toprakbilgi.com

Gönderen Konu: ---- 2019 Buğday & Arpa Fiyatları -----  (Okunma sayısı 997 defa)

Çevrimdışı ParaMiliter

---- 2019 Buğday & Arpa Fiyatları -----
« : Mayıs 02, 2019, 13:15:09 »
2019 Buğday & Arpa taban fiyatları açıklandı.

sert buğday 1.350 TL/ton (geçen sene 1.050 TL/ton)
arpa 1.100 TL/ton

____
2019 HUBUBAT ALIM FİYATLARI

Erdoğan konuşmasının son bölümünde, hububat alım fiyatlarını açıkladı.

Buna göre, TMO'nun ton başına 1150 liradan aldığı sert ekmeklik buğday yüzde 29 artışla 1350 lira oldu.  Kaliteli buğday yüzde 4 primli (kilogramda 54 Kuruş prim) olarak alınacak ve ton başına fiyatı 1400 lirayı geçecek (1404 TL oluyor). Arpa alım fiyatı da ton başına 1100 lira olarak belirlendi.

Ayrıca, 200 lira prim, mazot, gübre desteği sağlanacak
https://www.bloomberght.com/cumhurbaskani-erdogan-tobb-genel-kurulu-nda-konusuyor-2216194

Çevrimdışı Özgür

Ynt: ---- 2019 Buğday & Arpa Fiyatları -----
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2019, 17:10:59 »
2019 Buğday & Arpa taban fiyatları açıklandı.

sert buğday 1.350 TL/ton (geçen sene 1.050 TL/ton)
arpa 1.100 TL/ton

____
2019 HUBUBAT ALIM FİYATLARI

Erdoğan konuşmasının son bölümünde, hububat alım fiyatlarını açıkladı.

Buna göre, TMO'nun ton başına 1150 liradan aldığı sert ekmeklik buğday yüzde 29 artışla 1350 lira oldu.  Kaliteli buğday yüzde 4 primli (kilogramda 54 Kuruş prim) olarak alınacak ve ton başına fiyatı 1400 lirayı geçecek (1404 TL oluyor). Arpa alım fiyatı da ton başına 1100 lira olarak belirlendi.

Ayrıca, 200 lira prim, mazot, gübre desteği sağlanacak
https://www.bloomberght.com/cumhurbaskani-erdogan-tobb-genel-kurulu-nda-konusuyor-2216194

Gübre mazot desteğini zaten almıştık yinemi verecekler birde prim neyin nesi onu anlayamadım....Pirim olarak fark ödemesimi?

Çevrimdışı ParaMiliter

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2019, 17:18:44 »
mazot, gübre vs. desteğini ben de anlamadım. buğday fiyatıyla ne alakası var bilmiyorum.
sert buğday için fiyat açıklandı,
makarnalık buğday için açıklanmadı, en kaliteli makarnalık buğday fiyatı da
açıklanan sert buğday fiyatından (1350 TL'nin %4'ü kadar ) fazla olacak herhalde.
onu demek istiyorlar primden... benim anladığım bu.

Çevrimdışı valmet

« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2019, 17:23:22 »

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #4 : Mayıs 03, 2019, 04:44:13 »
Arpa 1100 az değil mi ?
1200 olması lazım en az
Bakanlık fiyat kırmadan önce 1 liraya gidiyordu zaten geçen yıl

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 304
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mayıs 03, 2019, 21:35:24 »
Arpa 1100 az değil mi ?
1200 olması lazım en az
Bakanlık fiyat kırmadan önce 1 liraya gidiyordu zaten geçen yıl

ben 1.1 e geçen sene sattım .. böyle gerçekci olmayan göz boyayan fiyatlarla .. yakında arpa buğday eken kimse kalmayacak .. dalga geçer gi bi birde cumhurbaşkanına fiyat açıklatıyorlar .. ulan açıklamayın zaten fiyat senin açıkladıgının üstünde .. fiyat düşürmek icin devlet tavan fiyat belirliyor .. 50 kuruşluk soğanı 10 tl yaptılar .. sıra buğday ekmek fiyatlarına geldi ..

Çevrimdışı cukurovali

« Yanıtla #6 : Mayıs 04, 2019, 02:51:35 »
Gerçekten 1350 liraya alım olur mu?

SM-J610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sezgin39

« Yanıtla #7 : Mayıs 04, 2019, 09:20:21 »
gerçekçi olmak lazım, o fiyatı yakalamak için ,
1_12.5 protein olacak
2-nem oranı tutacak
3-kaliteli buğday bareminin içinde olacak
4-buğdayı seri ve kolay taşımak için nakliye uygun römork olacak(çünkü randevu 3 ile kısıtlı yani vereceğin malı 3 taşımada bitirmelisin), nakliyeci tutsan hep maliyet .10 kuruşu bile hesaplamak zorundayız. yani işimiz hep bayır yukarı.
5-eğer tüccara kalırsak 1200 tl ye alırlar.bu fiyatlara inşallah işin altından kalkarız.

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2019, 20:08:43 »
Geçen sene sulu ve kuru ceyhan 99 buğdayım vardır. Çok fazla ot yoktu içinde bende yabancı ot ilacı sıkmasın diye atmadım. Ama sonradan ot çıktı. Neyse buğdayımızı biçtik kamyon kiraladık ve randevumuzu aldık tmo nun yolunu tuttuk 14 protein 78 hektolitre 11 nem geldi. Bu 3 faktör geçen sene açıklanan 1050 liraya çok rahat yetiyordu. En son numuneyi kenara ayırınca numunenin içinde bulunan yabancı ot tohumlarını tarttı ve üst limiti geçiyor dedi eksper. Ben idare edilip edilemeyeceğini sordum. O da başka buğday alınsa edilebilir karışabilir dedi başka buğday almadıkları için fiyatı yemlik yani 870 krş a çekeceğini söyledi. Bende kızdım gittim aynı buğdayı aynı gün tüccara 90 krş sattım. Sonra konusu geçti ve bunu araştırdığımda bu yabancı ot tohumlarının selektörde çok rahat temizlendiği söylendi. TMO çok kaliteli buğday istiyor lakin çok kaliteli buğday üretmek öyle kolay olmuyor kimse bunun farkında değil. Bizler çok kaliteli buğday üretmesini biliyoruz bilmediklerimizi öğreniyoruz araştırıyoruz ama çok kaliteli buğdayın değeri bu olmamalı. Başka lafım yok.

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #9 : Mayıs 04, 2019, 23:54:22 »
Geçen sene sulu ve kuru ceyhan 99 buğdayım vardır. Çok fazla ot yoktu içinde bende yabancı ot ilacı sıkmasın diye atmadım. Ama sonradan ot çıktı. Neyse buğdayımızı biçtik kamyon kiraladık ve randevumuzu aldık tmo nun yolunu tuttuk 14 protein 78 hektolitre 11 nem geldi. Bu 3 faktör geçen sene açıklanan 1050 liraya çok rahat yetiyordu. En son numuneyi kenara ayırınca numunenin içinde bulunan yabancı ot tohumlarını tarttı ve üst limiti geçiyor dedi eksper. Ben idare edilip edilemeyeceğini sordum. O da başka buğday alınsa edilebilir karışabilir dedi başka buğday almadıkları için fiyatı yemlik yani 870 krş a çekeceğini söyledi. Bende kızdım gittim aynı buğdayı aynı gün tüccara 90 krş sattım. Sonra konusu geçti ve bunu araştırdığımda bu yabancı ot tohumlarının selektörde çok rahat temizlendiği söylendi. TMO çok kaliteli buğday istiyor lakin çok kaliteli buğday üretmek öyle kolay olmuyor kimse bunun farkında değil. Bizler çok kaliteli buğday üretmesini biliyoruz bilmediklerimizi öğreniyoruz araştırıyoruz ama çok kaliteli buğdayın değeri bu olmamalı. Başka lafım yok.

Bu ilaç,gübre mazot,fiyatlarıyla çok kaliteli buğday üretmek imkansız.Onlarda biliyor ona göre fiyat veriyor.Ot çöp var diye yemlikte gitse ayıkla al sana temiz buğday.Yemlik buğday statüsü onlar için ucuz alma taktiği. otsuz çöpsüz buğdayın arasındaki fiyat farkı açıklıyor herşeyi.Senelik 21 milyon ton buğdayın yüzde kaçı otsuz çöpsüz değerleri yüksek allah aşkına.Ucuz alma taktikleri her sene işe yarıyor.Ama her sene ekim alanıda azalıyor.Yeri gelecek otlu çöplü,uyduruktan yok protein değeri yok gluten değeri bunlarda kurtarmayacak.Ülkenin  ekmeğini karşılayan buğdayların hepsinin değerleri tavan zaten :D

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2019, 01:42:09 »
ben 1.1 e geçen sene sattım .. böyle gerçekci olmayan göz boyayan fiyatlarla .. yakında arpa buğday eken kimse kalmayacak .. dalga geçer gi bi birde cumhurbaşkanına fiyat açıklatıyorlar .. ulan açıklamayın zaten fiyat senin açıkladıgının üstünde .. fiyat düşürmek icin devlet tavan fiyat belirliyor .. 50 kuruşluk soğanı 10 tl yaptılar .. sıra buğday ekmek fiyatlarına geldi ..
sen iyi satmışsın ben 1 liraya sattım sonra bi fiyat açıkladılar erkenden sattığıma dua ettim.
Yalnız son dönemlerde ilk defa buğday fiyatı bu kadar yüksek bir makamdan bu kadar erken açıklandı
Allah sonumuzu hayır etsin

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2019, 09:43:40 »
Bu ilaç,gübre mazot,fiyatlarıyla çok kaliteli buğday üretmek imkansız.Onlarda biliyor ona göre fiyat veriyor.Ot çöp var diye yemlikte gitse ayıkla al sana temiz buğday.Yemlik buğday statüsü onlar için ucuz alma taktiği. otsuz çöpsüz buğdayın arasındaki fiyat farkı açıklıyor herşeyi.Senelik 21 milyon ton buğdayın yüzde kaçı otsuz çöpsüz değerleri yüksek allah aşkına.Ucuz alma taktikleri her sene işe yarıyor.Ama her sene ekim alanıda azalıyor.Yeri gelecek otlu çöplü,uyduruktan yok protein değeri yok gluten değeri bunlarda kurtarmayacak.Ülkenin  ekmeğini karşılayan buğdayların hepsinin değerleri tavan zaten :D
Kesinlikle katılıyorum. Normalde buğdayı çok severim bitkisini yetiştirmesini değerini lakin değeri bu değil hesap ortada bu fiyatlarlarla bu maliyetlerle buğday çiftçisi 100-200 TL para kazanır dekarda. O da her türlü düzeni aleti ekipmanı kendisinin ve tam olarak çalışıyorsa. Daha bunun içinde alet ekipmanın bakım onarım maliyeti yok.