toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Mal alamayan çiftçi olmak istemiyorum. Yardım!  (Okunma sayısı 514 defa)

Çevrimdışı drsistem

Mal alamayan çiftçi olmak istemiyorum. Yardım!
« : Temmuz 12, 2018, 00:38:39 »
Merhabalar. Forumunuzu yeni fark ettim. Sanal alemde etkinimdir ama bugüne kadar nasıl farketmedim bilmiyorum. Paylaşımlarınız için Teşekkür ederim. Çok güzel, eğitici bir ortam.
Benim Sorunuma gelince;

1- Bir arkadaşım 4 dekar tarlaya şeker pancarı eker ve hardal bastırıp çapaya yetişemeyince vazgeçer. Bende el attım ve üzerime geçirdim :)
40 cm boyundaki sarı hardalı yerden 10 cm yükseklikte ot makinesi ile biçtim ve tarladan çıkardım. Üzerine 4 dekara toplam 50 kg üre ve 50 kg amonyum sülfat attım ve suladım. Şimdi çapa yaptıktan sonra Betachem denilen ot ilacını atacağım.
Bu tarlayı kurtarmak için ne tavsiye edersiniz.?

2- Mısır tarlam var 15 dekar. Taban Gübresini atmadım. Bizim bölgenin Çiftçisi çok bilinçli ve bilgilidir !!! Tabana atma üstüne fazla at diyerek beni yanılttılar. Sarı hardal çıkınca mustang ot ilacı ile iz elementelerden oluşan yaprak gübresinden 5 lt attım. Daha sonra dekara 10 kg üre 2. suya yine 10 kg üre verdim. Ancak hala diz boyunda yüksekliği var. Hardal ve diğer otlar %80 kurudu, ürün kendini kurtardı ama neden ilerlemiyor bilmiyorum.

3- 2 dekar salçalık domates denemesi yapıyoruz. Bitki boyu 29 cm e yaklaştı hala çiçek yok ama sadece 1 gövdede domates bile çıkmış :)
Bu domatesleri nasıl ilerletirim ?

NOT: Elimde Nutralid 500 GR, Lotufert Amino Cab, Timac Agro Amino-16 ve İz elementlerden oluşan 3-5 litrelik yaprak gübreleri, MAP gübresi ve 25kg'lık beyaz-pembe torbalarda olan sanıyorum Potasyum gübresi olmalı, vb. malzemeler var.

Saygılar sunarım, teşekkür ederim.

Çevrimdışı of@s

Ynt: Mal alamayan çiftçi olmak istemiyorum. Yardım!
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2018, 06:58:10 »
Merhaba. Foruma hoş geldiniz.

Bahsettiğiniz ilacın etiketine internetten baktığımda " Mücadelesi 4 yapraklı döneme kadar yapılan otlar "şeklinde bir açıklama var. Yani bu dönemi kaçırdığınızda firma bu otları kontrol altına alma konusunda garanti vermiyor. Son 4-5 yıl hariç geçmişte şeker pancarı üretmiş birisi olarak size şunu söyleyeyim erken dönemde yoğun ot basmış hatta bu otlar bicilecek seviyeye kadar büyümüş bir tarladaki pancarın yüzünüzü güldürmesi ( ekonomik anlamda )mümkün görünmüyor. Daha anlaşılır olması için şöyle düşünelim, küçük bir çocuk tüm hayatı boyunca sağlıksız bir ortamda yaşayıp yeterince beslenmezse siz onun gençliğinde ne yedirirseniz yedirin cılız, hastalıklara hassas vücut direnci düşük olmaktan kurtaramazsınız...

Mısırın durumunu pancardaki kadar ayrıntılı anlatmamışsınız ama benzer bir durum olduysa malesef mısırında ekonomik olarak masrafını bile kurtarması başarı denilecektir. Mısır boy olarak su+gübre desteğiyle 1,5m civarına çıksa bile bu sizi yanıltmasın. Mısır 30-40cm boya kadar ot, susuzluk, gübre eksikliği gibi  ciddi stres yaşadıysa koçan aşırı zayıf kalacaktır.

Yani erken dönemde ciddi stres yaşamış pancar ve mısırın ekonomik getirisi, götürdüğü emek ve masraftan fazla olur.

Malesef burası net.

Domates hakkında bilgim yok.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2018, 15:09:51 »
Oncelikle hosgeldiniz.
Domatesin yesil aksami yapraklari nasil bir kac foto alabilir miyiz?

Misiri maalesef sadece azot ile beslemek imkansiz taban gubresi ile azotun yaninda fosfor ve potasyum vermek zorundayiz. Sonrada ustten azot takviyesi zorunlu. Misirin ekimi hangi tarihte yapildi bitki hangi gelisim asamasinda ayrica misirdan foto alabilir miyiz.

Çevrimdışı Ali SARAÇ

• Admin
  • çok çok yazan üye
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Toplam beğeniler: 245
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2018, 17:53:05 »
Mısırın içine giriliyorsa birde ara çapa yapsanız iyi olur

Çevrimdışı Demir

« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2018, 22:57:16 »
Öncelikle hoşgeldiniz. Domates ve pancardan pek anlamıyorum. Mısırdan birkaç kare fotoğraf ve ekim tarihi gibi bilgileri paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Geçenlerde diz boyu ot olan yabancı otların bulunduğu bir mısır tarlasına ilaç attım. Otların öleceğine pek umudum olmasa da Arrat kullandım. Otların birçoğu öldü. Bence bir arrat kalson karışımı uygulayın. Eğer araya girebiliyorsanız ara çapa yapın.