toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Eti Maden Etidot 67  (Okunma sayısı 2854 defa)

Çevrimdışı m.aygün 10

Ynt: Eti Maden Etidot 67
« Yanıtla #25 : Aralık 04, 2019, 09:37:24 »
Burada es geçilen nokta, sadece sudan yapıştırmasını beklemek. Halbuki kuru halde bulunan humat problem olacak gibi görünmesede suyu bulunca yapışkan bir hal alacak olması.
Ayarlamak zor mu demişsiniz, bence hiç kolay olmayacak.
İkinci konu, humatin tohum çevresinde durmasının daha etkili olacağını düşünmeniz.
Humat toprak düzenleyici bir ürün. Yani onu bu şekilde şerit halinde kullanmak yerine bütün kök bölgesinde bulundurmak daha doğru olur.
Okuduğum bazı yazılarda humik asidin uygulamadan 1-2 ay sonra daha etkin olduğunu belirtir şekilde.
Dolayısıyla önceden uygulamak daha doğru ama tabiki olmazsa olmaz kural değil.
Bir başka husus yağmur vs ile çözünmeyi hedeflemek. Humatı, kovada karıştırarak çözmenin kolay olmayacağını düşünüyorum.
Gübre ve bu tür ürünlerde yanıldığımız bir başka nokta " tamamı suda çözünür " kısmı. Deneme yaparken düşündük ki, bu tanıma şöyle bir karşılık verelim...
Evet suda çözünür ama hangi suda?...
Size tavsiyem, sıvı humik asit alıp öyle uygulama yapmanız. Yok illa humat alacaksanızda bunu ilaçlama makinesi ile toprağa atıp sonrasında ekim yapmak olur.
Tohuma sardırarak uygulama konusunu deneyin. Ama küçük bir ölçekte bakın önce. Sonucu bizimlede paylaşırsanız kendi adıma sevinirim.
Kolay gelsin. ;)
Not: vurgulamak için yazıyorum humat, sıvı humik asidin başka bir proses ile suyunun uçurulmuş halidir. Yani bu işlem sırasında bozulma vs ile karşılaşma ihtimali yüksek. Bu uygulama ( bence ) tamamen ticari kaygı sonucu. 3-4 lt humik asidi Bu sayede 1kg a düşürmek mümkün. Böylece;
1 nakliye ve ambalaj maliyeti önemli miktarda düşecek. Bu nakliyeyi sadece öyle bir şehirden diğer şehre gibi düşünmeyin. Uluslararası nakliyeyide bu çerçevede değerlendirin
2 katı haldeki ürünün sıvı haldeki aynı ürüne göre daha kaliteli, etkin olacağı "algısı".
2nci madde sanırım, genelde Türk çiftçisi için geçerli. (Bu düşünceden sıyrılmak lazım. En etkili form, sıvı olan formdur. )
Ama ilk madde firmalar için ciddi cazip bir husus.
Ticari düşünen bir kişi bunu asla pas geçmez.
Konu güzel  açıklanmış. Teşekkür ederiz.Bize kalan kaliteli,uygun hümik asit markalarını bulmak.

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #26 : Aralık 04, 2019, 10:36:25 »
evet katı halde organik madde hümik ve fülvik oranı çok yüksekken sıvı hale getirmek yani çözmek için bu oranlar aşağı düşüyor.bizde haliyle daha yüksek oranlı katı haldekini kullanmak istiyoruz..
 tohuma sardırma işine kafayı takmış bulunmaktayım.çünkü sıvı halde holder ile uygulayınca  bakıyorum ancak 1 milimetre kadar  toprağı ancak ıslatabilen madde o kadar yoğun toprağın neresini , hangi birini çözer mantığı aklıma hiç yatmıyor. beni şahsen tatmin etmiyor.belki yanılıyor olabilirim ama bu yıl tohumla birlikte uygulamayı ciddi manada düşünmekteyim...
Gerekirse daha önce dediğim gibi eğer yapışma sorunu olursa tam kuru şeklinde her torbaya 2 şer kilo katar mibzere o şekilde döker artık buğday ile birlikte ne kadar homojen dökülürse ona razı olurum..
bu arada 30 dönüme 40 kilo kadar humat aldım..hedefim dönüme en az 1 kg düşürebilmek...
Denemenizi muhakkak yapın. İkna etmek için söylenmiyorum. Zaten denemeden bilmek imkansız. Teori ile pratik farklılık gösterebiliyor.
Ama şunu söyleyeyim, humik asidi hafife almayın. Tahmin ettiğinizden çok çok daha etkin. Bunun kimyasal yapısını ve özelliklerini pas geçerek gr/dekar şeklinde kıyas yapmak doğru değil.

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #27 : Aralık 04, 2019, 10:59:26 »
Denemenizi muhakkak yapın. İkna etmek için söylenmiyorum. Zaten denemeden bilmek imkansız. Teori ile pratik farklılık gösterebiliyor.
Ama şunu söyleyeyim, humik asidi hafife almayın. Tahmin ettiğinizden çok çok daha etkin. Bunun kimyasal yapısını ve özelliklerini pas geçerek gr/dekar şeklinde kıyas yapmak doğru değil.
YOK HOCAM HUMİK ASİDİ HAFİFE ALDIĞIMDAN DEĞİL..ZATEN GEÇEN YIL DİĞER TARLAYA 250 KG LEONARDİTTEN KENDİ ELİMDE YAPTIĞIM YAKLAŞIK 1000 LİTRE HÜMİK ASİDİ 30 DÖNÜME UYGULADIM.SİZ DEYİN SAF 15 KG HÜMİK ASİT .BEN DEYİM 25 KG SAF HÜMİK ASİT..BİR KISMI DA SU ZATEN..İLK YIL HİÇ ETKİSNİ GÖRMEDİM.BENDE HERHALDE KOH VEYA SU ISISINI AYARLAYAMADIM DEDİM..AMA İKİNCİ YIL ETKİSİNİ GÖSTERDİ..TOPRAK ÇOK DEĞİŞTİ...
AMA BU YIL HUMATI KÖK BÖLGESİNE YAKIN VERMEYİ DENİCEM BAKALIM..NASIL OLCAK..SONUÇLARI PAYLAŞIM YAPARIM AMA KAPLAMA YAPACAĞIM ÜRÜNÜN MÜ BUNUN MU ETKİLİ OLDUĞUNU ANLAMAK BİRAZ ZOR OLCAK.ÇÜNKÜ KAPLAMADA KULLANACAĞIM İLAÇ ÇOK İDDİALI İMİŞ..:)

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #28 : Aralık 04, 2019, 20:58:11 »
Son olarak, humat ile kullanacağınız kaplama ürün bir araya gelince reaksiyon olacak mı, düşünmüşsünüzdür herhalde.
Kolay gelsin. 👍

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #29 : Aralık 04, 2019, 22:41:38 »
Son olarak, humat ile kullanacağınız kaplama ürün bir araya gelince reaksiyon olacak mı, düşünmüşsünüzdür herhalde.
Kolay gelsin. 👍
Kaplama yaptiktan sonra kurumaya bırakacağım. Tam kurumadan cok hafif nemli nemsiz sekilde deneyeceğim. Fakat kaplama ürünü ile reaksiyona girmesi ,normal saf su ile girmesinden daha farkli nasil bir şekil alabilir.
Ya kaplama ürünü kullanirim .önce tam nemliyken bir avuç kadar denemsini yaparim..olmadi biraz kurutur oyle denemesini yaparım. Baktim yine olmadi tam kurutur .torbalara katarım  napim...

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #30 : Aralık 05, 2019, 01:12:49 »
Hümik asidin bir taşa düşen damlasını suyla çıkartmayı denerseniz suyla etkisinin nasıl arttığını daha iyi anlarsınız. Önemli olan tarlaya bol su ile daha denk yayarak atabilmek bence.

Çevrimdışı mpsaltan

« Yanıtla #31 : Aralık 05, 2019, 08:48:11 »
Hümik asidin bir taşa düşen damlasını suyla çıkartmayı denerseniz suyla etkisinin nasıl arttığını daha iyi anlarsınız. Önemli olan tarlaya bol su ile daha denk yayarak atabilmek bence.
TAMAM 20 KG LIK K-HUMATIN BİRİNİ 1000 LİTRE SU İLE ÇÖZÜP 30 DÖNÜME HOLDER İLE ATAYIM...DİĞER 20 KG HUMATI DA BİR ŞEKİLDE TOHUMLA ATAYIM.İKİSİ DE YAKLAŞIK DÖNÜME 700 GRAM DÜŞER.. ZATEN KULLANMA TALİMATINDA DÖNÜME 500 GRAM İLE 1000 GRAM ARASI ÖNERİLMİŞ.....TARLANIN DA BUĞDAYIN DA ASİTİN DE HUMATINDA BENİM DE SİZİNDE GÖNÜLLER OLMUŞ OLUR  ;D:)