toprakbilgi.com

Gönderen Konu: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları  (Okunma sayısı 11014 defa)

Çevrimdışı DeHLiZ

Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« : Ağustos 16, 2016, 23:12:17 »
Arkadaşlar, bu başlık altında güncel çiğ süt ve yem fiyatlarını paylaşalım. Hangi il-ilçe, sıcak-soğutulmuş olduğu, elinizde varsa süt yağ-protein oranları yazılırsa iyi olur.

Çevrimiçi sadesoda

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2016, 23:23:13 »
İzmir -Ödemiş 
1.15 sabit anlaşma fiyati ile sogutulmus çiğ süt.   Alıcı yeni kurulan süt birliği olduğu için  tahlil sonuçları ne yazık ki yok . Ödemede yok ama olsun

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #2 : Ağustos 17, 2016, 09:09:56 »
İzmir Bergama Sıcak süt 1,05 TL

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2016, 13:24:02 »
Çiğ süt fiyatına zam yok!
Yazar Tarım Dünyası   15/07/2016

Ulusal Süt Konseyi kararıyla çiğ süt fiyatının aynı kalmasına karar verildi. Temmuz 2014’te çiğ süt referans fiyatını litre başına 1 lira 15 kuruş olarak belirleyen Ulusal Süt Konseyi, bugün yapılan toplantıda da fiyatın Eylül ayına kadar artırılmaması yönünde karar aldı. Böylece girdi maliyetlerindeki artışa rağmen 24 aydır artırılmayan çiğ süt fiyatı iki ay daha artırılmayarak bu alanda bir rekor kırılmış oldu.

Ulusal Süt Konseyi toplantısından önce Konya,Çukurova başta olmak üzere bir çok bölgede süt alımlarını azaltarak fiyatın artmaması yönünde ortam oluşturan süt sanayicileri maliyetlerin yüksek tüketimin ise düşük olduğunu belirterek fiyatın artırılmaması gerektiğini savundu. Üretici örgütlerinin itirazına rağmen çiğ süt fiyatı artırılmadı. Eylül ayı sonuna kadar referans fiyat 1 lira 15 kuruş olarak uygulanacak. Ancak 24 aydır artırılmayan ve Eylül sonuna kadar da artmayacak olan 1 lira 15 kuruşluk referans fiyat bile bir çok bölgede uygulanmıyor.

Daha düşük fiyata süt alınıyor. Bazı firmalar alım fiyatını dün 5 kuruş aşağı çekti. Böylece ortalama 1 lira seviyelerinde olan çiğ süt fiyatı bazı bölgelerde 75-80 kuruştan alınıyor.

Süt tozu desteğinin artırılması isteniyor

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik göreve ilk geldiğinde çiğ süt fiyatının artırılması gerektiğini söylemiş ve süt tozuna verilen desteği süt sanayicilerinin talebi doğrultusunda ton başına önce 3 bin liradan 4 bin liraya daha sonra da 4 bin 50 liraya çıkardı. Ancak buna rağmen çiğ süt fiyatının düşürülmesi ile bakanlık rest çekerek üretici örgütlerine süt aldırarak süt tozu üretmeye başladı. Üretilen süt tozu da ihaleyle satıldı. Sanayicilere süt tozu ihracatında zorluklar çıkaran Bakanlıkla süt sanayicileri arasındaki gerilim sürüyor. Süt sanayicileri piyasadan süt alımını azaltarak süt tozu üretimine olan desteğin ton başına 4 bin 500 liradan 5 bin liraya çıkarılması yönünde baskı uyguluyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise sanayicilerin çiğ sütü 1 lira 15 kuruştan almalarını istiyor. Bu çekişmeden zarar gören ise yine çiğ süt üreticisi oluyor.

İnekler kesilecek

Çiğ süt fiyatının artmaması ve buna karşılık yem başta olmak üzere girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle üreticiler süt üretmekten vazgeçerek ineklerini, kestiriyor. Bir yandan da devlet Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla damızlık hayvan ithal ederek yeni işletmelerin kurulmasını sağlıyor. Avrupa Birliği destekli Kırsal Kalkınma Hibe Desteği(IPARD) kapsamında süt hayvancılığına destek veriliyor. Sektöre yeni kurbanlar katılıyor.

Prim de yok

Öte yandan çiğ süt üreticilerine Ocak ayından bu yana çiğ süt destekleme primi de ödenmiyor.Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenerek ödenmesi gereken çiğ süt primi bakanlık tarafından belirlenmedi ve ödenmedi. Hem fiyat hemde prim ödemesi yönünden yetiştiriciler büyük sıkıntı yaşıyor.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #4 : Ağustos 29, 2016, 17:48:45 »
Verilerle süt sektörü
Yazar Tarım Dünyası 
 
Dünya Süt Günü'nde verilerle süt sektörü

Dünya Süt Günü 60 yıldan beri kutlanıyor. Türkiye'de çiftçilerin kutlama yapacak halleri yok

Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) aldığı kararla 1956 yılından bu yana tam 60 yıldır 21 Mayıs, “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’de çiğ süt üreticileri açısından kutlanacak bir durum yok.

Dünya Süt Günü’nde verilerle sektördeki genel durum şöyle:

Türkiye’nin çiğ süt üretimi 2015 yılında 18 milyon 655 bin ton olarak gerçekleşti. Bunun 8.9 milyon tonu sanayide değerlendiriliyor.

Yağlı süt tozu üretimi 2015’te 46 bin 350 ton, yağsız süt tozu üretimi ise 66 bin 158 ton.

Türkiye’de 44 süt tozu işletmesinden 26’sı faal olarak çalışıyor.

Tereyağı üretimi yaklaşık 52 bin ton, Peynir üretimi 637 bin 642 ton, yoğurt üretimi 1 milyon 123 bin ton.
Süt üretiminin yüzde 90.8`i inek sütü, yüzde 6.3`ü koyun sütü, yüzde 2.6`sını keçi sütü ve binde 3`ü ise manda sütünden oluşuyor.

Türkiye’de kişi başına içme sütü tüketimi yıllık 24 litre. Avrupa,Amerika,Kanada,Avustralya gibi bir çok ülkede tüketim kişi başına yıllık 100 litrenin üzerinde.

Süt yerine peynir tüketiliyor

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasına göre,Türkiye’de haftada 1-2 kez süt tüketenlerin oranı yüzde 20 civarında.Her gün süt tüketenlerin oranı yüzde 56, yoğurt, ayran, kefir vb. süt ürünlerini tüketenlerin oranı yüzde 55, peynir tüketenlerin oranı yüzde 76.

İnekler kesiliyor

Uygulanan yanlış politikalar sonucu, Türkiye bir yandan damızlık hayvan ithal ederek yeni süt çiftlikleri kuruyor.Bir yandan çiğ süt para etmediği için süt veren inekler kesiliyor.

Çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından belirleniyor.Yaklaşık 2 yıldır, girdi maliyetlerindeki yüksek artışa rağmen çiğ sütün fiyatı artmadığı gibi bir miktar geriledi.

Ulusal Süt Konseyi’nin 1 Haziran 2014’ten bu yana litresi 1 lira 15 kuruş olarak belirlenen referans fiyatın altında süt alınıyor.

Çiğ süt 1 liranın altında

Et ve Süt Kurumu ile üretici örgütleri arasında yapılan anlaşma ile piyasada arz fazlası süt alınarak süt tozuna dönüştürülüyor.Bu müdahale ile referans fiyat korunmaya çalışılıyor. Fakat, bir çok bölgede üretici çiğ sütün litresini 1 liranın altında satmak zorunda kalıyor.

Et ve Süt Kurumu verilerine göre, Türkiye geneli çiğ sütün litre fiyatı 2014’te ortalama 1 lira 1 kuruş, 2015’te 1 lira 7 kuruş olurken 2016’da 1 liranın altına düştü. Türkiye’de üretilen 18.6 milyon ton çiğ sütün sadece 8.5 milyon tonu destekleme kapsamında

Market fiyatları yüksek

Markette pastörize inek sütünün litresi ortalama 3.5 lira.

Keçi sütü(uzun ömürlü-UHT) litresi ortalama 8 lira 6 kuruş.

Kaşar peynirin kilosu ortalama 23.5 lira.

Beyaz peynirin kilo fiyatı ortalama 15 lira 84 kuruş

Kaymaklı yoğurdun kilosu ortalama 4 lira 8 kuruş

Kaymaksız yoğurtun kilosu ortalama 4 lira 79 kuruş

Tereyağının kilosu ortalama 27 lira 22 kuruş

İhracat ithalattan fazla

Dış ticaret verileri değerlendirildiğinde Türkiye’nin süt ürünleri ihracatı,ithalatından daha fazla. 2015 verilerine göre, süt ürünleri ithalatı 37 bin 498 ton karşılığı 136 milyon 360 bin dolar olurken, ihracat ise 116 bin 638 ton ihracat karşılığında 274 milyon 144 bin dolar döviz girdisi sağlandı.

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #5 : Eylül 10, 2016, 16:09:27 »
Süt üreticisi acil çözüm istiyor

Balıkesir HAYKOOP üreticilerin alın teri için, üreticilerle el ele verdi. Süt paralarını yaklaşık 4 aydır alamayan üreticiler, ‘Ramazan Bayramını parasız geçirdik. Bu bayramı parasız geçirmek istemiyoruz’ diyor.

 
Sütün Başkentinde üretici ayaklandı
 
 Üretici Balıkesir’den başlayacak ve 81 il’e yayılacak eylemin hazırlığını yapıyor.
 
Yeniköy merkez kooperatifinden Şeref Güçkan ‘Süt paralarını alamıyoruz. 4 ay olacak. Yem, saman, silaj alamıyoruz. Yine bir bayram geliyor çoluk çocuk yırtık ayakkabı ile geziyor. Yine para yok!
 
 
SİSTEM TIKANDI
 
HAYKOOP dün yeni binasında olağanüstü toplandı. HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, üreticileri dinledi acil çözüm için büyük eylem hazırlığına kapıları araladı.
 
 
TEK DUYDUĞUMUZ HAFTAYA… DAHA KAÇ HAFTA GEÇECEK ?
 
İsa Şahin Dikkonak kooperatifin yönetim kurulu başkanıyım. Yaklaşık 4 aydır paramızı alamıyoruz. Büyük sıkıntı içindeyiz. Vergi borcumuzu ödeyemiyoruz. Ödeyemediğimiz için Vergi icra gönderiyor. Ramazanı parasız geçirdik. Kurban geliyor para hala yok. Yörsan yetkililerinden sürekli duyduğumuz tek şey ‘Haftaya bu haftalar bitmiyor. Tükeniyoruz. Bir olup bir hareket etmenin kararını biz aldık. Tebliğ edildikten sonra hukuki yollardan hakkımızı arayacak ve eylemlerimizi büyüteceğiz.
 
 
PARAN YATACAK DENİYOR AMA PARA YOK!
 
Bigadiç Balatlı mahallesinden Remzi Dalgıç ‘Yörsan bana Paran yatacak dedi. Akşama kadar bankada bekledim. Akşama doğru 17:30da telefon geldi. Bu hafta para yok. Haftaya kaldı dendi. Ben 4 haftadır aynı şeyi yaşıyorum. Umudumuz Haykoop Başkanı Faruk Özen. Biliyorum ki eylemci bir ruh gerek. Paramızı alamıyoruz
 
 
BIÇAK KEMİĞE DAYANDI
 
Mustafa Bey Hamzacık Tarımsal Kooperatif Başkanıyım.1994yılından buyana Yörsan ile çalışıyoruz.2014 te dediler ki Yörsan Abraaj grubuna satıldı. Bizde dedik ki; Yörsanı Yörsan yapan biziz. Yörsan bizim firmamız. Bu firmayı markayı üretici olarak biz yarattık. Mağdur olmamıza rağmen firmanın arkasında hep durduk ama üretici olarak artık bıçak kemiğe dayandı ve biz dayanamıyoruz. Bundan sonra sohbetlerle değilde demokratik ortamlarda hakkımızı aramaya devam edeceğiz.
 
 
PİYASAYI KİLİTLEYEN SİSTEME
 
HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, ‘Gidişata dur demek gerekiyor. Sistem bu şekilde giderse kilitlenecek. HAYKOOP olarak, Üretici ve firma arasında biz bir köprü olduk. Bunu da piyasa gerçeklerini göz ardı etmeden, Sütün pazarlanması ayağındaki rolümüzü üstleniyoruz. Ancak içeride üreticinin nerdeyse 4 aylık alacaklarının duruyor olması piyasayı kilitliyor’ dedi.
 
 
EN BÜYÜK TEHLİKE…
 
Özen B.MERHABA’YA yaptığı açıklamada, Süt paralarından üreticinin olduğu kadar piyasanın da hakkı var. Esnafında hakkı var. Köylerde insanlar bakkaldan alışveriş edemez duruma geldi. Ceplerinde çay parası yok denecek duruma geldi. En önemlisi hayvanlarına bakım yapan veteriner hekimler, bu konudan sıkıntılılar. İlaç sıkıntıları var. Esnaf ile bayram üzeri alışveriş yapacaklar ama paraları yok.
 
Yem konusunda hayvanlarına yem yedirecek yem yok ve burada bir tehlike var üretici diyor ki; Nasılsa ben senin paranı alamıyorum hiç olmazsa bana maliyetin olmasın diyerek beslemesinden kısıtlamaya gitmeye başladı. Buda çok ciddi bir tehlike. Uzun vadede hayvanın karaciğerlerini bu hareket bitiriyor. Yemden feragat etme. İleride bu hayvandan sağlıklı verim alamayacak belki bir yıl sonra ıskartaya çıkarak kesmek durumunda kalacak. Biz üretimin sağlıklı olarak ilerlemesi için firmaların tamamı ile sürekli bu konuları işliyoruz. Çiftçi yaşamalı ki sanayicide yaşamalı.
 
 
ÜRETİCİNİN HAKKINI ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ…
 
HAYKOOP Başkanı Özen, ‘Bütün yük üreticinin üzerine yıkılmış durumda. İstiyoruz ki firmalar bu yükü çiftçinin üzerinden bir miktar kendi bünyelerine alsınlar. Bu konuda bir numarada gelen firma Yörsan. Çünkü yükü üreticiye yükleyen firma o. Yörsan’a süt veren 30 kooperatifimizden 24 tanesi buradaydı. Hepsinin derdi ortak ve sistem kilitlenmiş durumda. Kooperatifler devlete vergi ödeyemez duruma gelmiş.
 
Düşünün Mayıs ayının faturasını kesmişler, oradan bir KDV oluşmuş ama KDV ödeyecek parada gelmemiş. Üstüne Haziran ayının faturasını kesmişler oda kalmış. Temmuzu kesmişler ve dün itibarı ile Temmuz ayının KDV leri ödendi. Benim Kooperatiflerim Temmuzu bırakın Mayıs ve Haziranı da alamadılar. Alamadıkları paranın da KDV’lerini ödemek zorunda kaldılar. Süt paralarını alamayınca bu paraları nereden ödeyecekler? Başkanlar Devletle sıkıntı yaşamamak için kendi cebinden para ödüyor ve kendi çocuklarının rızkını da buraya yedirmiş oluyor.
 
 
SÜT KRİZİ EYLEMLERE DÖNÜŞECEK
 
HAYKOOP Başkanı Faruk Özen , ‘Radikal bir çözüm için aldığımız karar ile Yörsan firmasına kararı tebliğ edeceğiz .Bize 1Eylül Perşembe gününe kadar içerideki 4 aylık alacağımızın 3 ayını hesabımıza Kooperatif hesaplarına yatır diyeceğiz. Yaklaşık 7,5 milyon civarında bir paradan bahsediyoruz. Yatırmadığı takdirde Cuma günü Yörsan önünde süt dökme eylemi ve basın açıklamasını gerçekleştireceğiz’ dedi.
 
 
ÜRETİCİNİN İSTEĞİ ‘BAYRAMA PARA LAZIM CEP BOŞ
 
Paralarını alabilmenin derdinde olan süt üreticileri kooperatifler 1 Eylül Perşembe gününe kadar paraların yatırılmasını bekleyecek. Ardından 5 Eylül Pazartesi sorun  çözülmemişse tekrar paraların yatırılması için Yörsan’amühlet vereceğiz. 6 Eylül de de bütün alacaklarımızı noter kanalı ile ihtar çekerek, yasal işlem başlatacağız. Noterde 32 günlük verilecek bir süre sonrasında paralarımız ödenmezse, icra takibi yoluyla kanun çerçevesinde paralarımızı alacağız. Bir sorumluluğumuz var: Amacımız piyasayı yıkmak değil aksine onarmak.
 
 
YIKMAK DEĞİL ONARMAK İSTİYORUZ
 
Özen konuşmasının devamında şunları belirtti: ‘Hiç kimse zararlı çıkmasın. Ayın 12 sinde bayram var. Bu paralar ödenmediği sürece bayramın bir anlamı kalmıyor. Ramazan bayramını parasız geçirdik. Kurbanı bari geçirmeyelim. Umarım Yörsan firması sağduyulu davranır. Bu bizim talep ettiğimiz paraları Perşembe’ye kadar kooperatif hesaplarına aktarır. Eylem yapmadan ilişkileri germeden bu sorunu inşallah çözeriz. Zira 2 senedir 3 aylık sürekli alacaklıyız. İki yılda bir defa bu ödemeyi yapması bize karşı doğal bir görev diye düşünüyorum.
 
Aidiyet duygusu ile 2 yıldır bu firmaya düşünün süt veriyorsunuz. Geçmiş yılların hatrına yada düzelir diyerek 3 ay geriden sütünüzü veriyorsunuz. Yörsan’ın bunu da düşünüp; ‘ Kooppertifler bana seslerini çıkarmadan sütlerini veriyor buda benim görevim’ diyerek paraları öder diye düşünüyoruz.Yoksa üreticinin sesi eylemlerle yayılacaktır.
 
ÖZEL HABER: Merhaba / Semra Aman Akyürek

Çevrimdışı Hermiyas

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2016, 15:50:04 »
Milliyet.com.tr » Ekonomi » Ekonomi » Haber » “Alo süt” hattını kurdu, hayatı değişti!23.09.2016 - 10:31 | Son Güncelleme: 23.09.2016-17:24

“Alo süt” hattını kurdu, hayatı değişti!

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, bisikletle sokak aralarında süt satan genç, kurduğu “Alo süt” hattı sayesinde taleplere yetişemez oldu.

(İHA)

Aldığı ineklerin sütleri beğenilince bisikleti ile konu komşuya süt satan Ahmet İçöz, işini büyütmek için “Alo süt” hattını kurdu. Genç müteşebbis, bisiklet ile başladığı ticaret hayatında hızla büyüyerek, özel soğutuculu araçlarıyla bugün Marmara bölgesine günlük süt dağıtıyor.


Ahmet İçöz, “Yıllardır hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bundan yedi yıl önce simental ırkına döndükten sonra sütümüzü komşular istemeye başladı. Sütümüz beğenilince, zamanla gelen talepler karşısında ‘Alo süt' hattını kurmaya karar verdik. Müşterilerimizin ev ve dükkanlarına günlük taze sütleri ulaştırmaya başladık. Alo süt hattını kurduktan sonra müthiş bir talep artışı oldu. Evler ağırlıklı olmak üzere okullar ve İstanbul’a süt dağıtmaya başladık. Hastanelerden büyük talep var. Sütümüzün içinde hiçbir katkı ve koruyucu madde yok. Direk çiftlikten sağıldıktan sonra soğutucu tanklara koyup, özel araçlarımız ile dağıtımını yapıyoruz” diye konuştu.

Çevrimiçi sadesoda

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #7 : Eylül 26, 2016, 16:15:21 »
Milliyet.com.tr » Ekonomi » Ekonomi » Haber » “Alo süt” hattını kurdu, hayatı değişti!23.09.2016 - 10:31 | Son Güncelleme: 23.09.2016-17:24

“Alo süt” hattını kurdu, hayatı değişti!

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, bisikletle sokak aralarında süt satan genç, kurduğu “Alo süt” hattı sayesinde taleplere yetişemez oldu.

(İHA)

Aldığı ineklerin sütleri beğenilince bisikleti ile konu komşuya süt satan Ahmet İçöz, işini büyütmek için “Alo süt” hattını kurdu. Genç müteşebbis, bisiklet ile başladığı ticaret hayatında hızla büyüyerek, özel soğutuculu araçlarıyla bugün Marmara bölgesine günlük süt dağıtıyor.


Ahmet İçöz, “Yıllardır hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bundan yedi yıl önce simental ırkına döndükten sonra sütümüzü komşular istemeye başladı. Sütümüz beğenilince, zamanla gelen talepler karşısında ‘Alo süt' hattını kurmaya karar verdik. Müşterilerimizin ev ve dükkanlarına günlük taze sütleri ulaştırmaya başladık. Alo süt hattını kurduktan sonra müthiş bir talep artışı oldu. Evler ağırlıklı olmak üzere okullar ve İstanbul’a süt dağıtmaya başladık. Hastanelerden büyük talep var. Sütümüzün içinde hiçbir katkı ve koruyucu madde yok. Direk çiftlikten sağıldıktan sonra soğutucu tanklara koyup, özel araçlarımız ile dağıtımını yapıyoruz” diye konuştu.

Alo Maliye mi ? Bir sikayette bulunucaktim .

Çevrimdışı Cebrail68

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #8 : Eylül 26, 2016, 17:47:03 »
Yer Aksaray 1.05 tl

Çevrimdışı Burhan ÖZTÜRK

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2016, 10:43:28 »
afyon 90 kuruş...

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #10 : Mayıs 08, 2017, 20:53:56 »
İzmir Bergama 1.09 TL

Çevrimiçi sadesoda

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #11 : Mayıs 08, 2017, 23:16:08 »
1.16 Ödemiş  sogitulmus çiğ süt

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimdışı 516

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2017, 00:14:09 »
Muğla-Fethiye 0,98₺ den 1.04₺ ye Yükseldi.

Çevrimdışı Burhan ÖZTÜRK

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2017, 09:55:32 »
afyon ihsaniye mart ayı itibari ile 94 kuruş oldu.

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #14 : Ocak 16, 2018, 22:32:45 »
Bugün Ulusal süt konseyi toplandı. 1 Şubat'tan itibarek soğuk inek sütü 1,53 olarak açıklandı.

Çevrimdışı Burhan ÖZTÜRK

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #15 : Ocak 17, 2018, 15:42:31 »
afyon ihsaniye ocak 1 itibari 1.20 kuruş oldu...

Çevrimdışı Ali SARAÇ

  • Admin
  • çok çok yazan üye
  • *****
  • İleti: 1893
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Yaş: 34
  • Toplam beğeniler: 336
  • Adalet Asalet Merhamet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #16 : Ocak 17, 2018, 16:17:19 »
Burda 1.7 den satan çiftlikler var .. arkadaş bu nasıl bi fiyat aralığı ..

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt Fiyatları
« Yanıtla #17 : Ocak 17, 2018, 18:08:37 »
Bizim bölgede soğuk süt 1.48 tl.

1 lira bile olan yerler varmış.

Çevrimdışı DeHLiZ

Ynt: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #18 : Aralık 13, 2018, 16:22:54 »
Süt yem endeksinin bizi daha iyi aydınlatacağı @sadesoda tarafından önerilerek başlık bu şekilde değiştirilmiştir. Bundan sonra Hem süt hem de yem fiyatları ve maliyet oranları yazılırsa daha aydınlatıcı olacaktır.

Çevrimdışı GENÇ EYMIRLİ

Ynt: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #19 : Aralık 13, 2018, 22:13:42 »
corum merkez 1.30
süt yemi pro 4*4 76 tl  tkk

Çevrimiçi sadesoda

Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #20 : Aralık 13, 2018, 22:13:55 »
Sut fiyat  1 litre sütün fiyatıdir  .

Yem fiyatı  1 kg yemin fiyatıdir. 

Oran ise 1litre / 1 kg yem fiyatı oranıdir.


Ocak süt 1.400 yem 21 protein 1.14 TL   Oran : 1.228

Subat : süt 1.430 yem 21 Protein 1.14 TL  O 1.254

Mart  : süt 1.440 yem 21 protein  1.26 tl O 1.143

Nisan : süt 1.45 yem 21 protein  1.34 TL  O 1.082

Mayıs : süt 1.45 yem 21 protein 1.4 TL O 1.035

Haziran  : süt  1.45 yem 21 protein 1.44 TL  O : 1.0069

Temmuz : süt 1.45 yem 21 protein  1.46 TL  O 0.9931

Agustos  : süt 1.52 yem 21 protein 1.72 TL  O 0.8837

Eylül  :  süt 1.60 yem 21 protein 1.72 TL,  20 protein süt yemi 1.72 TL  O1 =O2 = 0.930

Ekim : süt 1.60 yem 20 protein  1.70 TL O 0.9411


Not : Eylül ayından itibaren artan ayak problemlerinden ötürü yem proteinini 20 ye çektik.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimiçi sadesoda

Ynt: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #21 : Aralık 13, 2018, 23:02:29 »
Simdi bi daha baktımda biz bitmisiz.  Mezarin icindeyiz bir kürek toprak atan yok. Felaket keyifsizlestim


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #22 : Aralık 14, 2018, 09:50:35 »
Bizde büyükbaş hayvan yok ama ben de kendi bölgemdeki süt /yem oranını paylaşmak istiyorum.

Süt fiyatı 1.50 TL, 19 protein yem kg fiyatı 1.48 TL.

Süt/yem oranı 1.01

30 lt süt veren bir inek günde 10 kg yem yerse zaten kafadan 10 lt süt sadece kesif yeme gitti. Geriye kalan 20 lt ile de artık geri masrafı düşersiniz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


Çevrimiçi sadesoda

Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #23 : Aralık 16, 2018, 16:34:45 »
Kasım  ayı

1.59 süt  yem 1.66 Oran 0.957


Edit : bir ay geriden geldigi için aklım araliga kaymis. Normalde aralik ayında kasimin faturasini alırız. Yani bi ev elin faturasi gelir hep

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Demir

Ynt: Güncel Çiğ Süt / Yem Fiyatları
« Yanıtla #24 : Ocak 09, 2019, 00:05:32 »
Yem fiyatlarında son 2 hafta içinde çuval başına 5 liralık bir zam geldi. Bu da süt ve yem paritesini değiştirdi.