toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yaprak Gübreleri ve Genel Tarifler  (Okunma sayısı 14764 defa)

Çevrimdışı Unsal

Ynt: Yaprak Gübreleri ve Genel Tarifler
« Yanıtla #25 : Mayıs 15, 2018, 16:02:01 »
Benim yaptığim uygulama şu sekilde
Taban gübresi hariç butun gübrelemeyi damla sulama sistemi ile yapıyorum.
Yabancı ot için girdigimde başkaherhangi birsey kullanmıyorum
4 yapraklı doneme kadar damlama ile MAP ( toplam 2 kg/da)
4 yapraktan itibaren ise gene damlama ile puskulden sonra 2 hafta daha verecek sekilde üst gübreyi sulama sayısına bölüyorum. Benim sartlarımda bu süre 70 gün
55. Günde püskül cıkısı baslıyor. 3er günlük sulama döngüsü ile sulama yapıorum. Yaklasık arıza elektrl kesinti flaan derken 20 tane sulama döngüsü yapıor. Her sulamada 2,5 kg/da üre veriyorum. Püskül dönemine kadar da magnezyum sülfat ve poyasyum nitrati bitirmiş oluyorum. Her ikiside toplam 5 kg/da olacak sekilde. Üre haric diger gübreler püskülden önce bitiyor bende

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #26 : Mayıs 15, 2018, 16:47:44 »
4 yapraktan itibaren ise gene damlama ile puskulden sonra 2 hafta daha verecek sekilde üst gübreyi sulama sayısına bölüyorum. Benim sartlarımda bu süre 70 gün
55. Günde püskül cıkısı baslıyor. 3er günlük sulama döngüsü ile sulama yapıorum. Yaklasık arıza elektrl kesinti flaan derken 20 tane sulama döngüsü yapıor. Her sulamada 2,5 kg/da üre veriyorum. Püskül dönemine kadar da magnezyum sülfat ve poyasyum nitrati bitirmiş oluyorum. Her ikiside toplam 5 kg/da olacak sekilde. Üre haric diger gübreler püskülden önce bitiyor bende

Taban gübreside fosfor var zaten. Bence map ı diz boyunda verseniz daha iyi olabilir.

Çevrimdışı Ahmet Durak

« Yanıtla #27 : Mayıs 15, 2018, 22:13:34 »
Tarım il müdürlüğü süne ilacı atın demiş. Süne ilacını atarken üre + potasyum nitrat+ yarım doz madison atsam çok olur mu?

Çevrimdışı zar zor

« Yanıtla #28 : Mayıs 16, 2018, 19:32:48 »
Mısır yapraklarında ki soluk yeşil benekler neden olmuş olabilir.

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2018, 20:41:32 »

Bence soğuk hava etkisi.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2018, 20:51:35 »

Holcus yaprak lekesi (Pseudomonas syringae) olarak geciyor litaratürde. Erken dönem yogun yağışlı ve rüzgarlı iklimlerde görülüyormus.  Genel olarak major verim kayıplarına yol açmazmış.
Sadece kozmetik olarak ( görsel olarak sıkıntı yaratıyor onun dısında bir zararı yok) herhangi bir ilaç tedavisi yok
https://crops.extension.iastate.edu/holcus-leaf-spot

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #31 : Mayıs 17, 2018, 09:35:27 »

4 yapraklı döneme kadar 2kg map veriyorum yazmışsınız.

İkinci üründen bahsediyorsunuz galiba. Doğrusu bütün fosforu bu döneme kadar vermiş olmanızı anlayamadım.

Bitkiye azot ve fosfor verme işi kayıpların olmaması ve/veya etkin kullanılması için biraz hassasiyet gerektiriyor. Zira bildiğiniz gibi azot yıkanabiliyor fosfor ise bağlanabiliyor. Damlama ve pivot sayesinde bu kayıplar minimuma indirilebiliyor. Hal böyleyken ( seneye planım bu ) fosforun 1/3 den fazlasını ekimle beraber vermeyi düşünmüyorum. Daha pahalıya mal olacak ama damlamadan 2/3 P vermeyi deneyeceğim. Sizin uygulamanızda azot gayet etkin kullanılır ama fosfordan şüpheliyim. Çünkü erken kesiyorsunuz. Tabi bu benim kanaatim.

Fosfor maliyetini pivotta düşürmek için map yerine Dap+iyi filtre daha ekonomik olacaktır. Potasyum ve magnezyum için bulabilirseniz Patentkali diye iyi bir gübre var. Fakat bildiğiniz üzere her ikiside damlama gübresi değil bu sebeple filtre kısmına dikkat etmekte fayda var. Damlama risk ama pivotta düşünülebilir.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #32 : Mayıs 17, 2018, 09:56:01 »
Buradaki yaklasımım sunsekilde fosfor ucan kacan bir elemnet olmadıgı için kök gelişiminde yoğun olarak etkili olmasını istiyorum. Benim sulama sistemleri bitki asırı boylanma yapıyor ve ikinci ürün oldugu için hasat zamanı kasım ayına denk geliyor. Basta kök bölgesini ne kadar güçlendirirsen okadar iyi mantıgı ile yaklasıyorum. Zaten çıkıs performansı ilk gelişim üzerine agırlık verdim.toprak yapım killi tınlı ve ph 8 civarı. Taban gübresindeki fosfor bir sekilde topraga fixleniyor. ( tamamiyle teorik bilgi daha bunu pratik olarak ispatlama görme gözlemleme sansım yok) yani fixlendigini kabul edip erken dönemde tekrar fosfor uygulaması yapıorum. Azot ve potasyum kontrolu elimde bitkinin vejitatif aksamını kontrol edebiliyorum. Okudugum butun makalelerde fosforun erken dönem uygulaması tavsiye ediliyor.

Çevrimdışı Unsal

« Yanıtla #33 : Mayıs 17, 2018, 10:01:33 »
Birde gübrleme konusunda uygulamam
Taban gübresi olarak : NPK ( 13.24.12+10so3) buğdayda mısırda ve pamukta
Üst gübre: üre ( fertigasyon seklinde uyguluyorum)
Destek gübreler olarakta
Magnezyum Sulfat toz
Potasyum Nitrat toz
Çinko Sülfat toz
MAP toz
Amino asit sıvı
Potasyum Humat toz
Bitkinin ihtiyacına göre karısım oranlarını ayarlayıp buyuk gübre tankında su ike karıstırıp uyguluyorum.

Çevrimdışı of@s

« Yanıtla #34 : Mayıs 17, 2018, 22:25:45 »
Taban gübresini az verseniz yada hiç vermeseniz mapı verme dönemi için bir şey söylemeye gerek duymadım fakat. Bir çelişki hissediyorum. Yani fosforun tamamen bağlandığını düşünüyorsak 2 soru;
Neden tabana fosfor veriyoruz?
Verdiğimiz 2kg map ne kadar yeterli olur?
Yok hepsi değil kısmen ve zamanla bağlanıyorsa yine 2 soru;
Toprakta bağlanmamış fosfor varken neden mapı erkenden veriyoruz?
Ve hatta neden fosfor veriyoruz, vermesekte olur. Nasılsa tamamen bağlanmıyor.

Kaldı ki fosfor sadece kök yapam bir element dahi olsa bitkinin kökü hep gelişim içinde. Toros gübrenin mısırın dönem dönem topraktan kaldırdığı npk gösteren bir PDF dosyası var. Buradaki tavsiyede taban gübresine ek olarak mayısta 2k, haziranda biraz fazlası var.

Bu yıl cansa tarımın Racine ürününü mısırda kullanmayı düşünüyorum. Ürünü aldım. Mısırdan önce nohuttun bir kısmını feda ederek kontrol parseli ve bir kaç farklı dozda uygulama yapıp sonuca göre hareket edeceğim. Muhtemelen yarın denemeyi yapacağım. 3-5 güne kadar görsel fark olur. Sonrasında bir hafta arayla parsellerden nohut yolup kökünü incelemeyi planlıyorum. İnşallah yaparım ve bir fikir oluşur.

Bahsettiğim ürün sizin köklenme isteğinizi tatmin eder diye düşünüyorum.