toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Buğday Bitki Besleme  (Okunma sayısı 922 defa)

Çevrimdışı Mehmet22

Buğday Bitki Besleme
« : Kasım 14, 2019, 01:00:52 »
Öncellikle foruma kısa süre önce katılmış bulunmaktayım..Forumu biraz inceledim de özellikle Yılmaz hocamın bitki besleme tarifini ve takvimini gördüm..Bu sene 50 dekarlık bir alana uygulamayı düşünüyorum..Biz buğdaylarımızı 19 Ekim itibariyle ektik...Ben önümüzdeki ay ortasından sonra erken dönem de

Magnezyum Sülfat
Çinko Sülfat
MAP
Amino Asit (Verdiğim gübrenin etkisini artırmak için)
vermeyi düşünüyorum.. Bunları erken dönem de vermek mantıklı olur mu ? Taban gübresi olarak 20.20.0 Çinkolu kullanmıştım..Tabanda fosfor kullanmamıştım.O yüzden fosforu da erken dönemde vermek istiyorum.

Bu arada 1 hafta önce dolaştığımda buğdaylarımızın durumu böyleydi

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı of@s

Ynt: Buğday Bitki Besleme
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2019, 08:11:26 »
Tabana 20-20-0 kaç kg attınız?
Fosfor kullanmadım demişsiniz. 20-20-0 içinde fosfor var. Demek istediğinizi ben mi anlamadım acaba?
Yapraktan fosfor beslemesi yerine yağış öncesi üstten fosforlu gübreyi serperek atmakta bir seçenek.
Verimin ilk adımı herşeyden önce tohumun çimlenmesi. Bu konuda yeterince onemsenmeli. Fotoğraf çıkış hakkında fikir verse bile çıkış yapanın durumunu görmek için yakından çekilmiş fotoğraf daha iyi olur.

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2019, 09:21:08 »
Ben tabana 17-18 kg civarında gübre attım..Normalde 20 22 kg altına düşmezdik ama bu sene ekerken sorun oldu heralde tıkama v.s daha az gitti.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #3 : Kasım 14, 2019, 10:00:33 »
Ortalama verim beklentiniz ne?

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2019, 10:09:58 »
Ortalama verim beklentim 650-800 kg arasında.

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2019, 11:03:47 »
DİYELİM Kİ 20 KG 20-20 DÜŞÜRDÜNÜZ...2X2=4 FOSFOR EDER..DİYELİMKİ TARLADA BİRİKMİŞ 3 FOSFOR OLSUN 4+3=7 EDER.   BUĞDAY HER 100 KG VERİM İÇİN 1,5 FOSFORA İHTİYAÇ DUYAR..YANİ EĞER 7 FOSFOR VARSA EN İYİ İHTİMALLE 500 KG VERİM YAPAR...ÜSTTEN FOSFOR VERİRSENİZ NE KADAR ALIR NE KADAR VERİME ETKİSİ OLUR, HASATTA BELLİ OLUR..İNŞALLAH HEDEFLEDİĞİNİZ VERİME ULAŞIRSINIZ......

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Kasım 14, 2019, 11:35:26 »
Yapraktan fosfor alımı düşük. Bu sebeple sadece yapraktan verme hedefi ile yola çıkacak olsanız buna imkan tanıyan fosfor kaynakları ( map, mkp)
 pahalı. Ben sizin yerinize olsam dap yada 20-20 gibi bir gübreyi yağış öncesi kullanırdım.
Map, dap a göre ( saf madde olarak ) %50 daha pahalı. İkisindeki fosforda aynı.
Gübre serpme makinası ile atıp geçebilirsiniz.

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #7 : Kasım 14, 2019, 11:47:02 »
DAP gübresi üst gübre olarak kullanır mı acaba çünkü yavaş hareket eden bir gübre diye biliyorum..Fosfor içerikli TSP var. Gübretaşın MAP ve MKP baktımda özellikle MAP daha erken dönem de MKP daha geç Kardeşlenme sonrasında sapa kalkarken önerilir yazıyor.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Kasım 14, 2019, 12:27:24 »
DAP gübresi üst gübre olarak kullanır mı acaba çünkü yavaş hareket eden bir gübre diye biliyorum..Fosfor içerikli TSP var. Gübretaşın MAP ve MKP baktımda özellikle MAP daha erken dönem de MKP daha geç Kardeşlenme sonrasında sapa kalkarken önerilir yazıyor.
hayır .. bu arada fosfor kullanmışsın potasyum kullanmamışsın ..

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #9 : Kasım 14, 2019, 19:17:30 »
Bahsettiğiniz hareket "yavaş" değil az hareketli olması.  Az hareketli  olan ise Dap  değil  değil  fosfor. Tanımı  böyle yaparsak daha net anlaşılır.   Dap içindeki lki Fosforun formu  p2o5 tıpkı map içinde olduğu gibi. Taban, üst  gübresi  dediğimiz şey  genel uygulama metodu ile ilintili.  Fosfor az hareketli olduğu için bitkinin ağzı  olan kök  bölgesine en yakın noktaya  atmanın  yolu  ekerken  "tabana" vermek. Üst  gübresi  denmesi  ise  toprakta hareketli ve uzun vadeli  ihtiyaç duyulan azotun ekim  sonrasında  da verilmesinden kaynaklı.  Eğer alt_üst  diye ayrım  yapilsaydi  Dap  içinde azot olmamalıydı. Hatta map, MKP vb gübreler yapraktan  uygulanması da tavsiye edilmemelidir.  Gerçi fosforun  yapraktan alımı  zayıf dedik  ama şimdi konumuz bu değil. 
Hububat fosforu ihtiyacı %75 i Kardeşlenme dönemine  kadar hissediyor. Yani MKP için edilen tavsiyede fosfor  pas geçilmiş. Yani yanlış tavsiye. 

Üstten  Dap  kullanılmasına  gelirsek. Amaç Dap içindeki  fosforu  bitki köküne  ulaştırmak.  Bu yüzden yağış öncesi kullanılmasını  tavsiye ettim. %100 kök  bölgesine  iner mi  onu bilemem.  Ama bu tür  durumlarda  "üstten  kullanılamaz " denilmesi doğru değildir.

Çevrimdışı euphrates

« Yanıtla #10 : Kasım 15, 2019, 02:00:27 »
Bu noktadan sonra bana kalirsa bitkiye fosfor vermeye calismaniz bosuna maliyet olur. Hic yarari olmaz demiyorum ama verim artisindan cok harcamaniz olur, bu sene icin. Yuzeye atacaginiz DAP'in bu bugdaylara kok bolgelerine ulasmayacagi icin etkisi olmaz, gelecek senenin 'butcesine' katkisi olur. Bosa gitmez sonucta ama bir yil sonra alacaginiz bir ihtiyaciniz icin simdi gidip altin bozdurmaya benzer. Altin artacaksa (DAP gubresinin fiyatinin gelecek sene dusmeyecegine herkes katilir herhalde :-) bir sene sonraki ihtiyac icin neden simdi altininizi bozasiniz?

Bu sene icin verim beklentinize gore az fosfor takviyesi (3.6 kg) yaptiniz. Bu sene fosforu biraz cepten yani topraktaki stoklardan yiyeceksiniz. Gelecek seneki urununuz neyse, normal ihtiyacindan biraz fazla fosfor takviyesi yaparsaniz iyi olur, gelecek seneki urununuzde sikinti olmamasi icin.

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #11 : Kasım 15, 2019, 13:47:35 »
Bu noktadan sonra bana kalirsa bitkiye fosfor vermeye calismaniz bosuna maliyet olur. Hic yarari olmaz demiyorum ama verim artisindan cok harcamaniz olur, bu sene icin. Yuzeye atacaginiz DAP'in bu bugdaylara kok bolgelerine ulasmayacagi icin etkisi olmaz, gelecek senenin 'butcesine' katkisi olur. Bosa gitmez sonucta ama bir yil sonra alacaginiz bir ihtiyaciniz icin simdi gidip altin bozdurmaya benzer. Altin artacaksa (DAP gubresinin fiyatinin gelecek sene dusmeyecegine herkes katilir herhalde :-) bir sene sonraki ihtiyac icin neden simdi altininizi bozasiniz?

Bu sene icin verim beklentinize gore az fosfor takviyesi (3.6 kg) yaptiniz. Bu sene fosforu biraz cepten yani topraktaki stoklardan yiyeceksiniz. Gelecek seneki urununuz neyse, normal ihtiyacindan biraz fazla fosfor takviyesi yaparsaniz iyi olur, gelecek seneki urununuzde sikinti olmamasi icin.

250 300 gr civarında MAP atmayı düşünüyorum ben..Ben genelde fosforu yeterli veriyorum ama bu sene 20 20 Çinkolu aldım hiç hoşuma gitmedi çok çamur yaptı kaç kere tıkama yaptı..Sonuç olarak az düşmüş oldu.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #12 : Kasım 15, 2019, 17:03:22 »
Şu fosforun buğdayda her 100 kg verim için ihtiyaç olan miktarı konusunda bazı yerlerde 1 kg, bazı yerlerde de 1,5 kg olduğu yazıyor. Bu yıl aynı parselde amcam 18 kg DAP'la bizden 12 gün önce ekim yaptı biz daha geç ektik ve hiç taban gübresi kullanmadık. Kullanılan  toplam üre miktarı ve nitrat miktarı aynı sadece tarihleri değişik. Ancak biz 580 kg ortalama verim aldık amcam 520 kg. Bu durumu nasıl açıklamalıyız? Gübre kullanımı onda 25+15 üre+ 20 kg nitrat. Bizim 15+22 üre +20 kg nitrat. Nitratı ondan 15 gün geç attık. Ondan farklı yaptığım uygulamalar dekara 3 lt kendi yaptığım humik asit ve 2 kere aminoasit+yaprak gübresi.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #13 : Kasım 15, 2019, 22:03:38 »
Verim 3-5 faktöre dayalı olmadığı için kesin birşey söylemek benim açımdan cok zor.
Ama fizik kanunu. Varolan hiçbir şey yok olmaz. Hiçbir şeyde yoktan varolmaz.
Senin toprakta yeterli alınabilir P var denilebilir.
Onun kullandığı gübre sahte olabilir.
Çıkış farkı vs Bir sürü parametre var.
Ama almadan vermek Allah a mahsus demişler. Alıyorsan, muhakkak bitkide bir şekilde beslenmiş demektir.

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #15 : Kasım 21, 2019, 20:41:36 »
Bereketli Olsun. Buğdayınız çok güzel çıkmış. Çeşidiniz nedir kaç kg tohumla ektiniz ne kadar taban gübresi kullandınız

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #16 : Kasım 21, 2019, 21:08:33 »
Tohum olarak Esperia ektim..Taban gübresi olarak 20 20.0 Çinkolu dekara 17 kg gelecek şekilde kullandım..Aslında 20 21 kg civarına ayarlanmıştı ama bu gübre biraz tıkama yapınca dekara 17 kg geldi..Ben normalde her sene 22 23 kg ekerim ama bu sene malum kuraklık v.b faktörlerden dolayı %20 kayıp gözetilerek 25 26 kg civarında ektim.

Çevrimdışı MEHMET ÇAKIR

« Yanıtla #17 : Kasım 22, 2019, 08:23:42 »
Tohum olarak Esperia ektim..Taban gübresi olarak 20 20.0 Çinkolu dekara 17 kg gelecek şekilde kullandım..Aslında 20 21 kg civarına ayarlanmıştı ama bu gübre biraz tıkama yapınca dekara 17 kg geldi..Ben normalde her sene 22 23 kg ekerim ama bu sene malum kuraklık v.b faktörlerden dolayı %20 kayıp gözetilerek 25 26 kg civarında ektim.
Tohumun ayarlaması çok güzel olmuş 25 idealdir. Kağıt üzerinde toprak altı gübresinin özellikle fosforu çok az olmuş ama buğday da belli değil. Kardeşlenmede yaprak gübresi kullanıyorsan EDDA şelatlı fosfor ağırlıklı bir ürün kullan faaydası çok olur. Bahtı açık olsun mahsulunun inşallah

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #18 : Aralık 01, 2019, 16:25:37 »
Buğdaylarımızda bugün itibariyle son durum bu şekilde..Yalnız bazı yapraklarda sararma( kuruma gibi) gördüm acaba neden kaynaklanıyor olabilir..

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #19 : Aralık 05, 2019, 01:06:25 »
Buğdaylarımızda bugün itibariyle son durum bu şekilde..Yalnız bazı yapraklarda sararma( kuruma gibi) gördüm acaba neden kaynaklanıyor olabilir..

Mehmt kuruma olan bitkiyi parçala içine bak. Kurt larvası olabilir. Sinek bırakıyor orada gelişiyor.

Çevrimdışı Mehmet22

« Yanıtla #20 : Aralık 05, 2019, 02:15:38 »
Birkaç gün sonra tekrar dolaşıp bakarım hocam...Peki varsa ne gibi bir önlem alınabilir bildiğim kadarıyla ona karşı ilaçlar var.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #21 : Dün, 15:09:15 »
Birkaç gün sonra tekrar dolaşıp bakarım hocam...Peki varsa ne gibi bir önlem alınabilir bildiğim kadarıyla ona karşı ilaçlar var.
Ben duymadım ilaç ama fıratpenciler farklı ilaçlarla önümüzdeki yıl yol göstersin diye denemeler yapıyormuş bu sene. Aslında sebebi erken ekim yıl da sıcak gitti kasım sonuna kadar.Zararlı sinek te toprak altına girmedi böyle olunca.