toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Türkiye Bor Haritası  (Okunma sayısı 4256 defa)

Çevrimdışı triticum

Çevrimdışı Demir

Ynt: Türkiye Bor Haritası
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2016, 21:23:22 »
Bizim bölgede yeterli miktarda diyor. Keşke yetersiz olsaydı. Neden derseniz, maden firmalarından ve maden tehdidinden bıktığımız için.

Sürekli bir maden açılma korkusu içindeyiz. Madenler bölgede istihdan sağlasa da, tarım ve hayvancılığa büyük darbe vuruyor. Yer altı suları daha derine iniyor. Böylece hayvanlar susuz kalıyor, sulama suyu kalmıyor. Malesef günümüzde çevre koruma adına hiçbir  şey yapılmıyor.

Çevrimdışı sebazios

Türkiye Bor Haritası
« Yanıtla #2 : Ekim 27, 2016, 01:27:38 »
Bu haritanın güvenilirliğine çok inancım yok açıkçası.

Neden?

Çünkü Bor, analizi en zor yapılan elementlerden biri. Şu anki teknoloji ile dahi ölçümü bela.

Yanılmıyorsam bir laboratuvarda bor analizi (diğer elementler yok, yalnızca bor) +200 lira civarında. Daha kötüsü önce yapabilecek bir laboratuvar bulmanız gerekli. Yapabilen laboratuvar sayısı çok ama çok az. Şöyle söyleyim, şu an Tekirdağ il sınırları içinde toprakta bor ölçümü yapabilen bir laboratuvar benim bildiğim yok.

Hal böyle iken, bu kadar detaylı bir harita çıkartılabilmesi bana çok mantıklı gelmiyor.

Çevrimdışı DuSTeRo

« Yanıtla #3 : Ekim 27, 2016, 12:30:45 »
Kitaplarda hep dünya bor madenlerinin yüzde 70 i Türkiye de diye okuduk bu damı yalandı Brutus 😔

Çevrimdışı ELPRESACANARİO

« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2017, 20:47:58 »
Bizim olduğumuz bölgede yeterli miktarda varmış. Köyün olduğu yer de kömür yatağı. Biz bile biraz kazınca kömür buluyoruz. Bu da demek oluyor ki köy elden gitti :D.

Çevrimdışı İskender

« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2017, 00:45:16 »
Sabancı üniversitesinde yapılan Labaratuar araştırmalarında kırklareli ili ve çevresi toprakları bor minerali bakımından en zayıf bolgeymiş.bu yıl ayçiçeklerin bor minerali kullandım. Yağ oranını %42.5 ten %45.30 a yükseltti.

Çevrimdışı sebazios

« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2017, 05:05:00 »
Bizim olduğumuz bölgede yeterli miktarda varmış. Köyün olduğu yer de kömür yatağı. Biz bile biraz kazınca kömür buluyoruz. Bu da demek oluyor ki köy elden gitti :D.

Sizin köyde leonardit yataklarını kollamak lazım. Ufak da olsa bir yatak bulunursa çok faydası olur. Çıkar çıkar çek tarlaya. Hele iyi kalitedeyse piyango gibi. Genellikle kömür yataklarına yakın bölgelerde oluyorlar.

Sabancı üniversitesinde yapılan Labaratuar araştırmalarında kırklareli ili ve çevresi toprakları bor minerali bakımından en zayıf bolgeymiş.bu yıl ayçiçeklerin bor minerali kullandım. Yağ oranını %42.5 ten %45.30 a yükseltti.

Ha işte bu tarz bölgesel düşünmek daha mantıklı bir yaklaşım. Trakya'yı bir bütün olarak düşündüğümüzde, "merkezden" kuzey-güney istikametine uzaklaştıkça toprak kalitesinde düşme yaşanıyor.

Çünkü toprak yapısı alüvyal topraktan uzaklaştığı İçin içeriğindeki besin oranları düşüyor.

Fosfor dışında potasyumdan bora bir çok element için geçerli bu durum.

Çevrimdışı ELPRESACANARİO

« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2017, 19:38:18 »
Sizin köyde leonardit yataklarını kollamak lazım. Ufak da olsa bir yatak bulunursa çok faydası olur. Çıkar çıkar çek tarlaya. Hele iyi kalitedeyse piyango gibi. Genellikle kömür yataklarına yakın bölgelerde oluyorlar.

Araştırmak lazım. Kömür yatağı büyükmüş. Hatta babam da araştırmış. Babam daha köyün ismini söylemeden adamlar söylemiş köyün ismini :D. Haritada filan göstermişler.

Köyün merkezinde yok. Bizim bahçede çıkmaya başlıyor. Nereye kadar gidiyor bilmiyorum.