toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Arpada Yatma Nasıl Engellenir?  (Okunma sayısı 2231 defa)

Çevrimdışı Cenap

Arpada Yatma Nasıl Engellenir?
« : Ocak 18, 2018, 18:40:30 »
Azotlu gübreleme ve yağışlı bir yılda,arpa bitkisinin yatmaya karşı hassas bir bitki olduğu çoğu zaman görülmüştür.

Sık ekilen arpalar boya kaçıp yattığı gibi,seyrek arpalarda verimden dolayı düşmektedir. Bazende istisnai bir durum olarak yeterince beslenemeyen bitki sapı,hastalık ve benzeri nedenlerle yine yatabiliyor.

Yani bir şekilde yatmaya karşı eğilimi olan arpayı, nasıl ayakta tutabiliriz?

Forumdaki arkadaşlardan bilgilerini esirgememelerini umut eder,tecrübe ve düşüncelerinizi merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 324
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arpada Yatma Nasıl Engellenir?
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2018, 18:49:22 »
ben geç ekimle bu sorunu çözdüm yıllardır afet harici ekin yatmıyor.birde yapraktan potasyum v kalsiyum uygulama faydalı olur

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #2 : Ocak 18, 2018, 18:58:17 »
ben geç ekimle bu sorunu çözdüm yıllardır afet harici ekin yatmıyor.birde yapraktan potasyum v kalsiyum uygulama faydalı olur

Bizim arazilerimizde zaten yoğun bir kireç var. Hangi dönemlerde uygulama yapmak gerekir ve kaç uygulama olmalı?

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ocak 18, 2018, 22:05:24 »
Bizim arazilerimizde zaten yoğun bir kireç var. Hangi dönemlerde uygulama yapmak gerekir ve kaç uygulama olmalı?
kireç değil kalsiyum .. senin arazindeki kireç bitkiye kalsiyum vermiyor .. yaprak analizi yaptır kalsiym eksikliği çıkacaktır eminim.kardeşleme döneminde ve sapa kalkma döneminde 2 uygulama bence yeterli olur .. potas kalsiyum magnezyum bunlara yogunlaş yeterli .. sen toprağında olanı boşver muhtemelen yğksek phdan dolayı hiçbirşey alamıyor ..

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2018, 22:53:17 »
kireç değil kalsiyum .. senin arazindeki kireç bitkiye kalsiyum vermiyor .. yaprak analizi yaptır kalsiym eksikliği çıkacaktır eminim.kardeşleme döneminde ve sapa kalkma döneminde 2 uygulama bence yeterli olur .. potas kalsiyum magnezyum bunlara yogunlaş yeterli .. sen toprağında olanı boşver muhtemelen yğksek phdan dolayı hiçbirşey alamıyor ..

Bilgiler için tesekkür ederim.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2018, 21:58:37 »
Kalsiyum tek başına kullanılmalı. Diğer gübreler ile karıştırılmamalı.
Potasyum ve magnezyum takviyesi iyi olacaktır.
Potasyum sap mukavemetini artırırken stres koşullarına karşı direnci artıracaktır. Magnezyum ise bitkideki hasarı onarmaya yardımcı olacaktır.
Potasyum 300-400gr/da
Magnezyum 100gr/da
Kalsiyum ise 400-500gr/da kullanılabilir.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2018, 22:24:05 »
Kalsiyum tek başına kullanılmalı. Diğer gübreler ile karıştırılmamalı.
Potasyum ve magnezyum takviyesi iyi olacaktır.
Potasyum sap mukavemetini artırırken stres koşullarına karşı direnci artıracaktır. Magnezyum ise bitkideki hasarı onarmaya yardımcı olacaktır.
Potasyum 300-400gr/da
Magnezyum 100gr/da
Kalsiyum ise 400-500gr/da kullanılabilir.
gramajlar için teşekkürler .. neredeyse potasyum ve kalsiyumda ben yarısını kullanıyordum .. ilave gübreleri gönderirsen sevinirim .. :)

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2019, 02:08:22 »
Sonunda makarnalik bugday konusunda pes ettim. Bu sene daha sonraki sene pancar ekilecek yere arpa ekmeyi planliyoruz. Organik madde yuksek, kalsiyum yuksek, ph 7.5,  ic anadolu sulu sartlarda yatmayacak ve verimi yuksek olacak arpa arayisindayim. Cukur arazi oldugu icin muhtemelen fungusit uygulamak zorunda kalacagiz, en buyuk korkum yatmasi, yatmaya en dayanikli bildiginiz cesitleri yazabilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2019, 11:23:04 »
"Arama sağda-solda. Aradığın arpa Arcanda" vb sloganlarla satılan arpa, aradığın çeşit olabilir.
800kg/da biçilen yer gördüm. Hiç yatık yoktu.

Çevrimdışı atila

« Yanıtla #9 : Ekim 12, 2019, 14:19:07 »
Clarica
2 sıralı, Ata Tohumculuk Polatlı. 2 sene ektim, sulu şartlarda 580-670 kg/dekar verim aldım, hiç yatma olmadı. Bu sene yüksek tohum fiyatından dolayı (2800 TL/ton), 2 sıralı Emmon (Trakya Tarım ?) çeşidini ekeceğim.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2019, 21:05:39 »
Clarica
2 sıralı, Ata Tohumculuk Polatlı. 2 sene ektim, sulu şartlarda 580-670 kg/dekar verim aldım, hiç yatma olmadı. Bu sene yüksek tohum fiyatından dolayı (2800 TL/ton), 2 sıralı Emmon (Trakya Tarım ?) çeşidini ekeceğim.
İsmi Emon diye kalmış aklımda. Bir yıl ektim. Dolgun taneleri vardı. Verim hatırlamıyorum ama 500 civarı olmalı. Yatma yoktu.
Onun içinde bayi " Ek Emon, taşı kamyon kamyon" demişti. :)
Şimdi dikkatimi çekti. Bizim bayilerde edebiyat zayıf değilmiş. :)

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2019, 21:24:22 »
Sizce arpada DAP mı yoksa kompoze 20.20 mi?
Biz 20 kg/dekar DAP kullandık.
Cins olarak Larende
Ayrıca Seymen çeşidini deneyecem.
1200 rakım duyan varmı acaba bu çeşidi :)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #12 : Ekim 12, 2019, 21:48:48 »
Sizce arpada DAP mı yoksa kompoze 20.20 mi?
Biz 20 kg/dekar DAP kullandık.
Cins olarak Larende
Ayrıca Seymen çeşidini deneyecem.
1200 rakım duyan varmı acaba bu çeşidi :)
O rakım duymadım. Ama Seymen, yukarıda bahsettiğim Arcanda çeşidine göre soğuğa biraz daha fazla dayanıklı.

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #13 : Ekim 12, 2019, 22:26:55 »
O rakım duymadım. Ama Seymen, yukarıda bahsettiğim Arcanda çeşidine göre soğuğa biraz daha fazla dayanıklı.
Virgülün önemi :)
Deneyip görecez iddalı bir çeşide benziyor.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #14 : Ekim 12, 2019, 22:30:57 »
:)
Hedef ne bilmiyorum ama kapasite olarak +500kg yok gibi.
Birde gübre sormuşsunuz. 20-20 hayatımda bir kez kullandım. Hububatta istisnasız dap kullanıyorum. Bana göre bulunduğum bölge için f/p olarak en iyi ürün.

Çevrimdışı seyit

« Yanıtla #15 : Ekim 12, 2019, 23:53:14 »
yeni nesil arpalarda yatma göremedim kök boğaz hastalığı yoksa tabi progen finola dekar 1 ton net verim verdi bu yıl campakne diye bi tohum aldım çok erkencilikde iddalı 6 sıralı arpalar içinde en yüksel hektolitre sahip yarın ekime başlıycam makarnalık buğday fito burgaz soğuk hassasiyeti var geç ekimde üst düzey verimler oluyor piyasada istenen bi çeşit tavsiye ederim

Çevrimdışı Umut

« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2019, 07:45:52 »
:)
Hedef ne bilmiyorum ama kapasite olarak +500kg yok gibi.
Birde gübre sormuşsunuz. 20-20 hayatımda bir kez kullandım. Hububatta istisnasız dap kullanıyorum. Bana göre bulunduğum bölge için f/p olarak en iyi ürün.
Hedef 500  :)
Tarım 92 den 350 civarı aldık
Larende de 400 kiloyu biraz geçtik.
Ama buğdayda başarılı olamıyoruz .
Arcanda 'yı ekmek istedim ama bölgede getiren yok .

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #17 : Ekim 14, 2019, 16:32:55 »
En güzel arpa seçeneği ekmemek aslında ;)
Bu yıl çok umutluydum iyi verim bekliyordum hasata yakın bir kuvvetli rüzgarlı yağış ile tüm arpa yattı buğdaylarda zarar yoktu fazla

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #18 : Ekim 17, 2019, 21:23:42 »
yeni nesil arpalarda yatma göremedim kök boğaz hastalığı yoksa tabi progen finola dekar 1 ton net verim verdi bu yıl campakne diye bi tohum aldım çok erkencilikde iddalı 6 sıralı arpalar içinde en yüksel hektolitre sahip yarın ekime başlıycam makarnalık buğday fito burgaz soğuk hassasiyeti var geç ekimde üst düzey verimler oluyor piyasada istenen bi çeşit tavsiye ederim
Ben ekmedim ama en iyi arpa tohumu campagne(şampanya) Aradım bulamadım.Bende campei aldım.Aslinda campagne sandım,onun için aldım diyeyim.Hayirlisi
Yatmamasi için; doğru sıklıkta ekim.Normal taban ve normal üst gübreleme ile olur

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı seyit

« Yanıtla #19 : Ekim 17, 2019, 21:54:04 »
Ben ekmedim ama en iyi arpa tohumu campagne(şampanya) Aradım bulamadım.Bende campei aldım.Aslinda campagne sandım,onun için aldım diyeyim.Hayirlisi
Yatmamasi için; doğru sıklıkta ekim.Normal taban ve normal üst gübreleme ile olur

önce haberim olsaydı tohum konusunda yardımcı olurdum size türkiye satışı ve üretimini yapan konyada  arkadaşım tohum fiyatını kac tlye aldınız

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #20 : Ekim 18, 2019, 16:45:06 »
önce haberim olsaydı tohum konusunda yardımcı olurdum size türkiye satışı ve üretimini yapan konyada  arkadaşım tohum fiyatını kac tlye aldınız
2.90tl/kg champie arpa tohumu