toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Türkiye'de Tarım Fuarları Sorunu  (Okunma sayısı 501 defa)

Çevrimdışı Demir

Türkiye'de Tarım Fuarları Sorunu
« : Mart 10, 2018, 15:09:36 »
  Kış aylarında işlerin çok yoğun olmamasından dolayı çiftçi kanallarını daha sıkı takip etme şansı buldum. Gördüm ki neredeyse her ilde her ilçede tarım fuarı yapılıyor.

Bu fuarlar firmalar için yüksek maliyet oluşturuyor. Bu kadar fuarın olması aynı ürünlerin sürekli gezdirilmesine ve yapılan fuarların aslında boş olmasına neden oluyor.

Böyle her ilde her ilçede fuar düzenlemek yerine belirli bölgelerde çok büyük fuarlar düzenlense hem katılım bakımından hem de firmaların maliyetleri açısından avantajlı olabilir.

Örneğin Konya'da, İzmir'de, Adana'da, Bursa'da fuarlar düzenlenirse hem firmalar ürünleriyle şov yapma seviyesinde gösteriler düzenleyebilir hem de arge çalışmalarına daha fazla kaynak ayırabilir.

Çevrimdışı sadesoda

Ynt: Türkiye'de Tarım Fuarları Sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2018, 15:21:35 »
Semt pazarı gibi her gün kuruluyor neredeyse.  Kalite desen yerlerde. Aynı makinalar geziyor sürekli. Yillardir Açık havada kalmaktan rengi solmus gitmiş makinalarin. Heryer zaten badem yağı  :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #2 : Mart 10, 2018, 15:33:56 »
Aynen dediğiniz gibi zaten bir.çok firma ilçe ve bazı il fuarlarına katılmıyor. Buda bir sektör olmuş ziraat odaları otobüs tutup üyelerini bedavaya götürüyor müşteri geliyor diye firmalar bayiler katılıyor
Sonuç olarak organize eden şirket para kazanıyor.
Buna dur demenin yolu evvela çiftçi olarak misalen balıkkesir kepsut ilçesinde düzenlenen fuara fuar diye gitmemiz lazım yöre halkı gider ancak böyle bir fuara ama bizim ziraat odasına otobüs gönderip katılımcı sayısını arttırmak,ve bu organizasyonu devam ettirmek istiyorlar
Öyleyse ziraat odasının da buna katılımcı davet etmeden otobüs teklifini geri çevirmesi lazım
Yani şu ülkede adam akıllı 3 4 fuar olsa ve firmalar katılsa yeniliklerle her firma için daha büyük kazanç olacak hemde çiftçiler için

Ayrıca bunun şöyle bir zararı da var bayiler için
Misalen bergamada x makinası bayisi var makinasını 100 liradan satıyor
Kepsut fuarında makinaya 95 lira dediler mi gidip ordan alıyor
E bu makinanın bayiye girişi zaten 80 lira
Adam akıllı 3 5 fuar yapın bayi ile değil firma temsilcisi ile gelin
85den fuar satışı yapın bayide kazansın firma da kazansın

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #3 : Mart 10, 2018, 19:12:46 »
  Kış aylarında işlerin çok yoğun olmamasından dolayı çiftçi kanallarını daha sıkı takip etme şansı buldum. Gördüm ki neredeyse her ilde her ilçede tarım fuarı yapılıyor.

Bu fuarlar firmalar için yüksek maliyet oluşturuyor. Bu kadar fuarın olması aynı ürünlerin sürekli gezdirilmesine ve yapılan fuarların aslında boş olmasına neden oluyor.

Böyle her ilde her ilçede fuar düzenlemek yerine belirli bölgelerde çok büyük fuarlar düzenlense hem katılım bakımından hem de firmaların maliyetleri açısından avantajlı olabilir.

Örneğin Konya'da, İzmir'de, Adana'da, Bursa'da fuarlar düzenlenirse hem firmalar ürünleriyle şov yapma seviyesinde gösteriler düzenleyebilir hem de arge çalışmalarına daha fazla kaynak ayırabilir.

Güzel ve haklı serzenişler bulunan bir konu. Bir fuarın üreticiye olan maliyeti tahmin edemeyeceğiniz düzeylerde. Üstüne yarım yamalak yapılan etkinlikler, hem firmanını, hem de katılımcıların zor durumda kalmasına neden oluyor. Bir nevi her iki kesim için de paranız ile rezil olmak gibi bir durum söz konusu.

Bu konuda kesin çözüm, Almanya ve italya gibi gelişmiş ülkelerin uyguladıkları "az sayıda ama çok zengin içerikli" fuarlar düzenlemek.

Örneğin Almanya'da artık bir kült haline gelmiş olan Agritechnika fuarı. 2 yılda bir yapılıyor. Daha doğrusu bir yıl Almanya'da, bir yıl İtalya'da yapılıyor. Bu süre zarfında firmalar ellerinden geldiği kadar inovatif ürünler üretmeye çalışıyor. Sonuç, dünya çapından ziyaretçi ve katılımcı akınına uğrayan bir fuar elde ediyorsunuz.

2 yılda bir yapılmasının nedenlerinden biri de, gerçek anlamda duyurmaya değer inovatif ürünlerin öyle bir iki ayda ortaya konamaması. Bir fuara katılan ziyaretçi devrim yaratan yenilikler görmek istiyor. Firmalar da bu tarz ürünler sunmak istiyor ama senede 17-18 fuar düzenlenen ülkemiz gibi pazarlarda bunu olabilmesi imkansız.

Sonuç: Bir ton masrafa girerek (ki bunu mecburen ürün maliyetine yansıtan), her fuarda birbirinin aynı ürünler ile katılan ve durumdan memnun olmayan firmalar ile,
bir sürü zaman ayırmasına rağmen aynı ürünleri görmekten bunalmış ziyaretçiler.

Kazanan tek kesim var; fuar organizatörleri.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Mart 10, 2018, 19:25:22 »
Bu ayın 15inde menemen fuarı olacakmış. Daha geçen ay izmir fuarı yapıldı. Menemen izmir arası yarım saat. Ne gerek var menemende fuar yapmaya. Artık çiftçilerin de bu durumdan sıkıldığını düşünüyorum. Saçma sapan bir hal almaya başladı fuar işi.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #5 : Mart 10, 2018, 23:45:25 »
Fuarlar guzel eglenceli etkinlikler ancak 2 tane yeter konya ve bursa...

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #6 : Mart 11, 2018, 00:07:40 »
bursa fuarına hiç gitmedim ama konya fuarına gittim ve  sevmedim. Firmaların konyaya niye bu kadar yüklendiklerine de anlam veremedim.
Bence gerçek fuar İzmir fuarı
Tek geçerim
Hatta yeri değişmeden önce daha güzeldi
Keşke eski fuar alanı biraz daha genişletilip orada devam edilseydi.
Yani şöyle bi fuarı gezdikten sonra yürüyerek deniz kıyısına inilmeli kordonda bişeyler içilmeli fuar kapandıktan sonra eve otele dönmek yerine yaşayan sosyal bir akşama devam edilmeli bence

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #7 : Mart 11, 2018, 00:18:22 »

Türkiye genel hatları ile bakıldığında 5 tarımsal bölge var. İç Anadolu, Çukurova, Trakya, Ege ve Güney Doğu Anadolu.
Bu bölgelerde  ne çıkan fuarlar ise Adana, Bursa ve İzmir, Konya ve Ankara, Çorlu ve Karaevli, Diyarbakır fuarları.

Her birinde bir fuar yapılmaya kalkıldığı için başta söylediğimiz durum ortaya çıkıyor. Diğer yandan ülkemiz geniş bir coğrafya. Mesafeleri de göz önümde bulundurmak lazım.

Benim önerim Trakya’da yapılan çorlu ve karaevli fuarlarının,
Bursa ve İzmir fuarlarının,  Konya ve Ankara fuarlarının birleşmesi yönünde.

Şu an Türkiye’nin en büyük tarım fuarı, 10 gün sonra başlayacak olan Konya tarım fuarı. Gerçekten geleceği olan bir fuar. İzmir fuarı da geriden de olsa Konya’ya rakip olmaya çalışıyor.

Tek sıkıntı, Konya fuarı Konyalı üreticilerin, İzmir fuarı da Egeli üreticilerin gövde gösterisi alanlarına dönüşmesi. Ki yeküne bakınca, tamamı yine bir şekilde çiftçiye yansıyan korkunç rakamlar ortaya çıkıyor.

Fuara harcanan para teknik gelişe harcana, hem firmalar hem de çiftçi için faydalı olacak. Umarım bunu hem firmalar, hem de çiftçiler anlar bir gün.

Bu kadar isyan ettikten sonra belirtmeden olmaz. Çalıştığım firma sadece 2 fuara firma kapsamında katılıyor. Türkiye’nin en büyüğü Konya ve dünyanın en büyüğü Agritechnica. Diğer fuarlara israf edilecek parayı ağırlıklı personel imkanları ya da ar-ge gibi imkanlara aktarabiliyor.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #8 : Mart 11, 2018, 02:41:32 »
Peki yılmaz haklisin ama benim söylediğim de doğru
Bir fuar 4 gün günde 8 saat ama gün 24 saat
12 saat dinleme desek günde 3 4 saat gezme eğlenme zamanın var
Bu bakımdan ele alınca şehir fuardan daha çok önem arz ediyor bence

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #9 : Mart 11, 2018, 02:44:39 »
Peki yılmaz haklisin ama benim söylediğim de doğru
Bir fuar 4 gün günde 8 saat ama gün 24 saat
Bu bakımdan ele alınca şehir fuardan daha çok önem arz ediyor bence

Aslında bölgelere göre tarım ürünleri farklılık gösterdiği gibi, fuarların da ihtisaslaşması gerekli. Manisa’da “tarım ve hayvancılık” değil, bağcılık ve zeytincilik fuarı” olmalı. Bak bu olursa işin rengi değişir. Yoksa her fuarda pulluk/romork ikilisinden gına geldi artık.

Çevrimiçi Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #10 : Mart 11, 2018, 05:32:06 »
Açık alandaki uygulamalı fuarların daha yoğun katılımlı ve faydalı olduğunu düşünüyorum.Mesela Dlg -Öçp nin düzenlediği tarla günleri.İlk Tekirdağ Karaevli de başlamıştı sonra her yıl farklı illerde devam ettiler.Bu yıl Trakya ya tekrar döndüler 9-12 Mayıs tarihleri kasabamız Büyükkarıştıran da düzenlenecek.Ekim ayından beri çok sıkı çalışıyorlar.150 çeşit buğday,38 çeşit farklı yem bitkisi denemeleri yer alacakmış , göreceğiz bakalım.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi