toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Yüksek ph ve Kireçli Topraklarda Fosfor Kullanımı  (Okunma sayısı 355 defa)

Çevrimdışı of@s

Topraklarımızın ph ve kireç değerleri yüksek. Böyle olunca fosforun bağlanıp bitki tarafından alınamaz forma dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

Ph düşürmek, organik madde miktarını artırmak gibi yöntemler sayesinde bu sorun azaltabiliyor. Buna itirazım yok elbette, fakat çeşitli sebeplerle bunu yapamıyorsak bu sorunu nasıl atlayabiliriz yada az kayıpla bitkiyi besleriz konusunu irdelemek istiyorum.

Sonuçta az-çok başarıya ulaşırsak en pahalıya mal olan makro gübreyi daha etkin kullanabileceğiz.

Düşüncem şu, mümkünse starter gübre ile ekim  yaparak  başlayabiliriz. Bu mümkün değilse (  kafayı taktı demezseniz ) ekim öncesi toprağa humik asit atıp, gübre olarak  hedeflediğimiz dozun %10-25 ini ekimle bereber vermek. Kalan kısmını ise bitkinin ihtiyaç duyduğu dönemde toprakta hazır olacak şekilde sulama ve/veya çapa ile toprağa karıştırmak.

Fosforun topraktaki hareketini sıfır kabul ederek serperek kuruya atmak bizim amacımıza uymaz.

Ya sizce?

Çevrimdışı of@s

Ynt: Yüksek ph ve Kireçli Topraklarda Fosfor Kullanımı
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2018, 11:15:47 »
Sıvı kükürt üretimi yapan firmalar ve bunları satan bayiler bu tür topraklarda ürünlerinin kısa sürede ve yine kısa süreli olarak lokal ph düşürüp bitkinin özellikle fosforun alınabildiğini iddia ediyor.

Denememekle beraber bana mantıklı gelmediği için hiç kullanmadım.

Çevrimdışı maygun10

« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2018, 11:52:07 »
İş dönüp dolaşıp organik maddeye geliyor.Hayvan gübrelerin den yararlanamiyoruz.Anizlarimizi organik maddeye dönüş turmeyi sağlamalıyız.
Hayvancılık yapanlar hayvan gübrelerin tanklarda enfekte olmasını sağladıktan sonra.Kalan sıvı halde ki organik maddeleri tankerler ile tarlalarimiza dokebilmeliyiz.Bu konudaki projeleri değerlendirmek lazım.
Topraklarımızda fosfor fazla olmasına rağmen yüksek oranda yeni kimyasal gübre atmadan ürün alamıyoruz.Aslinda topraga atılan fosforun yarısını bitkinin kullandığını da biliyoruz.Cogu yarayissiz formda toprakta birikiyor.
Ben anizlari üzerine azot atarak toprağa pulluk ile gömüyorum.
Ayrıca ekimden hemen önce humat ürününu toprağa karıştırıyorum.
İnşallah ekim ayında hasattan sonrada hayvan gübresi temin etmeye çalışacağım.

Çevrimdışı azoxystrobin

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2018, 16:29:05 »
Fosforik asit kullan