toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Üst Gübre Olarak Taban Gübresi Kullanmak  (Okunma sayısı 513 defa)

Çevrimdışı Stronger

Üst Gübre Olarak Taban Gübresi Kullanmak
« : Temmuz 12, 2018, 15:10:34 »
Arkadaşlar bir konu hakkında size danışmak istedim. Eskişehirde gezmeye gittiğimde bir çiftçi kardeşimle konuşuyordum. Bende öğrenmek ve bildiklerimi uygulamada görmek için herşeyi soruyorum. Arpa ekmiş ekerken 20.20 kullanmış. Aralık ayında üst gübre olarak 20.20 tekrar atmış. İlk başta şaşırdım. Neden AS, Can veya Üre atmadın dedim. Bana bölgenin çok kireçli olduğunu ve ne kadar çok fosforlu gübre atarsak atalım hemen yarayışsız forma döndüğü için taban gübresini 2 kerede verdiğini söyledi. Ekerken 20.20 aralık ayında yine 20.20 vererek ürün veriminin arttığını belirti. Bir kaç senedirde bu şekilde yaptığını söyledi.

Şimdi tecrübeli arkadaşlara soruyorum.
Tabana atılan fosfor kısa zamanda yarayışsız hale gelir mi?
Aralık ayında yapılan bu fosfor gübrelemesi ve az miktarda azot daha mı faydalı oluyor.
Aralık ayında üre kullandığı zaman yatmalar oluyormuş.

Map kullanmamı önerenler oldu. Map fiyatı taban gübre fiyatının 2 katı sayılır. O yüzden en ekonomik uygulanabilir öneriler nelerdir.

Sizce bu arkadaşın verim artışı 2 kere verilen fosforla ilgisi var mı?

Üst Gübre olarak Aralık ayında yağmur öncesi atılan 20.20 nin ne zararı olur? Faydası nelerdir? Bunu uygulayan arkadaşın verimine etki eden faktör nedir?

Çevrimiçi of@s

Ynt: Üst Gübre Olarak Taban Gübresi Kullanmak
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2018, 02:07:15 »
Fosforun kireçli toprakta bağlanması doğru. Fakat ne kadarı ne sürede bağlanır bunu öğrenemedim bende. Bağlanma işi erken başlıyor onu biliyorum sadece.

Ekimle birlikte nekadar gübre verdi, üstten ne kadar 20-20 verdi, hedef/potansiyel verim ne kadar bunları bilmiyoruz ama aralık değil ama erken ilkbaharda bunu yapması dağa mantıklı. Zira arpa-bugday aralık ayı sonrasında yeşil aksam duruyor. Fosfor bağlanana kadar ekimle birlikte verilen fosforun yeterli olduğunu varsayarak erken dönemde 20-20 yerine Dap+üre giji bir tercih daha isabetli olur.

Map damlama ve ilaçlama makinesi ile fosfor verilmek istendiğinde doğru bir tercih olacaktır ama yağmurlama ve serpme için mantıklı bir seçenek olmaktan çıkıyor.

Dap, 20-20 daha hesaplı bir tercih olur.

Çevrimdışı m.aygün 10

Ynt: Üst Gübre Olarak Taban Gübresi Kullanmak
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2018, 21:44:52 »
Tekrar vermek yerine.Ekimden önce. Toprağa organik gübre. Leonardit ürünler;Toprağa yeteri kadar vererek toprakta ki yarayişsiz hale gelen fosfor tekrar kazanılır.

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi