toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Erken Dönem Çinko Uygulaması  (Okunma sayısı 491 defa)

Çevrimdışı zar zor

Erken Dönem Çinko Uygulaması
« : Ekim 25, 2017, 22:31:31 »
Buğday ve arpada çıkış sonrası, iki-üç yapraklı dönemde yapraktan 0.2-0.3'lük (100L su 300g çinko) çinko sülfat uygulaması faydalı olur mu sizce?
Burda ki amacım kışa daha dayanıklı bitkilerle girmek. Araştırmalarımda bu tarz bir bilgiyle karşılaşmadım.

Korkum, kaş yapalım derken göz çıkarmamak.

Çevrimdışı sebazios

Ynt: Erken Dönem Çinko Uygulaması
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2017, 23:12:57 »
Buğday ve arpada çıkış sonrası, iki-üç yapraklı dönemde yapraktan 0.2-0.3'lük (100L su 300g çinko) çinko sülfat uygulaması faydalı olur mu sizce?
Burda ki amacım kışa daha dayanıklı bitkilerle girmek. Araştırmalarımda bu tarz bir bilgiyle karşılaşmadım.

Korkum, kaş yapalım derken göz çıkarmamak.

Gübre miktarını, suya değil de alana göre ayarlarsanız erken dönem çinko sülfat için 100 g/dekarı geçmemek gerekli.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #2 : Ekim 27, 2017, 03:20:47 »
Gübre miktarını, suya değil de alana göre ayarlarsanız erken dönem çinko sülfat için 100 g/dekarı geçmemek gerekli.
Bu yıl bende kışa girmeden uygulama yapmak istiyorum.
Çinkoyla beraber diğer tavsiyeleride alabilir miyiz?

Çevrimdışı FEHİM

« Yanıtla #3 : Ekim 27, 2017, 08:04:37 »
yapraktan yerine ben ekimle birlikte granül çinkoyu dölümüne 1 kg civarını gübreyle karıştırarak veriyorum. kalite ve çıkış farkını gözlemledim.
   ayrıca bu yıl granür çinko nun kilosu 2 tl bana makul geldi.

Çevrimdışı murat 06

« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2017, 21:43:37 »
Ot ilaciyla beraberde uygulanabiliyor galiba bende ilk defa busene denicem

Çevrimdışı karga

« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2017, 22:29:11 »
Ot ilaciyla beraberde uygulanabiliyor galiba bende ilk defa busene denicem

hangi ilaç ile karıştıracaksınız

Çevrimdışı meraklı

« Yanıtla #6 : Kasım 18, 2017, 03:17:57 »
ben bu yıl ilk defa dönüme 2 kg çinko sülfat attım granül olanından kovayla saçıp aysan ile karıştırdım bakalım nasıl olacak tohumlarıda kapladım hümik asit çinko sülfat ve lamardor fungusid ile karışım yapıp kaplayıp mibzer ile ektim dün bitirdim ekim işini hayırlısı allah tan

Çevrimiçi ydincbayram

« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2017, 13:12:23 »
Bugdayda cinko uygulamasi cok yararli. 2 turlude uyguladim. Sivi cinkoyu ot ilaci ile karistirdim. Uygulamasi cok pratik fakat ot ilacinin etkisini bozmamasi icin karisabilirligi iyuce sorgulanmali.
Diger bir yontemde ise ekimde mibzere doktugum gubrenin icine serptim. Tam esit dagilmamis olabilir ve 20-20 gubreyle birlikte topaklasiyor ve mibzere sivaniyor. Kazancli yonu ise maliyeti cok dusuk.
Hangi yontemi secerseniz secin faydasini goreceksiniz arkadaslar.