toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Erken Gelişen Buğday İçin Uygulama Önerileri  (Okunma sayısı 1571 defa)

Çevrimdışı sebazios

Erken Gelişen Buğday İçin Uygulama Önerileri
« : Ağustos 17, 2016, 00:01:41 »
Arkadaşlar bu konu buğday gelişimi genel seyrin 1-1,5 ay ilerisinde olan yetiştirici arkadaşları ilgilendiriyor.

Yılın ılık ve yağışlı geçmesi nedeni ile bazı seneler, özellikle hububat gelişimleri, normal gelişim dönemlerinden ileride seyretmekte. Bu durum, başta kardeşlenmenin artması ve bitkinin yeşil aksamı olarak olması gerekenden hızlı gelişim göstermesine neden olur.

Bu durum (iyi bir besleme ve hastalık mücadelesi ile) güzel bir verim potansiyeli sunarken bitkinin "hastalıklara ve yatmaya karşı dayanıklılığı" önemli ölçüde "azaltıyor". Bunun en basit kanıtı da, rüzgarlı ve soğuk iklim şartlarının neden olduğu yatmalar olarak gösterilebilir. Çarşambanın gelişi perşembeden belli.

Peki kardeşlenmenin fazla, gelişimin hızlı olduğu ılıman senelerde ne yapmak gerekiyor? Hızlıca maddeler halinde yazalım:

1-) Öncelikle buğdayınız ya da arpanız erken dönem yattı ise şanslısınız. Neden?

a. Erken dönem meydana gelen bir yatma, herhangi bir verim kaybına neden olmaz. Gelişimi toparlaması için uzun bir zaman var önünde. Başaktaki bir buğdayın yatması ile kıyaslarsanız farkı anlaşılır.
b. Bu durum, buğdayın kendisinin de tehlikenin farkına varmasına neden olur. Gelişimini programlar.
c. Yatma nedeni ile boya gelişim yavaşlayıp gök gelişimi hız kazanır. Yani buğday tekrar yatmamak için kökü güçlendirerek avantaj elde eder.

2-) Sık buğdayın en büyük problemlerinden biri hastalık riski. Özellikle mantari hastalıklar bayılır bu ortama. Bu yüzden özellikle ilaç seçiminde kaliteli markaları ve sistemik etkili ilaçları tercih etmeye özen gösterin. Erken gelişim maalesef ucuz atlatılacak bir şey değil.

3-) Bitkinin yatmaya karşı mukavemetini artıracak en iyi silahlardan biri olan "yapraktan potasyum takviyesi" uygulayın. 3 kez 400g/dekar potasyum uygulanıp da yatan bi buğday görmedim. Potasyumun hastalıklarla mücadele konusundaki başarısını da göz önüne alırsanız, bu durum önemli avantaj kazanmanıza neden olur.

4-) Son üst gübre olan nitrat gübrelemesinin miktarını azaltın. Hesaplama ve atım yaparken kılı kırk yarın, gerekirse atmayın. Böyle bir senede nitrat gübresine yüklenmek, çok tehlikeli bir hareket.

5-) Son nitratın azaltılması ile ortaya çıkacak kalite kaybını, süne ilaçlaması sırasında yapraktan yapacağınız üre takviyesi ile bir nebze olsun tolere edebilirsiniz. Aksi halde protein oranlarınızda ciddi düşüşler yaşanabilir.

6-) Eğer buğdayı izsiz ekildi ise, iz yapmanın tam sırası. Bu izler mahsulün hava almasını sağlayarak hastalık riskini azaltır. "Aman çiğnemeyim, aman iz olmasın" derken hepsini kaybetme riskiniz doğabilir. O ilaçlama izleri bu tarz senelerde bitkinin havalanmasını sağlayarak tahmininizden fazla fayda sağlıyor.

7-) Tarlaları kontrol etme sıklığınızı artırın. Böylece anormal bi durumda müdehale etme şansınız olur.

8-) Birden çok kez hastalık ilaçlaması (örneğin 2 kez pas atmaya) şimdiden hazırlıklı olun. Bu tarz senelerde hastalık birden ilerliyor ve herkes ilaca yükleniyor. Sonuç olarak ilaç bayilerinde (hatta toptancılarında) fungusitler tükeniyor. (3 yıl önce yaşandı). İlaç bulamama durumu ile karşı karşıya kalmamak için gerekli tedbirleri şimdiden alın.

9-) Sık buğdayın su tüketimi çok yüksektir. Sulama şansınız varsa, "buğday sulanır mı kardeşim" demeyin, hazırlıklara başlayın. Birden meydana gelecek bir kuraklık gübre atmasanız bile buğdayın yanmasına neden olabilir. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Siz niyeti kış tutun, yaz çıkarsa bahtınıza. Zararınız olmaz.

10-) Özellikle verim potansiyelinin yüksek olduğu senelerde, (nedendir bilinmez) dolu ve fırtına riski de ortaya çıkıyor. Dolu yada fırtına ile mücadele etme şansınız yok ama afet gerçekleşmeden önce alabileceğiniz tedbirler var. Ki bunların başında sigorta geliyor. Tamam, paranın tamamını vermiyorlar. Tamam, mükemmel bi çözüm de değil ama en azından bir tedbir. En kötü ihtimal alacağınız darbeyi azaltır. Sigorta sırasında verim beklentinizi yüksek göstermeye ve işlemi olabildiğince erken zamanda yapmaya özen gösterin. Meteoroloji fırtına uyarısı verdikten sonra (nedendir bilinmez) bazı sigorta acentelerinin sistemleri bozuluyor.

Özet olarak doğru ve dikkatli bakımla verim rekorların alınabileceği ama bir kaç hata ile büyük kayıplara uğranabilecek, riskli bir yıldır erken gelişim yaşanan seneler.

NOT: Yukarıda yazılanlar şahsi tahmin ve öngörülerden ibaret olup tavsiye niteliğindedir. Dikkate alıp almama okuyanın inisiyatifinde olup bağlayıcılık içermez.

Herkesin bereketli bir sezon geçirmesi dileği ile..[/QUOTE]

Çevrimdışı DuSTeRo

Ynt: Erken Gelişen Buğday İçin Uygulama Önerileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 17, 2016, 07:24:19 »
Değerli bilgiler için teşekkürler. Bir eklemede ben yapayım. Buğday gelişimi olması gerekenden daha ileri seviyedeyse yatmasına engel olabilmek için yapraktan kaliteli kalsiyum takviyesi yapmanızı öneririm.

Bu ne işe yarayacak ? Kalsiyum buğday sapının boğum aralarını kısaltıp sertleştirdiği için bitkinin yatmaya karşı mukavemeti artar bu sayede buğday bitkiniz daha güvende olur. Kalsiyumu tek başına kullanmakta fayda var diğer ilaçlarla karıştırmayın içerdiği enzim dolayısıyla diğer ilaçları bozma riski var.

Çevrimdışı İskender

« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2017, 07:27:58 »
Maşallah çok değerli bilgiler.peki% 26 can  gübresi nin en uygun atılma zamanı nezaman dır?ve ayrıca bu gübre ne kadar zamanda kać kunde buğday için faydalı olur?

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2017, 17:24:01 »
Maşallah çok değerli bilgiler.peki% 26 can  gübresi nin en uygun atılma zamanı nezaman dır?ve ayrıca bu gübre ne kadar zamanda kać kunde buğday için faydalı olur?
İskender merhaba arkadaşım.Bildiklerim kadarı ile müsadenle ben cevap yazayım.En uygun atılma zamanı olarak kesin tarih vermek yanlış olur.Öncelikle Hedef verim ve verebileceğimiz saf azot miktarını hesaplamak gerek.26 lik Can gübresini genelde buğdayın sapa kalkım döneminde veriyoruz,ben son 2 yıldan beri ikiye bölüp atıyorum.Bu gübre toprakta içeriğindeki nitrat azotundan dolayı hemen çalışmaya başlıyor.Toprakta kalma suresi 30 gün kadardır.Kuvvetli yağmurlarda kolay yıkanır.Bu yüzden kuvvetli yağış öncesi atmamakta fayda var.Buharlaşarak uçması hemen hemen yoktur.2 defa atılmasını tavsiye ederim.Not:bu bilgilerin çoğunu @sebazios Yılmaz arkadaşımızdan öğrenmiş bulunmaktayım.Saygılar.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2017, 00:33:11 »
İskender merhaba arkadaşım.Bildiklerim kadarı ile müsadenle ben cevap yazayım.En uygun atılma zamanı olarak kesin tarih vermek yanlış olur.Öncelikle Hedef verim ve verebileceğimiz saf azot miktarını hesaplamak gerek.26 lik Can gübresini genelde buğdayın sapa kalkım döneminde veriyoruz,ben son 2 yıldan beri ikiye bölüp atıyorum.Bu gübre toprakta içeriğindeki nitrat azotundan dolayı hemen çalışmaya başlıyor.Toprakta kalma suresi 30 gün kadardır.Kuvvetli yağmurlarda kolay yıkanır.Bu yüzden kuvvetli yağış öncesi atmamakta fayda var.Buharlaşarak uçması hemen hemen yoktur.2 defa atılmasını tavsiye ederim.Not:bu bilgilerin çoğunu @sebazios Yılmaz arkadaşımızdan öğrenmiş bulunmaktayım.Saygılar.

Valla benim ekleyecek birşeyim yok

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2017, 22:09:36 »
Valla benim ekleyecek birşeyim yok
teşekkür ederim üstad.

Çevrimdışı ramazan01

« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2018, 15:57:36 »

yılmaz bey bizim buğdaylar bu yıl aşırı büyüyor köyde kimisi gübre atmayın daha çok hızlı büyür  diyor kimisi atın ekin taze durur diyor bende üre gübresi attım sizin görüşünüz hatamı ettim cevaplarmısınız teşekkürler

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2018, 16:29:14 »
Bizim bölgemizde de olağan dışı hava şartlarının yaşandığı bir yıl geçirmekteyiz.
Bölgemizde ekinler,20 ila 30 cantim boyuna ulaştığı için bitki sapını büyütmekte ciddi bir oranda azot tüketti. Bu yüzden ekinlerde yer,yer sararmalar var.

Bölgemizde bu yıl icin tahmini arpa hasadı,mayıs 15'te en erken,mayıs 25'te en geç hasada başlanır.
Bu durum karşısında kafam karmakarışık olmuş ve bu yüzden arpa tarımında tecrübeli bir arkadaştan yardım istiyorum.

Gübreleme konusunda babam diyor ki; ocak 15 ila 25 arasında tek seferde d/20 kg. üre atalım ve bir dahada ilaç dışında tarlaya girmeyelim.
Buna karşılık bende diyorum ki; ocak 15 ila 25 arası d/15 kg. üre,mart 1 ila 10 arası d/13 kg. amonyum sülfata bir miktar pril yapıda potasyum nitrat karıştırarak 2 uygulama yapmak.

Not:arazilerimiz yoğun kireçli ve ph değeri 7.5 ila 8.5 arası.

Çevrimiçi triticum

« Yanıtla #8 : Ocak 12, 2018, 21:56:04 »
Azotu 2-3 seferde vermek daha faydalı. Baştan yağış önüne amonyum sülfat, ikinciye de yağış önüne  as, can ya da üre verilebilir. Potasyum nitratı boşuna diğer gübrelerle karıştırma, dengeli dağılmaz.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #9 : Ocak 12, 2018, 23:02:11 »
babam buğdayları ekerken yanlişlikla 9metrede bir iz birakmiş  :) bu yanlişliğin  faydasını göreçeğiz galiba  :D :D

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #10 : Ocak 15, 2018, 06:04:20 »
Bizim bölgemizde de olağan dışı hava şartlarının yaşandığı bir yıl geçirmekteyiz.
Bölgemizde ekinler,20 ila 30 cantim boyuna ulaştığı için bitki sapını büyütmekte ciddi bir oranda azot tüketti. Bu yüzden ekinlerde yer,yer sararmalar var.

Bölgemizde bu yıl icin tahmini arpa hasadı,mayıs 15'te en erken,mayıs 25'te en geç hasada başlanır.
Bu durum karşısında kafam karmakarışık olmuş ve bu yüzden arpa tarımında tecrübeli bir arkadaştan yardım istiyorum.

Gübreleme konusunda babam diyor ki; ocak 15 ila 25 arasında tek seferde d/20 kg. üre atalım ve bir dahada ilaç dışında tarlaya girmeyelim.
Buna karşılık bende diyorum ki; ocak 15 ila 25 arası d/15 kg. üre,mart 1 ila 10 arası d/13 kg. amonyum sülfata bir miktar pril yapıda potasyum nitrat karıştırarak 2 uygulama yapmak.

Not:arazilerimiz yoğun kireçli ve ph değeri 7.5 ila 8.5 arası.

Anladigim kadari ile bolgenizde don riski yok ve bitki kardeslenmeyi tamamlamis, hava sicakliginin da 16 hatta 12 derecenin uzerine cikmasi gibi bir durum da soz konusu degil. Bu durumda bir an evvel ure ile azot vermekte fayda var. Sulama yapiyor musunuz ve bitkinin Mart ayinda yaklasik hangi safhaya gelmesini bekliyorsunuz?

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #11 : Ocak 15, 2018, 18:18:09 »
Yorumlar için tesekkür ederim.
Bugün toros bayisinden tonu 1300 liradan gübremi aldım. Dekara/15 kg. üre olacak şekilde yarın inşallah atacağız.