toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Arpanın Üretim ve Hasatı.  (Okunma sayısı 1133 defa)

Çevrimdışı FatihEFE

Ynt: Arpanın Üretim ve Hasatı.
« Yanıtla #25 : Eylül 07, 2018, 13:08:29 »
Fatih aile çiftliklerinden bedava alamıyormusun geçen gün bir üretici internette tavuk gübresi için bir ilana bıraktığım telefon numarasından bana ulaştı 3-4 kamyon varmış kamyon ayarla gel bedavaya al dedi. Sizin orada tavuk çiftliklerini bir araştır derim ama kullanacağın miktarı iyi hesaplı tuzlu olduğu için zarar vermesin.
Son yıllarda tavuk gübresi bedava idi ama artık bedava olur mu endişeliyim.
Hatta bedava inek gübresi de var ama 15km mesafe Git gel 30km yere kamyon girmiyor bahçeci olduğumuz için römorklarımız 3 3.5 tonluk nakliyesi bu mazot fiyatıyla gübre fiyatına denk gelecek neredeyse
Koyunculuk yakın çevrede var ama onunda römorkunu 200 liradan satıyorlar.
Arpa tuzluluğa dayanıklı bir bitki olduğu için arpa yerinde kullanılabilir diye düşünüyorum

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #26 : Eylül 11, 2018, 10:31:07 »
Bu sene arpanın çuvalı 6 sıralı ramata yada 6 sıralı lord 110ile  120 lira olacağını söyledi tarım kredi memuru.Bu sene biçitiğimiz arpalar tohumluk bırakmadık iyi değil diye hata ettik galiba..

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #27 : Eylül 11, 2018, 11:24:55 »
Bu sene arpanın çuvalı 6 sıralı ramata yada 6 sıralı lord 110ile  120 lira olacağını söyledi tarım kredi memuru.Bu sene biçitiğimiz arpalar tohumluk bırakmadık iyi değil diye hata ettik galiba..
Kendi arpanızı kaça sattınız?
Dekara kaç kg tohum atıyorsunuz?

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #28 : Eylül 11, 2018, 15:09:36 »
Kendi arpanızı kaça sattınız?
Dekara kaç kg tohum atıyorsunuz?

Kendi arpamı sezonda 90 kuruşa sattım.Dekara geçen sezon biraz fazla attım 23 kg kadar gitti mibzerle.Bu sene 20 kg dan fazla ekmeyecem.Verimde düşüktü çok yanık arpa vardı aralarında ve taneler hoşuma gitmedi bende hepsini sattım.Böyle olacağını bilseydim ayırırdım herhalde..

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #29 : Eylül 11, 2018, 15:42:26 »
Kendi arpamı sezonda 90 kuruşa sattım.Dekara geçen sezon biraz fazla attım 23 kg kadar gitti mibzerle.Bu sene 20 kg dan fazla ekmeyecem.Verimde düşüktü çok yanık arpa vardı aralarında ve taneler hoşuma gitmedi bende hepsini sattım.Böyle olacağını bilseydim ayırırdım herhalde..
Zayıf olduğu için kendi arpanızdan 25kg/da ayırmak gerekirdi. Cılız, kırık Vs tane için. 900tl fiyat+50tl prim desteği ile maliyet yaklaşık 24tl/da olacaktı. Sertifikalı olursa 2500tl/ton üzerinden 20kg tohum atsanız 50tl tutar. 8tl destek 42tl düşer. Kendi arpanız 24tl tuttu buna tohum ilacı, sellektor maliyeti, işçiliği eklerseniz kabaca 30tl desek arada 12tl/da fazla masrafınız olur. Yani güncel fiyat ile 10kg/da fazla verim alsanız aradaki farkı amorti edersiniz. Kaç dekar edeceksiniz bilmiyorum verim artışıolmasa bile işçiliğe değermi siz karar verin.

Kaldı ki sertifikalı tohum ekmeyene destek verilmeyecek gibi bir söylenti var.

Çevrimdışı ORION

« Yanıtla #30 : Eylül 11, 2018, 20:02:55 »
Abi tahıl üretimini kesinlikle bırakıyorum araziyi telle çevirip koyunu salacam içine ... mazot olmuş 7 tl gübre olmus 3.6 bu iş yapılmaz artık ;)