toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğday Bitki Besin Noksanlıkları  (Okunma sayısı 10964 defa)

Çevrimiçi ORION

Ynt: Buğday Bitki Besin Noksanlıkları
« Yanıtla #25 : Şubat 05, 2018, 00:39:55 »
Hexafermin hangi gübresi kaç kg ve nasıl(mibzerlemi serpmemi) uygulandı? Gübre granülmüydü?

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8 21 0 süper diye bir gübre evet mibzerle dönüme 20kg

Çevrimdışı İsmail Pelit

« Yanıtla #26 : Şubat 05, 2018, 00:45:21 »
8 21 0 süper diye bir gübre evet mibzerle dönüme 20kg
O zaman gübre yetersizliğinden değil soğuktan dolayı oluşan fosfor noksanlığı var hemen hemen her yıl olan bir durum bence müdahale etmeye gerek yok yapraktan fosfor vermek taşıma suyla değirmen döndermeye çalışmaktır. Gübreyi sormamın sebebi şu; aynı gübrenin pelet halini serpme olarak uyguladık dekara 20 kg mibzerden geçmemişti çünkü. O yıl arazilerde özellikle kireçli yerlerde felaket fosfor noksanlığı oldu ama banda verebilseydik o denli zarar görmeyecektik.

Çevrimiçi ORION

« Yanıtla #27 : Şubat 05, 2018, 01:17:15 »
O zaman gübre yetersizliğinden değil soğuktan dolayı oluşan fosfor noksanlığı var hemen hemen her yıl olan bir durum bence müdahale etmeye gerek yok yapraktan fosfor vermek taşıma suyla değirmen döndermeye çalışmaktır. Gübreyi sormamın sebebi şu; aynı gübrenin pelet halini serpme olarak uyguladık dekara 20 kg mibzerden geçmemişti çünkü. O yıl arazilerde özellikle kireçli yerlerde felaket fosfor noksanlığı oldu ama banda verebilseydik o denli zarar görmeyecektik.

Gübreyi ilk ekmeye başladığımızda dönüme 30 kg fazla attı normalde baltalı irtem var hep ayarladığımız atıyordu ben gübrenin tozlanmasına yordum denk atmamasını biraz fazla attı sonra ayarı düşürdük aşağı yukarı denk geldi. Yapraktan besleme yapmak istiyordum zaten, Verimi artırmak için büyük ihtimal en kısa sürede yılmaz abinin karışımını uygulayacağaım... Micro setleride haşhaşa falan atarım artık :)

Çevrimdışı Vatansever

« Yanıtla #28 : Şubat 19, 2018, 15:56:49 »
Hexaferm ciddi oranda fazla kullanılmalı. 20.20 veya dap a göre x2 kg yapılmalı.

Bende azot eksikliği ile uğraşıyorum. Komşu parseller kardeşlendi-büyüdü-yeşerdi bizim ki sarardı küçücük kaldı. Acı bir tecrübe oldu. Açıkçası daha iyi sonuç beklerken tam anlamıyla hüsran oldu.

ASUS_Z00UD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #29 : Şubat 19, 2018, 16:36:19 »
Hexaferm ciddi oranda fazla kullanılmalı. 20.20 veya dap a göre x2 kg yapılmalı.

Bende azot eksikliği ile uğraşıyorum. Komşu parseller kardeşlendi-büyüdü-yeşerdi bizim ki sarardı küçücük kaldı. Acı bir tecrübe oldu. Açıkçası daha iyi sonuç beklerken tam anlamıyla hüsran oldu.

benim gübresiz ektiğim tarlalar var 25 oçakta buzlarda gübre attım şu anda gübreli ekilip gübre atılmayan tarlalara göre çok ilerde

Çevrimdışı Eminyarkın

« Yanıtla #30 : Şubat 19, 2018, 18:04:19 »
Hexafermi bilmem ama biz buyıl timac agronun gübresini dekara 25 kg kullandık bitki azotu aralık ayının başında tüketti 15 aralıkta tekrar gübre atmak zorunda kaldık atılmayan arazilerimiz şuanda sapsarı ilk fırsatta kalan yerlere gübreyi atacaz artık,sonuç olarak timac agro eurocereal gübresindeki yüzde 10 luk azot oranı yetersiz.

Çevrimdışı sebazios

Buğday Bitki Besin Noksanlıkları
« Yanıtla #31 : Şubat 19, 2018, 18:35:43 »
benim gübresiz ektiğim tarlalar var 25 oçakta buzlarda gübre attım şu anda gübreli ekilip gübre atılmayan tarlalara göre çok ilerde

Erken azotlu gübre uygulaması çok önemli. 20 aralık - 20 ocak tarihleri arasında yapılacak az ya da çok bir azotlu gübreleme, kardeşlenmede ve erken dönem gelişimde ciddi fark yaratıyor.

Çevrimdışı Şuayip Bahçevan

« Yanıtla #32 : Şubat 20, 2018, 02:53:12 »

Hexaferm ile ekimden sonra erken dönem azot uygulaması kesinlikle şart.%8 azot oldukça düşük kalıyor.Yada onların önerdiği gibi dekara 40 kg.

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #34 : Mart 10, 2018, 02:40:42 »
Bakır muallak, diğerleri bariz.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #35 : Mart 11, 2018, 02:05:37 »
Potasyum nitrat      400 gr/da
Magnezyum nitrat  300 gr/da
Üre                             200 gr/da
Humik fulvik asit     200 gr/da
-
Drt speed calcium  300 gr/da

Azot fazla mi olur abi ?

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #36 : Mart 11, 2018, 02:07:39 »
-

Azot fazla mi olur abi ?

Oldukça uygun. Toplamda saf azotun 1 kg/dekara kadar yolu var.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #37 : Mart 11, 2018, 02:31:46 »
Oldukça uygun. Toplamda saf azotun 1 kg/dekara kadar yolu var.
Kalsiyum ile birlikte humik fulvik asit karışımı gerekir mi ?

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #38 : Mart 11, 2018, 02:34:20 »
Kalsiyum ile birlikte humik fulvik asit karışımı gerekir mi ?

Kalsiyum derken yaprak beslemesi için diyorsan vermemek daha mantıklı. Hümik asiti temel olarak şelat olarak ekliyoruz. Ve bildiğin üzere sadece metal elementler şelat ihtiyacı duyuyor.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #39 : Mart 11, 2018, 03:04:07 »
Kalsiyum derken yaprak beslemesi için diyorsan vermemek daha mantıklı. Hümik asiti temel olarak şelat olarak ekliyoruz. Ve bildiğin üzere sadece metal elementler şelat ihtiyacı duyuyor.
Selatlamak amaci ile degil destekleyici besleme olarak dusunmustum.

Resimlerdeki besin eksikliklerini yasayan arkadaslara umarim yardimci olur.

Teşekkürler abi

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #40 : Mart 11, 2018, 07:19:05 »
-

Azot fazla mi olur abi ?

tek uygulamamı yapıyorsunuz beyler

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #41 : Mart 11, 2018, 10:58:04 »
Duyduğum kadarıyla calsiyum ile fosfat,sülfat formunda olan gübrelerin karıştırılmaması. Gübretaşın calsimagsi gübresinde; azot,calsiyum ve magnezyum var. Buna bir miktar üre ve amino asit ekleyip denemek lazım.

Çevrimdışı Beckham_711

« Yanıtla #42 : Mart 12, 2018, 00:21:05 »
Duyduğum kadarıyla calsiyum ile fosfat,sülfat formunda olan gübrelerin karıştırılmaması. Gübretaşın calsimagsi gübresinde; azot,calsiyum ve magnezyum var. Buna bir miktar üre ve amino asit ekleyip denemek lazım.
Dogru duymussun kalsiyumu tek basina herhangi bir karisim olmadan farkli uygulama yapilacagi icin ayri yazdim.
Calsimagsi urununu gordum ama magnezyumu potasyum ile birlikte verecegim icin cok ustunde durmadim.

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #43 : Kasım 20, 2018, 02:46:01 »
Yılmaz bu başlık ellerinden öper durumda hala ...

Çevrimdışı sezgin39

« Yanıtla #44 : Kasım 20, 2018, 07:50:20 »
bu yıl buğday ekerken gübrenin ve yeni makine acemiliğinin azizliğine uğradık.
50 dönüm yeri( 15-16 kg) 20-20 kükürtlü torosun gübresinden attık acaba fosfor eksikliği olurmu?
olursa nasıl giderebiliriz, teşekkürler.

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #45 : Kasım 20, 2018, 13:30:44 »
Kac kukurtlu.super olanimi %36

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #46 : Kasım 20, 2018, 16:35:02 »
50 dönüm yeri( 15-16 kg) 20-20 kükürtlü torosun gübresinden attık acaba fosfor eksikliği olurmu?

Bende cevabı merak ediyorum. Benim aklıma aralık sonuna doğru 20.20 yi üstten atmak geldi. olur mu acaba taban gübrelerini aralık ayında üstten atmak?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #47 : Kasım 20, 2018, 17:24:07 »
Verilen fosfor elbette yıllık tuketime yetecek miktarda değil. Orada şüphe yık sanırım.
Toprak durumunu bilmiyoruz tabiki o yüzden söylenecek şeyler tahmini olur.
Üstten 20-20 atma konusuna gelince. Fosfor toprakta çok yavaş hareket ediyor. Attığınız noktadan 5cm gibi düşünün. İyi bir yağış öncesi yapılırsa etkili olacaktır.
Bunu denemedim ama pancar ektiğim yıllarda2-3ncü suda 5-10kg dap atardım Ve gözle görülür bir gelişim olurdu.
Aslında fosforu en iyisi ihtiyaç duyulan zaman ve miktarda parça parça vermek. İmkanlar ve iklim elbette buna her zaman müsade etmiyor.
Yapar mıyım bilmiyorum ama bu yıl şahit 1/4 yada 1/3 gübre ile ekip sonrasında damlama ile beslemeyi planlıyorum.

Çevrimdışı Mehmet Tolga AKALIN

« Yanıtla #48 : Kasım 20, 2018, 17:49:56 »
  Geçmiş yıllarda  kullandığın taban gübreleri hangi ürün ve verim PH organik madde  gibi birçok faktörü dikkate alarak birikmiş fosforunun olması durumunda ve atılan fosforunda daha yarayışlı olarak kullanılmasına hizmet ettiği iddiası ile aşağıdaki gibi bakteriyel gübreler bir seçenek olabilir.  Maliyet araştırması yapmadım... http://www.bactogen.com/detay/urunler/organik-gubreler/lifebac-p_7.html

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #49 : Kasım 20, 2018, 19:17:13 »
Fosfor banda verilmeli ve ekimle birlikte kullanılmalı, yoksa kısa süre içerisinde kirece bağlanıp kemikleşebilir.