toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları  (Okunma sayısı 66784 defa)

Çevrimdışı ADIYAMANLI

Ynt: Çiftlik Gübresi Kullanımı ve Püf Noktaları
« Yanıtla #50 : Ocak 27, 2020, 16:32:29 »
Yeşil gübrelemeyi gündemime aldım  gelecek yıl 10 dönümlük arazide  macar fiği ekerek denemeyi düşünüyorum.
Aksaray  gülağaç ilçe  tarım ve orman müdürlüğünün  yapmış olduğuhttps://aksaray.tarimorman.gov.tr/Haber/494/Topragin-Gidasi-Yesil-Gubre-Uygulamasi-Tarla-Gunu-Gerceklestirildi  yeşil gübreleme işleminin analiz raporlarını istedim.
yapmış oldukları  yeşil  gübreleme sonucunda  uygulama alanlarında  ortalama 0,30-0,50 oranında  organik madde artışı sağlamışlar.
Gelecek yıl macar fiğini toprağa karıştırdıktan sonra 2 ay içinde tütün ekmeyi planlıyorum.
Tütün ekiminde verim düşüklüğü yaşamazsam bu şekilde tüm tarlalarıma uygulamaya geçecem.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #51 : Ocak 27, 2020, 17:50:27 »
Yeşil gübrelemeyi gündemime aldım  gelecek yıl 10 dönümlük arazide  macar fiği ekerek denemeyi düşünüyorum.
Aksaray  gülağaç ilçe  tarım ve orman müdürlüğünün  yapmış olduğuhttps://aksaray.tarimorman.gov.tr/Haber/494/Topragin-Gidasi-Yesil-Gubre-Uygulamasi-Tarla-Gunu-Gerceklestirildi  yeşil gübreleme işleminin analiz raporlarını istedim.
yapmış oldukları  yeşil  gübreleme sonucunda  uygulama alanlarında  ortalama 0,30-0,50 oranında  organik madde artışı sağlamışlar.
Gelecek yıl macar fiğini toprağa karıştırdıktan sonra 2 ay içinde tütün ekmeyi planlıyorum.
Tütün ekiminde verim düşüklüğü yaşamazsam bu şekilde tüm tarlalarıma uygulamaya geçecem.
Eğer dedikleri oranda organik madde artışı sağlıyorsa yapmaya değer. En azından kalıcı bir artış sağlamış olursunuz.

Çevrimdışı mehem

« Yanıtla #52 : Ocak 30, 2020, 13:34:49 »
Herkese iyi bir sezon olması dileğiyle. bizde katı sıvı ayıran seperatör yok ve hayvan gubresi surekli katı-sıvı karısık(sıvı oranı yuksek corba gibi). bunu sıvı gubre makinasıyla(vidanjor gibi) cekıp dırek tarlaya atsam bana nasıl bir fayda saglar sızce?

Ayrıca bu sıvı gübreyi suan ekili olan yonca(2. senesi) direk atsam bir sorun yasarmıyım sizce? bu uygulamayı burda yapan yok bazılarıda uzerine yagmur cok yagarsa veya sulanabilirse sorun olmaz dıye bilgi verdi. sizinde yorumlarını almak ısterım cesaret edemedim atmaya malum yonca tohumu pahalı durduk yere zararda vermek ıstemedım.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
bu sekılde dagıtarak atmayı dusunuorum.

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #53 : Ocak 30, 2020, 13:37:38 »
Herkese iyi bir sezon olması dileğiyle. bizde katı sıvı ayıran seperatör yok ve hayvan gubresi surekli katı-sıvı karısık(sıvı oranı yuksek corba gibi). bunu sıvı gubre makinasıyla(vidanjor gibi) cekıp dırek tarlaya atsam bana nasıl bir fayda saglar sızce?

Ayrıca bu sıvı gübreyi suan ekili olan yonca(2. senesi) direk atsam bir sorun yasarmıyım sizce? bu uygulamayı burda yapan yok bazılarıda uzerine yagmur cok yagarsa veya sulanabilirse sorun olmaz dıye bilgi verdi. sizinde yorumlarını almak ısterım cesaret edemedim atmaya malum yonca tohumu pahalı durduk yere zararda vermek ıstemedım.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz
bu sekılde dagıtarak atmayı dusunuorum.
Kolay gelsin boş tarlaya atmanızda sakınca yok. Biz aynı şekilde sıvı katı karışık gübreyi vidanjörle tarlaya atıp başka hiçbir gübre kullanmadan reygras ektik. Sonuç gerçekten çok başarılı oldu. Yoncanın üstüne başka biri sonbaharda katı gübre dağıtma römorkuyla attı ama sonucu baharda göreceğiz.

Çevrimdışı acemiçiftçi

« Yanıtla #54 : Haziran 24, 2020, 15:13:30 »
peki bendende başka bir fikir gelsin bakalım ustalar ne diyecek.

çiftlikten alının katı-sıvı gübreyi seperatör ile ayırdıktan sonra sıvı kısmını tarlaya verip katı kısmınıda solucanlar ile solucan gübresi haline getirsek verimi nasıl olur sizce?

Çevrimdışı Stronger

« Yanıtla #55 : Haziran 26, 2020, 13:02:00 »
Keşke yakınlarımızda tavuk kümesleri olsa da bol bol gübre alıp tarlamıza döksek. Organik madde çok önemli. Attığımız gübrelerin yarayışlılığını arttıran, su tutma kapasitesini arttıran, köklere hava aldıran, tarlamızın kolay işlenmesine yardımcı olan bir konu.