toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları  (Okunma sayısı 25731 defa)

Çevrimdışı Kubilay

Ynt: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları
« Yanıtla #25 : Şubat 08, 2017, 22:24:26 »
Selamin aleykum abiler arkadaslar. Belki biraz tuhaf bi soru olacak ama gercekten bilmiyorum ve kafami kurcalayan bisey. Ciftlik gubresini yakmadan tarlaya uygulasak yani gubrelikten aldigimiz gibi dagitip tarlayi sursek tarlada ne gibi bi degisiklik olur. Gubrenin yanmis olmasindaki amacimiz ne. Bizim taraflarda buna dikkat eden pek yok

İlk sebebi yabancı ot tohumları yanmamış ve fermente olmamış bir çiftlik gübresinde hele ki ahırdan çıktığı hali bu konuda bence en riskli gübreleme şekli
2.olarak toprak kökenli hastalıklar yanmamış ve fermente olmamış bir çiftlik gübresinde bu hastalıklara sebep olan bakteri ve funguslar yaşayışlarını sürdürebilmektedir.Bazı fungusların 50-60 derecede bile yaşayabildiğini düşünürsek durumun vehametini anlayabiliriz
3.olarak amonyak zararı fermente olmamış bir çiftlik gübresi içinde bolca amonyak bulunur yani azot oranı çok çok yüksektir.Bu bazı mahsülde yatmalara bazılarında ise köklerini, yakarak mahsulu öldürmeye sebep olabilir.Ayrıca çiftlik gübresinin kötü kokmasının sebebi amonyaktır gübre içerisindeki amonyak miktarı düştükçe koku azalır

Ancak 3. maddeden kokmayan çiftlik gübresi fermente olmuştur sonucuna varmamalıyız gübre kuruduktan sonrada kokusu ve amonyağı gider ancak fermente olmamış kendi halinde kurumuştur. İçerisinde ki yabancı ot tohumları ve zararlı funguslar yaşamını devam ettirmektedir.

Hangi ürünleri yetiştirdiğinizi söyler iseniz sebep olabileceği hastalıkları yazmak isterim

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #26 : Şubat 08, 2017, 22:25:49 »
Selamin aleykum abiler arkadaslar. Belki biraz tuhaf bi soru olacak ama gercekten bilmiyorum ve kafami kurcalayan bisey. Ciftlik gubresini yakmadan tarlaya uygulasak yani gubrelikten aldigimiz gibi dagitip tarlayi sursek tarlada ne gibi bi degisiklik olur. Gubrenin yanmis olmasindaki amacimiz ne. Bizim taraflarda buna dikkat eden pek yok

Çiftlik gübresinin yanmış olması içindeki zararlı mikro organşzmaların ve yabancı ot tohumlarının yaşamasını engeller. İyi yanmış bir çiftlik gübresi kullanıldığında ürününüz daha az bitkisel hastalıklara yakalanır ve yabancı ot mücadeleniz daha kolay olur. Bazı yabancı ot tohumları yanan gübrede yok olmaz ancak çiftlik gübresinin avantajları bunu görmezden gelmemiz için yeterli bir sebeptir.

Ben de üstte kırmızı ile gösterdiğim cevabı yazmıştım ama Kubilay benden hızlı davranmış.

Çevrimdışı Ali Rıza ÇİÇEK

« Yanıtla #27 : Şubat 08, 2017, 23:31:51 »
İlk sebebi yabancı ot tohumları yanmamış ve fermente olmamış bir çiftlik gübresinde hele ki ahırdan çıktığı hali bu konuda bence en riskli gübreleme şekli
2.olarak toprak kökenli hastalıklar yanmamış ve fermente olmamış bir çiftlik gübresinde bu hastalıklara sebep olan bakteri ve funguslar yaşayışlarını sürdürebilmektedir.Bazı fungusların 50-60 derecede bile yaşayabildiğini düşünürsek durumun vehametini anlayabiliriz
3.olarak amonyak zararı fermente olmamış bir çiftlik gübresi içinde bolca amonyak bulunur yani azot oranı çok çok yüksektir.Bu bazı mahsülde yatmalara bazılarında ise köklerini, yakarak mahsulu öldürmeye sebep olabilir.Ayrıca çiftlik gübresinin kötü kokmasının sebebi amonyaktır gübre içerisindeki amonyak miktarı düştükçe koku azalır

Ancak 3. maddeden kokmayan çiftlik gübresi fermente olmuştur sonucuna varmamalıyız gübre kuruduktan sonrada kokusu ve amonyağı gider ancak fermente olmamış kendi halinde kurumuştur. İçerisinde ki yabancı ot tohumları ve zararlı funguslar yaşamını devam ettirmektedir.

Hangi ürünleri yetiştirdiğinizi söyler iseniz sebep olabileceği hastalıkları yazmak isterim
oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim abi. Genellikle hububat ve hayvan yemleri. Bugday arpa yulaf tritikale yem bezelyesi ve macar figi ekiyoruz agirlikli olarak

Çevrimdışı Kubilay

« Yanıtla #28 : Şubat 09, 2017, 01:17:13 »
oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim abi. Genellikle hububat ve hayvan yemleri. Bugday arpa yulaf tritikale yem bezelyesi ve macar figi ekiyoruz agirlikli olarak

Rica ederim
Şuan mobilim elektrikler gitti yarın bilgisayardaki belgelerden biraz bilgi toparlayıp buradan paylaşırım

Çevrimdışı barbarian

« Yanıtla #29 : Şubat 09, 2017, 01:37:23 »
Bende kendi çevremde gördüğüm bir hatadan bahsedeyim. Köylü ahırından çıkan yada satın aldığı gübreyi yanması için dağıtacağı bahçe kenarına hatta içine döker. Sorun ne diyen varsa, bu yığın çevredeki yumurtlamak için yer arayan tüm zararlıları kendine çeker. Özellikle danaburnu için açık büfe ve tatil köyü olur. Sonra her sene bir iki ağaç yakacak odun.

Çevrimdışı Kubilay

« Yanıtla #30 : Şubat 09, 2017, 01:57:25 »
Bende kendi çevremde gördüğüm bir hatadan bahsedeyim. Köylü ahırından çıkan yada satın aldığı gübreyi yanması için dağıtacağı bahçe kenarına hatta içine döker. Sorun ne diyen varsa, bu yığın çevredeki yumurtlamak için yer arayan tüm zararlıları kendine çeker. Özellikle danaburnu için açık büfe ve tatil köyü olur. Sonra her sene bir iki ağaç yakacak odun.

Evet böyle bir problem yaratıyor
Ben seralara 2016 yılına kadar ahır çıkması evdeki imkanlar çerçevesinde fermente olabilmiş gübre uyguluyordum Demre'deki seralarda problem olmaz iken yazlıks eramın bulunduğu henüz ham ve zararlı yönünden zengin olan toprağımda muazzam derecede danaburnu yapıyordu düşün birde arazi içinde bekletsek neler olacak
2016da biyogaz çıkması uyguladım biraz maliyetli oldu ancak 2016da danaburnu mücadelesi için çok uğraşmadım kök-boğaz hastalıklarımız hiç olmadı hatta önlem amacıyla bir defa bile ilaç uygulamadım
Sadece kök-boğaz hasatlığı grubundan fusarium ile bir miktar mücadele yaptık oda zaten toprağa bulaşık vaziyette ama o bile çok az dert oldu

Çevrimdışı cevyz

« Yanıtla #31 : Mart 21, 2019, 14:24:59 »
2 yıl önce aldığım 40da tarladan geçen yıl 6-7 ton nohut hasat ettim. 500kg veya maks. 1 ton tarlada bıraktım, sürdürdüm. Bu yıl ise, daha 2-3 hafta önce, ceviz diktim tarlaya. 800 ceviz fidanı, 7x7 ara mesafe, cinsi chandler. Bu yaz damla sulama ile sulamaya başlarım ve şu ile gerekli vitaminleri veririm (humik asit, ilaç vs.)

Organik madde az, nohut ektiğim zaman tarlaya toplam 4 ton leonardit saçtırdım. ceviz fidanlarını dikerken de diplerine 2-3 kilo leonardit verdim.

Şimdi ceviz sıra aralarına doğal gübre verebilmek için yaklaşık 10 ton keçi gübresi aldım ve tarlanın bir köşesine döktürdüm. Önümüzdeki günlerde kireç ilave edip üzerini naylon branda ile örtmeyi düşünüyorum. Aldığım keçi gübresi yaklaşık 6 ay veya 1 yıllık.

Gelecek sene bu gübreyi sıra aralarına serptirsem faydası olur diye düşünüyorum? Zararı olmasın da...

Ayrıca keçi gübresini serptirmeden hemen önce veya hemen sonra yine 4-5 ton leonardit serptirsem daha avantajlı olur mu? Keçi gübresi ile leonarditi aynı anda? Belki de karıştırarak?

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #32 : Mart 21, 2019, 20:12:54 »
10 ton hayvan gübresi 40 dekar yere zaten hiç gelir. Ben ikisini birlikte kullanmanızın bir zararı olacağını sanmıyorum.

Keçi gübresini sıraların arasına değil de cevizlerin kök kısmına yakın olacak şekilde bant halinde vermeniz daha iyi olacaktır. 1 yaşında ceviz köklerinin araya gelecek şekilde gelişeceğini sanmam.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı sadesoda

« Yanıtla #33 : Mart 22, 2019, 21:03:02 »
Dekara bi tepeleme dolu uzun kirkayak kuru inek gübresi kullanildi hic bir olumsuz bisi gorunmedi.. En iyi verimi de en iyi taneyi de oradan aldık. Siddetle tavsiye ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Ylmz_1907fb

« Yanıtla #34 : Nisan 13, 2019, 23:35:56 »
Satın alınan hayvan gübresi 15-20 cm kalınlıkta gübre olgunlaştırma yerine serilir. Bu gübrenin her bir tonu için 3 kg triple super fosfat ve 3 kg %26 N CAN veya %33 N amonyum nitrat gübresi ile 0,5 kg çok ince öğütülmüş toz kireç serpilir. Gübre kuru ise hafifçe ıslatılır. Aynı işleme, gübre yığını 1-1,5 m yükseklikte oluncaya kadar devam edilir. Gübre olgunlaştırma işlemi yazın yapılıyorsa, gübre yığınının üstü 3-5 cm kalınlıkta toprak (veya kum) ile kapatılır. Yığının üzerine geniş yaprakları olan kabak, salatalık veya ayçiçeği gibi bitkilerin tohumundan 3-5 tane ekilir. Bitkinin yaprakları pörsüyünce yığın hafifçe ıslatılır. Bu yığın içindeki gübre 4-5 ay içinde olgunlaşmış olur. Gübre olgunlaştırma işlemi yağışlı aylarda yapılıyorsa yığının üzeri naylonla örtülmelidir. Gübre bu şekilde olgunlaştırılırsa, C/N oranı 15-20'ye inmiş, yabancı ot tohumu olmayan iyi bir hayvan gübresi elde edilir.

https://www.toros.com.tr/tr/tarimsal-faaliyetler/sss?page=1