toprakbilgi.com

Gönderen Konu: YAPRAKTAN KÜKÜRT UYGULAMA  (Okunma sayısı 8609 defa)

Çevrimdışı newharun

YAPRAKTAN KÜKÜRT UYGULAMA
« : Mart 29, 2018, 16:15:54 »
S.A.
İlkbahar döneminin sonuna yaklaştığımız şu günlerde, bu yıl ilk defa yapraktan kükürt uygulamamla ilgili görüşlerinizi merak etmekteyim.
Arazilerimiz küçük parçalar ve dağınık haldedir. Hemen hemen her tipte toprak yapımız mevcuttur. Toprak tahlili hiç olmamıştır
Görselleri paylaştığım yerlerin kükürt uygulamasından yaklaşık 1 ay önce 10kg Üre attım. 22 marttan itibaren 600lt holder
3lt ester
1lt pehawet (dalgınlıkla fazla attığım oldu)
25gr GrandStar (muadili)
2.5lt leonardit kaynaklı hümik asit
7kg üre
2.5lt deMançi
2.5lt Altın Yeşil Plus

Sorun şu görüldüğü üzere ekinlerim, oldukça koyu yeşildi. Bu 7'li karışımdan sonra gelişimi durdu ve renkleri açık sarıya doğru açıldı. Nekroz çok çok az. Bilgisine inandığım birine sorduğumda; yapraktan kükürt uygulamanın doğru olmadığını, hasatta bu farkı hissede bileceğimi söyledi.
Şimdi bende dumura uğrama halleri

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cem ispir

Ynt: YAPRAKTAN KÜKÜRT UYGULAMA
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2018, 18:54:24 »
600 litre holder kac dekar alana uygulama yapti acaba?

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #2 : Mart 29, 2018, 19:01:10 »
Cok fazla madde karistirmis gorunuyorsun.  Bu durum cok saglikli gelmedi bana. Toparlar fakat biraz zaman kaybi olur bitkinin.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #3 : Mart 29, 2018, 19:14:10 »
Ortalama 25 dekar yere yetiyor.
7'li karışım oldu, miktarları düşük diye karışım sayısını önemsemedim.
Son fotoları yok, canım çekmek istemedi.
Gelişmeleri buradan paşlaşmaya çalışıcam.

Çevrimdışı ydincbayram

« Yanıtla #4 : Mart 29, 2018, 19:26:21 »
Gecmis olsun kardesim. 1 tane de olsa foto atsan bizler icinde tecrube olurdu. Yagmurlardan da ekinler biraz keyifsiz. Gunes actimi 3-5 gunde toparlar insallah.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #5 : Mart 29, 2018, 19:46:38 »
Gecmis olsun kardesim. 1 tane de olsa foto atsan bizler icinde tecrube olurdu. Yagmurlardan da ekinler biraz keyifsiz. Gunes actimi 3-5 gunde toparlar insallah.
Teşekkür ederim inşallah toparlayacak. Arkasından 10kg daha Üre attım, çok azda olsa yağmur yağdı.1 hafta önce. Şimdi de karla karışık yağıyor. İyi yada kötü. Zamanla belli olucak.
Konuyu açmamın sebebi de bıçak sırtı olan yapraktan kükürt uygulamasının örneğinin olmaması. Epeyce baktım bu konudaki çalışmalar hep toprağa olan uygulamalar.
Bi bakıma örnek olucak. Değişkenler çok ama zamanla görsellerle desteklicem.
Yanıp gitmedi, öyle çok sararmadı. Koyu yeşilden açık yeşile düştü. Hazırlıksız yakalandığım ve iş tempomun yüksek olduğu zamana denk geldi.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #6 : Mart 29, 2018, 19:54:24 »
Pehavet tavsiye edilen dozun çok üzerinde olmuş. Bu yanlış uygulamalarda verilen zararın etkisini artırdığı gibi. Stomalarada etki edebilir/zarar verebilir düşüncesindeyim.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #7 : Mart 29, 2018, 20:01:14 »
Pehavet tavsiye edilen dozun çok üzerinde olmuş. Bu yanlış uygulamalarda verilen zararın etkisini artırdığı gibi. Stomalarada etki edebilir/zarar verebilir düşüncesindeyim.
Allah tan umut kesilmez.
Bekleyip görücez

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #8 : Mart 29, 2018, 20:45:22 »
pehavet ve kukurtten cok, ben esterden supheleniyorum. zira dekara 120ml kadar ester atilmis, buda ekini sarsmaya yetecek bir miktar, ozellikle belli stres kosullarinda.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #9 : Mart 29, 2018, 20:52:18 »
pehavet ve kukurtten cok, ben esterden supheleniyorum. zira dekara 120ml kadar ester atilmis, buda ekini sarsmaya yetecek bir miktar, ozellikle belli stres kosullarinda.
Anlaşalım.
Yüksek doz ester bol yapışkanlı atıldığında sonuç bu oluyor. ;)

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #10 : Mart 29, 2018, 21:12:47 »
Ambalajında 125-165ml yazıyor. Miktarda yanlışlık yok. Yapıştırıcısı fazla gelenlerde de daha afaki bir durum söz konusu değil gibi, bilemedim

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #11 : Mart 29, 2018, 21:59:57 »
Ambalajında 125-165ml yazıyor. Miktarda yanlışlık yok. Yapıştırıcısı fazla gelenlerde de daha afaki bir durum söz konusu değil gibi, bilemedim

Ester zaten kullanılaca ilaç değil bence. Kaldı ki her ne kadar üzerinde öyle yazıyorsa da 100ml gayet yeterli olur. Daha düşük dozda bile kullanılsa etkili oluyor.

Bayer in challange 600 ilacı gibi. Onunda üzerindeki dozu kullandığımızda ayçiçeği ve nohut ciddi sarsıntı yaşıyor. 70-80ml kullanılsa da etkili oluyor.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #12 : Mart 29, 2018, 22:21:05 »
Ester zaten kullanılaca ilaç değil bence. Kaldı ki her ne kadar üzerinde öyle yazıyorsa da 100ml gayet yeterli olur. Daha düşük dozda bile kullanılsa etkili oluyor.

Bayer in challange 600 ilacı gibi. Onunda üzerindeki dozu kullandığımızda ayçiçeği ve nohut ciddi sarsıntı yaşıyor. 70-80ml kullanılsa da etkili oluyor.
Haklı olabilirsiniz, daha önceleri biraz daha fazla atıyordum bu yıl bu orana indim. Seneye ömrümüz olursa, daha da azaltırım.  Belkide hiç kullanmam.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #13 : Mart 29, 2018, 22:47:48 »
Haklı olabilirsiniz, daha önceleri biraz daha fazla atıyordum bu yıl bu orana indim. Seneye ömrümüz olursa, daha da azaltırım.  Belkide hiç kullanmam.

Ester bedava olsa kullanılır mı?

Daha ekonomik muadilleri olmasına rağmen Mustang ı baz alalım. Dekara maliyeti 2₺. Yani 2,5kg arpa kadar. Siz değil komşunuz bile ester kullansa ondan gelecek hasar 2,5kg arpadan fazladır.

Çevrimdışı cem ispir

« Yanıtla #14 : Mart 29, 2018, 23:19:31 »
Şöyle bir durum var, kimyevi olarak kontrol edilebilir belki, ancak pehawet in fazla olması durumunda en fazla suyun ph değerini biraz düşürür diye tahmin ediyorum. Ancak ester biraz garip bir mamul, mesela üzerinde monokultur alanlarda tavsiye edilir yazar,  sebebi hava sıcaklığına ve akımına bağlı olarak garip taşınım desenleri olusturabilmesidir. Diğer taraftan bu seneki anormal hava koşullarıni da düşününce bence olağan şüpheli haline geliyor. Özellikle yüksek sıcaklık ve stres koşullarında etkisi katlanarak artıyor. Benim tercihim sadece granstar, zaten orjinali ile muadili arasında pek bir fark yok, eğer sonuç alamazsam Mustang üzerine yaparım diye planladim. Bu arada Mustang da aslında ester ve granstar etki mekanizmali iki bileşenin karışımından oluşuyor.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #15 : Mart 29, 2018, 23:37:06 »
Şöyle bir durum var, kimyevi olarak kontrol edilebilir belki, ancak pehawet in fazla olması durumunda en fazla suyun ph değerini biraz düşürür diye tahmin ediyorum. Ancak ester biraz garip bir mamul, mesela üzerinde monokultur alanlarda tavsiye edilir yazar,  sebebi hava sıcaklığına ve akımına bağlı olarak garip taşınım desenleri olusturabilmesidir. Diğer taraftan bu seneki anormal hava koşullarıni da düşününce bence olağan şüpheli haline geliyor. Özellikle yüksek sıcaklık ve stres koşullarında etkisi katlanarak artıyor. Benim tercihim sadece granstar, zaten orjinali ile muadili arasında pek bir fark yok, eğer sonuç alamazsam Mustang üzerine yaparım diye planladim. Bu arada Mustang da aslında ester ve granstar etki mekanizmali iki bileşenin karışımından oluşuyor.
Pehavet sadece ph düşürücü değil aynı zamanda yayıcı-yapıştırıcı.

Mustang da monokultur ilacı ama daha tolere edilebiliyor. Granstar ester ile aynı zamanda terk ettiğim ilaç. Aslında polikultur tarım ve ağaçlar için Mustang ıda terketmek lazım.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #16 : Mart 31, 2018, 07:37:57 »
@newharun altın yeşil gübresinin fiyatını öğrenebilir miyim?

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #17 : Mart 31, 2018, 11:40:42 »
@newharun altın yeşil gübresinin fiyatını öğrenebilir miyim?
Altın Yeşil 150
deMANÇİ 130

Çevrimdışı m.aygün 10

Ynt: YAPRAKTAN KÜKÜRT !! Yabancı
« Yanıtla #18 : Mart 31, 2018, 20:36:20 »
Yabancı ot öldüruculeri ;
iki ot öldürücü beraber atilacaksa  Mesela grandstar yada muadilleri dekara 1 ,1,5 gram tam doz konulur.
İlave edilecek amin terkipli esterli  dahil ikinci ilaç ;50 mg/da. dozunda kullanılmalı.
Yani esterli  amin fazla kullanılmış .
Sadece amin veya esterli amin kullanacaksanız üzerinde yazan normal dozu kullanılır.
Ama diğer ot ilaçları ile karışacak ise 50 Gr./da dozunda kullanılmalı.

Çevrimdışı FatihEFE

« Yanıtla #19 : Mart 31, 2018, 22:51:41 »
Sıvı kükürt kullanmadım ama zeytin ağaçlarına da kükürt savurduğumuzda eğer doz fazla gelirse yapraklarda sararma gözlenir ama sıvı kükürt de doz fazlası kullanmak pek mümkün değil sanki

Çevrimdışı sebazios

YAPRAKTAN KÜKÜRT UYGULAMA
« Yanıtla #20 : Mart 31, 2018, 23:04:57 »
Olayın kaynağı sıvı kükürt değil. Ot ilacına ek olarak bu kadar fazla çeşitlilikte maddenin eklenmesi. Forumda daha önce sayısını bilmem ama 10 defanın üzerinde “yaprak gübreleri ile karıştırmayın” uyarısı yapılmıştır.

Geçmiş olsun.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #21 : Mart 31, 2018, 23:06:49 »
Sıvı kükürt kullanmadım ama zeytin ağaçlarına da kükürt savurduğumuzda eğer doz fazla gelirse yapraklarda sararma gözlenir ama sıvı kükürt de doz fazlası kullanmak pek mümkün değil sanki
Kükürtte çeşit çeşit. Toz yani bizimde bağlara attığımız zararlılardan korunma için bitki yüzeyini kaplama amaçlı atılan kükürt. Bunu bitki bünyesine tam olarak almıyor/alamıyor. Kükürtün boyutundan ötürü. Fakat sıvı kükürt bitki bünyesine alınabilecek kadar küçültülmüş mikronda olduğu için bizimkilerden ve sıvılaştırılmış kükürtten farklı.

Bende herhangi bir veriye sahip olmadan yapraktan sıvı  kükürt isabetli olmayacağı kanısındayım.

Çevrimdışı newharun

« Yanıtla #22 : Mart 31, 2018, 23:16:17 »
Gerek ot ilaçları, gerek yapıştırıcı, gerek kükürt, gerekse benim bu işi aşureye çevirmem; kısaca yaptık bi acemilik ama (inşallah)
Yağmurlar belki beni haklı çıkaracak

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #23 : Mart 31, 2018, 23:18:32 »
Hasarı atlatmak için yapraktan magnezyum ve potasyum uygulanabilir.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #24 : Mart 31, 2018, 23:32:38 »
Hasarı atlatmak için yapraktan magnezyum ve potasyum uygulanabilir.

Bak bu işe yarar.