toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Mikro Granul gübre / toz insektisit aplikatörü  (Okunma sayısı 30181 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Mikro Granul gübre / toz insektisit aplikatörü
« Yanıtla #50 : Kasım 28, 2018, 22:02:37 »
Konu cok teknik ve faydali bir konu. Benim dusuncem ise misir ekiminde 20 kg 20x20 taban gubresinin yaninda donume 1 kg map vermek. Bunun sonuclari nasil olacaktir?

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #51 : Kasım 30, 2018, 14:20:41 »
Konu cok teknik ve faydali bir konu. Benim dusuncem ise misir ekiminde 20 kg 20x20 taban gubresinin yaninda donume 1 kg map vermek. Bunun sonuclari nasil olacaktir?

20 kilo 20x20 çok az değil mi? ::)     Biz en kötü 40 kilo atıyoruz.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #52 : Kasım 30, 2018, 19:29:46 »
20 kilo 20x20 çok az değil mi? ::)     Biz en kötü 40 kilo atıyoruz.
Normalde 35 kg 20x20 atiyordum bu yil eger uygulayabilirsem map ile takviyenin yaninda 35 kg 26 nitrat ve 35 kg ure ile takviye yapacagim 2 defada.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #53 : Kasım 30, 2018, 19:31:12 »
Normalde 35 kg 20x20 atiyordum bu yil eger uygulayabilirsem map ile takviyenin yaninda 35 kg 26 nitrat ve 35 kg ure ile takviye yapacagim 2 defada.
Bu arada eski programim yani gecen yil 35 kg 20x20 ve 65 kg ure idi.

Çevrimdışı Abdullah ERGÜL

« Yanıtla #54 : Şubat 03, 2020, 23:25:27 »
  Geçen sene yapılan uygulamalar ve sonuçları ne oldu?

« Yanıtla #55 : Şubat 03, 2020, 23:31:34 »
Kesinlikle sırta ekim çok önemli özellikle pamukta su basmasına bağlı olan kök çürüklüğünü önlemede bire bir.

Ayrıca hiç basılmamış toprağa ekim yapıldığı için(tapan yapınca tarlanın basılmamış yeri kalmıyor) hem çıkış performansı hem de kök gelişimi süper oluyor.

Ve sırtın faydaları daha saymakla bitmez. Kolay gelsin :)

Çeşitli sebeplerden dolayı sırtları yapamadım.Önümüzdeki günlerde gübreyi serpip sırt yapsam,sırt tazeleme işlemi yapmış gibi  olur muyum?Yoksa çok mu geç oldu?

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #56 : Şubat 04, 2020, 08:40:33 »
  Çeşitli sebeplerden dolayı sırtları yapamadım.Önümüzdeki günlerde gübreyi serpip sırt yapsam,sırt tazeleme işlemi yapmış gibi  olur muyum?Yoksa çok mu geç oldu?
Günaydın
Ben kasım sonu 200 da lık pamuk için ayırdıgım yerin sırtını cektim 100 da parcayı yetiştiremedim yagmur yagdı
Benim planım 100 da parcayı en mumkun olan zamanda sırt cekip sonra ekimden once gubre atacagım. Sonra herbisit ve sırt tazelem ve tapan
Sırt cekmeden once gubre atılırda sanki sırt cekilşrken gübre sırtın alt kısımlarındada kalabilir gibi geliyor. Emin degilim tabi sahsi fikrim tohumun cimlenmesi için fosforun tohuma en yakın bolgelerde olması gerekiyor fosforun immobile olmasından dolayıda fosforun tohuma yakın bolgelerde olması iyi olur gibi

« Yanıtla #57 : Şubat 04, 2020, 18:17:15 »
Günaydın
Ben kasım sonu 200 da lık pamuk için ayırdıgım yerin sırtını cektim 100 da parcayı yetiştiremedim yagmur yagdı
Benim planım 100 da parcayı en mumkun olan zamanda sırt cekip sonra ekimden once gubre atacagım. Sonra herbisit ve sırt tazelem ve tapan
Sırt cekmeden once gubre atılırda sanki sırt cekilşrken gübre sırtın alt kısımlarındada kalabilir gibi geliyor. Emin degilim tabi sahsi fikrim tohumun cimlenmesi için fosforun tohuma en yakın bolgelerde olması gerekiyor fosforun immobile olmasından dolayıda fosforun tohuma yakın bolgelerde olması iyi olur gibi

Ekimde tohumla birlikte 2,5 kg/dekar map vermeyi düşünüyorum.Ama yine de tam emin olamadım.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #58 : Şubat 04, 2020, 21:07:36 »
Abdullah bey Gubretasın mibzer/gubre serpmeye uygun 12.52.0 Map gübresi var. Granul yapıda
https://www.gubretas.com.tr/urun/map/
Fiyat 2500 tl/ton civarı

« Yanıtla #59 : Şubat 04, 2020, 22:13:44 »
  Ünsal Bey, ben mikro granül aparatı ile tohum yanına 12.61 map gübresini kastetmiştim.Mısır kök salıncaya kadar beslesin diye.Sadece iki defa sırt yapmak için yeterli zaman olmayacak gibi.Youtube da sırt tazeleme ile ilgili bazı videolar izledim.Sırtlar çok yüksek yapılmazsa taban gübresi derinde kalmayacak gibi görünüyor.İlave olarak tohumun yanına map verilirse kökler salınıncaya kadar yetebilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #60 : Şubat 04, 2020, 22:50:30 »
Taban gübresi olarak ne dusunuyorsunuz?

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #61 : Şubat 04, 2020, 22:53:43 »
Ben mısırda ve pamukta taban gübresi olarak granul map 12.52 kullanacagım. Mikro granul kısmındanda compo expert easy start 10.48
12.61 olan map gecen yaz mısırda mikro granul makinasınsa akma problemi yasadım. O yuzden map ın sizin makinadaonce akıs kontrolu yaparsanız iyi olur.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #62 : Şubat 04, 2020, 22:59:41 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Birinci resim ilk yapılan sırtlar
İkinci resim tazelenmiş sırtlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

« Yanıtla #63 : Şubat 05, 2020, 09:39:21 »
Taban gübresi olarak ne dusunuyorsunuz?
  Bu sene taban gübresi olarak 15.25.10.ME kullanmayı düşünüyorum.

« Yanıtla #64 : Şubat 05, 2020, 09:44:31 »
Ben mısırda ve pamukta taban gübresi olarak granul map 12.52 kullanacagım. Mikro granul kısmındanda compo expert easy start 10.48
12.61 olan map gecen yaz mısırda mikro granul makinasınsa akma problemi yasadım. O yuzden map ın sizin makinadaonce akıs kontrolu yaparsanız iyi olur.
  Geçen sene easy start kullandım.Sabah saat 08-10 arası havada nem olduğundan tıkama yapıyordu.Ama saat 10 dan sonra hava ısındığından ve nem azaldığından normal akıyordu.Bu sene mikro granül ünitesindeki sandıkların herbirinin içine 3 tane 500 gramlık silika jel torbası koyacağım.Sanırım nemi alır.