toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğdayda sararma  (Okunma sayısı 3058 defa)

Çevrimdışı Vatansever

Buğdayda sararma
« : Ocak 07, 2018, 22:12:58 »
Üstadlar selamlar.

Bugün fırsat bulup bir buğday tarlasını dolaştım. Buğdayda sararmalar mevcut. Tarlanın belirli bölgelerinde hayvan gübresi olduğu için o bölümler normal görünüyor ancak yer yer ciddi sararma var.

Rebelde cinsi bu buğdayı 5 kasımda, dönüme 25-27 kg gelecek şekilde hexaferm gübre ile ektim. İlk girdiğim tarla olduğu için gübre ayarını tutturamadım. Aslında 30 kg 'ın altına düşmek istemiyordum. Gübrenin içeriğinde %8 olan toplam azot miktarı bitki için yetersiz oldu kanaatindeyim. Bu gübreyi kullanmayı düşünen arkadaşlara dönüme en az 35 kg olarak kullanmalarını tavsiye ederim. Bu seferde maliyet sıkıntı olabilir.

Bu kış sıcaklık ortalaması yüksek seyrettiği için ve bu tarlanın toprak yapısı biraz kumsal olduğu için bu sonuç oluştu diye düşünüyorum.

En kısa sürede dönüme 20 kg olacak şekilde can atmayı planlıyorum. Sizlerin yorumlarınızı da rica ederim.
Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

Ynt: Buğdayda sararma
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2018, 05:10:55 »
Üstadlar selamlar.

Bugün fırsat bulup bir buğday tarlasını dolaştım. Buğdayda sararmalar mevcut. Tarlanın belirli bölgelerinde hayvan gübresi olduğu için o bölümler normal görünüyor ancak yer yer ciddi sararma var.

Rebelde cinsi bu buğdayı 5 kasımda, dönüme 25-27 kg gelecek şekilde hexaferm gübre ile ektim. İlk girdiğim tarla olduğu için gübre ayarını tutturamadım. Aslında 30 kg 'ın altına düşmek istemiyordum. Gübrenin içeriğinde %8 olan toplam azot miktarı bitki için yetersiz oldu kanaatindeyim. Bu gübreyi kullanmayı düşünen arkadaşlara dönüme en az 35 kg olarak kullanmalarını tavsiye ederim. Bu seferde maliyet sıkıntı olabilir.

Bu kış sıcaklık ortalaması yüksek seyrettiği için ve bu tarlanın toprak yapısı biraz kumsal olduğu için bu sonuç oluştu diye düşünüyorum.

En kısa sürede dönüme 20 kg olacak şekilde can atmayı planlıyorum. Sizlerin yorumlarınızı da rica ederim.

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba arkadaşım.Trakya bölgesinde bu tip sararmalar gittikçe çoğalmaya başladı.Bizim Büyükkarıştıran bölgesinde de görülüyor.Bu yıl yaşanan hava şartları ve yağışlardan dolayı erken dönem azot uygulaması gerekti  kanaatimce. Ama çoğu çiftçi havaların ılıman gitmesi sebebiyle uygulama yapmaya çekindi.Bazilari bu sararmalara sinek,larva kaynaklı dedi ama zaman geçtikçe azot noksanlığı olduğu belli oldu.Atacagin gübre Can gübresi de olabilir a.sulfat da olabilir .Biz dekara 15 kg sülfat uyguladık .Aynı tarihte ekilen sülfat atılan ve atılmayan iki tarlanın resmini atıyorum.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2018, 08:43:49 »
beyler buğday ekildikten sonra yer kaba kalarak bitki kökü boşlukta kalarak toprağa tam tutunamayarak sararma yapmış ta olabilir.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2018, 13:50:16 »
Hexaferm kullandı isen azot noksanlığı ihtimali yüksek çünkü bu gübreler her nekadar organik madde ve iz element takviyeli güzel gübreler olsada azot yönünden fakirler üst gübre uygulaması ile kolayca telafi edilebilir
Zamanında yapılan bir üst gübre uygulaması ile de yüksek verim alabilirsiniz.
As hem ph ınızı düşürür hemde azot ihtiyacınızı karşılar benimde önerim as olacak

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2018, 19:28:33 »
As as as :)

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2018, 20:29:25 »
kötü görünüyorlar benim hiç gübresiz ektiğim yerler bile bu kadar kötü değil gübreden başka bir sıkıntı olabilir, cins ile alakalı olabilir,  yaprak tahlili yaptırma şansınız yok mu ? kardeşlenmede zayıf  10kg nitrat uygulayın bence 

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2018, 22:47:19 »
Arkadaşlar bizim bölgemizde de ekinlerde yer yer sararmalar var. Bariz bir azot eksikliği dışında bir şey aklıma gelmiyor. Kasım ve Aralık ayının mevsim normalleri üzerindeki aşırı hava ısısı,ekinleri çalışmaya teşvik etti ve çalışmaya başlayıp boy atan ekinler azot tüketmeye başladı. Tabi birde toprağın ısınmasıyla da bu kayıp çift oldu. Dekara en az 5 kg. saf azot atılan arazilerde durum böyle değil. Daha çok 4 kg. ve altında saf azot atılan araziler sararmış.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #7 : Ocak 10, 2018, 22:04:33 »
Verdiğiniz bilgiler ve önerileriniz için hepinize teşekkür ederim. Yarın AS temin edip muhtemelen pazar günü atacağım. Resimler en yakın ve toprak yapısı en zayıf olan tarladan, muhtemelen gübre atarken gideceğim diğer parçalar daha iyi durumdadır. Onlardan da birkaç resim alıp buraya atarım. O zaman daha iyi bir değerlendirme yapmış oluruz.

Çevrimdışı Mustafa

« Yanıtla #8 : Ocak 10, 2018, 22:12:34 »
Gecen sezon İntervix kullanıldı mı acaba?

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #9 : Mart 11, 2018, 20:35:35 »
Bugün tekrar dolaşma fırsatım oldu, toparlanmış görünüyor. Hexaferm 8.21 in azot oranının az olmasından kaynaklı sararma olduğu kesinleşti diyebilirim. Hexaferm kullanacak arkadaşların miktarı yüksek tutması gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Yapılan işlemleri de tekrar yazayım. Birkaç ay sonra kısmet olursa hexaferm in verime etkisini değerlendirme şansımız olur.

05.11.2017 ekim tarihi
27 kg civarı taban gübresi(hexaferm) 25 kg tohum(rebelde)
28.01.2018 as 15-17 kg civarı
01.03.2018 üre 20-22 kg civarı

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #10 : Mart 11, 2018, 21:55:49 »
Gubreyi eksik etme Cumhur. Bereketli olsun kardesim.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #11 : Mart 11, 2018, 22:13:07 »
Gubreyi eksik etme Cumhur. Bereketli olsun kardesim.
Sağol abim. Cümlemizin ürünleri bereketli olsun.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #12 : Mart 11, 2018, 22:15:38 »
Bereketli, hatta çok bereketli olsun Cumhur.
Bu yaz sana çok para lazım. :)

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #13 : Mart 12, 2018, 01:26:07 »
1 hafta içinde (üre etkisini göstermeye başladığında) daha da güzel olacak. Gelişimi hızlandırman lazım. Çerkez Müsellim Kumları için CAN vaktine yaklaşıyoruz. (Öngörülen tarih 20-25 mart.

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #14 : Mart 12, 2018, 09:09:18 »
1 hafta içinde (üre etkisini göstermeye başladığında) daha da güzel olacak. Gelişimi hızlandırman lazım. Çerkez Müsellim Kumları için CAN vaktine yaklaşıyoruz. (Öngörülen tarih 20-25 mart.

yılmaz hocam bizim bazı mevkideki topraklarımızda cerkez müsellim kumlarına benziyor ben tarlalarıma 25 ocakta 12.5kilo üre 28şubatta 15kg üre kullandım şuanda gelişim çok güzel 3.üst gübre olarak  10 nisanda 26nitrat mı? yoksa erken dönemde   25 martta 33nitropower mi kullanmaliyım kararsız kaldım öneriileriniz benim için önemlidir teşekkürler

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #15 : Mart 12, 2018, 09:21:57 »

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz fotografları geçen hafta gubre atarken çektim çivardaki buğdaylara göre 20gün ilerde

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #16 : Mart 12, 2018, 09:22:35 »
Ne demek Çerkezmüsellim kumları...

Can hazır abi, bu hafta yağmurlu yine, sanırım mart sonunda can atma fırsatımız olacak.
Bu arada konu biraz dağılacak ama kafamı karıştıran bir durum oluştu. Bunun hemen üstündeki parsel 170 dönüm ve geçen hafta dönümü 20 binden cp yem tarafından satın alınmış. Normalde bizim burada en verimli, sulu, ova arazi 10-12 bin ederken kum yere 20 bin vermeleri kafamı çok karıştırdı. Trakyada tarım arazileri üzerinde ciddi manada büyük hesaplar dönmeye başladı. Bir taraftan ziya organik, diğer taraftan dışarıdan gelen ne olduğu belli olmayan adamlar...
Gelecek dönemde kafa karışmadan, ağız tadıyla çiftçilik yapmak zor görünüyor.

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #17 : Nisan 29, 2018, 23:51:43 »
Merhaba Cumhur abi, konuyu biraz hortlatıyorum ama
Kullandığın gübre Hexaferm 12.15.5 mi? Tonu ne kadar?
Son zamanlarda yoğun olarak araştırıyorum hexaferimi klasik taban gübreleri 20.20.0 a göre azot oranı düşük ama organik madde hümik fulvik asit iz element olarak oldukça iyi görünüyor.
Son olarak buğdayların durumu nedir bi farkındalık yarattı mı.
Trakyada hexaferm bayisi nerelerde var
Ve gözlemlediğim araştırmacı bilgi bilinçli çiftçiler taban gübresini 12.15.8 kullanıyor bu iş tiyosu ney merak ediyorum doğrusu. Teşekkürler.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #18 : Mayıs 02, 2018, 15:48:27 »
Gürcan kardeşim selamlar.

Super 8.21.0 kullanmıştım. Muratlı'dan geldi gübre. 18.46 ile ekecektim ama o dönem bir arkadaş hexafermden bahsetti, biraz araştırıp almaya karar verdim. Arkadaşa firma ismi sorar sana bilgilerini atarım. ikimizinki bir geldi, arkadaş ilgilendi nakliyesi ile. Notlarıma baktım 1500 kgını 2000 TL ye almışım ama arkadaşlarla birlikte çok miktarda aldığımız için uygun gelmişti.

Yukarıda da bahsettiğim gibi çok kullanmak gerekiyor. Seninde bildiğin üzere bu yıl yaşanan mevsimsel anormalliklerden dolayı buğdayların tadı yok. Açıkçası gözle görülür bir fark olmadı diyebilirim. Pazar günü görünen yağış gerçekleşirse nitrat atmaya gideceğim, kuvvetli yerlerden birkaç foto çekip burada paylaşırım. Muhtemelen gittiğimde moralim bozulacağı için tarla dolaşmakta gelmiyor içimden. Verim sonuçlarını burada paylaşacağım.

Çevrimdışı Gürcan Koç

« Yanıtla #19 : Mayıs 02, 2018, 22:51:08 »
Anladım abi teşekkür ederim güzel fikir edindim.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #20 : Mayıs 15, 2018, 19:29:37 »
Buğdayları dolaşma fırsatım oldu. Zor geçen sezona ve kısıtlı bakıma rağmen iyi görünüyorlar. Tabanda az gelen hexafermden sonrada düzgün bir gübreleme  yapabildiğim söylenemez. Yukarıda da yazdığım üzere üst gübre olarak 15 kg sülfat, 25 kg kadar üre atabildim. Üreden sonra çok kuvvetli yağışlar oldu ve bir miktar yıkanma olduğunu düşünüyorum. en son nitrat attım ve üzerine yagmur düşmedi, tam buğdaylar yanıyor derken bir yağmur geldi çok şükür. Bu sezona ve kötü bakım şartlarına rağmen bence çok iyi durumda. Kuvvetli yerleri de dolaşıp, hasat tamamlandıktan sonra hexaferm ile ilgili yorum yapabileceğim. Nitratı doğru zamanda tutturabildiğim yerler daha iyi fikir verecek.

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #21 : Mayıs 15, 2018, 19:36:14 »

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 232
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : Mayıs 15, 2018, 20:21:18 »
görebildiğim kadarıyla kuraklık .. ama net seçemiyorum ..

Çevrimdışı Vatansever

Buğdayda sararma
« Yanıtla #23 : Haziran 17, 2018, 15:17:05 »
Sevgili çiftçi arkadaşlar, abiler hazır boşta kalmışken konunun sonunu getirmek ve fikir vermesi adına bir fotoğraf ve yorumda daha bulunayım.

Erken dönemde sararma yaşanan buğdayı hasat etme imkanımız oldu. Biçime başladık, sonrasında arıza oldu ve arıza ile uğraşırken yağmur başladı. Bizim hasat yarım kaldı ama yinede fikir edinmeme yeterli veri oluştu.

Öncelikle bölge olarak bu yıl çok zor şartlarda çiftçilik yapabildik. Üre ve ot mücadelesi döneminde aşırı yağış olduğu için gecikmeler yaşadık, çiçeklenme döneminde uzun bir süre yağmur yağmadı, kuraklık yaşadık. Şuan hasat dönemindeyiz hafif dolu geçişleri, şiddetli yağmurlar oluyor. Tabi bu şartlar altında geçen yılki, verimler pek mümkün değil. Biçerci genel olarak verim düşüklüğünden şikayetçi ama bende öyle bir durum görünmüyor. Arpa verimleri geçtiğimiz yıllar olduğu seviyelerde, buğdayı tam biçememe rağmen yine geçtiğimiz yıllardaki seviyelerde görünüyor. Bu tarlanın biçimi tamamlanınca ve kuvvetli yerlere geçince daha net belli olacak ama şuan durum normal gibi görünüyor. Tabi kesin rakamlar oluşunca yine paylaşacağım.

Geldiğimiz noktada hexaferm tecrübesinden bahsetmem gerekiyor. Daha öncede yazdığım gibi yüksek miktarda kullanılması gerektiği konusunu tekrar hatırlatma fayda var. Ayrıca kumsal arazilerde kardeşlenme döneminde, ocak-şubat gibi azot ihtiyacını karşılamak adına mutlaka can veya as atılması gerekiyor diyebilirim. Bu konuda geçtiğimiz yıllardaki tecrübelerime dayanarak can bir tık daha iyi olur diye düşünüyorum. Tabi yüksek dozda hexaferm ve can-as maliyeti düşünülüp ona göre hareket edilmeli.

Hexaferm'in uzun yıllarda etkisi ne olur bunu bilmediğim için kimseye kesin kullanın veya kullanmayın diyemem ama ben uygun miktarda kullanılırsa iyi sonuç verebileceğine ikna oldum.

Önceki yıllarda Yılmaz Abinin tavsiyesi ile kumsal arazilerde ekim öncesi dönüme 2 ve 4 kg olmak üzere magnezyum sülfat ve çinko sülfat uygulaması yapmıştım. Mükemmel kardeşlenme oldu, gerçekten kaliteli buğday yetiştirdim diyebilirim. Bundan sonrası için ekim öncesinde mutlaka bu uygulamayı yapıp ekimi de DAP ile yaparım diye düşünüyorum. Karşılaştırma yapabilmek adına hexaferm kullanacağım parsellerde olacaktır.

Hepimize bol bereketli ve kazasız belasız bir sezonu dilerim.