toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Üst (Azotlu) Gübre Kullanımı ve Püf Noktaları  (Okunma sayısı 88437 defa)

Çevrimdışı of@s

Ynt: Üst (Azotlu) Gübre Kullanımı ve Püf Noktaları
« Yanıtla #50 : Aralık 01, 2018, 22:10:29 »
SİAMAD'dan aldım 1.800 TL ton fiyatı. 120 kg leonarditi yağ varilinde 3 postada yaptım. 2 tane 2 avuç pislik kaldı çözünme oranı %99 diyebilirim.
Ama LİFOS Leonardit şimdi bir leonardit hazırlamış toz formda dediklerine göre humik asit ve organik madde oranı 70-90 arasıymış ve fiyatı 800 TL/Ton civarı. Numune gönderecek bi deneyeceğiz.
Ben geçen sene SİAMAD'dan almıştım 500 kg çok memnunum. Ama pahalı. Zaten Selami Bey'in dediğine göre sadece humikasit üreticilerine ürün veriyorlarmış.
Lifos u pazartesi arayıp bende numune isteyeceğim. :) Teşekkürler.
Agrohum ve Selami beyden numune istedik. Yolladılar.
Siz agrohum denediniz mi?
Siamad fiyatı güncel mi?

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #51 : Aralık 01, 2018, 22:16:32 »
Lifos u pazartesi arayıp bende numune isteyeceğim. :) Teşekkürler.
Agrohum ve Selami beyden numune istedik. Yolladılar.
Siz agrohum denediniz mi?
Siamad fiyatı güncel mi?
SİAMAD fiyatı 1 ay önceki fiyat değişmemiştir heralde. Agrohum'u hiç duymadım. Fosilpower denemiştik bir de ama çok tortu kalmıştı bilmiyorum şimdi düzelttiler mi. O da geçen sene 900-1.000 TL/ton arası birşeydi galiba ama bizim ayağımıza teslim fiyatıydı.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #52 : Aralık 01, 2018, 22:21:14 »
SİAMAD fiyatı 1 ay önceki fiyat değişmemiştir heralde. Agrohum'u hiç duymadım. Fosilpower denemiştik bir de ama çok tortu kalmıştı bilmiyorum şimdi düzelttiler mi. O da geçen sene 900-1.000 TL/ton arası birşeydi galiba ama bizim ayağımıza teslim fiyatıydı.
Agrohum siamad dan yaklaşık %25 fazla fiyat söyleyecektir.
Fosil konusunda hemfikiriz.

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #53 : Aralık 01, 2018, 22:35:33 »
Baklagil gibi geniş yapraklı bazı bitkiler, havadaki serbest azotu (N2) köklerine bağlayarak azot ihtiyacını karşılayabilirken, dar yapraklı bitkilerde bu kabiliyet düşüktür.

Bitkiler çimlenme döneminden sapa kalkma dönemine kadar %20-25 oranında amonyum (NH4+) azotunu tercih eder ve söz konusu dönemde yüksek miktarda amonyum azotu bitkilere verilirse, bitki sapları zayıf kalır. Ayrıca bu dönemde verilen amonyum (NH4+) azotu, kireçli topraklar için fosfor alımını kolaylaştırır ve yapısı gereği topraktaki eksi (-) yüklü kil parçacıkları tarafindan tutunabilir. Yalnız ısıya ve dönüsüme bagli olarak; toprak yüzeyinde kaldığı sürece amonyak kaybına uğraması yüksektir. Zira azot, hareketli bir elementtir. Canlı ve hava hareketleri ile sürekli değişime uğrar ve hep bir döngü içerisindedir.

Yalnız normal bir sıcaklık ile nitrifikasyon bakterileri tarafindan Nitrat (NO3-)  formuna dönüştürülür. Nitrat (NO3-) azotu, eksi (-) yüklü kil parçacıkları tarafından tutunma kabiliyeti düşüktür ve aşırı bir yağışla, yüzey akışı ya da toprağın derinliklerine yıkanma şekli ile doğal kaynak sularına karışır.
Yağışlı iklimlerde yıkanma ile azot kaybı, doğrudan doğal sulara karışırken; kurak ve yarı kurak iklimlerde ise yukarı yönde hareket etme eğilimi yüksektir.

Çevrimdışı sebazios

Üst (Azotlu) Gübre Kullanımı ve Püf Noktaları
« Yanıtla #54 : Aralık 02, 2018, 00:24:29 »

Tabiat kanunlarına göre; Hiç bir şey yoktan var, vardan yok olmaz, sadece şekil değiştirir. Dolayısıyla azot kaybolmaz, şekil değiştirir.

Atila Hocam,

Sırayla giderim;

"Kayıp olur" derken gaibe karışır anlamında değil :)

Köklerinin alamayacağı derinliğe indiğinde ya da buharlaşarak atmosfere karıştığında, "bitki için" kaybedilmiş oluyor. Lavoisier’in Maddenin sakımı kanununda bahsettiği kaybolma değil yani.

Türkiye (arid) iklim şartlarında (Karadeniz Bölgesi hariç) geniş kapsamda NO3 yıkanması (etkin kök bölgesinin altına inme) olmaz. Almanya (humid) iklim şartlarında ise olur.

Bu bilgi yanlış hocam.

3 yıl önce nitrat gübresinin yıkanma ile kaybını ele alan, tarım bölgelerinde nitrat atım dönemlerinde şehir göletleri ve dolayısı ile şebeke suyundaki nitrat oranındaki değişimleri inceleyen alan bir çalışma yapıldı. Sonuçlar dehşet verici. Nitrat yıkanıp yeraltı sularına karışmakla kalmıyor. Göletlere ulaşarak bize dönüyor.

Ki tek yıkanma da bu değil. Ani yağışlarda toprak tarafından penetre edilemeyen, bölyecek yüzey suları ile akıp giden bir kayıp türü de var.

Çevrimdışı m.aygün 10

« Yanıtla #55 : Aralık 02, 2018, 19:02:19 »
Atila Hocam,

Sırayla giderim;

"Kayıp olur" derken gaibe karışır anlamında değil :)

Köklerinin alamayacağı derinliğe indiğinde ya da buharlaşarak atmosfere karıştığında, "bitki için" kaybedilmiş oluyor. Lavoisier’in Maddenin sakımı kanununda bahsettiği kaybolma değil yani.

Bu bilgi yanlış hocam.

3 yıl önce nitrat gübresinin yıkanma ile kaybını ele alan, tarım bölgelerinde nitrat atım dönemlerinde şehir göletleri ve dolayısı ile şebeke suyundaki nitrat oranındaki değişimleri inceleyen alan bir çalışma yapıldı. Sonuçlar dehşet verici. Nitrat yıkanıp yeraltı sularına karışmakla kalmıyor. Göletlere ulaşarak bize dönüyor.

Ki tek yıkanma da bu değil. Ani yağışlarda toprak tarafından penetre edilemeyen, bölyecek yüzey suları ile akıp giden bir kayıp türü de var.
Azotlu gübreleri fazla kullananlar var bana göre.
Şubatta 8-10kg üre
Nisanda da 16-20 kg can gübresi yeterli

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Metin

« Yanıtla #56 : Aralık 07, 2018, 09:37:13 »
Arkadaşlar 17 dönüm fındık bahçemiz var 1000 ocak yaklaşık olarak toprak analızı yaptırdım triple süper fosfat ortalama 34 kg dönüme 26 n 31 kg dönüme 21 n 48 kg dönüme potasyum sülfat 6 kg dönüme gübre tavsiyesi yazıyor raporda geçen yıl 800 kg toplamda 20.20 kompoze gübre atılmış bahçeye bu yıl kireç attım 2,750 kg 2 ton da tavuk gübresi aldım dahalık atmadım. Sormak istediğim fosfat gübresi ocağın çevresine kazma ile açıp bir avuç gömün kapatın dedi  ziraat danışmanı bu gübrenin toz formu yok mu dedim sulandırıp ocak çevresine atayım olmaz öyle dedi bir başkasına sordum olur dedi kolay ve etkili olarak bu işi nasıl halledebilirim toz gübreyi sulandırıp fosfor ve azotu ocakların çevresine dökemez miyim ya da sıvı fosfor ve sıvı azot gübresi alsam su ile karıştırıp atsam aynı etkiyi verir mi yardımcı olabilir misiniz?

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #57 : Aralık 07, 2018, 10:45:22 »
Arkadaşlar 17 dönüm fındık bahçemiz var 1000 ocak yaklaşık olarak toprak analızı yaptırdım triple süper fosfat ortalama 34 kg dönüme 26 n 31 kg dönüme 21 n 48 kg dönüme potasyum sülfat 6 kg dönüme gübre tavsiyesi yazıyor raporda geçen yıl 800 kg toplamda 20.20 kompoze gübre atılmış bahçeye bu yıl kireç attım 2,750 kg 2 ton da tavuk gübresi aldım dahalık atmadım. Sormak istediğim fosfat gübresi ocağın çevresine kazma ile açıp bir avuç gömün kapatın dedi  ziraat danışmanı bu gübrenin toz formu yok mu dedim sulandırıp ocak çevresine atayım olmaz öyle dedi bir başkasına sordum olur dedi kolay ve etkili olarak bu işi nasıl halledebilirim toz gübreyi sulandırıp fosfor ve azotu ocakların çevresine dökemez miyim ya da sıvı fosfor ve sıvı azot gübresi alsam su ile karıştırıp atsam aynı etkiyi verir mi yardımcı olabilir misiniz?
Tarım kirecini ve tsp aynı arazi için kullanılması tezat.
Kireç ile oh düşürmeye çalışırken tsp içindeki sülfat ile bu durumu baskılamış oluyorsunuz.

Sorunuza gelirsek, elbette ideal olan fosforun köke zarar vermeyecek şekilde en yakina vermek. Arazi üzerinde bir alet ile taç iz düşümüne çizi açarsanız ve buraya gübreyi atıp ikinci bir işleme ile gübreyi toprağa gömmüş olabilirsiniz.
O da olmuyorsa su ile vermek mümkün Ama etkinlik kısmı gömmek ile bire bir aynı olma ihtimali düşük.
Bu durum fosfor için geçerli. Azot bu durumda daha çok toleranslı.

Gübre tavsiyelerini arada virgül olmayınca anlayamadım.

Birde farklı başlıkta sorsanız daha isabetli olurdu.

Çevrimdışı Metin

« Yanıtla #58 : Aralık 09, 2018, 21:43:35 »
Teşekkur ederim baslik acmayi bilmiyorum gübreyi gommek gerekiyor diyorsunuz damla sulama gubrelerini sulandirip ocagin cevresine doksek toprak ememez mi ayni faydayi vermez mi

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #59 : Aralık 09, 2018, 22:41:39 »
Teşekkur ederim baslik acmayi bilmiyorum gübreyi gommek gerekiyor diyorsunuz damla sulama gubrelerini sulandirip ocagin cevresine doksek toprak ememez mi ayni faydayi vermez mi
Bu uygulamada damlama gübresine gerek yok. Tavsiye edilen ( Dap, 20-20-0, üre vb bütün ) gübreleri suda eritip dökebilirsiniz.
Gübre su ile toprağa karışır. Nerede ve ne miktar su kalırsa gübrede oraya aynı oranda gitmiş olur. Sizde buna göre hareket edersiz.
Damlama gübresi daha maliyetli olur. Siz direk toprağa kova vb ile dökeceğiniz için damlama gübrelerinin klasik gübrelerden farklı olan avantajlarının ( önemsenecek ) bir getirisi olmayacaktır.

Çevrimdışı erhanb59

« Yanıtla #60 : Aralık 19, 2018, 14:20:42 »
Merhaba konu çok faydalı hele ki artan maliyetlere baktığımızda bir liramızın bile boşa gitmemesi gerkiyor ki para kazanalım..Benim yaptığım uygulamaya göre her yıl üreyi iki postada atıyorum 15 er kilo gelecek şekilde, genelde ocak ayının ikinci yarısı ilk donda uygulama yapıyoruz..
  Benim bu döneni seçmemin nedenleri ; buğdayın kardeşlenme durumu ,buğdayın soğuklanma isteği ve ürenin alım formuna dönüşme süreci...birkaç yıldır havaların sıcak gitmesi erken dönem üre atanlarda olumlu sonuç gösterse de şubat ayında oluşacak dondan korkuyorum..Çorlu da çiftçilik yapıyorum, Trakya da çiftçilik yapan arkadaşların uygulamlarını merak ediyorum?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Sinan

« Yanıtla #61 : Ocak 19, 2019, 18:29:21 »
Bamya içinde kullana bilirmiyiz söylediklerinizi

Çevrimdışı vahit mkp

« Yanıtla #62 : Haziran 05, 2019, 15:58:47 »
Mısır 40cm oldu ve salma sulama yapabilmek için karık çekeceğim ve aynı anda üst gübre azot vereceğim. Sorum; görece gübre kaybını azaltmak için ne yapmalıyım.
Üre çok su ile yıkanma eğlimi var, amonyum yıkanmaya daha dirençli anladığım. Bu doğru ise;
 öncelikle toprak epey tavlı, üreyi karıklar yaklaşık 10 cm gömüyor, bi süre beklesem üre amonyuma dönüşünce sulasam kayıp için tahmininiz nedir?
 Ayrıca üre yerine nitropover kullansam yıkanma açısından fark olur mu?

Çevrimdışı Cenap

« Yanıtla #63 : Haziran 06, 2019, 16:57:41 »
İlk gübreleme programlarında Amonyum Sülfat, son gübreleme programlarında Calsiyum Amonyum Nitrat kullanın, daha faydalı olur diye düşünüyorum.