toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Leonardit Nedir, Nasıl Kullanılmalı?  (Okunma sayısı 6095 defa)

Çevrimdışı of@s

Leonardit Nedir, Nasıl Kullanılmalı?
« : Mart 31, 2018, 08:06:50 »
Leonardit kömür düzeyine ulaşmamış organik madde. Bunu zaten biliyoruz.

Leonardit bilindiği üzere ham bir ürün. Bunu sıvı humik asite sonrasın kurutarak humate hale getirilip piyasaya sunuluyor. Sonuçta 3 tür ürün var piyasada. Bunlar leonardit, leonardit kaynaklı sıvı humik asit ve potasyum humat/e. Teker teker ele alalım.

Leonardit, toprakta yıllar boyu erimeden kalmış bir ürünün torba torba çiftçiye tarlaya atması için satılması tam bir fiyasko. Çünkü mantık olarak toprakta eriyen bir madde olsa zaten torbaya girmeden erimiş olurdu. Leonardit bitkiler ve toprak için yarayışlı hale gelmesi için uygun şartlar toprakta sağlamak mümkün görünmüyor. Şöyle ki, potasyum hidroksit, nem ve 70 derece ısı. Bunları toprakta sağlayabiliriz derseniz leonarditi alıp toprağa atabilirsiniz.

Leonardit kaynaklı sıvı humik asit. Bunun üretimi zor değil. Biraz dikkat ile evde yapılabilecek bir işlem. Yukarıda yazdığım çözülme işlemini yaptığımızda tabanında tortu oluşmuş ve kullanıma hazır hale gelmiş haline verilen ad bu.

"Potasyum  Humat : KOH çözeltisiyle suda çözünmüş hale getirimli olan leonarditin oluşturulduğu sıvı humit asit çözeltisinin içerisinde çöküntü yapan kil vb. artıkların ayrıştırılmasından sonra sıvı humik asitin kurutulması sonucu ortaya çıkmış üründür.

1-İthal : (% 75-95 humik + fulvik asit)

İthal potasyum humatlar genellikle % 75-80 humik asit, % 5-10 fuluik asitten oluşur. Özgül  ağırlıkları fazladır. Çözünme hızları yavaştır. Ph’ı  9-11 aralığındadır.

2-Yerli Ürünler(% 60-70 humik + fulvik asit)

Genellikle % 40-60 humik asit % 10-20 fuluik asit içerirler.Özgül ağırlıkları hafif olup suda çözünürlükleri mükemmel seviyededir. Ph’ı  9-11 aralığındadır.

3- Fulvik asit ağırlıklı potasyum  Humatlar (70-85) humik + fulvik asit)

Genellikle %10-30 humik asit, % 40-60 fulvik asit içerir. Suda çözünürlükleri mükemmeldir. Hidroskopik yapıya sahiptirler.Aynı zamanda içerisinde 17 çeşit aminoasitler vardır. Ph’ı  3,5 – 5,5 aralığındadır.

4- Sadece Topraktan uygulanabilir Potasyum Humatlar(% 50-65 humik + fulvik asit)

Genellikle içerisindeki kil ve benzeri atıklar ayrıştırılmadan üretilmiş potasyum humatlardır. Suda çözünürlükleri % 75-80 aralığındadır.Damlama-sulama yada yapraktan uygulama sistemlerinde kullanılabilmesi için ayrı kaplarda suda eritilip çok iyi süzülmesi ve filtre edilmesi  gerekir. Aksi halde damlama-sulamaborularını tıkar. Bu tip kullanım zorluklarından dolayı topraktan kullanılması tavsiye edilir.Seracıların toprak hazırlığında, meyve bahçelerinde ağaç diplerine kolayca ve çok az miktarlarda uygulama ile sonuç veren etkili bir üründür."¹

1: batigubre sitesinden alıntıdır.

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Leonardit Nasıl Kullanılmalı?
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2018, 12:39:27 »
Bunların kullanım donemler ile ilgili bir bilgi var mı?
Yani topraga vereceksek hangi donemde vermemiz gerekiyor? Ekimden hemen once ? 1 ay once ? Gibi
Diger konuda tohum ile beraber verdigimizde ( toz olarak) herhangi bir miktar limiti var? Ozellikle potasyum humate da. Ben mumkun oldugunca toz ve/veya katı halde alıyorum gübreleri maliyet acısından avantajlı oldugu için. Karısımı kendi ihtiyaclarım dogrultusunda ayarlıyorum

Çevrimdışı of@s

Ynt: Leonardit Nedir, Nasıl Kullanılmalı?
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2018, 18:01:40 »
Ambalaj üzerinde yazılanlar genelde kopyala yapıştır şeklinde. Bir kısmı ise ticari kaygıyla sanırım. Minimum doz yazarak dekar maliyetinin düşüklüğü ile hedef kitlenin gönlünü kazanmaya yönelik.

TKİ humas in ceşitli dozlarda toprak ve tohum uygulaması var. Bu veriler içeriği ile orantılı farklı ürünler için geçerli olabilir.

Katı haldeki gübre tercihine gelelim. Öncelikle doğru bir tercih yapıyorsunuz. Ama bu durum humik asitte biraz farklı zira ilk ürün sıvı oluyor. Bir işlemden daha geçince katı hale geliyor. Ama yine bence eğer kendiniz uretmeyecekseniz günaydın formu daha iyi. Çünkü tortu olmayacak.

Kabaca leonardit sıvı ve humat çin hammadde olarak kullanılmalı, sıvı formu kendisi üretenler için humat formu ise üretmeyip satın alanlar için uygun.

Son olarak sıvı alanlar/kullananlar tortuyu çözmek için uğraşmayın. Bu kısım çöp denilemez belki ama pülverizatör ile kullanılmadan toprağa serpilebilir.

Aşağıdaki linkte TKİ Humas denemelerini inceleyebilirsiniz.

http://www.tkihumas.gov.tr/humas/makale.asp

Çevrimdışı sebazios

Leonardit Nedir, Nasıl Kullanılmalı?
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2018, 00:29:00 »
Leonardit kömür düzeyine ulaşmamış organik madde. Bunu zaten biliyoruz.

“Terazi eğri olursa bina da eğri olur” diye sevdiğim bir söz var. Buna göre referans alınan bilgi yanlışsa, üzerine oluşturulan tüm kuramlar, teoriler ve öngörüler hatalı sonuç verir.

Yukarıdaki yazının özellikle ilk cümlesini aldım. Çünkü tüm herşey kesin olmayan bir bilgi üzerine kurulmuş.

Leonardit nedir, ilk oradan başlayalım.

Öncelikle ham kömür olsaydı, her kömür ocağından çıkartılabilirdi. Oysa her kömür ocağından çıkmadığı gibi, doğada az bulunan bir madde.

İkinci nokta, kömür ham dahi olsa, belirli bir ısı uygulandıktan sonra yanmaya başlar. Ancak leonarditi yakamazsınız. Zaten ortaya çıkması da bu özelliği sayesinde oluyor.

Madenciler, kömür çıkartmaya başlamadan önce “özellikle de yakın yüzey” alanlarda ara dura bu madde ile karşılaşıyorlar. Maddenciler, bu maddenin yanmadığını görünce, gözlerinde hiç bir değeri olmuyor tabi. Hali ile kömür tabakasına ulaşana kadar çıkardıkları ve adına şu an leonardit dediğimiz bu maddeyi, madenin çevresindeki boş arazilere, alanlara boşaltıyorlar.

Bu işlem rutin haline geldikten sonra bir şey fark ediliyor. Bazı araştırmacılar, bu maddenin döküldüğü alanlardaki bitki örtüsünün birden bire geliştiğimi, organik maddenin arttığını,  bir nevi toprağın evrim geçirdiğini farkediyorlar.

Ancak öyle bir şey ki, madenden çıkarttıkları ham kömürün atıldığı alanda böyle bir şey olmuyor. Hatta bırakın iyileşmeyi, kömür ya da kömür tozu attıkları alanlarda bir daha doğru düzgün ot bile yetişmiyor

Bu sonuç karşısında uzmanlar, bu madde için “linyitin oksidasyonu ile ortaya çıkmış bir yan ürün” tanımı yapıyorlar. Tabi bu tanım, leonardit’in oluşumu ile ilgili “tahminlerini” dile getiriyorlar aynı zamanda.

Tahmin diyorum, çünkü leonarditin nasıl oluştuğu hala kesin olarak bulunabilmiş değil. Laboratuvar ortamında oluşturulabilen bir şey olmadığından (ki oluşumu milyon yıllar sürüyor) şu ana dek ortaya sunulmuş tüm görüşler “sanı” dan ibaret.

Okuduğum akademik kaynaklarda, oluşumu ile ilgili anlatılan tüm senaryoların sonu “..... sanılıyor” ile bitmekte.

Leonardit ile ilgili elde yeni verilere gelirsek  ir kanı da şu şekilde:

Bildiğiniz üzere tarlalarımıza attığımız gübreler bir süre sonra yıkanma kaybına uğrayarak kayboluyor. Yıkanma kaybı dediğimiz şey ise, yağışlar nedeni ile toprağın C horizonunda bulunan besin maddelerinin aşağılara doğru inmesi. Bu bilgi cepte.

Peki yıkanan bu besinler nereye gidiyor?

Büyük çoğunluğu yeraltı ve üstü akarsulara karışıp denizlere ve okyanuslara ulaşıp taban çöküyorlar.

Tabi bu yıkanan şeyler sadece kimyevi gübreler değil. Bitkilerin mikroorganizmalar tarafından parçalanması (çürümesi) ile ortaya çıkan organik menşeini besinler ve en başta “humus” da bu yolla yıkanıyor. Bu bilgiler de cepte.

Kömür tabakaları bildiğimiz üzere su geçirmez tabakalardı. (Soma faciasına neden olan şey de buydu zaten). Doğal olarak, yüzey yağışları toprakta süzülerek aşağıya doğru inerlerken, bir kömür tabakasına denk geldiklerinde, bu noktada dikey hareketleri son buluyor ve yatay harekete geçiyorlar. İşte bu hareket, suyun yavaşlamasını, dolayısı ile içerisinde bulunan besin elementlerinin çökmesine neden oluyor. Hele bu tabakalar  “çanak” formunda ise, aşağı inen yüzey suları önemli miktarlarda hümik madde birikimine neden oluyor ve bugün “leonardit” yaralı dediğimiz katman ortaya çıkıyor.

İşte leonardit ve hümik asitin oluşumu ile ilgili öne sürülen bir teori de bu. Bu teoriyi savunanların kullandığını tezler ise:

1-) leonardit damarlarının büyük çoğunluk ile yüzeye yakın kömür tabakalarının üzerine bulunması.
2-) leonardit madenlerinin yer zaman ama her zaman “kömür tabakasının hemen üstünde” olması
3-) içerisinde, kömür ile yaşıt olmayan bir çok madde bulunması,
4-) kömür ile keskin hatlar ile ayrılması
5-) toprağa karıştırıldığında kömür ile tamamen zıt şekilde davranması ve
6-) en önemlisi, “alkali bir madde içerisinde %80’e kadar çözülmesi”

şeklinde.

Her iki teori de kesin değil. Adı üzerinde, teoriler. Belki sadece biri, belki de her iki faktörün (yani hem linyit oksidasyonu, hem de yüzeyde oluşan hükümlerin birikimi ile) de ortaya çıkmış olabilir.

Ancak sabit olan birliğe varsa, bu maddenin kömür ile renk dışında pek ortak yanının bulunmaması.

Özetle leonardit çözülür. Tamamen olmasa da suda da çözülür. Kömür ile arasındaki temel farklardan biri de bu zaten.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2018, 01:27:36 »
Bazı kaynaklarda Türkiye'de milyonlarca ton Leonardit kaynakları olduğundan bahsedilirken, bu konuda akademik olarak çalışanlar ise ülkemizde gerçek leonarditin çok az olduğunu söylüyorlar. Afşin-Elbistan'ı leonardit kaynağı olarak gösteriyorlar. Kayınpederim Mersin-erdemli'de seracılık-bahçe tarımı yapıyorlar. Bu sene birilerinin methi üzerine leonardit diye 60TL/ton'a bir malzeme getirmişler. Bu sene kendi humik asitimizi yaparken edindiğim bilgi ve tecrübeye dayanarak gel bi bak dediler. Klasik çözünme deneyini yaptık ama bildiğin çamur malzeme. Kısaca malzeme gidya çıktı. Alata ziraat işletmesinde sadece organik madde analizi yaptırmışlar %40 çıkmış. Toplam Humik-fulvik oranı taş çatlasın %20-30 arasıdır. Sonra Elbistan'dan ara sıra bu işin nakliyesini yapan birisiyle tanıştık. Onun anlattığına göre Termik santralden kömür yataklarını açarken üstteki malzemeyi sıyırıp dışarı atıyolarmış. Bunu da birileri nakliye+bir miktar para karşılığı yapıyormuş. Sonra da millete leonardit diye satıyorlar. Diyeceğim o ki ne aldığınıza dikkat edin. Alacağınız malzemeyi yerinde görüp numune alıp analizini yaptırın. 1 hafta da analiz sonucu çıkıyor. Analizlerde de farklı analiz metodlarıyla %50 az veya %100 fazla analiz sonuçları alınabiliyor.Sanırım toplam humik-fulvik için en ideali california metodu. Bu işin dürüstçe ticaretini yapan firmaları tenzih ediyorum. Ama çiftçimizin bilinçli hareket etmesi lazım. Piyasada sıvı humik satan birçok firma önceden geçerli olan TSE analiz yöntemiyle tescil almış. Kaliforniya metoduna göre yapsa şu an malzeme satamaz.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2018, 03:37:36 »
“Terazi eğri olursa bina da eğri olur” diye sevdiğim bir söz var. Buna göre referans alınan bilgi yanlışsa, üzerine oluşturulan tüm kuramlar, teoriler ve öngörüler hatalı sonuç verir.

Yukarıdaki yazının özellikle ilk cümlesini aldım. Çünkü tüm herşey kesin olmayan bir bilgi üzerine kurulmuş.

Duygusal davranıp sevdiğin sözü buraya uyarlamaya kalkarsan kavga çıkar. ;)

" tüm kuramlar, teoriler ve öngörüler hatalı sonuç verir " derken yazının tümünü mü kastediyorsun, yoksa bir kısmının tümünü mü?

Not : Leonardit hakkındaki tüm yazıları okumadım elbette fakat yukarıdaki " Leonardit kömür düzeyine ulaşmamış organik madde." tanımını yazarken tıpkı  Humat tanımda olduğu gibi tek bir yerden alıntı yapmadığım için kaynak yazmadım. Bu tanım, MTA, TKİ, SAÜ yayınlarından alıntılanmıştır.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2018, 23:23:32 »
Duygusal davranıp sevdiğin sözü buraya uyarlamaya kalkarsan kavga çıkar. ;)

" tüm kuramlar, teoriler ve öngörüler hatalı sonuç verir " derken yazının tümünü mü kastediyorsun, yoksa bir kısmının tümünü mü?

Not : Leonardit hakkındaki tüm yazıları okumadım elbette fakat yukarıdaki " Leonardit kömür düzeyine ulaşmamış organik madde." tanımını yazarken tıpkı  Humat tanımda olduğu gibi tek bir yerden alıntı yapmadığım için kaynak yazmadım. Bu tanım, MTA, TKİ, SAÜ yayınlarından alıntılanmıştır.

Estağfirullah Oğuzhan. Söylediklerim kesinlikle şahsına hitaben değil, alıntının yapıldığı kaynağa.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2018, 23:36:03 »
Estağfirullah Oğuzhan. Söylediklerim kesinlikle şahsına hitaben değil, alıntının yapıldığı kaynağa.

Rica ederim.
Öyle algılamadım. Sadece leonardit tanımına mı yoksa sıvı humik asit ve humata da itirazın var mı diye sormaya çalıştım.

Şunu belirtmek isterim, en az üzerinde durmak istediğim yer bu kısımdı. Çünkü asıl amacım tanımdan ziyade kullanım yerlerine göre hangisinin tercih edilmesinin daha iyi olacağı konusunda fikir yürütebilmek.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2018, 23:50:30 »
Rica ederim.
Öyle algılamadım. Sadece leonardit tanımına mı yoksa sıvı humik asit ve humata da itirazın var mı diye sormaya çalıştım.

Şunu belirtmek isterim, en az üzerinde durmak istediğim yer bu kısımdı. Çünkü asıl amacım tanımdan ziyade kullanım yerlerine göre hangisinin tercih edilmesinin daha iyi olacağı konusunda fikir yürütebilmek.

1. Usulüne uyguna fermante edilmiş, yakılmış ahır gübresi
2. Usulüne uygun olmasa da yakılmış hayvan gübresi.
3. 6 ay bir kenarda beklemiş hayvan gübresi.
4. Kaliteli Leonardit
5. Hiç beklememiş hayvan gübresi
6. Leonardit menşeili hümik asit.
7. Kimyasal işlemden geçmemiş organik atık (üzüm sapı, bozuk silaj, pancar posası...)
8. Çöp kompostu

Benim sıralama bu şekilde.

Çevrimdışı drtek

« Yanıtla #9 : Nisan 03, 2018, 07:40:21 »
1. Usulüne uyguna fermante edilmiş, yakılmış ahır gübresi
2. Usulüne uygun olmasa da yakılmış hayvan gübresi.
3. 6 ay bir kenarda beklemiş hayvan gübresi.
4. Kaliteli Leonardit
5. Hiç beklememiş hayvan gübresi
6. Leonardit menşeili hümik asit.
7. Kimyasal işlemden geçmemiş organik atık (üzüm sapı, bozuk silaj, pancar posası...)
8. Çöp kompostu

Benim sıralama bu şekilde.

Yılmaz Bey hayvan gübresini usulüne uygun olarak nasıl fermente edilir ne aşamalardan geçirilir hangi hayvanın gübresi kullanılır merak ediyorum, acaba ufak bir bilgilendirme veya müsait zamanınızda bir yazı dizisi hazırlar mısınız?

Çevrimdışı of@s

Ynt: Leonardit Nasıl Kullanılmalı?
« Yanıtla #10 : Nisan 10, 2018, 05:13:44 »
1- Bunların kullanım donemler ile ilgili bir bilgi var mı?
Yani topraga vereceksek hangi donemde vermemiz gerekiyor? Ekimden hemen once ? 1 ay once ? Gibi

2- Diger konuda tohum ile beraber verdigimizde ( toz olarak) herhangi bir miktar limiti var? Ozellikle potasyum humate da.

Sorunuza net cevap vermediğimi farkettim.

Topraktan yapılan uygulamalarda beklenen fayda kükürt uygulaması gibi değil. Yani etkileşim için günlerce, haftalarca bir zamana ihtiyaç yok. Ekim öncesi yaptığınız işlemlerin birisinden önce uygulayıp toprağa karıştırmak yeterli. Genel tavsiye ve denemeler son tarla işleminden önce yapılması yönünde. Humik asit kelimenin tam anlamıyla toprak düzenleyici değil. Ama topraktaki besin içeriklerinin bitkinin alımını kolaylaştırmasıyla ön plana çıkan etkili bir ürün.

Bu konuda okuduğum ( akademik ) denemeler ortalama saf 500gr/da humik asitin optimum doz olduğu yönünde. Kendi denememde şahit parsele ( TKİ Humas ) 4-5lt/da uyguladım. Kontrol parseline oranla %10 verim artışı ve labaratuvar analiziyle önemli sayılabilecek kalite artışı tespit edildi.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #11 : Nisan 10, 2018, 09:23:36 »
Uygulama dozu kanaatimce, toprakta bulunan ( özellikle ) alımı güç elementler ve bitkinin besin ihtiyacı ile doğru orantılı olması yönünde.
Killi topraklarda bir miktar daha fazla kullanılabilir.

Kullanım yeri tohum kaplama ve topraga karıştırarak olsa daha etkili.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #12 : Nisan 10, 2018, 19:54:02 »
Uygulama dozu kanaatimce, toprakta bulunan ( özellikle ) alımı güç elementler ve bitkinin besin ihtiyacı ile doğru orantılı olması yönünde.
Killi topraklarda bir miktar daha fazla kullanılabilir.

Kullanım yeri tohum kaplama ve topraga karıştırarak olsa daha etkili.

Çok tesekkur ederim. Bende pamuk yerlerini hazırlamaya başladım. Dekara 1 kg/da potasyum humat seklinde bir uygulama yapıyorum. Tankta eritip ilaçlama mak ile araziye uygulama seklinde .

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #13 : Nisan 10, 2018, 21:50:45 »
Çok tesekkur ederim. Bende pamuk yerlerini hazırlamaya başladım. Dekara 1 kg/da potasyum humat seklinde bir uygulama yapıyorum. Tankta eritip ilaçlama mak ile araziye uygulama seklinde .
Rica ederim.

Şahit parsel bırakıp gözlemleri paylasirsaniz sevinirim.

Bende yapabilirsem kendim sıvı yapıp kullanacağım. Olmazsa bende 700-800gr/da gibi humat kullanmayı planlıyorum.

Kullandığınız ürün ve fiyatı nedir?

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #14 : Nisan 10, 2018, 21:58:16 »
Elimde
Ormin K plus 200 kg
Kg fiyat kargo dahil 11,3,tl
Gübretas K Humat 100 kg
Kg fiyatı 11 tl

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #15 : Nisan 10, 2018, 22:21:52 »
Elimde
Ormin K plus 200 kg
Kg fiyat kargo dahil 11,3,tl
Gübretas K Humat 100 kg
Kg fiyatı 11 tl

2 hususa dikkat edilmesi gerekiyor.

- Humik asit oranı %40+45 civarında ise büyük ihtimalle sıvı humik asit üretimi sırasında altta kalan kısımdır.

- Kullanım alanında damlama ve ilaç makinesi belirtilmiş mi? Zira bu makineyi tıkayan bilir.

Gübretaş değil ama organiksa nın birden fazla potasyum humatı var. Fiyatına bakarsak orman n k plus %70-80 civarında olan ürünü ama teyid edeyim istedim.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #16 : Nisan 10, 2018, 22:28:40 »
Ormin K plus olan bahsettiginiz gibi %45 humik asit oranında
K Humat da ise %80 oranında
Ben sadece ilaçlama ve/veya center pivottan veriyorum . Damlamalarım toprakaltı ve toprakustu cok yıllık damlama boruları. Tıkama riskinden dolayı hic bulasmadım damlama ile vermeye.
Toz olarak kullandıgım potasyum humatların hepsinde erimede sorun yasadım. Tortu kalıyor tabanda
Ben butun ilaç gübreleri
2400 lt tankta mikser ile karıstırıyorum. Daha sonra ilaçlama makinasına dereden cekme aparatı ile cekiyorum. Center pivota ise dozajlama pompası kullanarak

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #17 : Nisan 10, 2018, 22:38:15 »
Ormin k plus ilaçlama makinesi ve damlama ile kullanılacaksa suda eritilip ( ki bir kısmı erimeyecektir ) süzülüp öyle tanka eklenmeli.

Gübretaş k humate ve %80 civarında humik asit içeren humatlar ise suda tamamen eriyen formdadir. Her iki ürünün adida humat olsada üretim teknikleri farklı. Ama evet bende çok az olsada tortu görüyorum.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #18 : Nisan 10, 2018, 23:04:42 »
Ormin k plus ilaçlama makinesi ve damlama ile kullanılacaksa suda eritilip ( ki bir kısmı erimeyecektir ) süzülüp öyle tanka eklenmeli.

Gübretaş k humate ve %80 civarında humik asit içeren humatlar ise suda tamamen eriyen formdadir. Her iki ürünün adida humat olsada üretim teknikleri farklı. Ama evet bende çok az olsada tortu görüyorum.

Sizin toprağa direk uygulama ile bitkiye uygulama etkinliği olarak gözlemleriniz nelerdir?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #19 : Nisan 10, 2018, 23:31:21 »
Bitkisel humik asit, leonardit kaynaklı humik asit ve potasyum humat olarak yapraktan yaptığım uygulamalarda olumlu olumsuz bir işaret göremedim.

Bu olmaz anlamına gelmez ama yapraktan humik asitin moleküler yapisi sebebiyle işe yarayacağını sanmıyorum. İçerisindeki potasyum faydalı olur fakat sırf K için humat kullanılmaz bence.

Ben humik asiti şelat niyetine atıyorum fakat bununda etkinliği nedir somut bir şey yok elimde.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2018, 13:36:08 »
Tıkanmanın bir sebebide ph olabilir. Karışım ph'sı 9'un altına düştüğünde tekrar tortu oluşmaya başlıyor.

Çevrimdışı bekir06

« Yanıtla #21 : Mart 14, 2019, 15:46:29 »
Arkadaşlar konuda leonartid kullanımı hakkında tecrübelerden faydalanılmamış. torba leonardit uygulamasını bu sene ben yapacağım. 5 farklı firmanın leonartidini aldım. bir bölgede direk leonardit uygulaması yapıp toprakta çözünüp çözünmediğini test edeceğim. daha önce deneyen olur ise yorumlarını bekliyorum. kolay gelsin

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #22 : Mart 14, 2019, 18:35:10 »
Bu 5 firmanın ismini ve Leonarditi kaça aldığınızı öğrenebilir miyim?
Leonarditin toprakta çözünüp çözünmediğini nasıl tespit etmeyi planlıyorsunuz?
Uygulama dozu ne olacak?
Uygulama öncesi toprak analizi yapıldı mı?

Çevrimdışı bekir06

« Yanıtla #23 : Mart 18, 2019, 11:33:29 »
organiksa 25 kğ 25 lira
afşin leonardit 50 kğ 45 lira (kargo hariç)
orfa teknik para vermeden az bir miktar aldım.
agrohum 25 kilo 70 lira
siamad 20 kilo 30 lira
ürünleri belirli bölgeye belirli bir ölçek ile atacağım. attığım bölgeye hiç bir işlem yapmadan sonbaharda tekrar açıp bakacağım. durumu değerlendireceğim. çözünmesi iyi  olandan devam edeceğim. tabi burda iyi çözünen kaliteli oluyormu organik madde miktarı, ph vb. durumlarda çözünme ile doğru orantılı mı bunlar aklıma takılıyor ama aklımdan başka bir şey gelmiyor.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #24 : Mart 18, 2019, 12:50:10 »
İlk defa duyuyorum bu metodu.
Ben leonarditin bu şekilde kullanımının doğru olduğu konusunda şüpheliyim.
Bu şekilde humik asitten ziyade organik maddesinden fayda görülür düşüncesindeyim.