toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Danelik Mısır Ara Çapası..  (Okunma sayısı 434 defa)

Çevrimdışı of@s

Danelik Mısır Ara Çapası..
« : Haziran 14, 2017, 10:04:35 »
Nisan sonunda ektiğimiz danelik mısıra bir hafta sonra başlayan yağış serisi sebebiyle ancak çapa yapmaya fırsat bulduk. Ot ilacı, yaprak gübresi atmak amacıyla 3 kez girsekte çapa için tava yeni geldi sayılır. Çapayı ot için değil havalandırmak için yaptık. Ayakları ayarlarken yan köklere zarar vermemek için daha yakın ve derin karıştırmaktan kaçındık.
Çeşit : NK Famoso.

Çapa yapılmadan az önceki hali.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çapayı merdanesini söküp ayaklarını ayarladığım yaylı kültivatör ( Aysan ) ile yaptım.

Ve çapa sonrası...

Çevrimdışı ydincbayram

Ynt: Danelik Mısır Ara Çapası..
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2017, 00:20:40 »
Misira zarar vermeden nasil cektin aysani Oguzhan?
Cok zor bir is ustlenmissin.
Ara capa lazim sana.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2017, 09:17:54 »
Misira zarar vermeden nasil cektin aysani Oguzhan?
Cok zor bir is ustlenmissin.
Ara capa lazim sana.
Ayaklarını ayarlayıp, gergileride az gevşek bırakınca sanılandan kolay oluyor.
Bugün bende onu düşündüm. İçimdeki "gelecek seneye"lere bir tane daha madde ekleyeyim. :)

Çevrimdışı Göktürk

« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2017, 20:45:53 »
Ayaklarını ayarlayıp, gergileride az gevşek bırakınca sanılandan kolay oluyor.
Bugün bende onu düşündüm. İçimdeki "gelecek seneye"lere bir tane daha madde ekleyeyim. :)

Üst gübresini nasıl verdiniz?
Verim nasıldı?Tşk.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2017, 16:58:05 »
Cok basarili olmus tebrikler.

Nacizane onerim, ayak dizilisi yaptiginin tam tersi yapilirsa daha verimli olabilir.

Hem siraya yakin ayaklar traktore yaklasip olasi keskin manevralarda bitki zaiyatinin onune gecer,
hemde en arkada tek ayak gitmesi avantaj olur.

Avantajida en arkadaki son ayak uc demirini degistirdiginde karik ve bogaz doldurma yapabilirsin.
Yada bi gubre cuvalini sarip telle siktiginda karik ve bogaz doldurma isi de tamamlanmış olur.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2017, 19:08:52 »
Üst gübresini nasıl verdiniz?
Verim nasıldı?Tşk.
Üst gübreyi uygun çapa makinası olmadığı için üstten veremedim. Yağış öncesi atmayada cesaret edemedim.
Damlama ile verdim tamamını fakat istediğim oranda veremedim. Toplamda 20kg/da üre attım.
Ana boru ile su goturmede hesap hatası yaptığımız ve kooperatifte sıra geç ( 10 günde bir ) geldiği için sağlıklı bir sulama olmadı.
Verim ortalama 1.330 kg/da oldu.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2017, 19:13:14 »
Cok basarili olmus tebrikler.

Nacizane onerim, ayak dizilisi yaptiginin tam tersi yapilirsa daha verimli olabilir.

Hem siraya yakin ayaklar traktore yaklasip olasi keskin manevralarda bitki zaiyatinin onune gecer,
hemde en arkada tek ayak gitmesi avantaj olur.

Avantajida en arkadaki son ayak uc demirini degistirdiginde karik ve bogaz doldurma yapabilirsin.
Yada bi gubre cuvalini sarip telle siktiginda karik ve bogaz doldurma isi de tamamlanmış olur.
Teşekkürler aslında üşengeçlik yaptım.
Ayakları sadece sıra arasına uygun olacak şekilde sadece sağa-sola kaydırdım. Dizilişi komple değiştirsem daha güzel bir sonuç çıkacaktı ama hem dizilişi bozmak sonrada düzeltmek zor geldi birde damlama olduğu için çok önemsemedim karık açmayı.
Fakat damlamanin daha ortalı durması için sonradan başka bir aletle karık açtım.
Yağmurdan kaçarken doluya yakalandım yani. :)

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2017, 00:47:15 »
Teşekkürler aslında üşengeçlik yaptım.
Ayakları sadece sıra arasına uygun olacak şekilde sadece sağa-sola kaydırdım. Dizilişi komple değiştirsem daha güzel bir sonuç çıkacaktı ama hem dizilişi bozmak sonrada düzeltmek zor geldi birde damlama olduğu için çok önemsemedim karık açmayı.
Fakat damlamanin daha ortalı durması için sonradan başka bir aletle karık açtım.
Yağmurdan kaçarken doluya yakalandım yani. :)
Damlamada kariklar biraz derin oldugu zaman sezon sonu borulari toplamak cok zor olabiliyor.