toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğdayda yapraktan Sıvı Azot uygulaması  (Okunma sayısı 2889 defa)

Çevrimdışı Unsal

Buğdayda yaptaktan Sıvı Azot uygulaması
« Yanıtla #25 : Nisan 14, 2018, 09:43:16 »
Abd ve Kanada da katı formda gübre kullanımı neredeyse yok. Orada Uan32 kullanımı bitkinin kök bölgesine ilaçlama makinalrına takılan Y-Drop adı verilen aparatlarla yapılıyor.
Tigem ceylanpınarda Uan32 kullanımına döndü. Onlar pivot ile sulama yaptıklarında fertigasyon seklinde işlemi yapıyorlar. Turkiyede IBC tank bazında satış yapan firmalar var. Damla sulama/center pivot kullanan çiftçilerin fertigasyon yöntemi kullandıklarında maliyet olarak en avantajlı olan ureyi kullanmaları ekonomik oluyor. Burada bahsettigim genelde mısır için gecerli bilgiler.

Çevrimdışı karga

Ynt: Buğdayda yaptaktan Sıvı Azot uygulaması
« Yanıtla #26 : Nisan 14, 2018, 22:20:24 »
20 litre bidon 65 tl. Ama ben son anda 1 litreye çevirdim. Azotölçerle geldi danışman. 0,7 ve altı gelseydi azot eksikliği olurmuş. Benimki 0,85 gibi geldi. Tabi ne kadar sağlıklı ölçüyor Allah bilir.  Yağmur yağmaz da nitratları atamazsam 10-15 gün arayla ama bundan ama başka birşey atıcam kısmetse. Azotsuz bırakamam buğdayları. İçim rahat etmez.
başkan önder Çiftçi'de azofol diye bir ürün var o nasıl sizin orda kullananlar vardır

Çevrimdışı valmet

Ynt: Buğdayda yaptaktan Sıvı Azot uygulaması
« Yanıtla #27 : Nisan 16, 2018, 09:57:30 »
İlginç.  Aynı ürün gübretaşta da var.  Aynı soruyu kanolalar için sorduğumda onun mühendisi de 600 cc geçmeyin dedi. Yılmaz'în normal üre uygulama tavsiyeleri bildiğim kadarı ile uygulama tecrübeleri ile sabittir. UAN'ı dekara bir litre uyguladınız mı? Görsel bir zarar var mı?
Evet 1 lt/da uygulama yaptım. Attıktan 3 gün sonra (dün) gittiğimde bayrak yapraklarda sararma yoktu. Eski yapraklar zaten sararmıştı. Azotölçerle baktığımızda 0,80-0,85 arasında kaldı ölçümler. Oysa ben daha yüksek bekliyordum. Danışmanla başka tarlalara da baktık. Hiçbirinde 0,86 nın üstü değer gelmedi. Yeşil kurutan attığımız ayçiçek tarlalarında morarmış hardallar 0,45 lerde kalmıştı. Su kesen ve boyu henüz bir karış olan sararmış buğdaylarda ise 0,25ler seviyesinde ölçüm aldık.
Çektiğim fotoların herbiri en az 5 mb olduğundan resim atamıyorum.

İlaç bayisi ile biüre konusunu konuşmuştuk. Onun iddiasına göre düşük biüre olan ürünlerde ph seviyesi yazması gerekiyormuş. Ellerinde bulunan farklı markalara ait 2 tane Uan32, bir tane benzer içerikli ama %28N içerikli ve Dr tarsa'nın ürünü vardı.

Ph göstergesi olanlar hariç üzerinde düşük biüre ibaresi olan yoktu.
....
Bidonun üstünde pH aralığı yazıyordu ama düşük biüre ile ilgili hiçbir ibare yoktu. Satıcının dolduruşuna mı geldik ne.  ???

başkan önder Çiftçi'de azofol diye bir ürün var o nasıl sizin orda kullananlar vardır
İnan adını bile ilk defa duydum.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Buğdayda yapraktan Sıvı Azot uygulaması
« Yanıtla #28 : Nisan 16, 2018, 10:03:51 »
Ph aralığı bana mantıklı gelmemişti ama bu konuda bilgim olmadığı için dinlemekle yetindim. Demek ki doğru değilmiş. Üzerinde ne yazıyorsa onun bağlayıcılığı olduğu için. Etiket ne ise onu dikkate almak lazım.