toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Arpa Yerine Tekrar Arpa  (Okunma sayısı 5185 defa)

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arpa Yerine Tekrar Arpa
« Yanıtla #25 : Ağustos 06, 2018, 09:07:30 »
Ali bey sözleşmeli ekim işinde olurya bizim bu tarafı düşünürlerse yıllık 500-550 dönüm ben ekebilirim
abi aklımda olsun teklif ederim ..

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #26 : Eylül 07, 2018, 00:38:44 »
Bu yıl arpa olan yerlere, tekrar arpa ekmeyi düşünüyoruz.(birazda mecburiyetten)

Gübrelemeyi biraz arttırarak ve 1-2 sefer yapraktan micro besin takviyesiyle olur düşüncesindeyim. Nisan ayı içerinde de sulama şansımız olabilirse sulayacağız.   

Şu şekilde uygulama düşünüyorum. Eksiği fazlası nasıldır.

Taban gübresi olarak 10 kg/da 15.15.15 + 20 kg/da DAP (mibzer ile)

1.üst gübre 10 kg/da Üre
2.üst gübre 10 kg/da
Nitropower

Çinko+combi ile de yapraktan gübreleme

Kardeş ben 4 senedir kıraç yerlere mecburen arpa üzerine hep arpa ektim.İlk sene ortalama 500 kg ken ikinci sene 450 üçüncü sene 400 kg gibi oynamalar oldu.Ama mevsimlede alakası var.Şimdi gübre demişsinde dapın çuvalı 160 lira 20-20,130 lira üre şuan 110 lira nasıl çıkacaksın bu işin içinden.Çinko + combi bunlarda çok zamlandı.Eskiden gübrede sıkıntı yoktu.Pas ilacı bile atardık hemde opera max.Bunları attıkta 400 kg dekarları görebiliyorduk.Şimdi bunların hangisini atabilirz.satacağımız zaman hasat ettiğimiz ürün yine 90 kuruş.Bu sene 10 kg kök gübresi 10 kg üre fazlası cepten gider.Bu gübrelerle ne kadar verim alınır bilemem mevsimede bağlı olabilir.Ot ilacı en ucuzundan pas ilacını defterden sil.Çiftçinin biteceği bir yıl olacak belkide.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #27 : Eylül 08, 2018, 02:28:09 »
Hububat ardı hububat, münavebe
 bakımından yarı uyumludur.

Yani ekim yapılabilir ama çok yıllık tekrar giderek artan bir verim kaybına neden olur.

Yağış rejiminde yaşanan değişimler nedeni bu verim kaybı algilanamayabilir ancak cok yillik ortalamalara bakılınca kayıp net biçimde kendini gösterir.

Çevrimdışı ademin

« Yanıtla #28 : Ağustos 10, 2019, 14:55:45 »
Elimde eski bir kitap var."Marifetname"
Burada yazıyor.Tabir olarak yazdım.Bu kadar açıklama yok.
Fakat bu sisteme göre yillar.60 yılda bir kendini tekrar edermiş. Bu yıl 1958 yılının benzeri oluyormuş.
Bu yıla köpek yılı adı verilmiş. 2018.
Bu yıl buğday ve yiyecek maddeleri revaçta  olur.Pahalilik baş gösterir diyor.
1958 de  dolar 2 tl den  9tl ye çıkmış o yil.Bu yıl aynı zaman da hak ve adalet yılı;hakkini alma yılı her konuda.Bir konuda haklıysan hakkını alabilirsin.
2 yıl üst üste  buğday ektim 300 kg da kaldı.Başlarda kurak oldu.Sonradan olduktan sonra yağmur çok yağdı.Yemlik sattık 90 krş. a
Trakyalılar yağmurdan ayçiçeğini hazirana doğru zar zor ekebildiler.
Bu yıl 2018 meyvenin bol ve ucuz olacağını da yazıyor.
2019 için olabilecekleri bir üst  yazıda yazdım.
Arpa da bu mantar ilaçlarını uygulamak iyi geliyor ama buda akıntıya karşı bir çaba olur gibime geliyor.2019 için.
Bunlar benim bu kaynağa göre tahminim.
Tarım doğal şartlara tabii olduğu için teknoloji çok fayda etmeyebilir.Yilin desteklemesi lazim.
Bizim burda tuttu. Arpalar çok zayıf ti bu sene. Aksilik herkes de arpaya yönelmişti bu sene. 2020 de arpa mi buğday mi ekelim abi bir bakalım su kitaba

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı sebazios

Arpa Yerine Tekrar Arpa
« Yanıtla #29 : Ağustos 10, 2019, 23:17:06 »
Bizim burda tuttu. Arpalar çok zayıf ti bu sene. Aksilik herkes de arpaya yönelmişti bu sene. 2020 de arpa mi buğday mi ekelim abi bir bakalım su kitaba

Ben de aynı kararsızlık içerisindeyim. Yerler (son 2 yıl üst üste olmak kaydı ile) 4 yılda 3 kez kanola ekildi. Şimdi değişecek ama doğru karar Arpa mı, buğday mı?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #30 : Ağustos 10, 2019, 23:26:03 »
Başka yeri bilmem burada tarla kıraçsa seçenek çok az. Kabaca arpa yada nohut. Nohut fiyatları gecen sezona denk sayılır. Arpa fiyatı ise kayda değer miktarda artış gösterdi. Yani kıraçta ibre arpadan yana sulanır yer ise bol secenekli. Demem o ki fiyat dalgalanmaları kıraç arazide çalışan çiftçinin davranışını çok değiştirmiyor. Çünkü seçenek yok gibi. Sulanırda ise seçenek çok. Artan buğday fiyatları ve maliyetler çiftçiyi buğdaya kısmi de olsa yoneltebilir. Ben mevcut durumda buğday ekiminin bir miktar atacağını ama arpa ekiliş miktarını çok etkilemeyeceğini tahmin ediyorum

Çevrimdışı ademin

« Yanıtla #31 : Ağustos 11, 2019, 06:06:13 »
Bu kitap ne diyor acaba , buğday senesi mi arpa senesi mi ? Ona göre ekerdik

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #32 : Ağustos 13, 2019, 06:19:01 »

2020 yılı çok hoş bir yıl olurmuş. Sene ortasında çok yağış olurmuş yani haziran sonu temmuz başı gibi,bu kadar yazıyor bu konu da

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi