toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğday Gelişim Dönemleri ve Sıcaklık İstekleri  (Okunma sayısı 18807 defa)

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Buğday Gelişim Dönemleri ve Sıcaklık İstekleri
« Yanıtla #25 : Nisan 20, 2019, 21:13:03 »
Daha once bugday ekimi yaptiniz mi?
Bugday susuz arazi icin uygun bir urun.

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Özgür

« Yanıtla #26 : Nisan 20, 2019, 23:28:49 »
Hiç kullanışlı bir site değil aradığım şeyi bulamıyorum burdan yöneticiye seslenmek istiyorum bu formu biraz derleyip toplayın düzenleyin aradığımızı bulalım

Çiftçiliğe yeni başlayacak olsan bu forumdaki konuları okuyarak bile bu işi yaparsın.Aradığın şey tam olarak nedir anlayamadım...

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #27 : Nisan 20, 2019, 23:43:49 »
Hiç kullanışlı bir site değil aradığım şeyi bulamıyorum burdan yöneticiye seslenmek istiyorum bu formu biraz derleyip toplayın düzenleyin aradığımızı bulalım

Aradığınız şeyi bulamadığınızı yazmışsınız. Belkide o konu forumda yok.

Olmayan yada bulamadığınız  konunun "derlenip toplanması" ihtiyacını hissetmekte ilginç doğrusu.

Şahsen bilgi, tecrübe ve paylaşma şevki bakımından ortalamanın çok üzerinde bir forum olduğunu düşünüyorum.

Keşfedemediğim daha seviyeli ve düzenli bir forum varsa paylaşmanız çok yararlı olacak.

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #28 : Nisan 21, 2019, 00:22:49 »
Merhaba, öncelikle toprak_bilgi_formu'na hoşgeldiniz.

Hangi konuda bilgi almak istediğinizi burdan bize iletirseniz, size yardımcı olmak adına kolaylık sağlamış olursunuz.
 Türkiye çiftçileri Avrupa çiftçilerine göre yeterli bilgiye sahip olmadığı için ve tarımı kabaca icra ettiği için böyle bir site kurulmuştur. Burdaki üyelerin çoğunluğu yeterli teknik bilgiye sahip ve bu bilgiye başkalarıyla paylaşmaya her zaman hazır. Zaten burda bulunmamızın amacı; "klasik tarım tekniklerini bir kenara bırakıp, modern tarım teknikleri ile bilinçli üretim yapmak ve global tarıma ayak uydurmak" tır.

Şimdi sorunuzu bekliyoruz..?

Çevrimdışı seref9

« Yanıtla #29 : Nisan 21, 2019, 23:49:17 »
Kıymetli dostlar ilginiz için hepinize teşekkür ederim.

Dededen kalma 35 dönüm  bir arazi var, susuz arazi, genelde boş durur. Türkiye tarım arazilerinin boşta kalması beni rahatsız ettiğinden ne ekeyim diye düşündüm. Toprak analizi yaptırayım amma ne kadar toprak alıp neyin hangi elementlerin analizini yaptırmalıyım? Ve En önemlisi ne ekmeliyim?

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2019, 07:40:30 »
Kıymetli dostlar ilginiz için hepinize teşekkür ederim.

Dededen kalma 35 dönüm  bir arazi var, susuz arazi, genelde boş durur. Türkiye tarım arazilerinin boşta kalması beni rahatsız ettiğinden ne ekeyim diye düşündüm. Toprak analizi yaptırayım amma ne kadar toprak alıp neyin hangi elementlerin analizini yaptırmalıyım? Ve En önemlisi ne ekmeliyim?
Tarlanız nerede? Yaklaşık rakım kaç? Ova mı, bayırda mı? Kuzey rüzgarına açık mı? Toprak tahlilinde ekeceğiniz bitki veya ağaca göre farklı derinliklerden toprak numunesi alınır. Tarım il müdürlüklerinden bu konuda destek alabilirsiniz. Ya da google'da size en yakın toprak tahlil laboratuvarını bulabilirsiniz.

Çevrimdışı seref9

« Yanıtla #31 : Nisan 22, 2019, 20:07:08 »
Kelkit/1450rakım/%15~20 eğim susuz arazi hertürlü rüzgara açık

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #32 : Nisan 23, 2019, 10:37:36 »
Kelkit/1450rakım/%15~20 eğim susuz arazi hertürlü rüzgara açık
Bölgenizde hangi çeşit dayanıklı ve hangi çeşit uyum sağlıyorsa onu seçmelisiniz.

Gübreleme konusuna gelince...
Ekimden önce bir hedef verim tahmini ile ekim yapılır ve bu doğrultuda taban gübre ve üst gübre miktarları belirlenir.

Bölgenizdeki ortalama verimler nasıl?

Çevrimdışı seref9

« Yanıtla #33 : Nisan 23, 2019, 12:49:48 »
Karabuğday ekmeyi düşünüyorum. Bugün tohum için birini aradım. Kg 25 TL dedi. 100 kg verebilirim dedi. 10 dönüme ekebilirsin dedi. Mayısta ekebilirsiniz dedi. Dönümüne 70 kg verim alabilirsin dedi. Ne düşünüyorsunuz ? Eksek elde ettiğimiz ürünü aynı fiyattan satabilirmiyiz?
Piyasası nasıl?

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #34 : Nisan 24, 2019, 01:00:38 »
Karabuğday ekmeyi düşünüyorum. Bugün tohum için birini aradım. Kg 25 TL dedi. 100 kg verebilirim dedi. 10 dönüme ekebilirsin dedi. Mayısta ekebilirsiniz dedi. Dönümüne 70 kg verim alabilirsin dedi. Ne düşünüyorsunuz ? Eksek elde ettiğimiz ürünü aynı fiyattan satabilirmiyiz?
Piyasası nasıl?
Kara buğday tarımı nasıldır bilmiyorum. Sitede daha önce tecrübe eden varsa size yardımcı olur.

Yalnız normal buğday tarımında dekara her 100 kg verim için en az 1.5 kg'ın üzerinde fosfor ve 2.5 kg'ın üzerinde azot gerekir.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #35 : Nisan 24, 2019, 08:11:54 »
Piyasası nasıl?
Kg fiyati cok yuksek. Ayrica 100 kg tohum ile 6 dekar ancak ekebilirsin. Donume 17 18 kg tohum atmalisin. Siz bence yakininizda bulunan tohum bayisinden oneri alin sizin bolgeye uygun bir cins ekin derim. Tohumun Kg fiyati 3 tl civari olmali.

Çevrimdışı seref9

« Yanıtla #36 : Nisan 24, 2019, 19:25:35 »
Kara buğday tarımı nasıldır bilmiyorum. Sitede daha önce tecrübe eden varsa size yardımcı olur.

Yalnız normal buğday tarımında dekara her 100 kg verim için en az 1.5 kg'ın üzerinde fosfor ve 2.5 kg'ın üzerinde azot gerekir.

Kg fiyati cok yuksek. Ayrica 100 kg tohum ile 6 dekar ancak ekebilirsin. Donume 17 18 kg tohum atmalisin. Siz bence yakininizda bulunan tohum bayisinden oneri alin sizin bolgeye uygun bir cins ekin derim. Tohumun Kg fiyati 3 tl civari olmali.

İlginiz için teşekkürler.

Karabuğday Yetiştircileri Derneği Başkanı ile görüştüm; Kg/6.5 TL +KDV den tohum verebileceğini söyledi. Alış fiyatlarının kg/ 3TL olduğunu söyledi. Ayrıca Tıbbi bitkiler kategorisinde dekara 80 TL destek olduğundan bahsetti bunun üzerine
Kelkit/Tarım İlçeye gittim orda kg 8.77 TL tohum varmış. Daha sonra Destekler konusunda Tıbbi Bitki desteği olduğunu söyledim onların bilgisi yoktu. Konu ile ilgili çalışma yaparak tarafıma bilgi verilmesi hususunda ricada bulundum. Yarın tekrar görüşeceğim. Bakalım negibi gelişmeler olur. Yeni şeyler öğrendikçe burdan bilgi paylaşımında da bulunacağım.

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #37 : Ağustos 09, 2019, 12:02:23 »
Son durum nedir? Neler yaptınız?

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #38 : Ağustos 10, 2019, 23:30:26 »
Bölgeniz, karabuğdayın agronomik gereksinimlerine uygun.

Denemeniz oldu mu? Oldu ise sonuç ile ilgili bilgilendirirseniz forumda memnun oluruz.

Çevrimdışı muhammet6347

« Yanıtla #39 : Ağustos 17, 2019, 16:29:19 »
Her kış sakin kafa ile en az iki defa okuduğum buğdayın her evresini detaylı olarak anlatıldığı güzel bir yazı

https://bugdaybiz.wordpress.com/fenoloji/

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #40 : Eylül 04, 2019, 00:17:43 »
Her kış sakin kafa ile en az iki defa okuduğum buğdayın her evresini detaylı olarak anlatıldığı güzel bir yazı

https://bugdaybiz.wordpress.com/fenoloji/

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yazıyı paylaşabilirsen iyi olur sayfa açmıyor...