırlat yeter.

Levni Bey’in üretmekte ve satmakta olduğu sistem, mevcut kademesiz şanzımanın yapmakta olduğu işi, elektronik komponentlere yaptırmak olarak özetlenebilir. Yani makinenizde bulunan şanzımanı söküp bu sistemi entegre ediyorsunuz. Sistemde bir adet DC motor, bir adet mikro denetleyici ve ilerleme hızını algılamaya yarayan bir adet (yanlış hatırlamıyorsam) manyetik sensörden oluşuyor. Yani mekanik bir sistem değil.
hatırlatırcam geçen tohum kısmında attım 2 kere ekim yaptım,önce mikrogranül + gübre , sonra sadece tohum bunların 3 ünü bir arada yapsak süper

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Temmuz 11, 2018, 21:46:47 »
birde konu burlardayken ve ilgililer online iken bişey paylaşıcam , bu yıl bildiğiniz gibi dekara 3 kg potasyum humat uyguladım organiksanın ürünü , mısır çıktıktn bi süre sonra yanmaya başladı . önce toz humik asitten şüphelendim , hiç potasyum humat atmadığım yerde sorun yoktu , sonra hiç gübre atmayıp sırf potsyum humat attığım yere baktım ordada sorun  yok .. sorun olan kısım gübre ve humat uygulanan kısımda,sanırım attığım gübrenin büyük bölümünü bitkinin alabileceğiforma dönüştürdüğü için fazla geldi .. önümğzdeki yıl klasik gğbrelemeyi %30 azaltıcam..bilginize

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #33 : Temmuz 11, 2018, 22:00:53 »
Ali farklı dozlar denedin mi? Birde dekara ne kadar ve hangi taban gübresini uyguladın?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Temmuz 11, 2018, 22:53:32 »
Hayır ünsal abi dekara 3 kg potasyum humat , 60 kg 3x15

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #35 : Temmuz 18, 2018, 00:00:15 »
Gubre ile ayni anda mikro granul gubre uygulamayacaksanız gubre veya tohum dislileri ile  mikro granul gubre ekim sirasinda uygulanabiliyor.

Tek sikinti dislilerin baglanti yerlerinden kacirma yapmasi, cozum tohum veya gubre dislilerini disaridan bantla sarılması gerekiyor.

Tohum ve gubre dişlileri ile yaptigim denemelerde ayarlanan miktar asiri sarsıntı olmadığı taktirde cok rahat  ayar tutuyor.

Tohumda depo hacminin kuculmesi,
Ekim ile birlikte tohum yatagina hem gubre hem mikro gubre veya p.humat uygulamasi,

Mikro granul gubre apartinin gerekliligini doguruyor.

Suana kadar yaptigim mikrolu ekimleri hic aparat kullanmadan gubre dislilerini kullanarak ekim yaptim.

Depo hacmi bölündüğü icin aparat yaptiricam ama onuda cift gozlu yaptirmak istiyorum.

Mibzerde toplamda 4 sanzuman olacak.

Tohum + dap + cinko sulfat + p.humat

Çevrimdışı ozgoren

« Yanıtla #36 : Kasım 11, 2018, 23:06:05 »
Merhabalar Unsal Bey ürünü pamuk ve mısırda denediniz mi(Bizde de de Şakalak diskli mibzer var ancak daha bu sene mikrogranul aparatını taktırdık inşAllah seneye biz de deneyeceğiz?
Hem mikrogranül gübrede hem de ürünün kullanımında yaşadığınız tecrübeleri bizlere aktarır mısınız?

Pamuğun ve mısırın çıkışında ve çimlenmesinde homojenlik anlamında bir fark oldu mu?

Özellikle mısırda dekara attığınız tohum ile çıkış yapan tohum arasında fark var mı?

Daha önce attığınız denemeleri yapacağınız mesajınızda hümik asitle timac ürünü arasında fark var mı veya deneme 2 ile hiçbir fark görmediniz mi?

* deneme 1 :50 kg/da 13.24.12+14 so3 taban gübresi olarak  ve 2,5 kg/da timac greenstart

* deneme 2: sadece 50 kg/da 13.24.12+14 so3 taban gübresi

* deneme 3: 50 kg/da 13.24.12+14 so3 ve 2 kg/da potasyum humat ( toz humik asit)

Teşekkürler :)

Merhabalar öncelikle bu konuyu çok uzun süredir araştırmaktayım. Bu konu üzerinde foruma üye oldum :) Sizlerinde bilgisini ve deneme sonuçlarını almaktan memnuniyet duyarım. Çünkü bu konuda çok detay var. Öncelikle kendi denemelerimi aktarayım.
2 senedir orjinal 8 li Gaspardo Mibzer ve mikrogranül kiti ile denemekteyim.
Bu uygulamaya Pop-Up gübrelmede deniliyor. Amerikada Pioneer tohum firması nemin yeterli ve aşırı killi olmayan topraklarda bu uygulamayı düşük dozlarda doğru gübre kullanımıyla tavsiye ediyor ve araştırmaları bazı yıllarda verim arttırdığını belirtiyor. En çok dikkat edilmesi gereken durum kullandığınız gübrelerde Tuzluluk olayıdır. NPK içerikli olupta azot formunun Nitrat şeklinde olan gübreler kesinlikle tavsiye edilmiyor. Ben 20.32 15So3 1 Zn Torosun taban gübresi ile Umostart ve Microstar PZ adlı ürünleri farklı dozlarda kombinasyonlarla denedim.
1. sene Denemelerim:
1- 0 Taban      - 5 kg UmoStart - (Başlangıçta hızlı fakat sonra ana gübre eksikliğinden bitkinin erken çökmesi)
2- 0 Taban      - 5 kg Microstart - (Başlangıçta hızlı fakat sonra ana gübre eksikliğinden bitkinin erken çökmesi)
3- 35kg 20.32 - 5 kg Microstart,Umostart - (Müthiş sonuç fakat müthiş maliyet ve yüksek granül gübre BENCE riskli)
4- 35kg 20.32 - 2.2kg Microstart,Umostart - (Müthiş sonuç müthiş ilk çıkış mısırda morarma yok ve soğuğa dayanıklılık) Bu arada iki marka arasında müthiş fark görmek çok zor. Fakat ikisininde maliyeti yüksek

2. sene fakat microgranülün maliyet probleminden dolayı dünyada kullanılan uygun maliyetli başka ne gübre olabilir diye arama yaptım ve tekrar deneme kurdum.
35kg 20.32 - 2.0kg Microstart,Umostart
35kg 20.32 - 2.0kg 12.61 Map (Müthiş sonuç fark yok maliyet 4te 1)

2019 yılında Mısır ekimimizin tamamını MAP ile yapmayı düşünmekteyiz. Mısırda denemeler gözle ve verimde çok kesin sonuçlar vermekte. Hatta deneme yaptığımız yer 1 hafta erken püskül çıkarttı. Aynı denemeleri Pamukta da kurduk pamukta mısırdaki kadar fark göremedik. Uygulamaya Pamukta devam etmemekteyiz. Belkide pamuğun başlangıçtaki fosfor ve azot açlığı mısır kadar olmadığından göremedik bilemiyorum.

Tuzluluk oranı düşük içerisinde mikro elementleride içeren uygun fiyatlı Gübre aramaktayım sizin uygulamanızı ve tavsiyelerinizi dinlemekteyim. Özellikle Azot yapısının tamamı amonyum ve mikro elementleri %1-2 oranlarında içeren damlama gübreleri arasında araştırıyorum. Tavsiyeleriniz?

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #37 : Kasım 12, 2018, 12:08:32 »
Mikro granul aparatında Map ın akıs performansı nasıldı? Tıkanma dekara duşen miktarda dalgalanma oldumu?
Cünkü bende bu yıl pamukta denemek istyorum. Verimde cok ilk cıkıs ve cimlenme hızı amacım. Nisan ayında toprak ısınması biraz gec oluyor eger nisan bası ekim yapıp cimlenme saglayabilirsem erken hasat ve extra ilclama maliyetnden kurtulmus olurum

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #38 : Kasım 12, 2018, 16:05:31 »
Merhabalar öncelikle bu konuyu çok uzun süredir araştırmaktayım. Bu konu üzerinde foruma üye oldum :) Sizlerinde bilgisini ve deneme sonuçlarını almaktan memnuniyet duyarım. Çünkü bu konuda çok detay var. Öncelikle kendi denemelerimi aktarayım.
2 senedir orjinal 8 li Gaspardo Mibzer ve mikrogranül kiti ile denemekteyim.
Bu uygulamaya Pop-Up gübrelmede deniliyor. Amerikada Pioneer tohum firması nemin yeterli ve aşırı killi olmayan topraklarda bu uygulamayı düşük dozlarda doğru gübre kullanımıyla tavsiye ediyor ve araştırmaları bazı yıllarda verim arttırdığını belirtiyor. En çok dikkat edilmesi gereken durum kullandığınız gübrelerde Tuzluluk olayıdır. NPK içerikli olupta azot formunun Nitrat şeklinde olan gübreler kesinlikle tavsiye edilmiyor. Ben 20.32 15So3 1 Zn Torosun taban gübresi ile Umostart ve Microstar PZ adlı ürünleri farklı dozlarda kombinasyonlarla denedim.
1. sene Denemelerim:
1- 0 Taban      - 5 kg UmoStart - (Başlangıçta hızlı fakat sonra ana gübre eksikliğinden bitkinin erken çökmesi)
2- 0 Taban      - 5 kg Microstart - (Başlangıçta hızlı fakat sonra ana gübre eksikliğinden bitkinin erken çökmesi)
3- 35kg 20.32 - 5 kg Microstart,Umostart - (Müthiş sonuç fakat müthiş maliyet ve yüksek granül gübre BENCE riskli)
4- 35kg 20.32 - 2.2kg Microstart,Umostart - (Müthiş sonuç müthiş ilk çıkış mısırda morarma yok ve soğuğa dayanıklılık) Bu arada iki marka arasında müthiş fark görmek çok zor. Fakat ikisininde maliyeti yüksek

2. sene fakat microgranülün maliyet probleminden dolayı dünyada kullanılan uygun maliyetli başka ne gübre olabilir diye arama yaptım ve tekrar deneme kurdum.
35kg 20.32 - 2.0kg Microstart,Umostart
35kg 20.32 - 2.0kg 12.61 Map (Müthiş sonuç fark yok maliyet 4te 1)

2019 yılında Mısır ekimimizin tamamını MAP ile yapmayı düşünmekteyiz. Mısırda denemeler gözle ve verimde çok kesin sonuçlar vermekte. Hatta deneme yaptığımız yer 1 hafta erken püskül çıkarttı. Aynı denemeleri Pamukta da kurduk pamukta mısırdaki kadar fark göremedik. Uygulamaya Pamukta devam etmemekteyiz. Belkide pamuğun başlangıçtaki fosfor ve azot açlığı mısır kadar olmadığından göremedik bilemiyorum.

Tuzluluk oranı düşük içerisinde mikro elementleride içeren uygun fiyatlı Gübre aramaktayım sizin uygulamanızı ve tavsiyelerinizi dinlemekteyim. Özellikle Azot yapısının tamamı amonyum ve mikro elementleri %1-2 oranlarında içeren damlama gübreleri arasında araştırıyorum. Tavsiyeleriniz?

Merhabalar hemşehrim (isminiz Ali mi?).Linkteki mesajıma istinaden(http://forum.toprakbilgi.com/gubreleme-bitki-besleme-toprak-islahi/mikro-granul-gubreler/) deneyimlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.Açıkcası bu sene ilk kez mikrogranülü deneyecektim ve ilk denemem olduğu için ikilem arasındaydım(MAP mı yoksa orjinal mikrogranül mü diye) ve şükür ki deneyen, olumlu sonuç alan birilerini buldum, verdiğiniz bilgiler benim için altın değerinde.  Bilgi paylaştıkça çoğalır forumumuza hoş geldiniz :))

MAP gübresini mikrogranülde yaklaşık olarak 2,5 kg greenstart için 1,7 kg  kullanmak yeterli oluyor.Geçen hafta mikrogranül gübrelerin fiyatlarını araştırdığımda umostart için kg fiyatı 20-21 TL,  dekar maliyeti ise 50TL/da,(greenstartın fiyatını tam olarak bilmiyorum ancak aynı rakamlarda olacaktır).MAP gübresinin ise 3 gün önce fiyatı 145TL/25kg idi onunda maliyeti 9,86TL/da yani dediğiniz gibi (9,86/50=0,19) maliyet 5'te 1.

Sizin aradığınız üründe ise araştırdığım kadarıyla nitrat azotu olmayan(geneli amonyum, çok az üre) ve temel elementleri içeren 0,8g/lt EC(tuzluluk) olan damlama için peter's professional'ın 10-52-10 TE içerikli gübresi var ancak 15 kg torba fiyatı 330-360 TL bandında seyrediyor bu gübreden 2 kg kullanınca da dekar maliyeti yaklaşık 40 TL'ye geliyor.Yine fiyat/performans oranı beklediğimiz gibi değil (: .Ayrıca MAP gübresinin de EC değeri 0,79 g/lt yani damlama gübresiyle aynı tuzluluğa sahip ve bütün azotu amonyum(nh4) formunda, tam istediğimiz gibi.

Gelecek sene için gübre maliyetleri geçen sene gibi olsaydı hiç düşünmez mikrogranül gübre kullanırdım ancak şuan ki maliyetler göz önüne alındığında sadece deneme amacıyla mikrogranül gübre alacağım ve geri kalan yerleri ise MAP ile ekeceğim.Ayrıca deneme için MAP'a ek olarak dekara 300 gram magnezyum sülfat ve 200 gram çinko sülfatı deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

Benim tavsiyelerim bu kadar , sizin araştırdığınız veya önerilen başka gübre çeşitleri var mıdır?  İyi forumlar :)

Çevrimdışı drtek

Çevrimdışı ozgoren

« Yanıtla #40 : Kasım 12, 2018, 22:39:47 »
Mikro granul aparatında Map ın akıs performansı nasıldı? Tıkanma dekara duşen miktarda dalgalanma oldumu?
Cünkü bende bu yıl pamukta denemek istyorum. Verimde cok ilk cıkıs ve cimlenme hızı amacım. Nisan ayında toprak ısınması biraz gec oluyor eger nisan bası ekim yapıp cimlenme saglayabilirsem erken hasat ve extra ilclama maliyetnden kurtulmus olurum

Çok güzel bir noktaya deyinmişsiniz bununda denemesini yaptık mikrogranül gübrelerde akışta kesinlikle problem yok korkmayın fakat toz(şeker gibi) yapıdaki gübreler nemden çok hızlı etkileniyor. Onun içinde her granül kovasının içine yüksek miktarda silica jel yerleştiriyoruz. Ben aliexpress üzerinden bunlardan getirttim kullanıyorum. Ayrıca pamukta deneme için başlangıç dönemde azot ihtiyacı çok az olup potasyumu sevmesinden dolayı MKP denemenizi tavsiye ederim. Bu sene(2019)da bende MKP denemesini kuracağım.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Merhabalar hemşehrim (isminiz Ali mi?).Linkteki mesajıma istinaden(http://forum.toprakbilgi.com/gubreleme-bitki-besleme-toprak-islahi/mikro-granul-gubreler/) deneyimlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.Açıkcası bu sene ilk kez mikrogranülü deneyecektim ve ilk denemem olduğu için ikilem arasındaydım(MAP mı yoksa orjinal mikrogranül mü diye) ve şükür ki deneyen, olumlu sonuç alan birilerini buldum, verdiğiniz bilgiler benim için altın değerinde.  Bilgi paylaştıkça çoğalır forumumuza hoş geldiniz :))

MAP gübresini mikrogranülde yaklaşık olarak 2,5 kg greenstart için 1,7 kg  kullanmak yeterli oluyor.Geçen hafta mikrogranül gübrelerin fiyatlarını araştırdığımda umostart için kg fiyatı 20-21 TL,  dekar maliyeti ise 50TL/da,(greenstartın fiyatını tam olarak bilmiyorum ancak aynı rakamlarda olacaktır).MAP gübresinin ise 3 gün önce fiyatı 145TL/25kg idi onunda maliyeti 9,86TL/da yani dediğiniz gibi (9,86/50=0,19) maliyet 5'te 1.

Sizin aradığınız üründe ise araştırdığım kadarıyla nitrat azotu olmayan(geneli amonyum, çok az üre) ve temel elementleri içeren 0,8g/lt EC(tuzluluk) olan damlama için peter's professional'ın 10-52-10 TE içerikli gübresi var ancak 15 kg torba fiyatı 330-360 TL bandında seyrediyor bu gübreden 2 kg kullanınca da dekar maliyeti yaklaşık 40 TL'ye geliyor.Yine fiyat/performans oranı beklediğimiz gibi değil (: .Ayrıca MAP gübresinin de EC değeri 0,79 g/lt yani damlama gübresiyle aynı tuzluluğa sahip ve bütün azotu amonyum(nh4) formunda, tam istediğimiz gibi.

Gelecek sene için gübre maliyetleri geçen sene gibi olsaydı hiç düşünmez mikrogranül gübre kullanırdım ancak şuan ki maliyetler göz önüne alındığında sadece deneme amacıyla mikrogranül gübre alacağım ve geri kalan yerleri ise MAP ile ekeceğim.Ayrıca deneme için MAP'a ek olarak dekara 300 gram magnezyum sülfat ve 200 gram çinko sülfatı deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

Benim tavsiyelerim bu kadar , sizin araştırdığınız veya önerilen başka gübre çeşitleri var mıdır?  İyi forumlar :)

Peter's Prof benimde ilgimi çekmişti bence gayette başarılı ürün deneyeceğim inşallah.
Benim araştırmalarıma göre sülfat formlarının hiç birini tohum yatağına tavsiye etmiyorlar birde magnezyum sülfat fosforlu gübrelerle karışmıyor diye biliyorum orada küçük deneme kurmanızı tavsiye ederim. Biz bu sene buğday ekiminden önce sulu çözelti dekara 3-4 kg magnezyum sülfat ve çinkolu 20.20 ile ekim yapmayı düşünüyoruz.

DoktorTarsa Harmony 12 30 10 ama mikro değerleri düşük fakat Ec değerlerini bulamadım.

Daha yüksek Mikroelement içerikli gübre tavsiyesi lütfen? Bulamıyorum.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #41 : Kasım 13, 2018, 23:17:30 »
Bu konuda tecrübeleri olmuş, çok sayıda deneme görmüş biri olarak fikirlerimi kısaca özetlemek gerekirse:

Başlangıç gübreleri, bitki için yeterli miktarda taban gübresi ile birlikte verildiği sürece işe yarar ve faydalı bir ürün. Ancak maliyet konusunda aynı şeyi söylemek zor.

Ek olarak,

Satıcıların beyan ettiği üzere “tek başlarına, üstüne taban gübresini ikame etmesi” amacı ile yapılan kullanımlar yanlış bir kullanım şekli olmakla kalmayıp sonraki seneler devam eden bir takım olumsuzlukların da kaynağı olabiliyorlar.

Özetle tercih zorunluluğu yoksa öncelik mikro-granül başlangıç + taban gübresinin beraber kullanımı,

tercih yapma zorunluluğunun bulunduğu durumlarda ise önceliğin kesinlikle taban gübresine verilmesi doğru kullanım olarak düşünülebilir.

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #42 : Dün, 11:29:14 »
Çok güzel bir noktaya deyinmişsiniz bununda denemesini yaptık mikrogranül gübrelerde akışta kesinlikle problem yok korkmayın fakat toz(şeker gibi) yapıdaki gübreler nemden çok hızlı etkileniyor. Onun içinde her granül kovasının içine yüksek miktarda silica jel yerleştiriyoruz. Ben aliexpress üzerinden bunlardan getirttim kullanıyorum. Ayrıca pamukta deneme için başlangıç dönemde azot ihtiyacı çok az olup potasyumu sevmesinden dolayı MKP denemenizi tavsiye ederim. Bu sene(2019)da bende MKP denemesini kuracağım.

MAP gübresi pek toz yapıda bir gübre değil biraz kalın ve şubatın 15-20'si gibi mısır ekimlerini yaptığımız sırada hava soğuk olduğundan dolayı gübrenin nemleneceğini düşünmüyorum ve bu sebepten de akışında herhangi bir problem olmaz diye umuyorum.(ancak henüz denemedim).

Pamuk ekimleri  sırasında hava hem sıcak hem de nemli olduğundan dolayı gübre kesin nemlenir, ve nemlenme sorununa benim gibi detaycı biri bile kırk yıl düşünse aklına gelmeyecek silika jel ile çözüm bulmuşsunuz, sizin gibi düşünen/sorgulayan çiftçiler iyi ki var sizi tebrik ederim :))

Silika jel uygulamasını nasıl yapıyorsunuz.Biraz anlatır mısınız?

Aliexpress'te incelediğimde 2 çesit ürün var hangisini kullanıyorsunuz ve bu ürünleri aplikatörün içine mi atıyorsunuz(tıkama yapmıyor mu), bir ızgara vasıtasıylamı kullanyorsunuz  veya aplikatörün kapağına mı sabitliyorsunuz?

Peter's Prof benimde ilgimi çekmişti bence gayette başarılı ürün deneyeceğim inşallah.
Benim araştırmalarıma göre sülfat formlarının hiç birini tohum yatağına tavsiye etmiyorlar birde magnezyum sülfat fosforlu gübrelerle karışmıyor diye biliyorum orada küçük deneme kurmanızı tavsiye ederim. Biz bu sene buğday ekiminden önce sulu çözelti dekara 3-4 kg magnezyum sülfat ve çinkolu 20.20 ile ekim yapmayı düşünüyoruz.

Timac'ın greenstart  isimli gübresinde %5 oranında ve adagro'nun microstar gübresinde ise %11 oranında(azımsanmayacak bir oran neredeyse azot kadar) sülfat(so3) formunda kükürt ve her ikisinde de %2 oranında magnezyum var.Benim denemek istediğim ise greenstartın miktarındaki kadar kükürt ve magnezyum.Evet (+) değerlikli elementlerle(ca+2 , mg+2 gibi) (-) değerlikli olan fosfat iyonu bağ yapma isteğindedir, bu bağın ise toz potasyum humat ile oluşmasını önleyebilir miyiz veya hiç umusamadan direkt deneyelim mi?Yoksa firmalar bağ oluşumunu önlemek için bizim bilmediğimiz farklı bir teknoloji mi kullanıyorlar?

Ben de sırtları tazelerken dekara 2 kg çinko sülfatı (2 senede bir) ve 10 litre kadar hümik asidi ise(her sene) holder ile toprağa karıştırıyorum çok faydasını görüyorum. Denemeniz sizi olumlu yönde tatmin edecektir bu konuda hiç şüpheniz olmasın.

İnşAllah hayırlı ve bereketli bir yıl geçirme umudu ile... Kolay gelsin